Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: ЗАКОН О ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ 2016.


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
ЗАКОН О ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ 2016.
rk
 Trebala bi da je ta od 8330 ukoliko vadis i oruzni list.
Iskreno to je legitiman nacin drzave da vodi “kontrolu” napruzanja. To su i dalje medju jeftinijim taksama u u evropi. U crnoj gori je u jednom trenutku bilo oko 300e.
RK
 
AcaNik
 Ево шта нам стручњаци желе!
https://www.kurir...i-sposobni
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
krilas
 Oni su strucanjci isto kao i oni sto su na vlasti. I zato jesmo tu gde smo.
Siroma
 
rk
 Jedan i drugi su sagovornici po potrebi da li je pitanje iz istorije, sporta, politike sta god treba tu su.
Imate masovnu prudkciju tv kanala koji ne mogu da obezbede sagovornike koji nešto znaju.

Nemaju pojma o ovoj temi i onda pricaju budalastine. Kako moze da se strozijim kontrolama legalnog oruzja spreci da neko psihicki nesposoban poseduje nelegalno oruzje?

Kazne za nelegalno oruzje u Srbiji su medju najvećim u Evropi al kad je neko spreman da ubije dvoje troje ljudi za šta inače je zaprećena doživotna kazna takvu osobu sigurno nije briga da li ce biti kaznjen za nelegalno oružje.

Drugo oružje u ribnikaru je bilo legalno za njegovog vlasnika oca od ubice al ne i za ubicu.
RK
 
DakiNS
 Gledajući dešavanja u svetu posebno rat u Ukrajini razmišljam koliko pomno naše vlasti , posebno ministarstvo odbrane analiziraju dešavanja na ratištu. Sve više i češće se vide vojnici naoružani PA sačmarama kao zaštita od dronova. Uverili smo se da ta nova skalamerija dobrim delom vuče ratna dejstva. U nedaj Bože nekom budućem ratnom sukobu na našoj teritoriji lovačka puška će biti jedno od osnovnih naoružanja svakog pešadijskog odelenja , a i ostalih jedinica. Ko će rukovati tim oružijem ? Vojnik sa par meseci vojnog roka? Možda Ružić i posmatrači ptica ? Nije li krajnje vreme da se menja zakon o oružiju da se podstiče i stimuliše lov i lovstvo , da se omasovljavaju i podmlađuju lovačka udruženja. Mladi vojnik - lovac već obučen sa podosta ispaljene municije sigurno će pre neutralisati dron od vojnika bez lovačkog iskustva i prakse. U slučaju ratnih sukoba rezervisti lovci mnogo bi značili u zaštiti naše vojske u svim segmentima. Pa kako ćemo se braniti u uslovima savremenog ratovanja ako nema lovaca sa višegodišnjom praksom i iskustvom? Kakvo je vaše mišljene o napred navedenom?
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Planinko011
 Znači Daki mene sa strelac protivavionac u trecem pozivu prebacuju na strelac protivdronac?
Na patrolnom čamcu sam bio na mestu raketaša sa Strelom 2m a pošto raketni lanser nije bio u funkciji ne poslaše me na obuku u Zadar da bi davao stražu ( čuo sam da su se lepo provodili 6 meseci ko pešadija u Bileci).
Sreca pa niko 99te mi ne pročita VES i da mi da Strelu jer bi bilo belaja. A sa sačmom sam bar vežbao.
 
AcaNik
 За мене се зна шта мислим по том питању. За тоталну милитаризацију друштва сам код нас! Од вртића па до гроба!
Сво то оружје, једноцевци, троцевци, спрегови бровинга.... које су стручњаци прогласили за неперспективно оружје и уништавали или продавали по белом свету се сада показало због начина рата у Украјини да је баш савремено и модерно! На жалост ни једно од тих ђубради које је разоружавало ову државу неће одговарати Sad
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
kolega_LOVEc
 GrinGrinConfused
Izgleda da kod mene nešto nije u redu...Grin prema dostupnim informacijama meni se čini da za moderno ratovanje po ukrainskom receptu zahteva profesionalne lažove prodavače magle i slično koji mogu da navuču razne budale da daju pare i kad im nije u interesu.Drugo jako bitni su i medijski jurišnici koji pobedjuju svake sekunde ispred kamera.
A što se tiče vojske tu je bitno jako da se zna kako se prodaje "višak"opreme, zarobljenici, informacije i to brzo da oni odozgo ne pokvare dil.
Vim vi repellere licet
 
@andjelkovic
 

DakiNS kaže:

Gledajući dešavanja u svetu posebno rat u Ukrajini razmišljam koliko pomno naše vlasti , posebno ministarstvo odbrane analiziraju dešavanja na ratištu. Sve više i češće se vide vojnici naoružani PA sačmarama kao zaštita od dronova. Uverili smo se da ta nova skalamerija dobrim delom vuče ratna dejstva. U nedaj Bože nekom budućem ratnom sukobu na našoj teritoriji lovačka puška će biti jedno od osnovnih naoružanja svakog pešadijskog odelenja , a i ostalih jedinica. Ko će rukovati tim oružijem ? Vojnik sa par meseci vojnog roka? Možda Ružić i posmatrači ptica ? Nije li krajnje vreme da se menja zakon o oružiju da se podstiče i stimuliše lov i lovstvo , da se omasovljavaju i podmlađuju lovačka udruženja. Mladi vojnik - lovac već obučen sa podosta ispaljene municije sigurno će pre neutralisati dron od vojnika bez lovačkog iskustva i prakse. U slučaju ratnih sukoba rezervisti lovci mnogo bi značili u zaštiti naše vojske u svim segmentima. Pa kako ćemo se braniti u uslovima savremenog ratovanja ako nema lovaca sa višegodišnjom praksom i iskustvom? Kakvo je vaše mišljene o napred navedenom?

Upravo je u tome suština, nekada u doba SFRJ, po logici stvari, lovci su bili integrisani u sistem odbrane zemlje.
Ogroman potencijal koji mi lovci posedujemo ne samo po pitanju obučensoti rukovanja oružjem, već dobrim poznavanjem terena, a koristi u ratnim uslovima od takvih lica, su svakako višetruki.
Poslednjih nekoliko decenija smo na margini društva, zbog sveobuhvatnog srozavanja morala, i zamena teza, što za posledicu ima da nas sve više gledaju kao ''loše'' momke, što nije istina.
Za neke stvari koje dolaze u javnost, smo sami krivi ika
Lov nije naše bogom dato pravo, već obaveza, pa se u skladu sa tim i treba ponašati.
 
rk
 Ovo o integraciji lovaca u sistem odbrane iskreno zanimljivo zvuci. Kažem zanimljivo jer je to čest argument koji se od strane lovaca mogao čuti kad se pokrene rasprava o naoružanosti civilnog dela gradjana tj kako i civili na taj način mogu da dobrinesu da kažemo u bezbednosti zemlje.

Sa druge strane odgovor vlasti i to ne samo ove je “ne trebaju lmeni lovci da brane zemlju niti da brinu o bezbednosti za to postoji vojska i policija”.

Ovakav kontraargument je isto tako zanimljiv. Ne može se reći da je netačan al vreme kako u našoj zemlji a posebno u nekim drugim zemljama je pokazalo da je potpuno neodrživ i većina zemalja ima vrlo raspostranjeno kako lovstvo tako i civilni sektor koji je naoružan.

Lovci neuporedivo bolje poznaju “domicijalni” teren poznaju prilike u sredini u kojoj se nalaze i okupljaju proverene gradjane po mnogim osnovima tako je i kod nas i u svetu.

Isto tako bez obzira na snagu policije i vojake nije moguce ocekivati da u svakom teenutku pokriva svaki deo teritorije zato je značajno da gradjani budu kako obučeni tako i opremljeni da mogu da reaguju na adekvatan način.

Poslednje, a ne najmanje važno lovačke grupe su tradicinolane grupe kod kojih se baštini patritski duh koji je itekako važan za postojanje kedne doze militarizma koji je neophodan za svako društvo.

Ideja koja je svuda zastupljena je da u sličaju rata vojska čuva zemlju, a da logistiku pruža civilni sektor, oni brinu o snadbevanju namirnicama, brinu o ranjenicima…zato je potrebno da i taj deo stanovništa može adekvatno samostalno da se odbrani.
RK
 
Planinko011
 Ja se ne bih " primao" da smo mi lovci integralni deo sistema odbrane zemlje ali ipak mislim da bi to u nekoj meri moglo biti.
Uzmite da su nam sela ostala na staračkim domacinstvima.
I sad u granicnim podrucjima Srbije ko pohodi nenaseljena područja nego mi lovci.
Migranti, kradljivci šume na jugu prema administrativnim linijama, itd. Dovoljno je sto nam se obraduju starine koji ne vide živog čoveka a još ako im se donese so, secer, kafa, lekovi pa to znači.
Jednom posle lova nabasasmo na jednog nesrecnika koji je izgleda pobegao iz duševne bolnice u Padinjaku, utopljenog u kanalu za navodnjavanje pa javili MUPu i omogucili bar dostojnu sahranu. Setimo se da su lovci par dana bili uključeni u potragu i za Malčanskim berberinom pa su se srecom setili da se lovci ako ga nađu ne bi stali na " zadržavanju lica".
Ako prijavimo kolonu migranata ili krađu šume, obijanje kuce lovočuvaru a on MUPu i to znači državi. Na kraju lov je za ljude starosti 20- 50 godina ( vojni obveznici) nesto najbliže vojnoj vežbi i doprinosi da oni budu i zdravi sposobni.
 
rk
 Mi nismo deo sistema odbrane.
Teza je da bi bilo dobro da jesmo što plašim se da će jako dugo ostati samo teza dok se ne desi nazalost ponovo neko sr… pa onda kuku lele.
RK
 
DakiNS
 Nije poenta integracije LU u sistem odbrane, da prostite bar 60 % su trećepozivci. Nego da se stimulacijom mlađe populacije omasovi LU pa makar selektivno (npr do 35 godina se ne može nabaviti karabin, lupam sada ) . Mladi lovci da mogu po skraćenom postupku sa umanjenim taksama , upisninama i ostalim dadžbinama nabavljati neolučene cevi posebno poluautomatske puške. Ni jedan rat nije prošao bez rezervista i dobrovoljaca. Integrišući pojedince rezerviste u jedinice redovne vojske država bi bez ulaganja dobila strelca (lovca dronova)koji bi i po godinama i iskustvu sigurno mnoooogo doprineo čuvanju života, ili u slučaju da je redovan vojnik ujedno i lovac automatsi ima obučenog vojnika (specijalistu) . Do sada sam kontaktirao sa dva pukovnika u penziji i sa jednim generalom isto u penziji , stekao sam utisak da se oni osećaju otpisano. Svi su me saslušali, i odobravali moje mišljenje ali kao ni ja zbog godina nisu više u situaciji da pokrenu bilo šta ozbiljnije. pregazilo nas vreme , svi moji ratni drugari su ili u peMziji ili pomrli , a sa aktivnim sastavom nisam imao kontakte, još planiram da odem u VO da vidim seća li me se neko i da li može da se pokrene neka inicijativa.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
rk
 

DakiNS kaže:
Do sada sam kontaktirao sa dva pukovnika u penziji i sa jednim generalom isto u penziji , stekao sam utisak da se oni osećaju otpisano. Svi su me saslušali, i odobravali moje mišljenje ali kao ni ja zbog godina nisu više u situaciji da pokrenu bilo šta ozbiljnije. pregazilo nas vreme , svi moji ratni drugari su ili u peMziji ili pomrli , a sa aktivnim sastavom nisam imao kontakte, još planiram da odem u VO da vidim seća li me se neko i da li može da se pokrene neka inicijativa.

Oni se sa razlogom osecaju otpisano.
Kad je tema lova kolko znam ma terenima kojima gazduje Vojska Srbije vise nema lova čak su unistili i lovacko udruzenje Vojnik. kolko znam nekih 5 god ne love u nikincima. Ne znam kakva inicijativa moze da potekne od njih.
RK
 
AcaNik
 Трећепозивци су ономад сачували пругу ;)
Ти пензинисани официри да су хтели нешто да промене то би урадили док су били активни али су тада били исти као и ови сада. Сада слушају и слажу се са свиме јер их нико не јебе 5% низашта! Не веруј титовим официрима!
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
rk
 Bas tako nema veze sa tim da li su titovi(sto sumnjam da su, posto poslednji titov oficir bi sad morao da ima jedno 100g) al svakako nisu nista hteli ni dok su bili altivni oficiri i dok su se “pitali” nesto. Na civile su gledali kao na nizu rasu hteli nesto da ucare i ako moze nesto na mufte čast izuzecima a malo ih je.
RK
 
Planinko011
 Što se tiče oficira JNA koje sam upoznao i poštovao to su bila samo dvojca koji su imali karakter i nisu savijali kičmu i tresli se kada bi videli čvarak više na epoletama.
Nije poenta da nas formalno tretiraju kao deo bezbedonosnog sistema vec da država lovstvo i lovce uvaži kao korisnu privrednu, prirodnu pa i edukativnu delatnost za mlade i da pored podsticaja za LU i JP smisli kako da podstakne mlade da se aktiviraju i postanu lovci. Svi smo svesni koliko je gradska populacija mladih vecinom otuđena od prirode, oružja, nekog asketizma.
Ne svi ali sigurno 60% da.
E tu bi trebalo da se pomogne LU, sportskim savezima, goranima ( ako to još postoji) itd da se to skine na ispod 20%.
E sad ima li kakvih predloga što se tiče članova ZOMa bilo bi lepo da kolege smisle ne nužno u pravnoj formi vec laički napisati.
Ja mislim da sam izneo 2-3 predlga a bilo bi nesto ako ovaj forum prosledi inicijativu LSS pa i MUPuu direktno (da ne zavisimo od uspavanih lepotica iz saveza)
 
DakiNS
 Odlutaste vi sa oficirima daleko. Ove koje sam kontaktirao dobro poznajem i cenim jer su mi ratni drugovi. Situacija koja se pojavila nema veze sa vremenom njihove aktivne službe ( tada nije bilo dronova i ratovalo se na drugačiji način) da ne brkamo sadašnju situaciju i politiku. Izneo sam ideju nadajući se konstruktivnim predlozima i idejama a ne lutanju van vremena i situacije. Probajte ispratiti tv emisije u kojima se daju video prilozi sa ratišta. Pogledajte na youtube klipove koji pokazuju stvarne događaje sa ratišta , biće vam mnoge stvari jasnije što se tiče mog predloga. Upravo to možemo iskoristiti za promociju lovstva i omasovljavanje LU sa mladim ljudima a ujedno pomoći svojoj zemlji da što bezbolnije prebrodi moguća buduća ratna dejstva i što je najdragocenije , živote mladih vojnika. Ko je izgubio nekoga iz porodice zna o čemu pišem.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
kolega_LOVEc
 Sačma protiv civilnih dronova je kao mahanje u mraku protiv komaraca, protiv vojnih ni toliko.
Efikasnost tih naprava se stavlja na marginu presecanjem komunikacije izmedju operatera satelita i uredjaja, "zaglavljivanje" frekvencija i mogućnost slanja signala sa pogrešnim informacijama uredjaju.
Ako neko i pogodi dron na njegovoj poslednjoj
lokaciji tuče artiljerija.
Vim vi repellere licet
 
Planinko011
 Odosmo mi u vojnu doktrinu i PVO.
Ja sam podsecao malo zašto smo mi korisni za državu i da bi trebalo smisliti akciju približavanja lova mladima u gradu i podmlađivanja lovačkog kadra.
Na ovoj temi sam izbacio nekoliko predloga za poboljšanje zakona pa bi u tom smislu trebalo pisati i to nekako uobličiti i poslati LSSu i MUPu
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
КОРИШЋЕЊЕ СРЕДСТАВА ИЗ ФОНДА ЗА РАЗВОЈ ЛОВСТВА PROPISI O LOVU 106 27.07.2019. 16:13
СТАТУТ ЛОВАЧКОГ САВЕЗА ВОЈВОДИНЕ PROPISI O LOVU 15 05.06.2015. 22:21
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 30
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,831 posete www.srbijalov.com