Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: 22-250


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
22-250
Hunter forever
 Vule je sin od ovog coveka sto je pisao. Ja sam njemu napravio nalog. Resicemo nema da brines Sniper.
marka Engleski poenter marka
 
SUMO
 Sta sve covek nece procitatiVeselo
Fascinira me cinjenica da na ovom forumu ljudi kritikuju nesto sto nisu ni videli, nisu koristili.....itd. Ne samo u 22-250.

Kodeksi?! Imate turistu, ima novca, ne kalkulise o jacini trofeja kad puca. Imate ld koje ima neplacene racune za plin, nivu kojoj treba generalna, lovocuvaru kasni plata.
Jedini osetniji prihod je prolecni lov srndaca.Za CELU godinu.I isti turista otkine nogu jakom srndacu ili ga propuca kroz stomak , ovaj jadnik bezi ka trsci, trnju, drugom lovistu, lovnik cupa kosu......... i sada ce te vi stati, pustiti ranjenu divljac da crkne u trnju, samo zato sto ``nije eticki pucati na divljac u trku``?! Ne pise nigde o ranjenoj divljaci.
O kombajnima, malim kalibrima.....nisam pisao.Necu da polemisem.

a i ostalo - po narodnoj ``coravom se ne namiguje``.
 
SUMO
 Ovaj tekst sam napisao jos 2006. Kad kazem daljine i to ekstremne uglavnom sam mislio na lisice.
Na zalost, Branislav Rokic, jedan divan covek je pokojni, ni ZOV nije sto je bio, na forumima sve experti.......
Kalibar 22-250 Remington
U prošlom broju ZOV-a, u tekstu g. Branislava Rokića o univerzalnim i srnećim kalibrima, u vrlo specifičnom kontekstu pomenut je i 22-250 Rem. Napisati za najbrži komercijalni metak na svetu da nije za srneću divljač jer pravi izuzetno velike izlazne rane i kako je sa njime najbolje da se puca na daljinama od 100 do maksimalnih 150 metara je izvinite stariji kolega, ali čista glupost i neznanje!
Kalibar 22-250 Remington, nastao je još daleke 1915. godine, od strane konstruktora J. E. Gebby- a koji je veoma dugo uspešno lovio sa njime. Međutim, tek 1965. godine firma Remington ga standardizuje i posle toga se veoma brzo raširio po Evropi i Americi gde je inače na visokom sedmom mestu popularnosti.
U naša lovišta stigao je kasnije, kroz vreme intenzivne nabavke lovačkih karabina tokom osamdesetih godina i zahvaljujući izvozu Zastave na američko tržište, a sigurno jedan od prvih vlasnika ovog oružja bio je veoma poznati srpski lovac pok. Boba Vlahović iz Beograda. Iako je u svojoj karijeri lovio i sa dva čuvena Fon Hoffe magnum kalibra, sa 22-250 rem ušao je u mnoge lovačke priče sa ekstremnim, vrlo preciznim pogocima na daljinama od 300 do 400 metara po mnogim vojvođanskim lovištima. Zahvaljujući njemu, očaran neverovatnim hicima pre deset godina nabavio sam Zastavin karabin baš u ovom kalibru. Posle manjih problema sa nabavkom municije, sa njime sa najviše lovio i dan danas lovim lisice, druge predatore i pse lutalice, ponekada i divlje guske, ali dominantno srndaće. Na srne i ne dižem pušku iz principa.
Ovo je izuzetan kalibar, jer kada pogledate ovaj metak odmah vam postaje jasno da je vanserijskog učinka. Maleno zrno prečnika 5,7 mm i teško 3,5 grama u veoma prostranoj čauri (48mm) koja prima u sebe dovoljno baruta da od ovog kalibra napravi najbrži komercijalni metak na svetu (.220 Swift se takoreći ne koristi u lovačkoj praksi) ! Pored njega su meci .222 i .223 Rem zakržljali, čaura mu je trbušastija čak i od .224 Weterby Magnuma. Interesantno je da kalibar ne nosi oznaku magnum, niti ima ojačanje pri bazi čaure, a u suštini je pravi pravcati magnum kalibar. Izuzetno je razantan i ima položenu putanju. Tehničke karakteristike su mu impozantne, . Početna brzina 1130 do 1200 m/sec, težina zrna 3,56 grama, početna energija 2172 J, energija na 300 m 873 J, optimalna tačka pogodka 200 m, pad na 300 metara 17 cm.
Baš sa njime sam odstrelio mnogo srndaća i lisica i odgovorno tvrdim da je izuzetno efikasan i pouzdan kalibar. Svaka lisica je padala u vatri, a bilo ih je zaista mnogo, a ono što nas je uvek oduševljavalo prilikom dranja bilo je i to ni ulaznu ni izlaznu ranu niste mogli da raspoznate dok ne oderete celu lisicu! Sa srndaćima isto tako osim direktnog pogotka u srce i poznatih par samrtnih koraka, svi ostali pogoci završavali bi padom u vatri. Daljine različite od 80 do neverovatnih 300 i 400 metara, naravno sa naslona. Izlazne rane male, gotovo neprimetne. Ekstreman slučaj sa izlaznom ranom prečnika 5-6 cm imao sam nedavno, kada sam u jednom pograničnom lovištu odstrelio tipičnog izrazito krupnog srndaća sa Karpata koga sam u punom trku pogodio ukoso. Visok hitac niz kičmu, velika, atipična telesna masa i kosa, samim tim i veća putanja zrna kroz tkiva rezultirala je nešto većom izlaznom ranom, koja opet u poređenju sa ostalim kalibrima izgleda prilično mala. Ostali, direktni pogoci i u kičmu nisu nikada prouzrokovali velike izlazne rane, podlive i toliko oštećenje mesa. Ne znam gde je uvaženi kolega video da ovaj kalibar uništava obe plećke ili slično! Jednostavno ta tvrdnja ne stoji! 22-250 Rem je perfektan kalibar, izuzetnih osobina, malog trzaja čak i kod Mini Mauzer karabina, metak za svakog iskusnog lovca koji voli daleke i sigurne pogotke.
Tekst i foto V.Mijailović
Antrfile američki lovci i balističari, specijalisti za daleka pucanja ma male, jedva vidljive mete u mnogim renomiranim časopisima kažu ovako kalibri 222 Rem do 200 metara, 223 Rem od 300 do 400 a 22-250 Rem od 400 do neverovatnih 500 metara.
Naravno, reč je obično o pucanju u mete ili odstrel prerijskih kućića, kojota, lisica i sličnih meta, ali svaki srndać u našem lovištu pašće u vatri od 22-250 Rem na daljinama od 200 do 300 metara, što je misaona imenica za gotovo svakog lovca sa većinom drugih karabina.


 
Hunter forever
 Napravili smo nalog nik kolege je Mark967...

OdličnoB)
Srbijalov Admin Tim!

marka Engleski poenter marka
 
Podunavac
 Kolega Sumo pa ti pobijaš samog sebe i to u dva posta jedan za drugim. Prvo se pravdaš da si pucao na ranjenog srndaća u trku, što potpuno opravdavam. A onda u sledećem opisuješ kako si odstrelio srndaća sa Karpata u punom trku kosim hicem.KoTuKoga
Isto tako se hvališ da si odstreljivao srndaće od 80 do 400 metara daljine. Pa gde je tu kodeks? A kodeks je ono po čemu se LOVCI razlikuju od "mesara" i krivolovaca. Pišeš i da si karabinom lovio guske. Svašta se od tebe može čuti i pročitati. A važiš za velikog lovca i ljubitelja prirode i divljači.Confused
Tri prsta 2Kolce
 
Mark967
 Danas sam bio na strelistu "Tamnava " da malo proverim optiku idu valjda snegovi pa treba biti spreman.Posle male korekcije tri bez pauze u tri glinena goluba na 150m.Prva dva su pukla sa ppu ,treci pucan sa Winchesterovim balistik-silvertipom ostao je u komadu pogodjen skoro u sredinu.Dovoljno dobro da se lisica moze pogoditi i na 200.Mnogo volim taj 22-250rem!!!Kiss
 
DESPERADOS
 Jos ako je bila razlicita gramaza onda si ti CAR ....Bravo 2
----------------------------------------------------
DOBAR POGLED

1MOA = 2.9cm na 100m
1MOA = 5.8cm na 200m
1MOA = 8.7cm na 300m
1MOA = 14.5cm na 500m

srbijalov

7x64 KRALJ ..Tri prsta..308W CAR..Tri prsta
 
Mark967
 Bas tako Winchester je 50grejna ali nije golub tako mali,a ni ppu tako los!srbijalov
 
Hunter forever
 

Mark967 kaže:
Bas tako Winchester je 50grejna ali nije golub tako mali,a ni ppu tako los!srbijalov


Pa i lisica je dosta veca od goluba,svaka cast..
marka Engleski poenter marka
 
DESPERADOS
 E u zdravlju i veselju da nam lovite sa naj kalibrom.
----------------------------------------------------
DOBAR POGLED

1MOA = 2.9cm na 100m
1MOA = 5.8cm na 200m
1MOA = 8.7cm na 300m
1MOA = 14.5cm na 500m

srbijalov

7x64 KRALJ ..Tri prsta..308W CAR..Tri prsta
 
DESPERADOS
 Evo sta radi 22-250

Ja ovo nebih mogao nikako .

http://www.youtube.com/watch?v=gFgfIb...re=related


strasno i jezivo i neljudski , cemu sve ovo ??

http://www.youtube.com/watch?v=wGERHt...re=related




*
----------------------------------------------------
DOBAR POGLED

1MOA = 2.9cm na 100m
1MOA = 5.8cm na 200m
1MOA = 8.7cm na 300m
1MOA = 14.5cm na 500m

srbijalov

7x64 KRALJ ..Tri prsta..308W CAR..Tri prsta
 
zeljkox
 Ovaj drugi snimak je sa .243 ali nije ni bitno. Ne cene oni divljac. Svaka cast ako im drzava i institucije za zastitu zivotinja dozvoljavaju takve radnje.
 
Mark967
 Ovakvi snimci i nisu bas za lovacki forum,a problem je ljudima u glavi , a ne u kalibru!
 
Podunavac
 Kod nas nije dozvoljen odstrel zeca puškama sa olučenim cevima. A što se tiče amerikanaca oni su divljačka nacija i država koja nema nikakve skrupule ni prema ljudima, a kamoli životinjama. Neke stvari koje lovcima u evropi ne bi pale ni na pamet u americi su sasvim uobičajene.
Tri prsta 2Kolce
 
arnotije
 

Podunavac kaže:
Kod nas nije dozvoljen odstrel zeca puškama sa olučenim cevima. A što se tiče amerikanaca oni su divljačka nacija i država koja nema nikakve skrupule ni prema ljudima, a kamoli životinjama. Neke stvari koje lovcima u evropi ne bi pale ni na pamet u americi su sasvim uobičajene.
Slazem se u potpunosti, jedino bih dodao da ono sto je kod njih dozvoljeno oni to kod drugih strogo zabranjuju i strogo kaznjavaju, a to se vidi na svakom koraku. Inace ova tema mi se bas svidja i redovno je pratim. Imao sam u planu da ovako nesto nabavim, moglo je da se nadje za dobru cenu, ali na zalost ovde kod mene su na to nabili cenu dozvoli da je to strasno, a dozvola se vadi na svake dve godine, tako da sam odustao. Pozzz
" Ako Kosovo nije nase, zasto od nas traze da ga damo...? Ako je njihovo, zasto ga otimaju...? A ako vec mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustrucavaju... ? "
Matija Beckovic
 
Hunter forever
 

Mark967 kaže:
Ovakvi snimci i nisu bas za lovacki forum,a problem je ljudima u glavi , a ne u kalibru!


Tako je..

Ja sam naveo u nekom od predhodnih upisa da od zeca ne ostane gotovo nista kad se pogodi sa ovim kalibrom. Ovaj kalibar treba koristiti u lovovima u kojima je praktican a za ovako nesto nikada i nikako!!! Oni neka rade sta hoce.

Kolega DESPERADOS ako si hteo da ukazes na dejstvo ovog kalibra,niko od lovaca ovde nije ni napisao da lovi zeca sa njim vec da ga koriste u lovovima u kojima je praktican. Na srnecu divljac i predatore. Stari
marka Engleski poenter marka
 
SUMO
 Podunavac, tvoje ``peckanje`` sve vise dolazi do izrazaja.Izvrces reci, tekst namerno nisam hteo da `brisem i prepravljam.
1. na ekstremnim daljinama sam pucao na lisice
2. guske kad slete na velikim otvorenim poljima /nadji mi slovo zakona koje to brani, ogranicava/
3. Kodeks?! Ima li ovde da neko nije pucao na koku u lovu na sitnu divljac, ili srndaca u trku?! Ti si svetac, sve si od pocetka karijere radio po PS-u? Daj ne pevaj molim te.
Zaista ste mi smesni daroviti pojedinci.Izvrcete reci, cekate nekoga na krivini, a onda ste mnogo pametni.
Za razliku od vas moj rad je javan i podlozan kritikama, pohvalama bla bla...a vi? Nick, pa pljuckaj do sutra.

Desperados, verovatno vrlo dobro znas da svi mali i brzi kalibri namenjeni odstrelu predatora imaju tipove zrna koja bukvalno eksplodiraju kada udare u cilj.Namena im je pucanje u predatore i slicno.Tako da ovaj video klip nema nikakvu ``jacinu`` u tvojoj zelji da osporis kvalitet 22-250.
 
DESPERADOS
 Poz Mr. SUMO , apsolutno postujem to sto radis i cenim to isto .
Ovo je forum i razmena misljenja o nekim tamo kalibrima NISTA LICNO !!!
Svako od nas ima neki svoj omiljeni i to je apsolutno normalno .Zamisli da svi vozimo Opel ili Ford pa to bi bilo bolesno .E isto tako je normalno da volimo razlicite kalibre i nista licno nemamo jedan protiv drugog.
Da ponovim ponovo ono sto sam vec napisao:

NE POSTOJI LOS KALIBAR ... POSTOJI SAMO DOBAR I BOLJI .

NE POSTOJI LOS KALIBAR ...POSTOJI SAMO VISE I MANJE PRIHVACEN .

SVE JE STVAR MARKETINGA I JOS PO NECEGA.


A ovo sto rade Ameri je bolesno i nije nama primereno zato sam i postavio da se prestane velicanje njihovog top kalibra kojim ubivaju sve sto mrda.


Pozdrav za sve ljude dobre volje.



*
----------------------------------------------------
DOBAR POGLED

1MOA = 2.9cm na 100m
1MOA = 5.8cm na 200m
1MOA = 8.7cm na 300m
1MOA = 14.5cm na 500m

srbijalov

7x64 KRALJ ..Tri prsta..308W CAR..Tri prsta
 
DakiNS
 

SUMO kaže:
Podunavac, tvoje ``peckanje`` sve vise dolazi do izrazaja.Izvrces reci, tekst namerno nisam hteo da `brisem i prepravljam.
1. na ekstremnim daljinama sam pucao na lisice
2. guske kad slete na velikim otvorenim poljima /nadji mi slovo zakona koje to brani, ogranicava/
3. Kodeks?! Ima li ovde da neko nije pucao na koku u lovu na sitnu divljac, ili srndaca u trku?! Ti si svetac, sve si od pocetka karijere radio po PS-u? Daj ne pevaj molim te.
Zaista ste mi smesni daroviti pojedinci.Izvrcete reci, cekate nekoga na krivini, a onda ste mnogo pametni.
Za razliku od vas moj rad je javan i podlozan kritikama, pohvalama bla bla...a vi? Nick, pa pljuckaj do sutra.

Desperados, verovatno vrlo dobro znas da svi mali i brzi kalibri namenjeni odstrelu predatora imaju tipove zrna koja bukvalno eksplodiraju kada udare u cilj.Namena im je pucanje u predatore i slicno.Tako da ovaj video klip nema nikakvu ``jacinu`` u tvojoj zelji da osporis kvalitet 22-250.


Kolege , oba ste i u pravu i u krivu, istina ima peckanja, istina niko nije savršen samo ste jednu stvar zaboravili da iako je svako od nas nekada pogrešio ne treba da puno pišemo o tome da mlade generacije ne uzmu to zdravo za gotovo. Sumo jeste svako je nekada pogrešio ali ipak ti moram reći za guske- Član 14 kodeksa lovaca. Ali imam za oboicu molbu , da se ne svađate Love
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Sniper Hunter
 

SUMO kaže:
Podunavac, tvoje ``peckanje`` sve vise dolazi do izrazaja.Izvrces reci, tekst namerno nisam hteo da `brisem i prepravljam.
1. na ekstremnim daljinama sam pucao na lisice
2. guske kad slete na velikim otvorenim poljima /nadji mi slovo zakona koje to brani, ogranicava/
3. Kodeks?! Ima li ovde da neko nije pucao na koku u lovu na sitnu divljac, ili srndaca u trku?! Ti si svetac, sve si od pocetka karijere radio po PS-u? Daj ne pevaj molim te.
Zaista ste mi smesni daroviti pojedinci.Izvrcete reci, cekate nekoga na krivini, a onda ste mnogo pametni.
Za razliku od vas moj rad je javan i podlozan kritikama, pohvalama bla bla...a vi? Nick, pa pljuckaj do sutra.

Desperados, verovatno vrlo dobro znas da svi mali i brzi kalibri namenjeni odstrelu predatora imaju tipove zrna koja bukvalno eksplodiraju kada udare u cilj.Namena im je pucanje u predatore i slicno.Tako da ovaj video klip nema nikakvu ``jacinu`` u tvojoj zelji da osporis kvalitet 22-250.


Kolega SUMO to šta ste vi radili i kako ste radili i radite-lovite ,je najmanji problem ,ali smatram da nije mesto da na forumu Srbijalov iznosite,takve stvari koje se kose sa kodeksom ,smatram da ima dosta mladih lovaca,i onih koji nisu još postali,i da nije mesto da na ovom forumu čitaju stvari koje vi i još neki pojedinci koji kao slučajno ulete posle svakog vašeg upisa ,da malo dosole atmosferu,upisima tipa "svinjče sa kombajna" a vama zdušno aplaudiraju i daju podršku,i zmolio bih vas da ubuduće takve stvari koje su u suprotnosti sa kodeksom ne iznosite javno na ovom forumu,ni vi ni ostale kolege jer ima stvari koje se dotiču kredibiliteta ovog foruma koji nije voljan da sa simpatijama gleda na upise koji se kose sa zakonom i kodeksom i ubuduće ću ja a verujem i ostali članovi admin tima bez upozorenja brisati takve upise...toliko o tome, sa druge strane slazem se sa delom upisa da postoje različite konstrukcije zrna za lov ,i da je na kunića pucano sa mekim zrnom ,imao sam priliku da vidim pogodak iz drugog kalibra na srnu kojoj je bio raznešen stomak gore nego ovaj kunić, isto tako mislim da kolega DESPERADOS nije imao nameru da ospori kvalitet kalibra 22-250 iveli 3
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 32
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,861 posete www.srbijalov.com