Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Sa ili bez optike u lovu na srndaca


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Sa ili bez optike u lovu na srndaca
saja rudnik
 Zivimo u 21.veku,savremena tehnologija je otisla daleko u pogledu pravljena optike u lovu na srndaca.Cesto sam se pitao da li da upotrebljavam savremenu tehnologiju ili na stari viteski nacin loviti srndaca bez optike.Dati divljaci sansu i izvuci maksimum iz sebe i unaprediti svoje sposobnosti..Biti ili nebiti....
 
Zex
 Dobro pitanje,nebitno od divljaci lisica,DS,srndac,vuk,... Moje misljenje je sledece-mehanickim nisanom u dobrim svetlosnim uslovima(dan i svetla pozadina mete ili osvetljavanjem jakim farom nocu) maloj daljini do 80m,dobrim osloncem i staticna meta se moze pecizno pogadjati.Ako neki od ovih uslova nije ispunjen velika je verovatnoca za promasaj ili ranjavanje jer kada se nisani mehanickim nisanima socivo naseg oka hvata nisane a meta ostaje u izmaglici-lako je pogoditi crni krug na belom papiru u steljani na 100m kada srce kuca normalnim ritmom.Ali kada adrenalin udari pri pojavi divljaci,pa sumrak(far ne pomaze),pa daljina 100+,pa tamna pozadina,pa nikako da stane pa,... veoma je tesko plasirati precizan hitac.Zato bih ti preporucio opticki nisan.B)
 
darkon
 Ja sam u potpunosti za optiku.Svi znamo da se na divljac puca,uglavnom,kada je slabija vidljivost.
Slusao sam ljude koji su pricali da i na 300m obaraju srndace sa mehanickim nisanima i smejao se,posto je verovatnoca za to ravna nuli.
U ponudi sada ima dosta proizvodjaca,ima onih losijih,ima boljih,a ima i onih odlicnih,tako da za svaciji dzep ima nesto.
Sa optikom mozemo da plasiramo precizan pogodak i na vecoj daljini,sto sa mehanickim nisanima nikako ne mozemo,a to je moramo priznati najvaznije.
 
Sniper Hunter
 Ako cemo o vitestvu luk i strela a za lov puskom tu sam za optiku svi znamo zastoB)
 
Jastreb
 A sto onda M48 ima mehanicki nisan izgraviran do 2000m?
 
Lala
 Imam osećaj da će ova tema izazvati polemiku medju članovima, i to je dobro!
Po mom mišljenju, ipak sve zavisi od onog koji pušku drži. Šta mislite, da nema lovaca, koji će probati da pucaju sa optikom, ali na velikoj udaljenosti (300 ili više metara)? Rizik od lošeg pogotka u tom slučaju je jednak, ili čak veći od rizika pucanja mehaničkim nišanom na 150 metara (zbog slabljenja energije zrna)!
Kodeks kaže, da se divljač puca onda kada je pogodak što sigurniji, bez ranjavanja i kasnijeg uginuća divljači.
Ali, eto, uvek ima ljudi koji bi 'samo da probaju', pa možda im se posreći... Kao da nikad više u životu neće biti u prilici da pucaju srneću divljač!
Postoje pogotci na većim rastojanjima, ali to mogu da izvedu samo extra uvežbani strelci, sa odgovarajućim puškama i municijom. Sve ostalo je čisto šenlučenje, koje samo nanosi štetu divljači, a ruši ugled svim lovcima.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
aca81
 Da li loviti optikom je individualna stvar svakog lovca,kome je kako bolje ali je cinjenica da je lakse pucati optikom pa i bez uvecanja nego mehanickim nisanom iz prostog razloga sto mehanickim nisanom treba spojiti tri tacke (dve na pusci i metu) a optikom samo dve (krst i metu)Confused
DOBAR POGLED
 
roedeer
 Pozdrav svima!
Jesam za optiku, neki dobar varijabl, ali tu bih se zaustavio. Za optike kao što su Burris Eliminator, koji proračunava daljinu do divljači i kako plasirati hitac, ili noćne nišane xy generacije- nisam. To je već preterivanje. Mi imamo pušku, a divljač njuh i vid, svako neku svoju prednost što je preduslov za viteško nadmudrivanje i na tome treba da ostane.
Theory is nice to think about; facts determine the truth.
 
AcaNik
 iskreno, ja bi rado koristio tu optiku sto proracunava daljinu do divljaci samo da je imam.
Pas
 
roedeer
 

AcaNik kaže:
iskreno, ja bi rado koristio tu optiku sto proracunava daljinu do divljaci samo da je imam.
Pas


idi na sajt burrisa pa bar malo pari oči, hehehe!

http://www.burris...scope.html

Meni se to ne sviđa.. Izučio sam u vojsci školu za snajperiste i određivanje daljine uz pomoć poznatih veličina na terenu, pa se time služim ;)
Theory is nice to think about; facts determine the truth.
 
saja rudnik
 Internet je cudo,tako da sam gledao u Severnoj Americi,narocito u Americi i Kanadi da love lukom i strelom kao i samostrelima srndaca,lelene lopatare,neke belorepe jelene svasta..I sve to love prikradanjem..Razumem da je to znog dometa takvog oruzja...ali u isto vreme daje se divljaci da iskoristi do kraja i svoje bogom dane sposobnosti,njuh,sluh,vid,da izbegne lovca i odstrel.Postavlja se pitanje...Da..sa optikom je siguran pogodak,u dobrim a i u losijim vremenskim uslovima,sve je to ok.Samo dajem primer kako su nasi stari lovili kada nije bilo ovolikog izbora optike..Takodje se slazem da je to izbor svakog lovca posebno,ali isto mislim da ce pravi lovac dati divljaci sto vise sansi za nadmetanjem..Sto kaze nas narod...Pa kom obojci tom opanci...
 
AcaNik
 

roedeer kaže:

AcaNik kaže:
iskreno, ja bi rado koristio tu optiku sto proracunava daljinu do divljaci samo da je imam.
Pas


idi na sajt burrisa pa bar malo pari oči, hehehe!

http://www.burris...scope.html

Meni se to ne sviđa.. Izučio sam u vojsci školu za snajperiste i određivanje daljine uz pomoć poznatih veličina na terenu, pa se time služim ;)

lepa ona stvarcica. nisam video koja je cena?

izucio sam i ja svasta po raznim vosjkama ali se ostarilo i ne vidi se ko pre.
 
DESPERADOS
 Zar nije bolje sigurno odstreliti divljac i olaksati i sebi i divljaci ??? nego je raniti i ko zna kako ce ta divljac posle zavrsiti , mozda se muci danima i opet na kraju ugine u najvecim mukama negde u sumi.

Viteski je ipak sa optikom i ako se vec odstreljuje onda samo na SIGURNO PUCATI .
----------------------------------------------------
DOBAR POGLED

1MOA = 2.9cm na 100m
1MOA = 5.8cm na 200m
1MOA = 8.7cm na 300m
1MOA = 14.5cm na 500m

srbijalov

7x64 KRALJ ..Tri prsta..308W CAR..Tri prsta
 
Sale Zr
 Ako zanemarimo savremena razmišljanja o lovu gde je optički nišan obavezan u lovu sa olučenim cevima, ovde bi trebalo razmišljati o veštini prikradanja do divljači, i doći do situacije da pucamo sa male udaljenosti gde je pravilan pogodak izvestan...A što se streljaštva tiče, neko je bolji strelac sa mehaničkim nišanima nego drugi sa optikom...Treba vežbati mnogo više na strelištima, a koliko lovaca to praktikuje?
 
sheytan
 ^ 1-2%, cca... Cry

Masa ubeđenih strelaca tek ako dospe u situlaciju da puca na strelištu(AKO!), shvati koliko traljavo gađa...
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
canis aureus
 ... a najgore je što u toj masi "nabeđenih" ima dosta onih koji se hvališu kako su oni lovci pa pucaju samo u "prave mete" a ne po papirnim metama radi "qrčenja"!! Bilo je sličnih komentara i ov' po temama ... doduše, "desi im se da promaše al i to je lov" ...
e od takvih mi se stvarno Sad
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
sheytan
 Ma, meni je isto jako čudno da ljudi daju "puškaru" ili nekom petom liq da im upuca qrabeen(pretpostavimo da ga je čovek upucao perfektno), i bez ijednog opaljenog metka idu po lovovima, ne shvatajući šta je u toj celoj priči SULUDO... Frown
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
DESPERADOS
 Samo budala ili mnogo naivan lovac moze da ide u lov a da prethodno ne proveri pusku na strelistu. I opet samo naivan moze da misli da sve zna to jest ima sigurno oko a da to i ne proveri na strelistu.
A price o gadjanju divljaci na 300 ili cak 400 metara bez optike mozete pricati nekome ko nije isao u lov , meni ne .
----------------------------------------------------
DOBAR POGLED

1MOA = 2.9cm na 100m
1MOA = 5.8cm na 200m
1MOA = 8.7cm na 300m
1MOA = 14.5cm na 500m

srbijalov

7x64 KRALJ ..Tri prsta..308W CAR..Tri prsta
 
Podunavac
 Stariji članovi na ovome portalu već znaju da sam ja ljubitelj pucanja mehaničkim nišanima. Ali optika je ipak neophodna za lov (pogotovo u ravničarskim krajevima). Međutim ja sam spojio lov mehaničkim i optičkim nišanom preko skidajuće montaže. Za lov DS pogonom je bolji mehanički nišan (po mom mišljenju) a za doček optički. Stim da smatram da je univerzalna optika 1,5-6x42. Sa 1,5x se može nišaniti i na kraćim distancama i na divljač u pokretu, a sa 6x se može nišaniti do 200 (i više) metara. Smatram da su optike povećanja preko 12x potpuno nepotrebne i čak nepodesne za lov i da služe samo za streljaštvo. A pogodci na 400 m i pad divljači na mestu, smatram da su naučna fantastika za veliku većinu lovaca (uključujući i mene). To bi bilo izvodivo sa vojnom optikom koja ima podesivu končanicu, pucajući sa dobrog naslona, a i onda bi rezultat bio neizvestan. Sa vojnim snajperima PASP M 76 7,9 (8x57 JS) i PASP M 91 7,62x54R, sam imao dobre pogotke na 400 metara. Ali iz ležećeg stava u grudne nepomične mete. A lov je ipak nešta drugo. Znači definitivno jesam za korištenje optike u lovu, ali prilagođeno uslovima i na razumnim distancama. A kod mene (u Hrvatskoj) je čak zakonski regulisana najveća dozvoljena daljina gađanja. Npr. srna, jelen i DS do 150m, muflon i divokoza do 200 m a medved do 100 m. Po mom ličnom mišljenju korištenje klasične lovačke optike u lovu je efikasno do 250 m. Neki bolji sklop puška optika, u planinskim uslovima lova na divokozu i muflona od odličnog strelca do 300 m. Sve preko toga je previše. A nekima je previše i 200 m.
Tri prsta 2Kolce
 
DESPERADOS
 Apsolutno se slazem sa tobom u svakoj napisanoj reci....iveli
----------------------------------------------------
DOBAR POGLED

1MOA = 2.9cm na 100m
1MOA = 5.8cm na 200m
1MOA = 8.7cm na 300m
1MOA = 14.5cm na 500m

srbijalov

7x64 KRALJ ..Tri prsta..308W CAR..Tri prsta
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Filmovi o lovu SVAŠTARA 16 27.04.2023. 23:11
ZEISS optike OPTIKE I MONTAŽE 233 11.08.2020. 23:05
TRUGLO optike, red dot, nišani,mušice .... OPTIKE I MONTAŽE 50 22.11.2017. 12:37
Optike Schimdt & Bender OPTIKE I MONTAŽE 107 18.11.2017. 13:55
Rusan nosači i montaže optike OPTIKE I MONTAŽE 26 16.11.2017. 18:17
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 27
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,678,359 posete www.srbijalov.com