Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Uzgojni odstrel srneće divljači


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Uzgojni odstrel srneće divljači
Finnskogen
 Dodacu nesto na sve ovo, na zapadu je verovali ili ne lovacka svest na mnogo visem nivou ( naravno svuda ima izuzetaka ) ali postoji jedan veoma jednostavan razlog za to.
Lovna divljac je vlasnistvo zemljoposednika u skladu sa lovnim odredbama koje regulisu odstrelne kvote i pravo na odstrel u skladu sa kolicinom povrsine zemlje kojom zemljoposednik gospodari.
Tako da oni cuvaju svoju divljac jer su svesni cinjenice da ako ove godine preteraju na godinu nece imati nista, za razliku od nase platforme po kojoj mnogi razmisljaju na nacin " ako je ne ubijem ja ubice je neko drugi" te se bahato odnose prema "zajednickim" vrednostima fonda divljaci. Uz to je jos jedna veoma bitna razlika izmedju njihove i nase platforme ( mozda cak i najvaznija ) Njihov seljak/zemljoposednik ima interes i gleda pozitivno na dobar fond divljaci na svojoj zemlji te se u skladu sa time i ponasa.
On ne unistava zivotno staniste divljaci kao nas seljak/zemljoposednik koji nema nikakvog interesa od fonda divljaci na svojoj zemlji, ili u vecini slucajeva na taj fond gleda negativno zbog stete koju divljac nanosi na usevima. Njihov seljak ne baca otrove koji ce potrovati ne samo poljske miseve nego i sve ostalo sto taj isi otrov pojede kao kod nas jer razmislja kakav ce to efekat imati na fond "njegove" divljaci. Njihov seljak ne zaorava njivu do samog poljskog puta ili cak i pola metra preko njega ako je to kako moguce kao sto je to slucaj kod nas gde seljak samo gleda na to kako bi posejao sto vecu povsinu zemlje radi sto veceg doprinosa jer mu je to razumljivo jedini interes te na taj nacin unistava prirodno staniste divljaci. Njihov seljak ostavlja par metara zelene ograde delom zbog zastite od vetra delom zbog zelje da svojoj divljaci ostavi pogodan zivotni okolis jer on zeli da zadrzi divljac na svojoj zemlji. Neretko ostavljaju ostrvca/sumice u centru njive kako bi divljac imala gde da obitava tokom zimskog perioda godine, iako su obradive povrsine najcesce opasane sumarcima. Dok se kod nas neretko obradive povrsine zimi pretvaraju u pustinju bez vegetacije gde divljac nema gde da se sakrije o od cega prezivi zimski period godine. Uz sve to njihova sves o lovokradji ja znatno visem nivou jer on ako krade krade od samog sebe sto i nema nekog velikog smisla ako covek ima cime da razmislja te samim time i mnogo bolje paze na to da im neko drugi ne pobere plodove njihovog rada i ulaganja.

Evo jedne slike koja pokazuje kako to izgleda kod njih.
Finnskogen priložio:
27082010078_resized.jpg
 
stojkuki
 Lovstvo je posledica!
Posledica stanja u drustvu, u glavama ljudi, ali ipak stanja u poljoprivredi.
Pa podjite ljudi od toga da hoce da prodaju PKB!!! Zarad cga, zarad para koje ce potrositi za 3 dana na krpljenje sopstvene nesposobnosti i neznanja, ... A sta se gubi, niko ne pita, zamazuju se oci, opravdava se izgovorima koje ni dete od 7 godina ne kupuje.
Pogledajte Banat. Pogledajte koliko ne postoje sume, vetrozastitni pojasevi, podjite autopitem od Bg ka Ns. Kosticeve i Miskoviceve povrsine dokle god seze pogled. Bez i jednog drveta, remize ...a gde je postovanje zakona, a gde je rad inspekcijskih sluzbi, ... Mnogo smo bre ... Nemam reci.
I onda lov kao posledica, ipak je to grana poljoprivrede. Procenjuje se da je brojnost srnce divljaci u sloveniji duplo!!!! duplo!!!! Veca nego u Srbiji ... I sta reci onda.
Puca se planski, kada dodju turisti, to nije problem jer se tu uzimaju neke pare ... Problem je ono kad se za sitnu lovu dopusti odstrel svega sto ima dve i vise nogu, ... Bez kontrole.
A u lovistima se ne radi uopste. Ko kosi, tanjira, odrzava puteve, proseke, vlake, ... Pogledajte sta uradise naftasi u Banatu i niko glas da ne pusti, ... Lovista su prekopana, i unistena ....
Tako nam i treba. Lovićemo mi tako sto cemo ici za skupe pare u susedstvo ili gde nam lova koju od usta odvojimo dozvoli. Kod nas ako se nastavi ovako, ... Jos malo pa ce biti .... Nista.

Nema pameti, nema sluha, nema ocuju, ....
I onda kako to da su trofeju tamo negde jaci ... Cesci, ... Pa lepo tako ...
 
nenadx
 Finskogu možda pogrešno razumeh da je naš seljak uzrok svih jada u lovstvu,a možda i šire…, a u tekstu je par puta naznačen interes severnih seljaka i lovaca…Ta koleracija interesa I sistema je veoma važna…Naš seljak je jednostavan I pamti ono što mu je potrebno.Recimo u prvom s. ratu znamo koliko je izginulo, propatilo se, I dok je seljak dobio karadjordjev krst I bedu oko vrata Pašićev sin se kao I mnogo drugih bogatio.Nakon drugog rata slično..,nakon ovih slično.--- Uz pretpostavku da je seljak sinonim za obične ljude, on većinom ima nacionalnu I svaku drugu svest, ali konstantno bude izigran od države (sistema) okupirane od pojedinih fekalnih otpadaka. I šta očekivati od njih. Kolektivnu svest,moral, odricanje zarad budućnosti…tu priču slušaju pokoljenja…Uz to nam svakodnevno preko medija pričaju kako najpametniji odlaze.Šta time poručuju – da glupi ostaju….Šta bi psihologija rekla - kako reaguju omalovažavani…..
Seljak u tim uredjenim zemljama je cenjen, ravnopravan….član zajednice koja se zove država, jer ta država zna da na njemu počiva društvo, ili da uprostim političar prima platu od njega…,te taj seljak zna da će radom i poštovanjem zajednice normalno živeti, a plodove svoga rada preneti na pokoljenja…Kod nas se system vrednosti često menja, da bi u novije vreme došao do izopačenosti, te je odgovor naroda za sada čak još uvek nedovoljno adekvatan.Zato ako se traži uzrok stanja u društvu to je najpre system pa nadole po hijararhiji do seljaka…., a osnova svega je odgovornost I tada hijararhiska.Što veća odgovornost, veća plata - ali i kazna, pritom ne politička već krivična i vrlo brzo bi se svi pojedinačno doveli u red.
Čak i u svetim knjigama se kaže stado I pastir…,a narod traži vodje na koje se ugleda, zato bih u tom kontekstu preporučio da se više govori o suštini ( NEMORALNI USPOSTAVLJENI SISTEM VREDNOVANJA) a svakako konstatovati i ukazivati na njene posledice .
Medjutim prema upisima bih rekao da se bar u fragmentima slažemo, pa bih se vratio na temu..,Au od jedne teme napravismo 100 novih,pa kako doći do nekog zajednilkog zaključka….
…Inače naši trofeji su sasvim dobri i poznati smo po tome, ali jak trofej i velika brojnost srneće divljači izgleda da neidu zajedno.
Dobar pogodak
 
krilas
 Aferim kolega nenadx !AplauzOvo je bila muzika za moje usi! Konacno!
Siroma
 
canis aureus
 .... istrebljenjem pojedinih vrsta divljači treba dati do znanja "državi" da greši ....
Zbunjen
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Finnskogen
 

nenadx kaže:
Finskogu možda pogrešno razumeh da je naš seljak uzrok svih jada u lovstvu,a možda i šire…, a u tekstu je par puta naznačen interes severnih seljaka i lovaca…Ta koleracija interesa I sistema je veoma važna…Naš seljak je jednostavan I pamti ono što mu je potrebno.Recimo u prvom s. ratu znamo koliko je izginulo, propatilo se, I dok je seljak dobio karadjordjev krst I bedu oko vrata Pašićev sin se kao I mnogo drugih bogatio.Nakon drugog rata slično..,nakon ovih slično.--- Uz pretpostavku da je seljak sinonim za obične ljude, on većinom ima nacionalnu I svaku drugu svest, ali konstantno bude izigran od države (sistema) okupirane od pojedinih fekalnih otpadaka. I šta očekivati od njih. Kolektivnu svest,moral, odricanje zarad budućnosti…tu priču slušaju pokoljenja…Uz to nam svakodnevno preko medija pričaju kako najpametniji odlaze.Šta time poručuju – da glupi ostaju….Šta bi psihologija rekla - kako reaguju omalovažavani…..
Seljak u tim uredjenim zemljama je cenjen, ravnopravan….član zajednice koja se zove država, jer ta država zna da na njemu počiva društvo, ili da uprostim političar prima platu od njega…,te taj seljak zna da će radom i poštovanjem zajednice normalno živeti, a plodove svoga rada preneti na pokoljenja…Kod nas se system vrednosti često menja, da bi u novije vreme došao do izopačenosti, te je odgovor naroda za sada čak još uvek nedovoljno adekvatan.Zato ako se traži uzrok stanja u društvu to je najpre system pa nadole po hijararhiji do seljaka…., a osnova svega je odgovornost I tada hijararhiska.Što veća odgovornost, veća plata - ali i kazna, pritom ne politička već krivična i vrlo brzo bi se svi pojedinačno doveli u red.
Čak i u svetim knjigama se kaže stado I pastir…,a narod traži vodje na koje se ugleda, zato bih u tom kontekstu preporučio da se više govori o suštini ( NEMORALNI USPOSTAVLJENI SISTEM VREDNOVANJA) a svakako konstatovati i ukazivati na njene posledice .
Medjutim prema upisima bih rekao da se bar u fragmentima slažemo, pa bih se vratio na temu..,Au od jedne teme napravismo 100 novih,pa kako doći do nekog zajednilkog zaključka….
…Inače naši trofeji su sasvim dobri i poznati smo po tome, ali jak trofej i velika brojnost srneće divljači izgleda da neidu zajedno.


Mislim da se nismo u potpunosti razumeli, ne stavljam ja krivicu na naseg seljaka ili zemljoposednika ( zemljoposednik ne treba nuzno da bude seljak )... vec na sistem koji je ocigledno kod nas dove do unistenja prirodnog okolisa pretvaranjem istog u njive i oranice. Naravno da nije seljak kriv, on gleda svoj interes i egzistenciju. Ja sam se samo osvrnuo na unistenje prirodnog stanista divljaci. Verovatno je situcija zbog same konfiguracije terena drugacija i od regije do regije u samoj Srbiji, ali ne treba covek da ode previse daleko da bi se video drugaciji pristup zastiti stanista divljaci nego sto je to slucaj kod nas.
Ne kazem ja ni da je sistem ovde idealan, jer zemljoposednik samostalno raspolaze pravom na svoju divljac i neretko ne zeli to pravo da deli sa nikim drugim. Tako da nije jednostavno doci do prava na lov, sto se kod nas jednostavno ostvaruje uclanjenjem u lovacko drustvo uz uslove koje to drustvo postavlja svojim clanovima. Ipak ono sto je ovde na mnogo vecem nivou nego kod nas a to govorim jer sam jos uvek clan u vise lovackih udruzenja na nasim prostorima jeste celokupna svest ( drustva u celini ) o zastiti stanista divljaci. Sto je naravno mnogo kompleksnija stvar nego samo okriviti zemljoposednika ( ne nuzno seljaka ) da je zaorao 5 metara sirine zemljista kojim gazduje vodna zajednica ili nesto tome slicno.
Ja svakako nisam ulazio u to kakav je zivot naseg seljaka ( da ovde izostavimo zemljoposednike koji to nuzno nisu ) i koja ga je muka dovela u takvu poziciju jer bi to bila neka sasvim druga tema nevezana za lov i lovstvo vec neke druge stvari.
Ja sam svakako svestan toga da je nas seljak u pravom smislu te reci podcenjen i iskoristen do maksimuma, te da mu zivot nije lak i jednostavan, ali mislim da to nije bila niti tema niti smisao onoga sto sam pokusao da kazem.
Svakako sam svestan toga koliko je nas seljak propatio u prvom s. ratu a i drugim ratovima kako pre tako i posle prvog. Itekako sam svestan cene koju smo mi Srbi platili u svim tim ratovima tim pre sto mi je jedan pradeda zavrsio na Galiciji, drugi u Asvicu, majcin otac u Zemun polju a ocev otac na Golom Otoku. A i samim tim sto ni ja sam ne zivim ovde gde sam danas svojom dobrom voljom vec sam kao i mnogi drugi cak aktivni ucesnici ovog foruma bio na jedan ili drugi nacin napustim svoju dedovinu, ali ja nisam pricao o ratu i stradanju naseg seljaka u prvom ili drugim ratovima, niti tog istog seljaka optuzivao za situaciju u kojoj se nalazi, vec sam se osvrnuo na razliku u platformi koja na zapadu ( kojega ne idealizujem ) motivise zemljoposednika da zastiti prirodno staniste za razliku od nase gde je stvar obrnuta. Ili drugim recima da iz moje perspektive ( mog licnog misljenja koje ne mora nuzno biti tacno ) prokomentarisem nesto sto me cini tuznim kada ugledam nasa lovista jer mislim da bi stvari trebale biti mnogo drugacije nego sto danas jesu.
 
nenadx
 

canis aureus kaže:
.... istrebljenjem pojedinih vrsta divljači treba dati do znanja "državi" da greši ....
Zbunjen

Zanimljiva opaska, ali za zamenu teza. Iskorišćena reć istrebljenje je manipulativna u ovom slučaju jer nema uporište u stvarosti, Na nivou države Srbije srna nije ugrožena, čak suprotno prema pokazateljima je u usponu. Takodje se govorilo o porivima nastalim iz nekih negativnih ljudskih reakcija - Kada se čovek koji u osnovi nebi protivrečio opšte prihvačenim pravilima i vrednostima odlučuje za korak koji je refleksno-iskustven odgovor na nametnute sistemske anomalije koje mu ugrožavaju egzistenciju, te konstatujem i pokušavam da objasnim pojavu, koja se, i zbog čega dešava. Takodje ukazujem na mogući temeljni model koji bi doveo naše društvo i pojedinca na ispravniji put……
Dobar pogodak
 
nenadx
 Finskogen,u tom slučaju mislimo isto, a drago mi je da smo to razjasnili, posebno za očuvanje staništa,koje se besumučno devastira, a osnova su opstanka i bitisanja vrsta.Pozdrav
Dobar pogodak
 
krilas
 E drugari moji , to se zove SISTEM (drzavni), koji ne funkcionise dobro!
Siroma
 
canis aureus
 

nenadx kaže:

canis aureus kaže:
.... istrebljenjem pojedinih vrsta divljači treba dati do znanja "državi" da greši ....
Zbunjen

Zanimljiva opaska, ali za zamenu teza. Iskorišćena reć istrebljenje je manipulativna u ovom slučaju jer nema uporište u stvarosti, Na nivou države Srbije srna nije ugrožena, čak suprotno prema pokazateljima je u usponu. Takodje se govorilo o porivima nastalim iz nekih negativnih ljudskih reakcija - Kada se čovek koji u osnovi nebi protivrečio opšte prihvačenim pravilima i vrednostima odlučuje za korak koji je refleksno-iskustven odgovor na nametnute sistemske anomalije koje mu ugrožavaju egzistenciju, te konstatujem i pokušavam da objasnim pojavu, koja se, i zbog čega dešava. Takodje ukazujem na mogući temeljni model koji bi doveo naše društvo i pojedinca na ispravniji put……


Opaska jes' zanimljiva al ne za zamenu teza. Izvučena je iz prethodnog upisa ...
A reč "istrebljenje" nije manipulativna nipošto jer ako se već piše o smanjenju staništa i uništavanju staništa divljači na raznorazne načine(prskanje hemikalijama, besomučno bacanje otrova, paljenja, zaoravanja, uništavanja remiza i sl) i ako se piše o lošem gazdovanju, u ovom slučaju/upisima, gde se naznačava "država" (sistem vlasti/vladavine) kao najveći uzročnik u tome, "istrebljenje" pojedinih vrsta je, sigurno, činjenica!!
Setite se samo koliko je do pre SAMO jedne decenije po vojvođanskim(a i drugim) poljima bilo jarebice (!?!?!) a gde je sad ???
Ta ajte, davno je to bilo ....
evo u skorijoj prošlosti, ove godine, prošle, pretprošle, ... koliko je srneće divljači potrovano?!?!? po našim, a uglavnom vojvođanskim, atarima! ...
Ima jošte takija slučajeva, mnoštvo, a da li je samo "država" odgovorna?!?! (dal "država" pali strnjišta i remize i kanale?? jeste i na njoj odgovrnos' ali samo što rigoroznije ne kažnjava počinioce takvih dela, ne bi li se na taj način nečija(pojedinca ili društva) sves' promenila)
Hoće li ubuduće biti manje pesticida, herbicida, otrova, požara .... čisto sumnjam! A hoće li zbog tih "uticaja" biti sve manje divljači .... sigurno hoće!
Tako da ...

ps. a naš seljak možda i jeste kriv ... nikako da se nauči na svojim greškama .... Selja
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
krilas
 OK! Ovo je sve tacno. ALI ko treba da SPRECI da se to ne desava? Samo za informaciju onih sto nikada nisu bili napolju da zive i rade, u Italiji naprimer, seljak (ili firma), NEMOZE ni da kupi, ni da upotrebljava sta hoce (ovde mislim na pesticide i herbicide), nego MORA da ove godine najavi sta ce od kultura da gaji sledece godine i na kojoj povrsini, i na osnovu toga dobija ODOBRENJE da kupi odgovarajucu kolicinu i vrstu sredstava,koje kada treba da upotrebi IMA kontrolu! To je prvo, sto se tice paljenja, toga napolju NEMA, niti sme da bude, i za to se ODGOVARA teze nego za ubistvo! A kod nas?! Sad mozemo pricati raznorane price, ali mnoge stvari su naopake, i bice tu sad filozofiranja od sorte, a u stvari sve je vrlo jednostavno, treba sistem koji funkcionise i treba da se zna sta se hoce, i naravno treba doslednost u smislu da NEMA izuzetaka, i za to netreba nikakvih para - investicija niti kojekavih cuda, samo dobra volja i rad!
Siroma
 
krilas
 Ovde treba vrlo ozbiljno uzeti u obzir i jos jedan aspekt ove situacije sa upotrebom herbicida i pesticida, a to je da oni neminovno zavrsavaju u kulturama koje su tretirane sa njima, a iste na direktan nacin ( konzumacijom ) ili indirektan (preko mesa stoke i zivine) vrlo negativno uticu na zdravlje ljudi, a ako tome pridodamo i zagadjenje vode i vodenih tokova i podzemnih voda (jer osim velikih gradova nema kanalizacije, a i u njima sve ide direktno u reke bilo Dunav, Savu i dr. bez preciscavanja), onda uopste ne cudi poplava raznih modernih bolesti , kao kancra i teskih alergija itd., ali ovim odosmo u off topic. Nazalost sve je povezano, to je prirodni lanac koji covek kreira, i menja, sto je vise svestan svog uticaja, trebalo bi da se trudi da negativne posledice budu sto manje, jer neminovno taj isti lanac vraca udarac i pogadja i coveka!
Siroma
 
nidzamotocross
 Krilas, nisu sva naša lovišta Vojvođanska... Nije svuda ravno... Nema svuda Dunava i Save... Nema svuda paljenja remiza, strnjika i trovanja herbicidima i pesticidima ili bilo kakvom drugom preteranom upotrebom hemije... A divljači opet nema...
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
mrwa22250
 

nidzamotocross kaže:
Krilas, nisu sva naša lovišta Vojvođanska... Nije svuda ravno... Nema svuda Dunava i Save... Nema svuda paljenja remiza, strnjika i trovanja herbicidima i pesticidima ili bilo kakvom drugom preteranom upotrebom hemije... A divljači opet nema...

Ja i dalje tvrdim da je lopovluk razlog broj jedan za smanjenje fondova,narocito srnece divljaci.Sa tri strane moj atar se naslanja na Madjarsku i kad vidim kako oni obradjuju zemlju shvatam da smo mi jos u kamenom dobu i da masine velikog radnog zahvata,iako definitivno prave stetu, nisu u procentima gubitaka ni u 5%.Hemizacija u poljoprivredi kod njih se desila mnogo ranije i nema kulture koja se ne prska barem tri puta u sezoni.Palili bi i njihovi paori i preoravali livade,sekli bi vetrozastitne pojaseve i rusili salase,ali su kazne drakonske i sto je jos bitnije prekrsioci su redovno uhvaceni i kaznjeni(prijavi ga prvi koji naidje,sto kod nas nije slucaj,izmedju ostalog i zato sto nemas kome prijaviti).Krivolova nema ili je toliko zanemarljiv da ga je nemoguce procentualno izracunati.
Rezultat je vise nego dobar i nije retkost videti krda od 250-300 srna u zimskom periodu,svinja,jelena ko u zoo vrtu a sitna divljac na svakom koraku.Sa druge strane patrolne staze,slika potpuno drugacija,isto zemljiste,iste kulture na njivama,i kod nas ima i sume i vode,ali osim pernate divljaci koja mesarima nije interesantna nema nista ili skoro nistaSad
Madjari svake sezone lepo prolaze u lovnom turizmu,pa se i drzava naplati kroz raznorazne takse i poreze i svi zadovoljni.Kod nas,drzava nema vremena da se bakce sa lovistima jer im ocigledno pare ne trebaju,a ako nanjuse da tu ima nekih para,momentalno ce ih prodati tajkunima.
Zbog svega gore navedenog tesko ce me iko ubediti da lopovluk nije na prvom mestu.Nego ajmo ljudi nazad na temuNazad na temu
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
krilas
 Mladi kolega Nidza, ni ja ne "zivim" i lovim u ravnicarskim predelima Vojvodine, ali je situacija ista ako ne i gora! Sramota me i da "kazem" sta se sve nadje u lovistima u kojima lovim, a to nije palo sa marsa, u prolece, jedno 10-ak dana u celom mom kraju je da se prosto ugusis od hemije kojom se prska zito, u mom kraju, a siguran sam i u tvom, ni jedno selo nema kanalizaciju, do pre 20-ak godina septickih jama po selima nije bilo, a danas..., to je sve cena modernog zivota i nebrige za sutra, za buduce generacije, jer nemoze da se misli sta ce biti sutra, ima precih trenutnih problema koje "nekako" treba resavati, i mogao bih tako jos poodosta, ali ima li smisla? Nije moguce da to niko ne vidi i razume?! Odogovor je prost, svi vide i svi razumeju , ali nikoga nije briga, ima precih problema, to ce neko sa marsa da dodje da resva, kao i onaj razlog sto kolega mrwa rece, svi sve znamo, pogotovu u malim mestima, ali ..., kao sto ranije napisah, samo treba dobra volja i doslednost i mnoge stvari ne bi bile kao sto jesu!
Siroma
 
nidzamotocross
 Kod mene ne možeš druže da se ugušiš od hemije, jedinu hemiju koju nađeš, to je na voćkama, ali su voćnjaci svi uz selo, u širem lovištu ih nema, a sa ovim koji postoje srneća divljač nema kontakta. Septičkih jama takođe nema... Vazduh je čist, zemlja se još uvek obrađuje na relativno staromodan način zbog konfiguracije terena. Divljač ima vode na pretek i tokom najsuvljih perioda, hrane takođe, sav taj zeleniš im planina uvek obezbedi, dok mi obezbeđujemo so i zrnastu hranu, koliko god to možemo. Jedino, neki mali procenat u smanjenju brojnosti srneće divljači, ima seča šuma, ali naravno ne krađa, jer šumari na Kukavici izuzetno dobro rade svoj posao, što je za svaku pohvalu, ali jednostavno država dozvoljava seču i ljudi koji zavise od tog posla tokom većeg dela godine seku drva, to donekle ima uticaja i na mir u lovištu, ali ipak planina je ogromna, ne seče se svuda, divljač je slobodna da cirkuliše. Nema autoputeva, nema žica, nema nikakvih prepreka... Uz smanjivanje staništa, može se dodati i lovokrađa koja je zaista minimalna što se srneće divljači tiče, a i tu moram da pohvalim šumarske i lovočuvarske službe koji ne praštaju i često su na terenu koji dobro poznaju. Sve su to mali procenti, ali eto srneće divljači nema... Zašto?
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
krilas
 Nemam ni najmanju volju da polemiziram sa tobom, ali bih te pitao gde se kupas i gde obavljas ostale potrebe, ako to vi radite na starinski nacin u koritu i spoljni zahod onda je tako kako kazes, ali cisto sumnjam, ako nema jama gde odpadna voda zavrsava, nemoj mi reci da imate kalnalizaciju, a i ako je imate gde ona zavrsava?
Siroma
 
Finnskogen
 Radoznalosti radi ima li neko informaciju koliki je odstrel srnece divljaci na godisnjem nivou u Srbiji te u samoj Vojvodini
 
nidzamotocross
 To je drugo ako nemaš volje za dijalogom. Otpadne vode (kanalizacija iz kuća i sa farmi) idu tamo odakle i dolaze, u zemlju, daleko od sela i kuća, a ni u jednu reku. A te priče da srneće divljači nema zbog ljudskih i životinjskih go*ana, ne piju vodu... Sva sela su u podnožju planine, desetinama kilometara prema vrhu planine, sa svih strana nema naselja, nema kanalizacija, otpadnih voda, trunke hemije, smeća... Jedino smanjivanje staništa i krivolov u vrlo malom procentu. A srneće divljači? Nema...
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
krilas
 A de mi reci onda, kako to "ide tamo odakle je dosla - u zemlju" jel je terate ili vucete, ili ona bezi sama? I to "daleko" od sela !? A septickih jama nema!
Siroma
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Novi Zakon o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 616 24.09.2023. 16:44
Divljač i saobraćaj DIVLJAČ 63 07.08.2022. 21:10
Najznačajnije osobine mesa divljači STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 8 20.07.2022. 20:18
Prihrana sitne divljači u zimskom periodu! DIVLJAČ 377 14.10.2021. 16:24
Izmene zakona o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 116 09.06.2020. 18:05
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,107 posete www.srbijalov.com