Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Vuk


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Vuk
zoranp
 

Terapeur kaže:
Drugari vi znate moj stav vezano za odstrel MOG VUKA..ali eto u Banji su 16.11.2013.znaci Subota ubili 2 vuka NAVODNO u dvoristu dok su mu psa davili..mada sunjam znajuci te ljude u selu Stanisinci.I Evo danas jos jednog u selu Lipova 25.11.1013.a Ponedeljk je !!!Pa sta rade ti ljudi radnim danima po sumi!MOLIM da mi se objasni da li je to pravno moguce i normalno i ako nije zasto niko ne odgovara!Da sam ja lovocuvar mene bi oni izgleda ubili 2 godinu jer bi ih SVE u zatvor poslao ne samo zbog VUKOVA!A slike sam obecao..postavicu!


Kolega nezaštićena vrsta se može loviti svaki dan , ako je udruženje tako uredilo i izdaje dozvole!! Dali je to po pitanju Vuka još uvek dobro...Confused??
MOLITVA ZA LOV
Jesam.
I moja puška i moj pas.
Lovac sam,
al' pravičan.
Kao što Plakida bejaše, čuvši glas
Gospodnji Isusa Hrista,
i posta Evstatije.
Čuvaj me Gospode bože iskušenja
i u pravdi održi me,
da se po zapovedima tvojim vladam
i podari mi plen koji mi i uistinu pripada.
Poštujući tebe, poštujem i tvoje darove,
što njeno veličanstvo priroda ima,
a zavet Gospodu, da ne skrnavim delo
Božjih ruku, dajem i molim
za pušku i mog psa.
Amin.


Rodeo
 
huntinggirl1
 lov vuka je specifičan, ali i za njega treba dozvola, kao i za sve vrste lovova....
a lala se upravo sprema da raspiše konkurs za dvodnevni lov na mlavi.... samo još nisam saznala uslove...
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
ssekir75
 

Terapeur kaže:
Drugari vi znate moj stav vezano za odstrel MOG VUKA..ali eto u Banji su 16.11.2013.znaci Subota ubili 2 vuka NAVODNO u dvoristu dok su mu psa davili..mada sunjam znajuci te ljude u selu Stanisinci.I Evo danas jos jednog u selu Lipova 25.11.1013.a Ponedeljk je !!!Pa sta rade ti ljudi radnim danima po sumi!MOLIM da mi se objasni da li je to pravno moguce i normalno i ako nije zasto niko ne odgovara!Da sam ja lovocuvar mene bi oni izgleda ubili 2 godinu jer bi ih SVE u zatvor poslao ne samo zbog VUKOVA!A slike sam obecao..postavicu!


druže, ne zameri, ali počinješ da zvučiš ko oni ofarbani u nama dragu zelenu boju. razumem da voliš vuka, ali razumi i ti one kojima vuk nanosi štetu. izmedju moje imovine i njega ja biram moje, a on će u večna lovišta. samo je kući mog deda-strica podavljeno 30tak ovaca od 93. do 2000. plus 6 kerova ( u medjuvremenu sam se nepravedno odaljio od njih i nemam informacije, ali kako kažu da je ekspanzija vuka ništa me ne bi začudilo da je bilo još). a što se tiče tebe kao lovočuvara, upamti jednu izreku: "jače je selo od svatova". možda bi ti nekog poslao u zatvor, ali bi ti vrlo brzo vukovi razvukli kosti... naš čovek uglavnom ne voli mnogo da se maje tamo gde nema neke vajde, ali itekako mrzi kad mu neko nanosi štetu. a pored toga, otkud ti znaš da li su ljudi imali dozvolu ili ne? stoga ako nemaš informacije, ti se potrudi da saznaš. ako ima razloga za reakciju ti izvoli prijavi (očigledno znaš ko su)
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
nidzamotocross
 ^ Bravo 2 ssekir

Kraj o kome pricas je upravo poznat po vukovima. Garantujem da na tim prostorima vuk nece nestati. Samo moj cale i deda su odstrelili tokom proteklih godina deset a cela moja grupa oko 15 vukova. U pitanju su nekih 5-6 godina. I evo i dalje su u ekspanziji, i dalje nose ovce, koze, kerove pa cak i sa lanca. Zima dolazi, valjda cu i ja da se upisem medju pocastvovane lovce. Smile
Taj deo je povezan sa Kukavicom i kako ih ima sve vise, dolaze i na nas kraj. Isto to se desava i sa Radan planine. Ne znam kakvo je stanje sa vukovima tamo, proslih godina ih je bilo dosta..
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
lisac
 

bturjane kaže:
Kako sam ja shvatio po vasim upisima vuka u ovoj nasoj jedinoj zemlji ima samo u Homolju i jedino sde tamo moze odstreliti i to sto bi moji rekli ranjenika ( u smislu othranjenog pazenog i mazenogBravo 2) i to za tricavih 500evrica Shock
Kolega cene su u vecini komercijalnih lovista 500 evra plus 3000-3600 dinara ulaz u loviste,pa dnevni odmor,klopa,gorivo.Izadje to dosta.Jeftinija varijanta je pravljenje ceke i mrcinista u slucaju da imas vuka u lovistu ili neko poznanstvo.Dobar pogled.
Vladan
 
bturjane
 Kolega lisac moj upis je bio sa malom dozom ironije a sto se tice lova imamo i mi malo iskustva
Grin
ma nasrcu bre rodjo mora se branim,a ti zapadnjaci kvarni su ko muckovi al sam naso pravu pusku AA-12
 
nenadx
 Više lovišta Pešterske visoravni, Karpatske Srbije...zatim Tupužnica, Svrljig, Pirot, Babušnica, Medveđa, Vranje..., daju visok odstrel vukova ( 10.tak ).Homolje je komunikaciono blizu većim centrima,razradilo je mrcilište/a za turizam isl....,što je za pohvalu.
Može se dosta toga i predvideti... između ostalog i koliko se vuka godišnje može odstreliti na pominjanom prostoru. Pretpostavljam da je to 3 do maksimalno 5 primerka ( višegodišnji prosek )..... Zanimljiva je slika sa hranilišta, koja je zahvatila 4 odrasla primerka u aprilu mesecu....
Okvirnim matematičkim proračunom se može doći do cene 1 vuka, koja nemože biti ispod 1000 eu, a po ekonomskoj logici lovstvu bi se više isplatilo da nagrađuje odstrel vuka, nego ga davati ispod te cifre....Ova od 500eu je kompromisna i ma koliko to delovalo mnogo za naše uslove....,Zanimljivo je i da niko ne pravi paralelu cena sa srndaćima, jelenima...
Dobar pogodak
 
huntinggirl1
 slažem se, paralelu neprave mnogi iz jednog prostog razloga, jelen, srndać, muflon... sva ta divljač se puno lakše vidi u lovištu i puno je jednostavnija za lov,
samo ko voli da lovi vuka zna šta znači čekati ga danima, koliko kolega može da se hvali da je imalo uspešan lov na gorskog cara...
štete koje pravi vuk su ogromne....
u homolju rade tri, a od juče četiri mesta hde se konstatno hrani vuk....tako da ni odstren neće izostati,

i druga lovišta bi mogla da se aktivno posvete lovu na vuka,
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
nenadx
 Slažem se sa Vama, pa bih razjasnio i dodao povodom vuka da je pojam šteta u sadašnjim vremenima irevelantan.ili blago rečeno dobio je drugu konotaciju Štete nastale od vuka su većinom one prouzrokovane na gajenim vrstama papkara. ako zanemarimo relativno nizak nivo na stoci, psima,,,što se u uređenom društvu rešava nadoknadom od. strana zainteresovanih za prisustvo vuka i ostalih zveri (predatora) Znači štete su odraz posmatranja usklađenog sa vremenom i prostorom, a kako su ona u ovom trenutku tržišna, ovde vuk predstavlja stavku ekonomije gazdovanja Pojednostavljeno 1. vuk pojede tokom godine ekvivalent 800 do 1200kg mesa divljih papkara,pa se taj nedostatak treba adekvatno uračunati u cenu vuka. Na ovo se doda procena štete izražene kroz trofejnu vrednost papkara ,a koja može nedostajati na drugoj strani tasaZnači - uzgojna vrednost vuka kao i za sve gazdinske vrste. Ako bismo dodatno bili precizni kao Nemci, morali bi izračunati uloženu vrednost u vuka starog 5-6 godina (šta bi tada matematika kazala ?)

Meni lično je drago što simbolično baš vuk može opredeliti naše društvo u sagledavanju mesta i uloge, te pravca lovstva i LOVACA ka budućnosti
Dobar pogodak
 
ssekir75
 nenade, možda je po tebi šteta nastala od vuka irelevantna, ali daj da pitamo ljude koji tu štetu trpe. šta će oni da kažu o tome? za teren babušnice, pirota i bele palanke znam koji je odgovor - FIK to su uglavnom stara sela i siromašne opštine, pa su u nemogućnosti da isplate štetu koju je "divljina" nanela. lovačka društva ionako jedva sastavljaju kraj s krajem, i poslednja stavka im je nadoknada štete od divljači (još ako se uzme da pripadaju piroCkom okrugu... ispadne Pfft Grin)
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
nenadx
 Ssekir, nepratite me pažljivo....čitko sam napisao pojam štete, je postao irelevantan...,znači ne realne štete...Pritom sam dodao cifre koje mogu pomoći pri sagledavanju ovog problema i naveo da bi štete nad domaćim životinjama trebalo nadoknađivati brzo i efikasno,baš iz razloga pomoći oštećenim gazdinstvima..Što se tiče lovaca,ako se oni uopšte pitaju,njihovo mišljenje se i ovde na sajtu može donekle ispitati...Prema dosadašnjim upisima na ovoj i sličnim temama,kao i drugim sajtovima se može videti da lovci nemaju ništa protiv vuka....pa u čemu je problem.Mislim da se možemo složiti da se neume artikulisati eventualni problem sa željama potrebama i mogućnostima, pa ljudi jedno pričaju a drugo misle...
Dobar pogodak
 
ssekir75
 naravno da bi te štete trebalo nadoknaditi seljacima, ali ko da nadoknadi i odakle? opštine će prebacivati na lovačka društva, oni na opštine, a seljak će da obija pragove dok mu ne počne poljoprivredna sezona i slučaj će da zastari. uz to, navedene opštine sigurno nemaju para, znam jer mi je otac rodom iz okoline babušnice a majka svrljižanka. imam rodjake tamo koji su lovci i znam kako stvari stoje. uz to, uradite to ispitivanje na terenu, pa da vidimo kakav će rezultat da bude. manite internet i forume. mnogo je mali % lovaca koji se kači na net, iz raznih razloga. od 30tak lovaca u mom ld samo nas trojica koristimo net. ovde sam aktivan samo ja, još jedan kolega se javi povremeno ali jaaako retko. ostalo su uglavnom stariji ljudi koji i ne znaju da koriste kompjuter,a ovi nešto mladji nemaju vremena (ljudi su domaćini a znate koje sve to obaveze nosi). u reonu o kom govorimo, dakle babušnica, pirot, bela palanka, svrljig, prosečna starost lovaca je velika, a informatička pismenost je u obrnutoj srazmeri sa njom. to samo pokazuje da su vaši zaključci o mišljenju lovaca zasnovani na jako malom uzorku (i to uglavnom gradske populacije). velika većina tamo će bez delića sekunde razmišljanja povući obarač i ubiti vuka (nisam pogrešio izraz), svesni toga da će time nekoliko ovaca, koza ili koje druge domaće životinje ostati za njihovo dobro. i ta likvidacija će po selima biti naveliko prepričavana uz trljanje ruku i komentare "ah da oće još nekoga da potrefe". meni koji sam porastao po tim selima ova logika je vrlo jasna i opravdana jer ljudi od toga žive, a uglavnom su staračka domaćinstva čiji se život bazira na sitnom stočarstvu.

možda se ovo nekome neće svidjati, ali stanje je zaista takvo. svakako da bi komercijalizacija lova na vuka doprinela boljem finansijskom stanju tamošnjih LU i LD, ali pitanje je i koliko bi to pomoglo smanjivanju i nadoknadi štete na domaćim životinjama koju ova zverka izaziva.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
aca81
 Ja sam bas iz tog reona i 99% lovaca vuka smatra neprijateljem i stetocinom,vrhunac njihovih lovackih karijera i najveci trofej je odstrel vuka!!!
DOBAR POGLED
 
aca81
 A isto tako misli i nas seljak!!!
DOBAR POGLED
 
slavaplana
 Vuk je ogromnom porastu a stete takodje u citavoj Srbiji!!!Jug Srbije trpi takve stete koje se mere hiljadama eura!!!!
 
aca81
 Tako je Bravo 2 ali tu stetu moze nadoknaditi neko udruzenje ljubitelja vuka ili drzava a kako ce nadoknaditi dusevni bol nekom lovcu kad ostane bez psa koga voli mozda i vise od sebe Frown
DOBAR POGLED
 
ssekir75
 

aca81 kaže:
Ja sam bas iz tog reona i 99% lovaca vuka smatra neprijateljem i stetocinom,vrhunac njihovih lovackih karijera i najveci trofej je odstrel vuka!!!


eto vam potvrda sa terena, da ne pametujem ja iz banata. s tim što još treba napomenuti da dobar deo domaćinstava ima lovačko oružje upravo za odbranu od ove napasti. i niko, ponavljam, NIKO, se neće buniti ako koji od vukova nastrada na bilo koji način. naprotiv, slaviće.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
ssekir75
 

aca81 kaže:
Tako je Bravo 2 ali tu stetu moze nadoknaditi neko udruzenje ljubitelja vuka ili drzava a kako ce nadoknaditi dusevni bol nekom lovcu kad ostane bez psa koga voli mozda i vise od sebe Frown


sanjaj picu bez kečap... Frown

p.s. ima li ovde opcija za višestruko navodjenje u jednom postu? ne mogu da je nadjem.Confused
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
nenadx
 Okrećemo se oko istih fraza već godinama unazad,neznam šta je novo rečeno.... Logika šteta i nadoknada za domaće životinje je jasna i svako normalan je podržava Pitanje je kako zaštiti stoku, divlje papkare i vuka....i da li je to moguće, jer je najprostije rešenje potamaniti vukove...Drugo rešenje na sreću postoji, ali za njega je potrebno konciznije sagledavanje suprostavljenih stavova i činjenica....
Evo videh upis da 99% lovaca vuka smatra neprijateljem i štetočinom? Da li vam je neko rekao da je Srbija potpisnik evropske....za zaštitu vuka. Uprošteno po njoj je mimimalno obavezna da ga uključi u vrstu sa kojom se gazduje,što uznači lov po kalendaru,određivanje održive brojnosti zaštitu i odstrel .... Znači gazdinska lovna vrsta je lovcima neprijatelj i štetočina...Po kojim kriterijumima ?
Dobar pogodak
 
ssekir75
 po kriterijumima situacije na terenu. ne gubi iz vida da su ti lovci lokalni seljaci! mogu beogradjani koji potpisuju sve na čemu piše evropska-i-o da misle šta god žele, ali neka odu malo u babušnicu, caribrod, bonjince i sva okolna sela pa neka pitaju. u fotelji im vuk svakako ništa neće pojesti!

ili ako već ta jevropa toliko voli vuka, neka ih lepo hvataju žive pa im prodaju. nešto čujem da žele da ga opet nasele po toj istoj jevropi, pošto su ga potpuno istrebili. eto prilike da se taj isti vuk ne ubija (pošto je očigledno to cilj) a da se od njega lepo zaradi.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,871,135 posete www.srbijalov.com