Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lov i zaštitarske NVO


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lov i zaštitarske NVO
DakiNS
 

Sremac75 kaže:

Vabilica NIJE sredstvo kojim se divljač masovno uništava....

To što Ružić smatra da jeste, govori o tome da nema pojma o čemu priča.

Da bi nešto bilo sredstvo KOJIM SE nešto uništava, mora postojati direktna veza između DELOVANJA TOG SREDSTVA I nastale posledice - UNIŠTAVANJA...i mora doći do MASOVNOG UNIŠTAVANJA.

To što se tokom jednog lova odstreli 10, 15, 20 prepelica nikako se ne može smatrati MASOVNIM UNIŠTAVANJEM, posebno kada se imaju u vidu brojke koje govore o lovu mrežama i lepkovima...

Tu je zakonodavac mislio na upotrebu zamki, mreža, lepkova, otrova....

VABILICA JE SAMO SREDSTVO KOJOM SE DIVLJAČ DOZIVA i njena upotreba je zabranjena Zakonom o divljači i lovstvu ALI po meni NJENA UPOTREBA NE PREDSTAVLJA KRIVIČNO DELO - NEZAKONIT LOV.


U samom uvodu priloga voditeljka programa je provalila , verovatno pogrešno upućena od , sad već bih rekao zlonamernog lažova, da je vabilica sredstvo za masovno uništavanje . Na netu su našli slike grupnog ulova ( 100 % sam siguran) , pored kojega se slikao neko od učesnika i plasirali informaciju da se u jednom lovu ulovi oko 200 prepelica za svojih preko 35 godina lovačkog staža nikada nisam bio u nekom lovu gde se odstrelio toliki broj prepelica , a prisustvovao sam baš uspešnim lovovima. Scenarista ne miruje Lalo , samo je malo bolje kod nas na forumu naučio osnove , koje menja sebi i svojim izmišljotinama u prilog. Sada sam sasvim siguran da nije uopšte u pitanju ljubav prema pticama , nego ljubav prema stranim parama. Ono snishodljivo pisanje lovcima na njihovom sajtu je samo ljigavo ulizivanje , ne bi li mi stali na njegovu stranu u prilog mojoj tvrdnji je blokiranje upisa bilo kojeg lovca , (osim ponekih glupana koji su samo umišljeni lovci). U svim prilozima generalizuje naduvane isfabrikovane podatke pripisujući sve najgore lovcima a krivolovci su samo usput pomenuti . Blagoglagoljivi način pisanja treba da nas zavara da bi on ostvario gazdine ciljeve. S obzirom na jedan upis na njihovom sajtu kako je Ružnić oteran sa nekog radnog mesta , voleo bih da saznam detalje, jer su koliko sam načuo pogubni po njegovu struku.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Lala
 Kao što sam ranije nagovestio u jednom upisu, na Balkanu je formirana mreža ovih zaštitarskih organizacija - nekolicina ljudi koji uz obilatu pomoć spolja rade to što rade, a za čije interese, pokazaće se.
Ružić & co su izgleda zaista naučili neke stvari kako ovde na Srbijalov portalu, tako i u praksi, pa im valjda odjednom sad postalo 'malo nezgodno' da vršljaju po lovištima kako im se ćefne, a da u tim svojim vršljanima izgleda nisu sami, pa kruži priča da su čak i neki strani državljani opremljeni dvogledima i toki-voki uredjajima (što predstavlja i deo opreme za lov!) počeli da se vrzmaju neovlašćeno po lovištima, pa im se duša u nos popela kad su poneki uhvaćeni na delu. Preeplice sigurno nisu mogli posmatrati dvogledom - a šta su onda posmatrali? Drugu divljač, ili ljude? Ili nešto treće?Smile
Eno sada su mučenici zaštitari izgleda težište svojih opservacija prebacili na okolne zemlje i Bliski istok, pošto su ovde u Srbiji svatili gde su granice do kojih njihovo ponašanje ima toleranciju, a posle toga ulaze u zonu kada bi i sami mogli da odgovaraju za kršenja propisa. Tako eto sad počinju da se bave Libanom i Rumunijom, BiH, pre toga Albanija, pa sad valjda i totalno neupućenom postaje jasno šta rade i šta su radili, bahatili se, i kolika je širina fronta koji su otvorili; obaška pitanje sa kojim pravom se NVO registrovana u Srbiji čiji je delokrug rada Srbija (jel vam tako piše u statutu?) bavi i bakće sa okolnim ili udaljenijim državama, insinuirajući optužbe na račun gradjana i organizacija u drugim državama? Imaju te strane države svoje organe i svoje NVO pa neka se oni bave time, šta se vi tu opet petljate, crni zaštitari, kukala vam majka? Da nećete možda da probate da zakuvate neki omanji diplomatski incident?
Utihnuli su Ružić i ekipica sa svojim (nezakonitim?) vršljanjima po ataru; put saznanja od dupeta do glave kod nekih ljudi baš ume da se oduži ali bolje ikad nego nikad! A propo, u tim svojim vršljanjima koliko su zateli nezakonito odstreljenih jedinki prepelice?!? U ovoj sezoni uglavnom NI JEDNU, ili u najboljem (po njih) slučaju po neku prepelicu!?! Pa jel vi tolike novce i trud trošite zbog čega? Jel vučete za nos volontere da vam odradjuju nikakav posao? Ali to ne smeta zaštitarima da se i dalje frljaju podatkom o 170.000 nelegalno odstreljenih ptica! Kud nadjoše tu cifru...
O naklapanju Ružićevom na RTS, i o ničim potkrepljenim optužbama na bio čiji račun neću ni da se osvrćem, neka reaguju oni koje je prozivao na onakav način. Ili neka trpe da ih Ružić za'ebava preko nacionalne TV stanice, možda oni koje proziva onako vole to? Možda su mazohisti?Hmmm
Evo da zaštitarima dam moj doprinos posmatranju ptica: nekoliko puta sam bio u ataru prethodnih nedelja (sa dozvolom, naravno!), i mislim, a i informacije koje lovci iz drugih krajeva prenose to potvrdjuju,da se broj prepelica koje se legu u Srbiji (ja ih zovem domaćice) nije smanjio nego da, koliko vidim i čujem, drži odredjen konstantan nivo, ali preleta ima poprilično manje, tzv. 'cugovi' ili kasne, ili nisu tako brojni kao npr. pre 6-7 godina. To potvrdjuje onu teoriju da su migratorne rute pomerene na istok i da polako počinju da zaobilaze prelet duž linije Tisa-Morava-Vardar i linije Dunav-Drina-Jadran, pa preko Mediterana. Drže se sve više kopna i priobalja. Medjutim to ne znači da ih negde na jugu opet ne čekaju mreže, zamke, lepkovi i sve ostalo već poznato iz repertoara lovokradica. Da li ta činjenica da u Srbiji nema više onolikih cugova može da znači i da je brojnost populacije prepelica opala? Može da znači i to, ali ne treba izgubiti iz vida da je Srbija tranzitni prostor u migraciji ptica! Ali samo pominjanje država kao što su Liban i Rumunija u zaštitarskim optužbama indirektno potvrdjuje prvu tezu o dislociranju prethodno postojećih migratornih ruta. O budalaštinama koje se pojavljuju u pojedinim reklamama kao što je 'NO LIMIT' odstrel, neću da trošim reči - svaki normalan lovac i čovek se grozi takvih stvari. Zato odavno u Srbiji postoje odstrelne kvote po lovištima koje treba da održe stvari pod kontrolom, a kako stvari stoje, neretko se ni tako postavljene vote odstrela ne ispunjavaju, jer nema velikog interesa za lov prepepelice, možda 10% domaćih lovaca uopšte i lovi ovu poljsku koku.

Samo da mi je znati šta se dešava u glavama Ružića i ekipe, da li su zaista ukapirali da lovci u Srbiji nisu problem za prepelice, ali mogu biti i jesu deo rešenja problema samim svojim postojanjem u lovištima? Zar to nije indirektno tako interpretirano i u onom filmu ino-produkcije 'Nebo bez ptica', za razliku od domaćeg 'Ravnica bez ptica' gde se lovci neosnovano optužuju za sve i svašta, i gde se pojedinačni slučajevi generalizuju. Ako je neko opljačkao banku, da li to znači da smo svi mi gradjani lopovi? Nismo. E tako je i sa lovcima.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
DakiNS
 

Lala kaže:


Samo da mi je znati šta se dešava u glavama Ružića i ekipe, da li su zaista ukapirali da lovci u Srbiji nisu problem za prepelice, ali mogu biti i jesu deo rešenja problema samim svojim postojanjem u lovištima?


Lalo tapetarima nikada i nisu bili cilj ptice , njihov cilj je lovačko oružije i strani novci. Priče o nelegalnom oružiju potiču iz iste kuhinje kao i priče o pticama , naduvane , redovno spinovane i redovno "potvrđivane" od strane kojekakvih istraživačkih agencija sa Soroševog platnog spiska. Međutim to im nije dosta , hoće da nestane 60-70 000 lovaca, ljudi vičnih oružiju koji mogu biti značajna vojna sila u slučaju odbrane države . Samo mi nije jasno zašto se ta ista država trudi da zatre sama sebe, donoseći nakaradne zakone o oružiju i municiji.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Lala
 

DakiNS kaže:

Lala kaže:


Samo da mi je znati šta se dešava u glavama Ružića i ekipe, da li su zaista ukapirali da lovci u Srbiji nisu problem za prepelice, ali mogu biti i jesu deo rešenja problema samim svojim postojanjem u lovištima?


Lalo tapetarima nikada i nisu bili cilj ptice , njihov cilj je lovačko oružije i strani novci. Priče o nelegalnom oružiju potiču iz iste kuhinje kao i priče o pticama , naduvane , redovno spinovane i redovno "potvrđivane" od strane kojekakvih istraživačkih agencija sa Soroševog platnog spiska. Međutim to im nije dosta , hoće da nestane 60-70 000 lovaca, ljudi vičnih oružiju koji mogu biti značajna vojna sila u slučaju odbrane države . Samo mi nije jasno zašto se ta ista država trudi da zatre sama sebe, donoseći nakaradne zakone o oružiju i municiji.


Potpuno se slažem sa napisanim, i meni sve ovo liči upravo na takav cilj! Kome je to u interesu? Ružić i slični su u toj celoj priči malo bitni, oni su samo 'izvodjači radova' koji su osmišljeni u nekoj drugoj kuhinji.
Iznenadio sam se pojavom Dragana Gmizića, novinara, u ovoj priči. Ime i rad tog čoveka sam zapamtio iz nekog drugog vremena i iz drugih oblasti, kada mi se prilično dopadalo to što je radio. Kanda je zaštitarstvo i tapetarenje mnogo profitabilnije i lukrativnije od novinarskog hleba sa sedam kora?
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 Na Fejsbuku je jedan kolega postavio sledeću sliku, kao nešto što bi moglo da bude osnov za dalju priču i komentarisanje, pa čak i za delimično smirivanje strasti izmedju lovaca i zaštitara.
Pogledajte o čemu se radi:
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 Na sličnu temu je u okviru Medjunarodne konferencije damskih lovačkih klubova u Bečeju zamenik predsednika LSV Miloš Beuković održao zapaženo predavanje.
Da ne bude da sam samo kritičar ili kritizer, ovaj put moram Beuku da odam priznanje. Evo šta je izjavio za TV Bečej tom prilikom (Beukovićeva izjava počinje na 1:00 snimka):

Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
DakiNS
 Najnoviji tragični događaj http://www.rtv.rs...49226.html potvrđuje moje pisanje http://www.srbija...ost_194592 na ovoj temi. Da sam na mestu Ružnića debelo bih se zamislio nad svojim postupcima. na mestu tog migranta mogao je biti neki tapetar , istina ne u Pirotu ali moguće u Vojvodini , recimo od lovaca koji čekaju visoku divljač , ne ulazeći u opravdanost postupka. Ali lovci znaju ko se gde od lovaca nalazi u lovištu , ali ne i gde se neko skriva po kukuruzima .Nesreća je nesreća , unesrećenom je svejedno da li je namerno ili slučajno , ali nije svejedno , kada ga je na mesto nesreće poslao neko ko živi od njegovog rada i volontiranja. Takav nemio događaj unesreći dva čoveka , ali i dve porodice . Ružniću imaš li morala da se nosiš sa posledicama ?
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
kimi
 Daki ako je primarni cilj gosp. Ružića debelo naplatiti svoju ljubav prema pticama a mislim da smo to potkrepili činjenicama onda je jedan volonter samo kolateralna šteta. Hmmm, kako nam se uvukao u komunikaciju taj izraz 'kolateralna šteta' naročito posle 99-te tj bombardovanja. I taj izraz je iz kuhinje Ružićevih nalogodavaca !!
U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita
 
AcaNik
 Наплатиће још више ако има жртава међу својима. Још ће и себе да представи као жртву.
 
Lala
 Ponovo su se aktivirali samozvani zaštitari u vršljanju po lovištima.
Najnoviji slučaj se desio u blizini Kikinde, u Banatskom Velikom Selu. Kako u svom saopštenju navode zeleni, u ataru tog sela su zatečeni pored vabilica predsednik lokalnog udruženja, lovočuvar i dva pripadnika policije!?
Nije kraj: zeleni takodje saopštavaju (ali bez detalja) da je i u Velikom Gradištu bila akcija zaplene vabilica, uz saradnju sa policijom.

A kao šlag na tortu, zeleni saopštavaju da su na Avali (ne kažu u kom lovištu) pronadjene elektronske vabilice za srndaća!?!

Ne znam šta je od ovoga što oni (zeleni) saopštavaju istina ili nijje, ne znam. Po svemu sudeći, u B.V.Selu se nešto dešavalo, ali detalji zaštitarske priče i informacije koje su do mene došle se ne poklapaju baš sasvim. Za ostala dva slučaja nemam potvrdu da su se desila, osim slika vabilica koje su zeleni objavili. Naravno, odstrela divljači ni u jednom slučaju NEMA!!! Dakle, ako nema odstrela onda nema ni krivičnog dela 'Nezakonit lov'.

Izgleda da se banaćani u B.V.Selu nisu baš najbolje snašli i nisu adekvatno reagovali kada su zatekli neprijavljena lica u lovištu bez dozvole korisnika lovišta. Da li su ti ljudi koji se motaju po lovištima u vreme odvijanja lova svesni opasnosti kojoj se izlažu i šta može da se desi (ne daj Bože!)? Da li neko može biti toliko plitkouman da ide na cev izazivajući sudbinu? Ispaljen metak nema oči, tako kažu, pa može da se desi da snop sačme završi tamo gde nikako ne bi smeo!
I dokle tolerisati nečije igranje sa bezbednošću i svojom i tudjom?

Inače, po poslednjim informacijama, krenuli su cugovi prepelica, a neki izveštaji sa terena govore da odavno nije bilo toliko tih ptica kao sada, što je dobra vest. Takodje po informacijama koje do mene dolaze, izgleda da su nešto veća jata grlica prisutna okopolja sa suncokretom koji je sazreo i da se populacija te ptice blago oporavlja, što je takodje dobra vest. Naravno, grlica se NE LOVI, uvedena je potpuna zabrana lova na tu pticu!
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
AcaNik
 Зар није само до марта следеће године забрана лова на грлице?

i206.photobucket.com/albums/bb12/aleks34/13592547_10209979045662278_2933429359902996938_n_zpsxwdxtdzl.jpg
 
Lala
 Samozvani zaštitari su i dalje u akciji, ali se ovaj put pojavljuju u lovištima južno od Save i Dunava, gde su do sada bili slabo aktivni - akcenat im je bio na vojvodjanska lovišta. Kako prenosi novosadski Radio 021, u toku jučerašnjeg dana su bili aktivni južno od Beograda, na teritoriji Uba, Lajkovca i Obrenovca.
Koliko je meni poznato, u jučerašnjoj akciji su zaštitari prvi put ove godine zatekli lovce u lovu sa vabilicama i sa odstrelom prepelica, što je automatski krivično delo nezakonitog lova. Kakav će biti sudski epilog videće se. Uglavnom, oružje je oduzeto, kao i vabilice i zatečeni odstrel.
Nije mi jasno uopšte kako neko može i dalje da sebi daje za pravo da posle svih ranijih dogadjaja i dalje lovi na uključenim vabilicama, i da izaziva sudbinu?
Evo link za vest, pa pročitajte:
http://www.021.rs/story/Info/Srbija/1...icama.html
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
AcaNik
 Можда је то било тако како кажу ти плаћени памфлети а можда и није. Истрага ће утврдити ко је поставио вабилице.
Шумадија. Тако леп део Балкана. Многи су ту нестали Smile
 
Lala
 Evo se gos'n Ružić raskokodakao i raskvocao po medijima. Sada čak tvrdi da se u krivolovu u Srbiji umesto ranije pominjanih 170.000 ptica pobije pola miliona!? Ali eto slučajno ove godine u svim svojim akcijama Ružić&co su uspeli da uhvate ukupno tri krivolovca na delu sa ukupno 7 (sedam) odstreljenih prepelica, koliko ja znam! Tvrde veseli zaštitari da su 'zarobili' oko 60 vabilica, ali odstrela nema?!? Pa kako to, nanu mu ljubim? Nešto ne štima u toj priči - tolike vabilice lovci navodno postavljaju, tolike cifre odstrela naduvane, a rezultat 7 (sedam) nadjenih prepelica odstreljenih za oko mesec i po dana!? Ako koza laže - rog ne laže! A da nije u pitanju priča 'drž'te lopova...'?

U najnovijem intervjuu raspoloženi Ružić iz Društva za posmatranje ptica je počeo da se 'na angro' bavi i pticama koje se zovu srne! Smile Otkrio čovek novu oblast za frljanje brojkama, pa sad počinje da tvrdi da se u Srbiji u krivolovu odstreli oko 25.000 srneće divljači godišnje! Zna čovek, dok posmatra ptice 'javlja mu se' i krivolov srna! E pa ja mislim da bi trebalo malo posmatrati i Ružića i kompaniju, stručni ljudi u belim mantilima da ih lepo posmatraju jedno vreme, a i da saslušaju njihove jade... Lepo sam ja rekao da oni (zaštitari) ne nose dvoglede da bi gledali prepelice (jer je to nemoguće), nego da možda merkaju trofejna grla srneće divljači dok vršljaju lovištima bez odobrenja korisnika lovišta šatro u akciji zaštite ptica, pa možda javljaju prijateljima i poznanicima gde ima kakav dobar srndać koji bi se mogao 'maknuti'... Misllite da je to nemoguće? Zašto bi bilo nemoguće?

Da nije slučajno ovom čoveku pre intervjua neko uvalio lošu travu, pa se preduvao, pa mu se prividja, i lupa ovakve gluposti? Koliko ja znam iz sredstava informisanja, u Novom Sadu se bolesti ovog tipa leče i dispanzerski a i u stacionarnim ustanovama, pa nek' izvoli...

Evo vam link pa pročitajte samoreklamerski Ružićev intervju:

http://www.mojnovisad.com/vesti/nasa-...11602.html
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
kimi
 U jbt-e zanimljiv članak. Jedna vabilica=50 odstreljenih prepelica!!! Gde mogu da se kupe te vabilice??😁
U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita
 
DakiNS
 Falite me usta ili ću vas poderati. Rekoše tapetarski kvalifikovani , školovani ekspertski Tim za borbu protiv krivolova. Eeeeeeee danas svako sebe proglašava ekspertom kad mu ustreba.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Lala
 Hajde da napravimo mali rezime zaštitarskog delovanja u prethodnih 2-3 godine:
- lov jarebice je bio zabranjen 2 godine, a sada kad je zabrana istekla, lovna sezona traje 15 dana godišnje, uz redukciju odstrela na 50% od planiranog;
- lov na grlice je zabranjen, a zabrana je produžena do 2018. godine, uz tendenciju ka trajnoj zabrani;
- konstantno se vrši pritisak za zabranu lova prepelice, iako ukupan odstrel u Srbiji ne predstavlja ni 1% odstrela u Evropi;
- lovci se optužuju za sve i svašta, a najviše za prekomerni odstrel (?) i krivolov, iako divljači ima sve manje, a uzrok nije lov nego uništenje staništa i hemija u poljoprivredi
- u poslednje vreme se osim pticama veseli zaštitari počinju baviti i krznašicama, pa se evo sada pominje navodni lovački lopovluk u visini od 25.000 srna godišnje! AMAN!!! Ako registrovanih lovaca članova saveza ima oko 50.000 (tačni podaci o članstvu se kriju kao zmija noge), to znači da je u proseku svaki drugi lovac ukrao jedno grlo srneće divljači, a tom logikom im je ona druga polovina lovaca bila u funkciji stručnog pratioca? Do ovog podatka o manjku 25.000 grla srneće divljači su verovatno došli pomoću dinamike razvoja populacije vrste, što je matematički i strukovno gledano verovatno tako. Ali, istovremeno, niko ne pominje gubitke srneće divljači od trovanja, niko ne pominje smanjenu reproduktivnu sposobnost srna od kojekakvih otrova, niko ne pominje velike štete koje nanose prenamnožene vakcinisane lisice, a o šakalu da i ne govorim! I najstrašnije i najgore, niko ne pominje sve veći uticaj na nestanak srneće divljači ogromnog broja pasa lutalica koje štiti Zakon o dobrobiti životinja, a nadležni ministar čak ni posle 6 godina od stupanja na snagu Zakona o divljači i lovstvu nije doneo pravilnik o načinu postupanja sa psima lutalicama u lovištima! Ako uzmemo kao pretpostavku da jedna štetočina (šakal ili pas lutalica, lisice evo i da ne računam) pojede godišnje jednu jedinku srneće divljači, i ako znamo da je procena brjnosti šakala oko 7000 jedinki, a pasa lutalica pitaj Boga koliko ima, onda samo totalni analfabeta može da izjavi da se u krivolovu odstreli 25000 srna! Nije tačno, nego je barem 2/3 tog broja stradalo na drugi način, a ne od lopovske puške! Dakle, lovcima su ruke vezane! Pri tom, svestan sam da krivolova i lovokradje ima, ali ovako nastupati i bezobzirno se frljati ciframa i optužbama na račun lovaca stvarno nema smisla!
Dalje, sam Zakon o divljači i lovstvu zabranjuje prisustvo u lovištima licima bez odobrenja korisnika lovišta koji imaju opremu za lov (ne samo pušku, nego i dvoglede, kamere, fotoaparate i sve ostalo). Medjutim, NE POSTOJI kaznena mera za počinioca koji boravi u lovištu sa opremom za lov bez odobrenja - šta onda može da radi stručna služba? Da zamoli takvog nekog da izadje iz lovišta, i da mu otpeva nešto?
- sve češće se pominje u zaštitarskim komentarima i izjavama priča i oko ptica močvarica, pa mislim da će i tu uskoro biti pritisaka i optužbi na lovački račun;
- u prethodnih par meseci povećao se broj optužbi sa zaštitarske strane na račun policije, inspekcijskih službi, carine i ostalih državnih organa koji se povezuju sa lovstvom. Zaštitari idu toliko daleko da praktično optužuju lovce, policiju, inspekcije, carinu i sve ostalo maltene za 'zločinačko udruživanje' ili organizovani kriminal!
- medijski su aktivnosti zaštitara u potpunosti pokrivene, a jendostranost u javnim nastupima i u medijima je tolika da se ne može čuti ili pročitati ni jedno drugo mišljenje koje se ne poklapa sa proizvoljnim pričama i fabrikovanim podacima koje zaštitari uporno plasiraju po Gebelsovskoj logici da 100 puta ponovljena laž postaje istina!

U takvoj situaciji na ruku ovim cvećkama debelo idu pre svega lovački savezi svojim ćutanjem, zatim oni 'veliki' lovni radnici koji su zaštitarima davali pokriće svojim učešćem na njihovim konferencijama i davanjem saglasnosti na neke deklaracije i saopštenja (setite se Palićke konferencije, gde su na zaštitarskoj konferenciji pedesetak organizacija bili prisutni Milenko Zeremski, direktor Vovodjanskog lovca, i Zoran RIstić, profesor na PMF N. Sad, katedra za lovstvo, inače predsednik Komisije LSV i LSS za uzgoj divljači, isti onaj kojeg su zaštitari demolirali u onoj emisiji na TV Lorist!!). Gde su sada ti vajni lovni radnici da argumentima pobiju prozvoljna izmišljanja i da umanje sve veću hajku ne samo na lovce, nego i na lovstvo u Srbiji u celini? Zašto neke samozvane perjanice lovnog novinarstva nisu napisali ni jedan suvisli tekst u kojem bi se bavili problemom nastupa ovih veselnika zaštitara? Nema ih ni da zucnu, zauzeti su valjda namicanjem profita u firmama, ili jurenjem honorara? Čak se pitam da li je možda neko od tih 'velikana lovstva' u nekoj vrsti dogovora sa zaštitarima, i da li im možda neko namerno dostavlja kojekakve fabrikovane i naduvane podatke? Posle svega što se dešava ne isključujem ni jednu opciju!

Kad malo bolje razmislim, nije nama lovcima (govorim o normalnim, čestitim lovcima) problem Milan Ružić i njegovi jurišnici - najveći problem lovaca su upravo ćutolozi, indolentni i indiferentni likovi koji sede u foteljama za koje smo ih navodno mi birali, ili ih je neko u naše ime postavio da sede tamo gde sede.

A šta ćemo ako se za koju godinu u Srbiji po pitanju lova desi albanski scenario - da sav lov bude zabranjen? Sve ovo što se dešava u prethodne 2-3 godine meni liči upravo na to!

I da se razumemo: prvi sam barem ovde na Srbijalov portalu urlao protiv svake vrste krivolova i lovokradje, pisao sam do besvesti, i šta sam uradio? Stvorio sebi solidan broj neprijatelja koji bi me udavili u kašiici vode samo da mogu, a kakve sam komentare dobijao u susretima uživo, to samo ja znam! Ne treba nama Ružić&co da uredjuju lovstvo, lovci sami moraju da odvajaju žito od kukolja. Nema druge! A svi ostali koji upiru prstom na lovce kao ubice, lopove, uništitelje i slično, moraju da budu svesni da je lovaca sve manje, osipanje je zabrinjavajuće, a lovišta bez lovaca i divljač u tim lovištima su, kada lovaca ne bude, onda praktično na tacni poklonjena lopužama svih vrsta i boja. Ružić mora da shvati da su lovci (onaj bolji deo) i lovačka udruženja praktično poslednja prepreka lopovima da za vrlo kratko vreme 'očetkaju' skoro svu divljač u lovištima Srbije, naročito krupnu!
Neosnovanim napadima na lovce i iznošenjem gluposti oko cifara zaštitari ništa uraditi neće osim što će indirektno pomoći lopovima da lakše kradu! Zar je to toliko teško ukapirati?

Ako se zaštitarski uspeh meri zaplenom 7 komada prepelica odstreljenih nezakonito, onda džaba kreče - bolje da lepe tapete!

Sve sam ubedjeniji da Ružića i ekipu ne zanimaju suviše prepelice, ta priča je kolaterala, ubedjen sam da je zaštitarski cilj (ili cilj njihovih mentora iz inostranstva, a i u zemlji) da se rasturi dosadašnji koncept organizovanog lovstva u Srbiji, čak po cenu privremene zabrane svake vrste lova, a da se posle toga lovišta i divljač kao prirodno bogatstvo Srbije preda na neki način (koncesija? zakup?) u ruke nekih ljudi koji su još uvek u senci.
Uostalom, setite se predloganacrta izmena zakona o lovstvu koji je sačinio upravo Zoran Ristić, i koji smo objavili ovde, šta je u tom nacrtu pisalo...
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Cadara
 Svaka ti je kao u Njegoša, naročito zaključak. Skidam kapu, sve tačno i istinito.
 
DakiNS
 Moje mišljenje je da su tapetari u debeloj sprezi sa pojedincima iz lovačkih saveza i tu bih posebno izdvojio baš Ristića ( koji je neradom ili kontraproduktivnim delovanjem to i potvrdio)ali i Lovačkom Kamarom. U poslednje vreme objavljuju gomilu podataka koje su samo od njih mogli dobiti , a istovremeno kada lovci traže neke podatke samo što na njima ne stoji strogo pov. polako izlazi na videlo sve ono o čemu godinama pišemo . Tačno je sada sam potpuno siguran da je cilj rasturanje lovstva i kao posledica razoružavanje lovaca. Para buši gde burgija neće. Još samo da neko od hakera objavi koliko ko je uzeo para pa da smo načisto.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
sasaruma
 Svasta 25 000 srna kako oni to broje? Pa u Srbiji godisnje nestane 50 000 SRBA.Ajde da pravimo NVO za zastitu srba koje naj vise ubivaju ovi samozvani zastitari.Ja verujem da gospoda koja se bave mebl stofom neznaju ni sta jede koja vrsta divljaci.Ja ih licno pozivam da cim padne prvi sneg,dodju kod mene u Rumu da nam pomognu da odnesemo hranu u loviste,naravno oko mogu da nose 30 kg na ledjima i to jedno 7 do 8 km.Moje licno misljenje je da su to jedni obicni paraziti koji sisaju drzavnu sisu. Skoro sam na sicari kod nas imao jednog gosn zastitara koji nema jadan veze sa zivotom.Postavim mu deset pitanja na ni jedno nije imao odgovor.Covek je toliko pametan da je prosle godine putem face booka pozivao na dan otvaranja lova na fazane decu i gradjane da zaposednu loviste i lupanjem u serpice i loncice ometaju lovce.Ja ga pitam cije dete ti bre budalo vodis pred pusku a on naravno nema odgovor. Evo jos jedan primer, imam drugara koji radi u azilu za ove lutalice i tako im se najave ovi zastitari,kao u fazonu dolazimo sutra da vidimo uslove u koima kerovi zive i donose hranu za iste kad stvarno dolaze dve zemske onako stogod namontirane i donose 5 znaci pet kifli.I sve bi to bilo lepo da u azilu u tom momentu nije bilo oko 40 kerova.Eto toliko o njihovom poznavanju materije kojom se bave.
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 1


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,870,434 posete www.srbijalov.com