Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Da li neko zna ???


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Da li neko zna ???
krilas
 Pa crvena tacka je upucana na 100 m isto kao i mehanicki nisan, samo sto nije ista municija ni gramaza. Razlog montiranja i koriscenja iste je mnogo laksa i brza akvizicija cilja, bez obzira na kojoj je udaljenosti. Istina je da se u takvim lovovima ne puca na velikim daljinama ali ni tu nema pravila. Iz mog nekog iskustva, na ovakvoj razlici (temperaturnoj), dobija se slika pogodaka niza za 3 do 5 cm. Lovovi divljih svinja su tu uglavnom oko nule ili malo ispod, jer odavno nema snega kao nekad i niskih temperatura ispod 10 celzijusa i to je postalo retkost (bar u mom kraju).
Siroma
 
rokvic
 Pozdrav kolege,dugo nisam aktivan na forumu,molim za preporuku za dobrog majstora puskara okolina novog sada...
Veliki pozdrav u nadi da forum proradi kao nekada...kada smo svi bili aktivni...
 
rk
 Pa nije ti daleko vrbas Milovic mada zavisi sta treba da se radi
RK
 
kolega_LOVEc
 @ Krilas
Ova tvoja dilema me potsetila kako sam pre jedno sedamnaest godina pitao isto..slično, samo na Sniper's Hide/u . Tada su neki članovi tamo pokušavali da oponašaju najzahtevnije treninge profesionalnih snajperista,ono što je kasnije postalo PRS i bilo je na tone podataka. Dali mi ljudi neke programčiće što je neko od njih kreirao objasnili ponešto , a sve se nagadjalo prema nekom vojnom modelu za 7,62x51 kao standard prema kome se računalo. Uglavnom posle nekoliko meseci učenja i prčkanja po fizici, balistici i stotinama exel "stranica"
imao sam neki polovični odgovor. Ono što mogu da kažem zasigurno jeste da temperaturna razlika od tridesetak stepeni daje do 200m razliku u pogotcima taman toliku da verovatno niko od nas lovačkim karabinom ne može da otpuca. Za srednji kalibar od 750/850 m/s verovatno je od 15 do 30mm razlika.
Ne bih ja mnogo brinuo o tomeGrin(verovatno bih ispucao dve tri kutije na papir za svaki slučaj) mnogo veću razliku pravi crvena tačka od 3MOA, na 200m možeš da nišaniš 18 cm gore dole levo desno a ona će opet biti "u centru". Ja kad sam se igrao sa crvenom tačkom uvideo sam da tu od preciznog pucanja nema ništa, pa sam trenirao po glinenim golubovima iz stojećeg stava pucajući kao sačmaricom manje više i do nekih 130...možda i 150 m nije loše , preko toga sam trenirao mozak da ne kaže prstu da povuče obarač.
Što se tiče podataka na netu , čini mi se da se sve komercijalizovalo a validni podaci slegli na dno...plivaju uglavnom gluposti koje su udarna vest.
Doduše i neka pitanja imaju jako komplikovane odgovoreGrin
Vim vi repellere licet
 
krilas
 Kolega_LOVec, hvala. Pa (po meni) cvrena tacka i nije pravljena za gadjanje na daljinama preko 100 metara, a posle, konkretno koristim RD sa 2MOA tackom. I bio sam uporan, ( jer znam da sam citao o ovoj temi na ovom portalu) i pronasao, municija za neolucene cevi (balistika i karakteristike) od strane 10 ili 11.
Siroma
 
kolega_LOVEc
 Nema načemu,bukvalno,Grin jer realno gledano ja sam samo izneo mišljenje i nema nikakve tehničke podrške iza toga da bi se smatralo tačnom informacijom. Mnogo je varijabilnih elemenata koje treba srediti, čak ni pucanje u različitim temperaturnim intervalima ne daje podatke za validno izračunavanje, dobijaš iskustvo a ne podatke. Promena temperature neće mnogo uticati na vertikalu, medjutim promenom temperature ne menja se samo toplotni indeks označen u celzijusima već mnogo stvari koje utiču na mesto pogotka.Pošto nismo u stanju da predvidimo dovoljno tačnu putanju kroz sve promene koje mogu da nas snadju, ostaje nam ustaljena praksa mnogih lovaca prosto pred lov korigovati nišan na lokaciji gde se lovi. Na sličan način i sportisti deluju, benč rest pucači zaobilaze mnogo stvari punjenjm municije na licu mesta usred takmičenja, f klasa ima sighter pokušaje, jedino snajperisti imaju zahteve da predvide sve ali njihove podatke godinama izračunavaju stručnjaci i opet sklapanje podataka za odredjenu metu u odredjenim uslovima je složen proces.
Vim vi repellere licet
 
dzudzubajac
 Uticaj spoljnih faktora (temperatura, vlažnost vazduha,..) možete simulirati programom Strelok.
Unesu se svi relevantni faktori (korak uvijanja, dužina cevi, dužina zrna koja se puca, brzina zrna, razmak između centra cevi i centra optike,...) a zatim se provere tablice pucanja do 200m sa jednim i sa drugim spoljnim podacima.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
kolega_LOVEc
 Nadam se da se niko neće ljutiti što stalno dodajem Grin al volem te "tehnikalije" i drago mi je što još imate volje da pišete.
Primetio bih da je strelok lakši deo posla kad već postoji kolekcija bitnih podataka za račun.
Problem bal.kalkulatora je što on neće uračunati promene brzine koje će se desiti, kao što je rečeno "pametan" je samo za "napolje"Hmmm
Da bi rezultat bio tačan treba nam tačna brzina tačan B.C. i tačni spoljni faktori na putanji leta.
Brzina i b.c. su glavobolja za rešiti.
Problem je izolovati promenu brzine ako se menja jedan faktor, temperatura.
Lako je izmeriti brzinu, al teško je znati šta smo izmerili. Teško je u nekontrolisanim uslovima izmeriti brzine raspona 30c⁰ obično vreme ne varira toliko u kraćem periodu.
Detalji koji hoće da zezaju kod eksperimentalnog skupljana podataka pucanjem:
Tačna temperatura oružja i municije u zavisnosti od spoljne temperature tokom merenja, ubrzava kad se "naprži".
Čista cevka je sporija od prljave...kako znati koliko je prljava ili čista .
Cevi standarnog kvaliteta su čudni stvorovi, vole da daju gas i koče u različitim ciklusima svog postojanja.
Zatim B.C. problemi...verovanje proizvodjaču je nerentabilno po iskustvu mnogih.
Merenje je moguće al teško izvodljivo...možda merenje brzine na različitim delovima putanje...možda vreme leta ili doplerom i tu je problem izolovati druge uticaje koji se mešaju.
Posle treba srediti sve podatke preračunati ih na neki standard( voleo bih da vidim nekog ko je uspeo da puca u savršenim razmacima od recimo 10 stepeni), onda naći intervale promena u odnosu na preciznost koju želimo da održimo, sve to provući kroz strelok pa da dobijemo nešto sa čime može da se radi. Posle ostaje iznaći neki model upotrebe podataka na terenu i organizovati tablicu za to jer ko će računati sve kad meta istrči...ili kao snajperisti sa pozicije strelca računati liste prema referentnim tačkama i čekati poziciju mete kod njih.
Brzinski model bi bio svodjenje na prostiju računicu, tipa temp. porasla skrati daljinu za toliko metara, deset stepeni za dvadeset metara ( nagadjanje) porast pritiska dodaj toliko metara...itd.
Vim vi repellere licet
 
kolega_LOVEc
 https://youtu.be/...ELuc1ue2lg
Natrčao ako je zanimljivo još uvek
Vim vi repellere licet
 
krilas
 Jeste, ali ovo je "citava filozofija". Mislim oni zive od toga, a mi obicni lovci bi to malo prostije. U svakom slucaju, hvala.
Siroma
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Da li neko zna PUŠKARSKA RADIONICA 354 25.11.2021. 00:59
Da li neko zna... ORUŽJE - SVAŠTARA 73 03.09.2015. 22:03
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 17
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,839,745 posete www.srbijalov.com