Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Preticanje pri gađanju sačmaricama


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Preticanje pri gađanju sačmaricama
Neca92
 Citam nesto i nailazim na jedan interesantan podatak, a to je da postoje dva nacina preticanja. Prvi je da lovac ''vozi'' divljac na musicu, pretice i opaljuje, a drugi je da uperi pusku ispred divljaci, ceka i puca u onom trenutku kada smatra da je divljac na odgovarajucem odstojanju.
Nikad nisam o tome razmisljao, a ima istine. Smile Za sebe sigurno znam da ''vozm'' divljac na musicu, preticem i pucam, ali razmisljajuci o ovome bas se secam da sam jedng fazana zbog nemogucnosti lepog nisanjenja i ''vozenja'' (veliki gustis, a i drvo ispred mene), pucao na ovaj drugi nacin i odstrelio. 
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
Aca Velika Plana
 ja s obzirom da koristim 2 vrste municije uglavnom hrvatsku m90 i italijansku BP F2 Clasic gramaze od 28 do 34 grama sa obzirom da lovim sa 12 i 16 kalibar, primetio sam jednu uobicajenost ,sa kalibrom 16 preticanje je krace nego sa 12 napr,fazan krece se bocno od mene 40 metra sa metkom M90 preticanje na toj daljini dajem dve duzine ispred kljuna sto rezultira ulaskom fazana u ceo snop,a sa istim metkom za 12 kalibar iste municije sa 34 grama preticaje mora biti jos vece maltene 3 duzine fazana,jer u drugom slucaju pokaze ti petlic beli bubrezi ! Smile Confused nisam pristalica pucanja manje od 15 metra nit je eticki nit je lovacki,fazana uvek pustam i preticem iskljucivo musicom vozim,sto se tice zeke dovoljno samo usi da mu vidnem ako ih pos cemo lako za preticanje ika cevima kad vozis bolje obavesti kolege da se saviju jer il si pijan ili puska nije za tebe! Frown Grin Grin
 
zec
 zdravo svima svi mete u letu imaju razlicana brzina leta i uzima se sredna brzina za sve ptice od 18 m/s i na neka daljina od 30 m pretica se 2 m i nema promasaj sa bilom kojom municiom tu se uzima i sirenje snopa tako da pogodak je siguran i ako ova preticanje je i mane i malo vise za cilj u trku na 30 m koi bezi bocno puca se malo is pred glave kad zec odmakne od lovac puca se negde u usima a kad se priblizava malo ispod glave najbolj daljina pucanje divljc je na okolo 30 mB)
 
velimir
 

Neca92 kaže:
Citam nesto i nailazim na jedan interesantan podatak, a to je da postoje dva nacina preticanja. Prvi je da lovac ''vozi'' divljac na musicu, pretice i opaljuje, a drugi je da uperi pusku ispred divljaci, ceka i puca u onom trenutku kada smatra da je divljac na odgovarajucem odstojanju.
Nikad nisam o tome razmisljao, a ima istine. Smile Za sebe sigurno znam da ''vozm'' divljac na musicu, preticem i pucam, ali razmisljajuci o ovome bas se secam da sam jedng fazana zbog nemogucnosti lepog nisanjenja i ''vozenja'' (veliki gustis, a i drvo ispred mene), pucao na ovaj drugi nacin i odstrelio.



Slićno nešta i ja pucam sa svojim Hamerlesom, pratim divljać do trena kada se poklopi sa cevima da je nevidim i u tom času pucam.
 
Miroslaw
 

zec kaže:
zdravo svima svi mete u letu imaju razlicana brzina leta i uzima se sredna brzina za sve ptice od 18 m/s i na neka daljina od 30 m pretica se 2 m i nema promasaj sa bilom kojom municiom tu se uzima i sirenje snopa tako da pogodak je siguran
kolega dobro definicija samo je malo teze proceniti 2 m u trenutku kada treba da se povuce oroz na 30 m golim okom slozicete se samnom,dobar strelac se postaje vezbom,vezbom i samo vezbom proracuni na 30 m su jako teski.Nemojte ovo shvatiti kao ruganje vec kao apsolutnu realnost.
 
Uca
 Slažem se sa tobom Sir Miroslawe. Nekako je (po meni) premnogo preticanje od 2m na udaljenosti od 30m. Možda bi bilo to u redu ako bi se nakon voženja divljači i uzimanja preticanja vožnja zaustavila, pa tako da to deluje kao sačekuša. Mada i po tome je 2m veliko preticanje. E, sad opet se vraćamo na pitanje brzine municije, posipa, brzine kretanja divljači,... Ja uvek divljač povezem, izvučem nišansku liniju ispred divljači ( u kljun) i sa nastavljenom vožnjom povlačim oroz. Tada mi je pogodak siguran. Tada ne razmišljam o brzini divljači i ... već jednostano dižempušku, vozim, palim i to je to. Mislim da je sve stvar osećaja i navike na određenu vrstu municije. Pa ja sam opisao već da sa Belotom i Krušikom ne mogu da sastavim pogodak, a sa B&P mogu da se kladim da ću od 10 ispaljenih patrona imati 7-8 sigurnih pogodaka u svim uslovima lova. Smem u opkladu. Čini mi se da je sve to stvar rutine- navike. Pa imam drugare koji Krušikom bukvalno nemaju omaške, a meni lično taj metak ne odgovara i verovatno bih od 10 metaka imao 3-4 pogotka što smatram porazom. E, sad, iskustva svakog od nas su različita ali je dobro čuti ih, uporediti, razmisliti o tome,... jer nije stvar samo uzeti pušku i ajd na pucanje.
 
Miroslaw
 

Uca kaže:Ja uvek divljač povezem, izvučem nišansku liniju ispred divljači ( u kljun) i sa nastavljenom vožnjom povlačim oroz. Tada mi je pogodak siguran. Tada ne razmišljam o brzini divljači i ... već jednostano dižempušku, vozim, palim i to je to.
Jednostavna i ispravna teorija gadjanja divljaci u pokretu tzv instiktivno pucanje koje se stice iskustvom i vezbom.
 
PEZ
 

Sir-Miroslaw kaže:

Uca kaže:Ja uvek divljač povezem, izvučem nišansku liniju ispred divljači ( u kljun) i sa nastavljenom vožnjom povlačim oroz. Tada mi je pogodak siguran. Tada ne razmišljam o brzini divljači i ... već jednostano dižempušku, vozim, palim i to je to.
Jednostavna i ispravna teorija gadjanja divljaci u pokretu tzv instiktivno pucanje koje se stice iskustvom i vezbom.


Potpuno se slazem kolega iskustvo i vezba,mada licno smatram da je tehnika gadjanja stvar svakog lovca ponaosob i da svaki lovac pre ili kasnije sa manje ili vise uspeha nadje pravi nacin,sablon jednostavno ne postoji ali ovo sto si naveo je najblize tome.
 
Neca92
 

Neca92 kaže:

velimir kaže:
E sada koja je brzina divljaći ?

U punom trku (letu), u idealnim uslovima, 15ak +- metara u sekundi (zec, fazan, jarebica...i sl), patka od 15 do 25, sljuka sporije ali uz izuzetno manevarski let... Sva krupna divljac, takodje, prelazi 15 metara u sekundi... Glavnu ulog kod preticanja igraju brzina kretanja divljaci i ugao pod kojim se divljac krece u odnosu na lovca. Na osnovu ta dva parametra, lovac sam nesvesno pretice i pogadja divljac, a taj osecaj idealnog preticanja se stice iskustvom, pucanjem, pucanjem i pucanjem...

Stari
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
alex
 

Neca92 kaže:

Neca92 kaže:

velimir kaže:
E sada koja je brzina divljaći ?

U punom trku (letu), u idealnim uslovima, 15ak +- metara u sekundi (zec, fazan, jarebica...i sl), patka od 15 do 25, sljuka sporije ali uz izuzetno manevarski let... Sva krupna divljac, takodje, prelazi 15 metara u sekundi... Glavnu ulog kod preticanja igraju brzina kretanja divljaci i ugao pod kojim se divljac krece u odnosu na lovca. Na osnovu ta dva parametra, lovac sam nesvesno pretice i pogadja divljac, a taj osecaj idealnog preticanja se stice iskustvom, pucanjem, pucanjem i pucanjem...

Stari

Ima trenutaka kako se podigne divljac ma znam i siguran sam da cu da je odstrelim a i tako ima trenutaka kada promasim cist zicer sto se kaze treba dosta vezbe i pucanja pucanja pucanja (glineni golubovi su idealni za vezbanje) da bi se steklo iskustvo
Bilo kada bilo kuda u lov s Bretonom svuda
 
stojkuki
 Slazem se ali Hajd' malo da zaigramo ovo.
Cisto me zanima koji i kakav to balisticki kompjuter koristite za izracunavanje preticanja ...Smeko

Nekako kad razmisljam o ovome uvek pokusavam da se setim pogodaka iz poslednjih lovova.
Svaki put kad nesto kao nisanim razmisljam o pucanju na petla koji se digao i slicno ... Promasim. Najlepsi, najtezi i najefektniji (ono kada cela ekipa okolo kaze bravo!) se desavaju kada instinktivno podignem pusku i skoro istog momenta pucam. To je ono u treptaju ..
Zaista mislim da je stvar iskustva i rutine i navike na pusku i municiju. I niceg drugog, ... Rutina da puska udje u rame kako treba, da se telo porkene sa puskom i da prst povuce onda kad treba.

A to o preticanju ... Ne znam ... Sve vise mislim daje to na nivou teorije lepa prica ali da u praksi niko realno ne razmislja o tome ... Ima to u teoriju ...
 
Miroslaw
 

stojkuki kaže:Cisto me zanima koji i kakav to balisticki kompjuter koristite za izracunavanje preticanja
i mene i gde ima da se pazari taj kompjukter kompjuteriveli 3
 
Neca92
 Netreba vam nikakv poseban kompjuter, obicam kalkulator, papir i olovka resavaju problem... Sto se teorije tice.
A sto se prakse tice, cinjenica je da u lovu sa pticarima obicno, ne uvek, pucate kad divljac ide (leti) od vas, e u takvim i slicnim situacijama nema preticanja. Kad se divljac krece horizontalno u odnosu na vas, itekako ima! Cinjenica je da se divljacc krece nekom brzinom, cinjenica je da se sacma krece nekom brzinom koja nije konstantna, vec srazmerno usporava... Nema tu nikakve filozofije, sve je jasno.

Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
Sniper Hunter
 Još samo kada bi me fazan čekao da presavijem tabak da,zamastiljavim plajvaz i da krenem da računam.......Smeko
 
Predator
 

Sniper Hunter kaže:
Još samo kada bi me fazan čekao da presavijem tabak da,zamastiljavim plajvaz i da krenem da računam.......Smeko


Čekaće fazan, čekati ...
Ali okačen o visak! ROFL

Sasvim prirodno
 
goranqw
 

Predator kaže:

Sniper Hunter kaže:
Još samo kada bi me fazan čekao da presavijem tabak da,zamastiljavim plajvaz i da krenem da računam.......Smeko


Čekaće fazan, čekati ...
Ali okačen o visak! ROFL

ajd da ponese i sestar , ugomer i trougao , al sta ce mu visak ? da nisi mislio ,mozda, libelu ???lovac
 
Scorpion Hunter
 Najvise divljaci je palo kad lovci nisu ni znali za rec "balistika" ...
 
kimi
 Sofronije....vrlo poučno !!!

http://www.youtub...nXMLytiK3w
U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita
 
Neca92
 "To u stvari ja hocu da kazem, ali ste me vi pogresno razumeli! Sta se ovi ljudi cimaju oko balistike, kome to treba u zivotu?! Zasto li je svrstase u nauku, da mi je da znam?! Pad zrna na 100 metra 10 cm, na 150m-20cm, itd...lupam (samo navodim primer)! Ko napisa one silne balisticke tablice, glavu mu razbile? Kome to jos treba u zivotu, ko da cu ja u lovu kad vidim srndaca da odem da iskoracam do njega, da razvucem pantljiku da vidim koliko mi je daleko, pa onda lenjir da izmerim koliko cm treba da pucam iznad (ili mozda cak ispod) plecke...zaboravih grazamu zrna, vlaznost vazdusa i tezinu zrna. Metak-metak, svaki ubija. Takodje mi nije jasno sta se cimaju kvaliteta municije, moj deda punio ekserima i crnim barutom i skidao divljac k'o nista..." ROFLSmean
Ko je razumeo, razumeo... kimi, poucno, ali ponovo samo za onog ko razume! ;)
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
stojkuki
 E ajd polako. Ne da mesamo babe und zabe. Jedno su zec i fazan. Tu se puca sacmom na relativno blizu, sacma pravi snop ciji precnik zavisi od cevi, coka, metka ... To je jedno. Tu je bitno samo imati dobar metak i osecaj. A to se dobija iskustvom.

Pucanje na krupnu divljac je nesto drugo. Nemoj to da poredis uopste.
Tu se gresi lako. Promasaj nije samo promasaj vec i ranjavanje divljaci. I tu imas jedno zrno a ne snop. Fazana pogode dva tri zrna i on je od soka gotov ...

Sa druge strane, druze moj, kad pogledam kroz optiku srndaca odmah ti mogu reci koliko je daleko. Na osnovu velicine slike u optici. I to je stvar iskustva i odmah znam gde pucam. Da li malo visu plecku ili plecku direkt ... A tablica mi je bitna da znam koliko visoku plecku da pucam na vecim daljinama ili da malo spustim ako je blizu ...
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Čokovi na sačmaricama LOVCI POČETNICI 262 18.02.2014. 16:39
Paradox čokovi na sačmaricama ORUŽJE - SVAŠTARA 14 22.12.2013. 20:42
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,603 posete www.srbijalov.com