Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: 270 Win.


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
270 Win.
nenadx
 Ovaj veliki malisa izgleda nije dovoljno poznat nasim lovcima pa cu napisati par reci o njemu.Ameri su ga stvorili iskljucivo kao lovni kalibar sa namerom da obori svu njihovu divljac(sem grizlija i bizona,mada je i njih obarao)a sa relativno lakim zrnom 8,4 i 9,7 g.Iako veoma slican 7x64 po merama,razlike su ustvari velike.Da nebih zalazio u istoriju i druge detalje,odmah cu preci na njegove prakticne karakteristike.U svim verzijama karabina(obrtno cepni,poluautomati,prelamace...)se ponasa najujednacenije(balisticke osobine).Odredjena zrna prebacuju 1000 m,sec.brzine te do cilja donosi veliku energiju.Ujednacenost nosenje je izvanredno pa i preko 300 metara obara krupnu divljac.To se moze videti na balistickim tablicama,pa recimo 300wM ima samo 300J vise ali sa padom vecim za 3 cm,pri upucanosti na 180m.Po meni fantastican podatak.Grupisanje pogodaka na 180m nije uzi od 4cm,ali u svim gramazama,razlicitih proizvodjaca,duzine cevi.Trzaj.U poredjenju sa 8x57,30 06,7x64...je dosta slabiji,te spada u izuzetno prijatne tkz.polumeke.Po anketi lista Shooting Times nasao se na drugom mestu po popularnosti,upotrebljivoti...u zadnjih 15 godina,na svetu(u USAje treci).Gramaza zrna je u rasponu od 5,85 do 10,7 gr.U Evropi se dokazao u lovu na jelena i d.svinju a na severu na losa.Mnogi lovci kod nas takodje ga hvale,sto i ja cinim.Pri polasku na svinje bez razmisljanja bih uzeo njega i nikad se nisam pokajao zbog izbora.Moglo bi se jos dosta toga reci o ovom izvanrednom kalibru,ali evo pokrenuta je tema
Dobar pogodak
 
Branko Su
 Tačno kolega Nenade,270 win. je izuzetan kalibar.Moj drugar ga ima godinama(CZ M-70) i prezadovoljan je njime-malo trza,razantan,strašno precizan ali nažalost još relativno nepoznat kod nas.Ja sam imao 8x57 i prodao sam ga,uskoro kupujem opet karabin-naravno 270 win.Čuveni pisac i lovac Džek O'Konor ga smatra najboljim kal. za divljač Sev. Amerike.Uz kvalitetnu municiju i naravno pogodak obara svu divljač od lisice do medveda.
 
nenadx
 Au Sale sada si se zamerio vodenom.Bice ovde kolektivne forumaske pijanke)Sto kazes za Dzeka u pravu si,da dodamo u vezi sa njim da je lovio i svuda po svetu i 33 godina uporedjivao testirao,analizirao i rekao sta je rekao,ali ne samo on.Ajde da dodam za ovaj zaista cudan(u pozitivnom smislu)kalibar da iz dosada(bar meni)nerazjasnjenih razloga uticaj ili fenomen kosog hica na njega ima minimalan uticaj.
Dobar pogodak
 
Branko Su
 Pa neće mi valjda jako zameriti-samo sam govorio istinu!Što se tiče kosog hica ne znam mada mislim da si u pravu, nisam toliko upućen u balistiku.Nenade,koja municija i tip zrna su po tvom iskustvu naj za .270?Moj drugar Joco koristi Normu 9,7 g ali kaže da je i PPU sasvim o.k.Šteta što je kod nas slaba ponuda ove municije dok je u EU sasvim druga priča.A i naš zakon o lovu-ne dozvoljava lov npr. jelena kalibrom ispod 7 mm i težine zrna ispod 11 g a Ameri s njim love grizlija!?
 
canis aureus
 urghmm...Angry (Grin)

.270Win
Odlicaan kalibar!
Probao sam ga na meti i bio sam prezadovoljan preciznoscu, zao mi je sto nisam imao prilike da lovim s njim! Razmisljao o nabavci istog(i jos se kolebam) ALI za DS zakon kaze nista ispod 7mm...(a zakon je takav kakav je i mora da se postuje!No no no)-a mnogo je kolega koji se tuzakaju zbog sitnica svakojakih!, i sta raditi ako izadje kapitalni DIVLJAK za kog imamo dozvolu a u lovu smo na srnecu d i naravno stetocine!?!?
Iako ce u lovu sa ceke svojom snagom i pogotovo preciznoscu(zrnom 9,7g) oboriti tog kapitalca sta raditi sa ljubomornim kolegama i sa prijavom koja mi sledi!?Confused (moje razmisljanje: ne pucati ga vec doci sutra sa 8x57JSYes i spremiti se za cestitke, hvale, slikanje(a ovi nek puknu!)... ALIIIShock ode kapitalac na kolegu do mene i pade od zrna PPU SP 9,0g ALI iz 7x64 Histerian ... a "on" 6godisnjak, 240kg, 22cm kljove... )
Odlican kalibar ali nikako se ne odlucujem bas za njega iz tih nekih razloga
A opet za "laksu" divljac mozda bih se pre odlucio za "laksi" kalibar-.243, 6mm,6,5mm

Odlican je taj .270Win...
-e ako ga zakon dozvoli...
(za sad 8x57js je zakon!!!B) )
 
Branko Su
 Vodeni u pravu si što se tiče našeg zakona,nekad je zaista čudan.Eventualno onda treba uzeti evropski ekvivalent .270-ke a to je 7x64,slični su po performansama ali evropejac jače trza i ima veći pritisak.Ja sam ljubitelj "čisto" lovnih kalibara koji nisu bili vojni pa sam iz tog razloga prodao svoj 8x57 iako je zaista kalibar za respekt.
 
nenadx
 Pa zakon kao da nije konsultovao lovce,ili preciznije lovnu praksu.270 ima promer zrna 7,0358(da budemo malo precizni,kao nemci)a sad po srpski kalibar cevi je 6,86(ali nesecam se kog dela,da li zljeba...)i da ponovim ono sto su mnogi rekli,mnogo slabiji kalibri sa 7mm,su dozvoljeni za DS..SmesnoSvejedno,to ce se ispraviti.Kada sam nabavio ovaj kalibar,koristio sam sako 9,7gr.a zatim PPU u istoj gramazi.Kako su oba bila dobra,prebacio sam se potpuno na nas.Tada je sako i jos neke firme da bi zadovoljili zakon poceo da pravi zrno od 10 gr pa su u medjuvremenu usavrsena i ta malo teza.Inace iskustva iz celoga sveta kazu da je najbolja gramaza 130greina,tj.8,4gr.doduse nas PPU je izgleda nesto zabrljao pa se pokazao malo losiji(manja pocetna brzina,ili tako nesto)
Dobar pogodak
 
nikola-79
 Ja posedujem 270 Wincister zastava m 70 dobar kalibar .Caura je isto ko 30 06 a manja kugla B) sa njim stose tice sve srnece i jelenske divljaci mozes da obaras ko nista .Ali naj teze je zrno 165 grajn ali za njega naj bolje pase 130 grajn i tu dava najbolje rezultate .Posto punim sam municiju onda koristim kugle nosler ,sijera ,spir lapua i tako dalje .Eto toliko o tom kalibru .Dobar pogled .
 
canis aureus
 zar je moguce da je ista caura kao na .30-06?!
pre bih licno probao sa 7x64 ako bih bas morao

zar .270Win nije ...x64,5mm

jel to zrno od 10g i najteze zrno za .270 ili se rade i teza?
 
nenadx
 Jeste,nastao je suzenjem grla caure 30 06,to je klasicna tradicija USA lovaca da sami kreiraju nove kalibre.Tako je nastao najveci broj njihovih kalibara za lov ali i streljacke discipline za velike daljine.Napisao sam u prvom tekstu da se prave i 10,7 gramaze i one se koriste i preporucuju za losa isl.
Dobar pogodak
 
nikola-79
 Evo mi u Skandinaviji lovimo irvaza sa tim kalibrom bas dosta .Moj kolega je obaro na 250 metara sa kuglom nosler balistik tip 140 grajn ko nista pada ko svjeca samo jedan hitac ali pravi pogodak .Jel ovde kodnas dosta koriste nogare na karabinu zalezes pa polako nema zurbe .Dobar pogled .Maka
 
canis aureus
 Suzavanjem caure ili prosirivanjem(ruski 9x54R od 7,62x54R...) je nastao najveci broj kalibara i za lov i za... ali sam uvek .270Win vezivao za 7x64 a zbog duzine caure i zbog "slicnosti" balistike.
Ako su od .308Win napravili .243Win caura je suzena ALI ostala je ista duzina 51mm!!!
Od .30-06 napravise mnogo toga(7mm/06 .280Rem, .338-06, 25-06Rem...) ili bar tako literatura navodi!?
Ali uvek me je bunila ta duzina caure!! 63mm i 64,5mm!!
Zato kad sam naisao na americki kalibar .30-03 koji je u mm 7,62x64,5mm odmah pomislih da je ipak on zasluzan za ove ostale u cauri 64,5mm ali da zbog vece zastupljenosti .30-06 lakse im je da objasne da potice od njega.
(uuhff sto ameri znaju da zakomplikujuConfused)

Bilo kako bilo napravili su odlicnu kombinaciju u tom .270Win
 
nenadx
 Tacno vodeni,ameri tesko mogu sami da se snadju a kamoli mi.Potrebno je mnogo studioznosti i vremena da se sve prouci.Ima tih podataka da je nastao od 30 03 koji je veoma slican 30 06 ali...Pa tek pretvaranje incnih u metricke mere i obrnuto.Neretko nailazimo po literaturi neprecizne podatke,308 kada se preracuna je 7,82.....i jos mnogo primera.Ali i to bi bila tema zasebna,Takodje slicniji su 280 i 7x64,a 270 je zaista poseban iako na prvi pogled slican.Evo po meni interesantnog podatka.Rucno punjen metak u 270 na 200m pravi grupaciju pogodaka od 2cm.Zemljace Nikola,nabaci neku sliku odsreljenih sa 270W. i nemojte mnogo da lovite irvase,sa cim ce da se vozi Deda Mraz.
Dobar pogodak
 
nenadx
 E pa da nezaboravimo 270.Nasao sam ovu sliku odstreljenih divljaci sa 270W.Pored zaista krupnih Losa,Kudua,madveda..ipak sam se odlucio za ovu ovcu,ili sta li je vec(u nazivu ima horn..)Veoma cudna,zar ne i43.tinypic.com/2wgvcwx.jpg
Dobar pogodak
 
Lovac Stari
 Ovim kalibrom sam odstrelio samo jednu divokozu ili moj jedan jedini metak do sada iz tog kal!
Pucao sam iz Steyra i zrno Hintenberger od 8,5gr.
Inace po prici mnogih Alpskih lovaca ovaj kalibar je neprevazidjen za lov u planini.
Dobar pogled.
 
270
 Pozdrav svimaBye
Hteo bih nešto da kažem u vezi zakonske podobnosti kalibra 270win. za odstrel Divljih svinja i Jelenske divljači.
Naime u zakonu se za ovu kategoriju divljači taraži kalibar "ne manji od 7mm, dužine čaure minimum 57mm i zrno ne lakse od 9gr."
E sad se postavlja veliko pitanje šta se smatra kalibrom???Confused
Ukoliko je to rastojanje između dva susedna žljeba cevi onda se 270win. ne bi mogao smatrati "zakonitim" jer je kod njega ovo rastojanje 6,86mm ali ni 7x57 ni 7x64 jer je kod njih ovo rastojanje 6,98mm!!!Frown
Ukoliko se misli na rastojanje između dva susedna polja cevi koje ujedno odgovara prečniku zrna onda su sva tri "zakonita" jer je kod 270win. taj prečnik 7,04mm akod druga dva pomenuta 7,24mm!Bravo 2
Kako smo svedoci da niko ne postavlja pitanje "zakonitosti" za ovu vrstu lova za 7x57 i 7x64 ne vidim kako bi ga mogao postaviti za 270win.!!!B)
 
270
 Inače smatram da je u zakonu napravljena velika greško što prilikom određivanja minimalnih kalibara za određenu vrstu divljači nije navedene i minimalne energija izrežena u džulima koju zrno mora da nosi na 100m daljine, a i što se Divlje svinje nisu izdvojile kao posebna kategorija divljači jer lov na njih ne znači samo odstrel teških veprova već i prasadi i nazimadi kao i krmača čija je težina uglavnom ispod 100 kg i često na manjim i srednjim lovnim daljinama pa bi tu i manj kalibri koji nose dosta energije bili podobni!
Inače čak i kod pedantnih Nemaca minimalnim za odstrel Divljih svinja smatraju se kalibri od 6,5mm težine zrna do 8,2gr do daljina do kojih imaju energiju od 2000J!!!
 
Cvele
 Od kog kalibra je onda nastao 308.Win., posto kazete da ameri koriste druge kalibre i preradjuju ih.... Confused
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
nikola tisma
 Taj kalibar je nasto od 30 06 ista kugla samo kraca caura .
 
nikola tisma
 Ja posedujem 270 win Zastavin m 70 ovi sumise smijali Skadinavci stosam kupijo Zastavin karabin kazu oni ma ne valja to nista a jajim kazem vidicete kako Srbin bije .Sam punim za 270 win Za njega je naj bolje tezina zrna 130 grajn ma caura je iste duzine kao 30 06 i sirine samo staje uza kugla .Ali je precizan jako i dobru balistiku ima .Na 200 metara sa kuglom Noslep 130 grajn rusi Irvaza kodaga je grom pogodijo na mestu pada .Za srnecu divljac je jako dobar jedino je mozda malo slab za lov divljih svinja ali medveda ostreljuje ko nista .Eto toliko o tom kalibru .ika
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 24
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,823,947 posete www.srbijalov.com