Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Dilema pri odabiru kalibra


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Dilema pri odabiru kalibra
Kile_
 Nije on svemocan....cak sta vise test je odlican ...nije ni trebao da prosvika svih 10boca.on je prve 3 boce razorio sto je i trebalo da se desi prilikom udara i penetracije kroz divljac..divljac pada u vatri...
Samo 300 i 4x4
 
Djurovic Djordje
 Tako je Kile, njegova snaga i jeste zaustavna moc, a ne probojnost, sto je u lovu i najbitnije.
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
canis aureus
 Iz snimka se vidi ... pa, sve za očekivati. 300WinMag koji je i najbrži, u ovom testu, u kombinaciji sa mekanim Soft Point zrnom na ovako kratkoj distanci očekivano je i dao rezultat slabije penetracije i velike zaustavne moći i velikog prenosa energije na cilj.
Više puta sam testirao razne kalibre, municiju, zrna, ... i sa ovakvom kombinacijom dobijao sam slične i indentične rezultate.

Iz ovog snimka ... pohvalio bih municiju Winchester Super X
Soft Point zrna odlično zadržavaju masu i ne raspadaju se!!
Mnoga SP zrna sam probao i na ovim kratkim distancama dok je još velika brzina prilikom udara u cilj dolazi do raspadanja, odvajanja košuljice, ... što smanjuje masu zrna i onda je još slabija penetracija.
Super X se oodliičnoo pokazao Bravo 2

Složio bih se da je zaustavna moć zrna "njegova snaga" ali volEm kad zrno dovoljno probije da napravi i izlaznu ranu ... obilnije krvarenje, lakše se prati krvni trag a često divlja svinja i sa odličnim pogotkom(osim u mozak i kičmenu moždinu) 'oće otić' pa zalegnuti, a takođeR i brže pada zbog obilnijeg gubljenja krvi ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Kile_
 Upravo tako canis.slazem se sa kinstatacijom.
Konkretno pre dve nedelje sa 300wm pucao sam vepra u trku pogodak u koso dobio je iza desno plecke kroz rebra i izasao na levu plecku. Vepar od 100kg nije otisao 10m .metak grom. Unutrasnje krvarenje pucanje organa i plica...
Zato ja koristim grom jer me malo tvrdje od sp i bas na svinjama dobijam zeljeni efekat.jaka udarna moc razara iznutra lepo se otvori zrno i ima moc da probije i izadje...
Ali imam i zrna koja sam nalazio u nutra.
Samo 300 i 4x4
 
moravac 1
 Da se razumemo za mene 300 win. mag. i nije kalibar kome bih dao prednost pucanja na blizo.Kada kazem blizo mislim na distance do 100 metara.Cak sa tom kombinacijom koju je pohavlio kolega Kile ume da napravi i vise stete nego koristi onda kada divljac nije pogodjena tamo gde treba.Vrat,glava plecka ok...ali u meko,pogotovo iza plecke,stomak dokazalo se i u praksi da sa magnumima i tvrdim zrnom metak proleti i ne napravi "nista" zeljeno i znam ljude koji su lovili i ne love pogone vise napomenutim kalibrom mislim na pogone.Prvo taj kalibar je tako jak da svako ko je iz njega pucao zna kako se on rita u ramenu i kako za pucanje iz ruke u najmanu ruku je neprijatan...(ja imam skoro 100 kg i visok sam 189 pucan sam iz blasera profesional koji ima na sebi amortizer u kundaku i magnaportom koji redukuju trzaj a mnoge puske ga nemaju i opet siba i obraz i rame) .Kalibar koji bi toplo preporucio svima koji love na vecim distancama preko 200 i vise metara gde prednost magnum kalibara dolaz do izrazaja i zasta su po meni i namnjeni. Pucaju sa ceke ili oslonca u gde mogu da se lepo nameste, pucaju polako bez zurbe gde mogu da trzaj i pusku kontrolisu koliko je to moguce u zavisnosti od situacije u kojo se nalaze.Svako ima svoje iskustvo i drago mu je kada odstreli ali ima i sitacija gde taj magnum sa tvrdim zrnom proleti i divljc samo ode i statistika pokazuje da se na blizim distancam 300win mag to i desava relativo cesto pogotovo kada se blizu puca.Spada u tri najprodavanija kalibra u Evropi ali je za mene namenska puska svakako ne za pogon ili je ja ne bih preporucio.Ovo je moje misljenje a i jedne povece grupe lovaca u Austriji sa kojima se ja druzim...naravno svako ima pravo na svoje misljenje.Kolce
srbija
 
Finnskogen
 Ja nisam ljubitelj brzih magnum kalibara i svoju 300Win Mag cev sam iz istog razloga prodao, ali ljudi da se ne zavaravano netreba mesati probojnu moc i efekat koje zrno pravi pri pogodku na divljac ili balisticki zele. Da se efikasnost zrna gleda po probojnoj moci luk i strela bi i dalje bili najefikasnije oruzje. Na blizu ili daleko 300 Win mag zbog svoje brzine stvara ogromne hidrodinamske pritiske i traume tkiva. To sto je sporije i teze zrno proslo kroz vise balona sa vodom je potpuno za ocekivati svakome ko se i malo razume u terminalnu balistiku ali to ni iz daleka ne znaci da je 300 win mag svojim efektom inferioran bilo kojem od testiranih kalibara, cak naprotiv. A sto se tice toga da je 300 win mag manje efikasan pri pogodcima iza plecke ili u stomak sa istim tipom zrna zaista ne mogui da verujem jer se zbog velike brzine u podrucje sa vecom kolicinom tecnosti stvaraju veci hidrodinamski pritisci u odnosu na kalibre sa sporijim zrnima koji stvaraju manje traume. Cak sta vise za mene licno je taj preterani efekat osnovni razlog zbog koga koristim zrna sa manjom brzinom
 
Finnskogen
 

moravac 1 kaže:

.Prvo taj kalibar je tako jak da svako ko je iz njega pucao zna kako se on rita u ramenu i kako za pucanje iz ruke u najmanu ruku je neprijatan...(ja imam skoro 100 kg i visok sam 189 pucan sam iz blasera profesional koji ima na sebi amortizer u kundaku i magnaportom koji redukuju trzaj a mnoge puske ga nemaju i opet siba i obraz i rame) Kolce


Iako je ovo sto cu sada napisati obicno ne bude shaceno kako treba, ali jedan mali savet za tebe kolega moravac1 jedna je stvar da 300 win mag ima veci recoil od na primer 243win ali ako te puska "tuce" po obrazu to znaci da ili da ti ne lezi i da je moras ili menjati ili upasati ili (bez uvrede) da je ne drzis pravilno sto u oba slucaja nuzno za rezultat ima efekat koji si opisao tj puska se preterano "rita" ili "tuce" pre svega po orazu sto je osnovni indikator pa samim time kod nepravilnog drzanja i u ramenu. Tim pre sto 300 win mag i nema neki preterano veliki recoil efekat.
usporedbe radi recoil energija 308 win je 237 j, kod 7x64 ima 242 j, 8x57 ima 250 j, dok 30-06 sa zrnom od 11,7 grama ima 275 jules sto je tek nesto vise od 300 win mag sa istim zrnom od 11,7 grama sto iznosi 311 dok jaci magnum kalibri kao sto je 9,3x62 ima recoil od 447 jules ili npr. 338 lapua mag koja ima 503 jules. Uz to sto tvoja puska sa kick-stop kundakom i magnportom ima do te mere reduciran recoil efekat da je on negde na nivou 8x57 koji nema iste. Nadam se da ovo sto sam napisao neces shvatiti kao uvredu vec kao koristan savet.
 
Planinko011
 Kolego Finnskogen da pripupitam u toj tablici povratnih trzaja da ne pise nesto za 8x68s?
Meni se u ramenu cini da je slicno 30-06 mozda i manje a jopet energija je slicna .300win mag.

Nije svaka lovacka situacija ista i kao sto za pucanje na strelistu pogotovo kad se lovi pirsom. Evo ja sav srecan kad sam se ispipao po glavi da li me snajper osajdario pri poslednjem pucnju na svinje jer se vepar dao u kas pa sam naglo pomerio ugao pucanja i zamalo dobio po tintari.

A jedared posto sam se smejao te nedelje drugaru na strelistu sa 9.3x62, oslanjah se na Nivu po izlasku iz kola (a najvise mrzim da pucam oko kola) sam nekako stavio kundak na vrh ramena i pri pucnju sklizne i dobijem izmedju obrva posekotinu tako da nisam bio siguran u potrazi dal je moja ili krv od kosute.
 
Max011
 Citat : A jedared posto sam se smejao te nedelje drugaru na strelistu sa 9.3x62...
Samo se ti smeji ! ROFL
Sad ću ja samo tetki lek da dam! Dikh tu kava ?!
 
Finnskogen
 8x68s sa zrnom od 9,7grama ima recoil energiju od 343 jules, dok sa zrnom od 13grama ima 394 jules sto je zbog tezeg zrna i ocekivati
 
StepenWolf
 Ima li nekakav link prema tim tabelama?
Ako nema da li mogu da se okače ovde?
Hvala.
 
Planinko011
 Hm ispada da 8x68s ima 20% jaci udar u odnosu na .300 magnum itanje???
A moj subjektivni osecaj kada sam probao paralelno 7rem i .300win je obrnut da se .300 rita bar 30% vise a da praska i 50% vise jer sa 8x68s kao da cujem pored uveta bas prema bas tenoru (taki sam vam ja prefinjen odmah pomislim na operuika).
8x68s mi manje para uvo i od 30-06 s trzaj mi je slican.
Znam da sam od .300 na toj probi odustao odmah jer posle 3 vezana metka i to ispod otvorene nadstresice me je zabolela i glava i uvo.

Ali dobro hvala kolega na informaciji.

Pa Max bar mozes da se pohvalis da si zasluzan sto su u obaveznu opremu Streljackog saveza uveli sivacu masinu Singer i hirurski konacGrin.
A tek sto se i danas prepricava na strelistu kako si odmah posle prvog soka od udara oblivljen krvlju prvo izgovorio "samo nemojte njemu da kazete"Smeko.
Ipak javise mi diskretno posle....hm...bese li 20 sekundiGrinGrinGrin
 
Finnskogen
 nije cudno sto recoil energija veca u 8x68s, teze zrno sireg precnika zahteva vise energija za pokretanje zrna, sto znaci da se deo te enesgije preliva i unazad pri potiskivanju zrna iz cevi. Ali tu ima naravno i dosta drugih faktora od znacaja kao sto su tezina i sama konstrukcija puske ( balans samog oruzja ) duzina cevi itd... Naravno ni mi lovci nismo svi iste konstrukcije pa nam sve puske ne leze isto tako da je i taj osecaj ponekad subjektivan i nekada se cini da oruzje sa manjom recoil energijom ima veci povratni udar nego sto tabele kazu. Naravno i tabele ne govore celu istinu vec je to samo orijentacioni odnos izmedju kalibara, vrednosti u tablici vaze samo za specificnu pusku i tip municije koriscen pri testu
 
Finnskogen
 

StepenWolf kaže:

Ima li nekakav link prema tim tabelama?
Ako nema da li mogu da se okače ovde?
Hvala.


ja imam knjigu ali sigurno negde na netu postoji tabela, nema toga sto se ne moze pronaci na internetu Smile
 
rk
 Energije trzaja ne možemo verovatno poništiti ono sto možemo da taj trzaj ublazimo rasporedjivanjem te nergije.
Subjektivni osecaj “udarca” dosta zavisi od konstrukcije kundaka.
Mnogi od nas su menjali ili nameravaju da promene kundak, kreacije koje se poručuju uglavnom nemaju nikave veze sa prakticnoscu a posebno ublažavanjem trzaja. Imao sam prilike da pucam od nekih jačih kalibara koji postoje kod nas kao sto su 375,458win...., sa ravnim kundacima i sirom petom kundaka i apsolutno je trzaj podnošljiv isto tako pucao sam 30-06 koje imaju tarabu umesto kundaka pa nisam mogao da savladam pušku.
RK
 
Finnskogen
 upravo tako, ravan kundak bolje prenosi povratnu energiju. zato i nema "africkog" karabina sa "svinjskim ledjima" samo ravni kundaci
 
kolega_LOVEc
 https://www.chuckhawks.com/recoil_tab..._table.htm
Tabela energija povratnog trzaja razlicitih kalibara

A i kalibri koji teze ka "Overbore" ostavljaju "lepsi" subjektivni utisak, pa mi se cini da je zato lakse svariti 8micu debeljka nego tananu .308micu oba u pozamasnom pakovanju.
Vim vi repellere licet
 
davorcalic
 Pa 308 win( M70) ni nema neki trzaj.... Ko vazdušna.... Dok 8x57 (Mauzer K98) ipak ima (al ne da beži sad iz ramena)...
Oseti se razlika... Voleo bi da probam koji metak iz "gospodskog" 7x64...
Žena mi Makedonka....ena Shock
 
Finnskogen
 308 win sto ga vise koristim sve mi se vise i vise svidja, naravno i 8x57 i 7x64 su mi po meri i imam sva tri uz 6,5x55, 30-06, 243win i 22 hornet. Ova prva tri pomenuta su po meni fantasticni sva tri mada u zadnje vreme gotovo da i ne koristim nista drugo osim 308. Sto se povratnih trzaja tice tu gotovo i da nema neke razlike izmedju 308 i 7x64 dok 8x57 sa najtezim zrnom trza tek nesto jace ali nista preterano. Mauser K98 je u sustini ako je nedoradjen i u orginalnom stanju perfektan primer ovoga o cemu smo pricali jer zbog svog relativno lose konstruisanog kundaka upravo pojacava recoil efekat
 
kolega_LOVEc
 Ja sam vise mislio na 8 iz x68 i .308 iz win mag caure, sa osvrtom na subjektivni osecaj kolege Planinka.
Samo imam utisak da kad bi menjao municiju i kundake na nekoliko srednjaka tesko da bi neko uspeo da pogodi koji kalibar trenutno puca.
Vim vi repellere licet
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Municija kalibra 30-06 MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 115 15.11.2022. 22:30
Izbor kalibra LOVCI POČETNICI 460 14.10.2013. 13:59
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 29
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,678,852 posete www.srbijalov.com