Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Preticanje pri gađanju sačmaricama


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Preticanje pri gađanju sačmaricama
Lala
 Nisam video da je neko uzimao u obzir širinu snopa sačme na daljini od 30 metara; to se mora ukalkulisati, pa onda računica dobija neki smisao.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
ohotnik
 Kolega to se odnosi na tablicu i autora koji je to pisao ne na tebe jer ti prenosis sta je napisano.10 santimetara od musice i glave recimo fazana je 10 santimetara bilo na 25m ili 30 metara.
 
Sniper Hunter
 [movie=youtube]LGGlvKW1oBY[/movie] i
[movie=youtube]EEpzRq81x6Q[/movie]
 
ohotnik
 

Lala kaže:
Nisam video da je neko uzimao u obzir širinu snopa sačme na daljini od 30 metara; to se mora ukalkulisati, pa onda računica dobija neki smisao.
Po meni i nekih par prijatelja koji se sa tim zanimaju Sirina snopa koja je dovoljna za siguran odstrel sa cevima od 750mm i 3/4 coka i patronom sa tvrdjom casicom na 30 metara je 70 cm
 
Podunavac
 

Lala kaže:
Nisam video da je neko uzimao u obzir širinu snopa sačme na daljini od 30 metara; to se mora ukalkulisati, pa onda računica dobija neki smisao.



Onda opet proširujemo moguće kombinacije, pošto širina snopa zavisi od čoka i konfiguracije patrona.
Tri prsta 2Kolce
 
Lala
 Varira širina snopa, u zavisnosti od čoka, i od patrone (čašice), a može da bude i šire od tih 70 cm. Takodje, zavisi preticanje i od brzine sačme.
Mislim da su kolege koje zagovaraju korišćenje jedne vrste patrona, potpuno u pravu. Svaka patrona pre ili kasnije 'legne', i onda pucaš automatski, čim počneš da razmišljaš, počinješ i da mašiš.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Podunavac
 Širina sačmenog snopa na 30 metara varira u odnosu na vrstu čoka i patrona od 70 do 100 cm (od prilike). Podatak se odnosi na čok od 1/2 do punog čoka.
Tri prsta 2Kolce
 
Uca
 Po meni je najbitnije kojom municijom si navikao da pucaš. Dugi niz godina sam koristio grčku municiju GM3 i HITT. To je strašno brza municija. Kad mi je presušio izvor nabavke ove municije, a u radnjama nije bilo moguće kupiti, prešao sam na Sellier Belot standardni crveno-crni metak. Počinje lovna sezona, a ja ne mogu da sastavim jedan pogodak, tako da su prva dva izlaska prošla samo sa jednim ''kilavo'' ulovljenim fazanom. Ta municija je spora i nema udarnu moć. Konfete lete na sve strane a fazan odleti još 500m. Onda sam stotinak svoje municije vratio u prodavnicu i uzeo Baskijeri i to TRICOLOR i LONG RANGE i više nema promašaja. Evo koristim je 4-5 godina. Drugi vrlo važan faktor je da li ste u lov pošli umorni i psihički opterećeni - onda bolje da ne polazite. Čovek koji je odmoran i bez nekih problema imaće pun učinak u lovu.
 
Nikola
 Bavim se lovom na patke ispred patke gluvare na 35-40 metara gadjem otprilike za njenu duzinu ispred takodje i zeca mozda malo vise za njegovu duzinu.sve je to ok,al' ispred patke koja je najbrza i najzahtjevnija na Skadarskom jezeru tj. ispred glavate patke (glavoca) http://www.visual...420476.jpg
Ispred ove divljaci se gadje i po 3 metra ispred cak i vise zavisi do udaljenosti vjetra.....Smile
 
Neca92
 Uco, ne mogu se sloziti sa tobom u par stvari. Iskreno, smatram da je S&B kartonac (crveno-crni) jako dobar metak, moj cale dugo lovim sa njim i ima lep ucinak u lovu! Mislim da spada u brzu municiju, i uopste nema malu udarnu moc! Mnoge kolege ovde love love sa njim, i retko ko se zali na njega. Mislim da je glavni razlog tvojih losih rezultata nagla promena dugo pucane municije na koje si se navikao.
Sto se trikolora tice, izuzetan metak, tu nema sta da se prica. Pucao sam ga ove jeseni, i ubuduce cu u lovu na zeca i fazana.
I na kraju, dodje na red i ovo poslednje sto si naveo. Mi mladi smo glavni dokaz da se u lov moze ici i umoran i neispavan, a pritom imati solidan (odlican) ucinak! ;) Ajde da ne pricam u ime svih mladih lovaca, pricacu u svoje. Vise puta sam vece pred lov bio u kaficu do 2,3, a onda ustao u pola 6, i za 15 min bio spreman za polazak, bilo da sam pio, ili ne!
I na kraju, ko jos u lovu razmislja o bilo cemu drugom, a kamoli o problemima koje ima? Smile Ja na pecanju ne mislim o problemima (a imam ih, iako sam mlad), a kamoli u lovu! Grin

Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
Podunavac
 Slažem se sa Necom da je S&B Red and Black dobar metak. Međutim po današnjim standardima ipak ne spada u grupu brze municije. Početna brzina mu je 380 m/s, što je u poređenju sa većinom italijanske municije koja se kreće između 400 i 435 m/s ipak sporije, što je mogao da bude razlog promašaja kolege Uca. Što se tiče pojma udarne moći kod sačmene municije on je krajnje diskutabilan, pošto sitna divljač biva usmrćena od nervnog šoka. Nervni šok izaziva pogodak više komada sitne sačme određenom brzinom i dovoljno je da samo probije kožu divljači. Znači nema potrebe za dubokom penetracijom i prostrelnim ranama. Npr. za fazana je dovoljan pogodak sa 4 kuglice sačme, promera 3 mm, koje u trenutku pogotka imaju brzinu 180 m/s. Naravno da je efikasniji metak koji sadrži više sačme i ima veću početnu brzinu, ali samo zbog toga što je veća mogućnost pogotka.
Tri prsta 2Kolce
 
Neca92
 Nisam bio siguran da spada u brzu municiju, zato sam i napisao da ''mislim'', jer nisam bio siguran. Sad vidim da nisam bio u pravu. Ali svakako mislim da je dobra municija.
Podunavac, hvala na ispravci! B)
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
Podunavac
 Jeste Neco dobra municija. Od kako ja znam za sebe sećam se crveno-crnih S&B patrona. Uvek je bila municija dobre kvalitete što je zadržala do dana današnjeg. A sad što danas svi vole brzu municiju koja prelazi 400 m/s to je već druga stvar. Realno rečeno ni 380 m/s nije sporo.
Tri prsta 2Kolce
 
Miroslaw
 relano se S&B red&black koristi za prvi patron (a i ne mora) posto je sa filcanim cepom bar ga ja koristim za prvi u kal 16, a posto se relativno brzo puca prvi patron recimo od nekih 15-18m razlika od 10m/s i nije nesto osetna ako gadjate fazana u glavu prilikom preticanja. Pre S&B r&b za prvi patron koristio sam mirage koji ima brzinu od V0-405 m/s i izmedju njega i red&black koji ima brzinu V2-380m/s nisam osetio neku razliku a na isti nacin preticem fazana kao i ranije.
 
Uca
 E, moj Neco, lako je tebi da govoriš o snazi mladih ljudi i ne postojanju umora. Prema nadimku NECA92 zaključujem da si rođen 1992. godine, što znači da sad imaš 20 godina. Pa ja nisam bio umoran i u 35. godini ali sada u 45.-oj umor polako savladava. Šta da ti kažem, mlađi si od mog sina 2 godine! Što se tiče kvaliteta municije i to je diskutabilno. Nekada sam (pre 20 godina ) pucao Belotovom municijom i bio prezadovoljan. Sada je moja slika o tom metku sasvim drugačija. Pa imam drugare koji pucaju Krušikom i zadovoljni su, a ja ne mogu da ga smislim. A to što sam rekao o umoru i brigama, pa i tu se mnogo razlikujemo. Prvo, mladi ljudi mogu danas da budu umorni od dugog sedenja u kafićima (nekad sam i ja bio mlad a ti nisi nikad bio star) ali se taj umor ne može uporediti sa celodnevnim rmbanjem. Psihička napetost i brige koje more većinu ljudi u našoj lepoj zemlji nemaju dodirnih tačaka sa brigama koje ima današnja omladina. Mladi danas razmišljaju samo o ribama i fakultetu, a matori razmišljaju o njima dok su ugradu, kod cure,... ili šta ti je znam gde već. Mladi odu u grad kolima, vole da popiju, da se pobiju,..., a za to vreme mi matori ni oka ne možemo da sklopimo. A, besparica, finansiranje ovog i onog to je posebna priča. Shvatićeš to jednog dana kad budeš u mojoj situaciji. Pozdrav!
 
Neca92
 Da, imam 20 godina, ali moram ti reci da ne razmisljam samo o ribama i fakultetu... Ima istine u tome sto pricas, i slazem se sa tobom, ali zar to sve (na neki nacin) nije razlog zbog kog ides u lov? Ides da pustis svoj mozak na odmor, bar je tako kod mene. Volim ribolov i dok gledam u plovak apsolutno ni o cemu ne razmisljam, a kamoli dok sam u lovu... Smile Moje misljenje je da ako neko ne misli tako, onda nije pravi zaljubljenik u lov (pse, druzenje, prirodu, itd). Mada, nisam siguran da necu promeniti misljenje za nekih 20-30 godina, ne zna se sta nas ceka sutra, a kamoli...
Nazad na temu
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
DakiNS
 Učo potpuno te razumem moj sin je 82 godište, mislio sam kada se oženi konačno ću biti slobodan - zabluda. Crveno -crni belot prestao sam da pucam prvo zbog nestašice a posle zbog cene iako sam i sada mišljenja da mi je to bio najbolji metak koji sam koristio.Prešao sam na krušik i ostao čisto zbog cene a i navike. Navika je osnova dobrog pogotka po mom mišljenju.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
velimir
 E sada koja je brzina divljaći ?
 
Miroslaw
 

DakiNS kaže:Navika je osnova dobrog pogotka po mom mišljenju.

Apsolutno se slazem kolega.iveli 3
 
Neca92
 

velimir kaže:
E sada koja je brzina divljaći ?

U punom trku (letu), u idealnim uslovima, 15ak +- metara u sekundi (zec, fazan, jarebica...i sl), patka od 15 do 25, sljuka sporije ali uz izuzetno manevarski let... Sva krupna divljac, takodje, prelazi 15 metara u sekundi... Glavnu ulog kod preticanja igraju brzina kretanja divljaci i ugao pod kojim se divljac krece u odnosu na lovca. Na osnovu ta dva parametra, lovac sam nesvesno pretice i pogadja divljac, a taj osecaj idealnog preticanja se stice iskustvom, pucanje itd...
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Čokovi na sačmaricama LOVCI POČETNICI 262 18.02.2014. 16:39
Paradox čokovi na sačmaricama ORUŽJE - SVAŠTARA 14 22.12.2013. 20:42
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,598 posete www.srbijalov.com