Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Profesionalni lovočuvar


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Profesionalni lovočuvar
boskom
 Pre svega, u forumu "PROPISI O LOVU" nema opcije za otvaranje nove teme. Confused
Hteo sam da pitam da li je neko od vas profesionalni lovocuvar?
Sta je sve potrebno za sertifikat lovocuvara?
Citao sam u pravilniku da je najmanje potrebna "Sumarska struka" III stepen. Jel to tacno?
Jel zna neko skolu u u Vojvodini u kojoj se moze steci ta diploma?
Na internetu nisam pronasao neke korisne informacije, moguce da ne umem da trazim.
Svaka pomoc mi je dobrodosla.

Dobar pogled.

Nisi dobro pogledao, ima opcija za otvaranje novih tema na tom podforumu, svaki član može da otvori novu temu!
Srbijalov Admin Tim
 
nenad_franc
 kao lovocuvar moze da radi lice koje je izucavalo lovstvo u skoli! sumarska je potrebna cetvrti stepen(provereno,ja sam zavrsio). prema statutu mog lovackog udruzenja,lice koje je zavrsilo biolosku ili poljoprivrednu i u toku skolovanja izucavalo predmet lovstva,ne polaze lovacki ispit,kao i sumarsku cetvrti stepen. a dal sa ove dve moze da radi,ne znam stvarno!
 
boskom
 Konfuzno. To za polaganje lovackog ispita je jasno, to je iz zakona o lovstvu ako se ne varam.
Nego mene zanima da li sa sumarskom skolom III stepen, osoba stice uslove za profesionalnog lovocuvara?

PRAVILNIK O OSNOVAMA STRUČNE I LOVOČUVARSKE SLUŽBE LOVAČKIH UDRUŽENJA
Član 7.
Lovočuvar u stalnom radnom odnosu u LU može biti lice koje ima: položen lovački ispit, dozvolu za držanje i nošenje lovačkog oružja, najmanje treći stepen šumarske struke, tehničar za gazdovanje šumama, odnosno tehničar za gazdovanje lovištima i da, po mogućnosti, ima položen vozački ispit A ili B kategorije.
Lovočuvar volonter može biti član LU, koji ima položen lovački ispit, najmanje 5 godina staža u udruženju i da ima oružni list za lovačku pušku.

Ako neko zna detaljnije, bilo bi lepo da objasni. Smile
 
nenad_franc
 treci stepen ne moze sigurno,jer mi se cini da se ne uci lovstvo!to je mozda nekad bilo ali sad tesko! cak sta vise upravnik mora da ima peti stepen ili ti ,,specijalista za lovstvo",ne moze vise cetvrti stepen!
 
Lovac Stari
 Za Lovocuvara je dovoljan III stepen iz Sumarske skole u Kraljevu!
Mozda postoji Sumarska skola i u S.Mitrovici?

Za Upravnika je dovoljan V stepen(specijalista za lovstvo) iz Sumarske skole u Kraljevu ili neka visa skola!
Np Sumarski ili Poljoprivredni Faks.

Dobar pogled.
 
Lala
 Boskom, iz mog LD su par njih išli u Kraljevo da polažu, neki za lovočuvara, neki za upravnika. Po tome, mislim da u Vojvodini nema škole koja ti može omogućiti polaganje za tu profesiju (verovatno je u pitanju nezainteresovanost škola, npr., ima srednja poljoprivredna škola u Futogu, ali ne organizuje polaganje, ili poljoprivredni fakultet u NS, koji takodje ne radi to).
Dao si mi dobru ideju! Pokušaću da kontaktiram neke ljude koje poznajem u srednjoj školi i poljoprivrednom fakultetu u NS, i da ih animiram da oni organizuju nešto. Zašto da ne? Barem u Vojvodini ima dosta zainteresovanih za to polaganje!
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
nenad_franc
 lovac stari,ko je zavrsio treci stepen ne moze ni kao sumar da radi! kod mene su sumari morali da zavrse cetvrti stepen da bi ostali na radno mesto! tako da ne znam zasto bi onda moglo da se radi u oblasto lovstva! a i za polaganje lovackog ispita,oslobadjaju se samo lica koja su zavrsila sumarsku CETVRTI stepen,tako da...
 
Lovac Stari
 

nenad_franc kaže:
lovac stari,ko je zavrsio treci stepen ne moze ni kao sumar da radi! kod mene su sumari morali da zavrse cetvrti stepen da bi ostali na radno mesto! tako da ne znam zasto bi onda moglo da se radi u oblasto lovstva! a i za polaganje lovackog ispita,oslobadjaju se samo lica koja su zavrsila sumarsku CETVRTI stepen,tako da...


To je tacno Nenade.
Moj dobar drugar radi kao Sumar u Srbija Sume.
Morao je naknadno da zavrsi i IV stepen da bi ostao kao Lovocuvar ili Sumarski Tehnicar na radnom mestu.
Ali po nekom osnovu za mesto Lovocuvara dovoljan je i III stepen.
Tako kaze zakon i LSS.

2001 i 2002 sam zavrsio i jedno i drugo.
Dobar pogled.
 
Boban
 Pa stari ,sta bi ti radio od ta dva posla koju funkciju?Grin
 
nenad_franc
 pa ne znam,moguce je! ali gde je logika,sa tim stepenom obrazovanja moras da polazes lovacki ispit da bi mogao da lovis,ali si zato dovoljno obrazovan da radis kao lovocuvar...Confused
 
spaleph
 Novi zakon o lovstvu ne poznaje lovočuvare volontere, a dosadašnji lovočuvari moraće da polažu ispit za licencu.
Licenca
Član 15.
Licencu za obavljanje određenih poslova u lovstvu može da stekne lice koje ima položen stručni ispit za sticanje određene licence, član je Komore i ima odgovarajuće obrazovanje, i to za:
1) izradu planskih dokumenata najmanje završene osnovne studije;
2) obavljanje stručnih poslova gazdovanja lovištem posebne namene najmanje završene osnovne studije, a za ostala lovišta - najmanje završeno srednje obrazovanje uz završenu specijalizaciju iz oblasti lovstva;
3) obavljanje poslova lovočuvarske službe najmanje završeno srednje obrazovanje.
Lice sa licencom može da obavlja određene poslove u lovstvu, samo ako je zaposleno kod pravnog lica koje je registrovano za obavljanje tih poslova.
Članu Komore koji je do dana stupanja na snagu ovog zakona položio državni stručni ispit, čiji se posebni deo odnosio na lovstvo i lovno zakonodavstvo, Komora izdaje licencu na lični zahtev.
Licenca se izdaje na neodređeno vreme.
Ministar bliže propisuje program i način polaganja stručnog ispita za sticanje licence, obrazac zapisnika o polaganju stručnog ispita i obrazac uverenja o položenom stručnom ispitu.
Poslovi za koje se stiče licenca
Član 16.
Licenca se stiče za:
1) izradu planskih dokumenata u skladu sa ovim zakonom;
2) obavljanje stručnih poslova gazdovanja lovištem;
3) obavljanje poslova lovočuvarske službe.
Postupak izdavanja i oduzimanja licence
Član 17.
Postupak izdavanja i oduzimanja licence sprovodi Komora.
Komora vodi evidenciju izdatih i oduzetih licenci.
Troškove izdavanja licence snosi podnosilac zahteva za izdavanje licence.
Organ Komore koji rešava o izdavanju i oduzimanju licence donosi rešenje o izdavanju, odnosno oduzimanju licence.
Na rešenje organa Komore iz stava 4. ovog člana može se izjaviti žalba ministru.
Žalba se izjavljuje u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.
Žalba ne odlaže izvršenje rešenja.
Rešenje ministra po žalbi je konačno i protiv njega se može voditi upravni spor.
Postupak izdavanja i oduzimanja licence, kao i evidencija izdatih i oduzetih licenci bliže se uređuju statutom Komore.
Provera kvaliteta stručnog rada imaoca licence
Član 18.
Provera kvaliteta stručnog rada imaoca licence može biti redovna i vanredna.
Redovnu proveru kvaliteta stručnog rada imaoca licence za izradu planskih dokumenata vrši Ministarstvo, a na teritoriji autonomne pokrajine nadležni pokrajinski organ, i to u postupku davanja saglasnosti na planske dokumente.
Redovnu proveru kvaliteta stručnog rada imaoca licence za obavljanje stručnih poslova gazdovanja lovištem i poslova lovočuvarske službe vrši inspektor nadležan za poslove lovstva (u daljem tekstu: lovni inspektor).
Vanrednu proveru kvaliteta stručnog rada imaoca licence vrši Komora preko ovlašćenog člana Komore.
Vanrednu proveru kvaliteta stručnog rada imaoca licence vrši ovlašćeni član Komore koji ima isti ili viši nivo obrazovanja kao imalac licence čiji kvalitet stručnog rada proverava.
Imalac licence dužan je da sarađuje sa licem ovlašćenim za proveru kvaliteta stručnog rada.
Izveštaj o proveri kvaliteta stručnog rada
Član 19.
Lovni inspektor i Komora dužni su da Ministarstvu dostavljaju izveštaj o rezultatima provere kvaliteta stručnog rada imaoca licence i preduzetim merama u roku od pet dana od dana izvršene provere.
Lovočuvarska služba
Član 55.
Lovočuvarska služba obavlja poslove zaštite i uređivanja lovišta, kao i gajenja i zaštite divljači u lovištu.
Lovočuvar
Član 56.
Lovočuvar je službeno lice sa odgovarajućom licencom zaposleno kod pravnog lica koje je registrovano za obavljanje lovočuvarskih poslova.
Pravno lice kod koga je lovočuvar zaposlen dužno je da lovočuvaru izda legitimaciju na propisanom obrascu.
Lovočuvar vrši dužnost naoružan službenim oružjem, u skladu sa ovim zakonom i propisima kojima se reguliše oružje i municija.
Ministar bliže propisuje način organizovanja lovočuvarske službe, izgled službene uniforme lovočuvara, izgled i sadržinu legitimacije i oznake lovočuvara, vrste i pravila upotrebe službenog oružja lovočuvara, način zaduživanja i razduživanja službenim oružjem, vrste druge opreme lovočuvara, sadržinu i izgled obrasca zapisnika o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji i potvrde o privremenom oduzimanju stvari.
Prava i dužnosti lovočuvara
Član 57.
U vršenju poslova lovočuvar ima pravo i dužnost da:
1) se predstavi i pokaže službenu legitimaciju svakom licu prema kojem interveniše;
2) sačini zapisnik o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji, izvršiocima, odnosno licima koja su pokušala da izvrše nezakonitu radnju, lovačkom oružju, predmetima, psima i prevoznim i drugim sredstvima korišćenim ili namenjenim za vršenje nezakonite radnje, kao i da o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji obavesti odgovorno lice u pravnom licu kod koga je zaposlen, korisnika lovišta, policiju i nadležnog lovnog inspektora;
3) fotografiše ili snimi lica koja su izvršila ili pokušala da izvrše nezakonitu radnju, nezakonito ulovljenu ili uhvaćenu divljač, trofeje i druge delove divljači, pse, kao i lovačko oružje, predmete i druga sredstva kojima je izvršen nezakonit lov ili naneta šteta lovištu;
4) licu od koga su privremeno oduzeti nezakonito ulovljena ili uhvaćena divljač, trofeji i drugi delovi divljači, psi i prevozna i druga sredstva i predmeti izda potvrdu o privremenom oduzimanju stvari;
5) podnese prijavu protiv lica koje je zatečeno u izvršenju nezakonite radnje;
6) zatraži pomoć nadležnog organa unutrašnjih poslova i nadležnog lovnog inspektora ako je onemogućen u vršenju poslova lovočuvarske službe.
Ovlašćenja lovočuvara
Član 58.
U vršenju poslova iz člana 57. ovog zakona lovočuvar je ovlašćen da:
1) kontroliše lovnu kartu, dozvolu za lov, oružni list, identifikacionu karticu lovačkog psa i ispravu kojom lice zatečeno u lovištu potvrđuje svoj identitet;
2) lice bez javnih isprava zatečeno u vršenju nezakonitih radnji privede nadležnom organu;
3) kontroliše lovačko oružje, predmete i druga sredstva korišćena ili namenjena za vršenje nezakonite radnje, vozila i druga sredstva koja služe za prevoz ili prenošenje divljači, kao i lica za koja postoji sumnja da prevoze, odnosno prenose ulovljenu divljač, trofeje i druge delove divljači;
4) privremeno oduzme nezakonito ulovljenu ili uhvaćenu divljač, trofeje i druge delove divljači, pse, kao i predmete i druga sredstva kojima je izvršen nezakonit lov ili naneta šteta lovištu i odmah preda nadležnom organu na dalje postupanje;
5) zatraži uspostavljanje prethodnog stanja, odnosno preduzima mere za sprečavanje i uklanjanje štetnih posledica.
Lice zatečeno u lovištu dužno je da na zahtev lovočuvara pokaže isprave i omogući pregled ulova, lovačkog oružja i drugih sredstava za lov, vozila i drugih sredstava za prevoz ili prenošenje ulovljene divljači i njenih delova.
 
Hunter milos
 Imate skolu za lovnog i ribolovnog tehnicara u S.Mitrovici!!!
Bio je neki clanak o tome u proslim lov.novinama!!!
 
bela
 neki naši su išli u novi sad na neki kurs ili tako nešto za''ribočuvara'' možda ima i za lovočuvara tako nešto treba se raspitati.
vižlan i terier
 
nenad_franc
 lalo(pretpostavljam da si ti) obicni clanovi u tom podforumu ne mogu da otvaraju teme!
 
boskom
 Nakon zavrsene skole, recimo da je III stepen Sumarkse skole dovoljan, koja je posle procedura da se dobije sertifikat lovocuvara?

Problem je predpostavljam sto je sama Vojvodina zapravo Vojvodina. Nema bas suma na svakom koraku pa bi generalna zainteresovanost za takvu struku (sumarska) bila znatno mala i da te skole postoje..

Mogli bi oni taj zakon i da promene i da se umesto Sumarske skole kao uslova, recimo ide na neki kurs za samog lovocuvara ali.. ClAQue
 
Lala
 

boskom kaže:
Problem je predpostavljam sto je sama Vojvodina zapravo Vojvodina. Nema bas suma na svakom koraku pa bi generalna zainteresovanost za takvu struku (sumarska) bila znatno mala i da te skole postoje..


Ne razumem ovu rečenicu, naročito onaj deo da je 'sama Vojvodina zapravo Vojvodina'? Šta si hteo da kažeš, u kom smislu?
Ne mora da bude šumarska struka, može i veterinarski tehničar. A to ima u Poljoprivrednoj školi u Futogu, taj smer.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 

nenad_franc kaže:
lalo(pretpostavljam da si ti) obicni clanovi u tom podforumu ne mogu da otvaraju teme!


Jank, proverio sam ponovo, MOŽE da se otvara nova tema! Nešto ne radite kako treba.
Idemo ovako: u meniju (ispod slike 'Srbijalov' sa lovcem i srndaćem), ili levo na ekranu u 'Navigaciji', kliknite na link 'Forum', pa onda skrolujte forum dok ne vidite podforum 'Propisi o lovu'. Kliknete na taj podforum, otvoriće se 4 teme koje trenutno postoje u tom podforumu. Onda u gornjem desnom uglu, iznad tema, imate 'dugme' 'Nova tema'. Kliknete to dugme, i otvarate novu temu, kojoj dajete naziv po želji.
Šta je problem, ne razumem, meni sve radi kako treba, bez uključivanja skripte administratorskih opcija, kad probam kao i svaki drugi član foruma?
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
nenad_franc
 lalo,il su se meni naocare pokvarile,ili nesto... vec sam otvorio par tema i znam kako se otvaraju,i svuda imam tu opciju osim u ,,propisi o lovu" ! ili to mozda kod mene nesto ne radi,ne znam!
 
Lala
 Nenad_franc, uradi kako sam napisao u prethodnom mom postu, i videćeš da može. Nova tema se, inače, može otvoriti na par načina, jedan način je iz teme na kojoj si trenutno, a drugi način je opisan u mom prethodnom postu. Administratori još mogu otvarati nove teme i podforume preko admin. scripte, u admin panelu, ali to sad nije bitno.

Ja sam otvorio novu temu na ovom podforumu, kao i svaki drugi član, čisto da vidiš da može. Kasnije ću je obrisati.
Pokušaj i ti da otvoriš novu temu, na način kako sam gore opisao, nije problem da se posle ukloni nepotrebna tema ili neka proba.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Jank
 

Lala kaže:

nenad_franc kaže:
lalo(pretpostavljam da si ti) obicni clanovi u tom podforumu ne mogu da otvaraju teme!


Jank, proverio sam ponovo, MOŽE da se otvara nova tema! Nešto ne radite kako treba.
Idemo ovako: u meniju (ispod slike 'Srbijalov' sa lovcem i srndaćem), ili levo na ekranu u 'Navigaciji', kliknite na link 'Forum', pa onda skrolujte forum dok ne vidite podforum 'Propisi o lovu'. Kliknete na taj podforum, otvoriće se 4 teme koje trenutno postoje u tom podforumu. Onda u gornjem desnom uglu, iznad tema, imate 'dugme' 'Nova tema'. Kliknete to dugme, i otvarate novu temu, kojoj dajete naziv po želji.
Šta je problem, ne razumem, meni sve radi kako treba, bez uključivanja skripte administratorskih opcija, kad probam kao i svaki drugi član foruma?


Lalo hvala ti sto si me prozvao verovatno greskom ali ja nisam trazio otvaranje nove teme....ne stizem i ovo sve da procitam a i naocare me nesto zezaju sto bi rekao nened_fr mislim nisam ih jos nabavio a godine pritisle druze moj generacijo....Frown
Lov je stil mog života...Pas]yoursmiles.org/msmile/animal/m0218.gif
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Pravilnik o lovočuvarskoj službi! PROPISI O LOVU 26 21.06.2012. 18:06
Pravilnik o lovočuvarskoj službi PROPISI O LOVU 190 06.05.2011. 10:50
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 29
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,678,804 posete www.srbijalov.com