Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Obrada trofeja.


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Obrada trofeja.
darkon
 Ja radim standardno iskuvavanje i beljenje i to uvek ispadne kako treba.
Petre,zasto stavljas prasak u lobanju nakon svega.Da li je to zbog smrada ili necega drugog?
 
Lovac Stari
 Petre daj postavi neku sliku tih trofeja koji su tretirani obicnim deterdzentom za pranje vesa. Da pogledamo koliko su beli.

Prasak stavlja neko odmah pri kuvanju lobanje ili trofeja,radi lakseg odvajanja mesa, ali nije potrebno.
Dobar pogled.
 
petar
 Bice slika, postavicu Lovac Stari....

Darkon, u lobanju uvek stavim prasak pre nego sto pocnem da iskuvavam, i zapusim rupu drvenim cepom, inace nema veze sa smradom nego prasak unutra pojede ono sto ostane od mozga, jer nikada ne mozes rucno da izvadis sve...Grin
Just like old times!
 
Lovac Stari
 Mozda je bolje pre kuvanja mozak dobro promesati nekim predmetom? Kasnije ce lakse da se pod pritiskom vode(mlazom) ispere iznutra, sto nemoze tako, ocisti se medicinskim makazama sa povijenim vrhom. Posle se dobro istretira hidrogenom i to je to.

Zapamtite da nijedno drugo(hemijsko)sredstvo nemoze da izbeli kao Hidrogen od 30% ili neki procenat manje.
Dobar pogled.
 
darkon
 Petre ja mislio stavljas posle iskuvavanja,pa mi nije bilo najjasnije.
Ja sam radio bas kako je Lovac Stari opisao.Nikad mi nije ostajalo nista u lobanji i trofej je uvek lep.
U potpunosti se slazem da je najbolji hidrogen od 30%.Jednom prilikom,kad sam izbeljivao glavu divlje macke,koristio sam slabiji i nije ispalo onako belo,kako bi trebalo da bude.
 
petar
 Postavicu slike, sa praskom za ves ispadne jako dobro, mnogi mi ne veruju, ali jbg, ja tako radim oduvek i zadovoljan sam. A za mozak darkon, izvadim ga obicnom zicom i onda napunim praskom, neposredno pre kuvanja, sa onim cepom drvenim...Grin
Just like old times!
 
darkon
 Pa Petre,ako si tako navikao,a trofej je lep,samo nastavi.B)
 
nenadx
 Nekada su ove radnje lovci radili po pricama starijih lovaca,ali vec dugo postoje oprobani i dokazani nacini pa se iskustveno radi samo o finesama.Rekao bih zato da nema potrebe eksperimentisati,a sustinski samo se odluciti za neke od poznatih.Evo nekih,nadam se nece smetati.Nakon iskuvavanja ili kako neki kazu odkuvavanja,u slucaju vecih temperatura,moze doci do raspadanja po savovima i ispadanja zubaTada se to vrati na mesto i zalepi(najcesce drvofiksom).Nakon skidanja mekih tkiva(meso....a skida se dok je vruce)na lobanji mogu ostati masne mrlje,one se eliminisu benzinom,a moze recimo i 10%amonijakom.Lobanja se potopi u njega i odstoji 14h.Sto se tice izbeljivanja,tu ima par oprobanih recepata.Manje lobanje se potapaju u 5-10%rastvoru (vodoniksuperoksid,vodonik peroksid,hidrogen)Krupnije lobanje se obaviju npr.vatom natopljenom 30% rastvoom.Neki je tretiraju nanosenjem cetkicom,neki manjom prskalicom(pazi se na rogove)Sustina je da hemikalija prodre u sve pore,a jaca izlozenost moze da nagrize kost,pa se mora dodatno obradjivati,radi konzerviranja i poliranja.Ovi procenti izbeljivaca imaju najpre smisla zbog razlicitih nacina tretiranja lobanje.Recimo ovaj slabiji rastvor,dozvoljava potapanje lobanje u rastvor od 1 do 3 dana.Ako se zeli ubrzati proces,onda se uzima jaci rastvor,koji koristi recimo Stari,ovim nacinima se dobija najidealnija belina.Samom izbeljivacu,konkretno hidrogenu se moze dodati razblazeni amonijak itd,itd a sve u cilju sto vece beline i eliminisanja zivog tkiva....U ovim radnjama se otislo veoma daleko da se recimo tacno zna kolikom kolicinom nekog izbeljivaca se moze obraditi odredjeni broj lobanja.Poliranje i konzerviranje lobanja se radi zbog zatvaranja sitnih pora,sto je bitno za odrzavanje,naime bas na njima se skuplja prasina i sitne cestice,koje vremenom ruze trofej.U te svrhe se obicno koristi fino mlevena bela kreda i spirit.Rastvor ovih se nanosi utrljavanjem krpicom.Neki potope lobanju u rastvor drvofiksa i vode(odnos 1 prema 1)ali nikako lakiranjem.Treba dodati za one koji pocinju sa ovim obradama,da paze na ruke,pa i izbegavaju udisanje,ipak su ovo hemikalije.Ako i dodje do dodira koze i rastvora,treba dobro isprati vodom,cak i na tkaninu(odecu)ako padnu izbele je.Znaci pazljivo i nema problema.Ima tu jos i uticaja sunca i...ali netreba preterivati,ako je nesto propusteno vi dodajte,vazno je nelutati.
Dobar pogodak
 
petar
 Evo me, obecao sam da cu postaviti slike trofeja koji su tretirani samo obicnim praskom za ves i nicim drugim. Samo da napomenem da su stojali nakon odstrela i guljenja u kanti sa vodom u kojoj se posle par sati pojave crvi i odrade pola posla, kasnije se zicom vadi mozak i unutrasnjost lobanje se napuni praskom za ves i zapusi drvenim cepom, u serpu u kojoj se iskuvava se stavi 2 case od jogurta pune praska, to je prva voda, tako isto i u drugu, vreme iskuvavanja nije ograniceno, desavalo mi se i poslesat i po da je gotovo, ali bilo je islucajeva da sam ga kuvao duze od tri sata. Ali uvek iz dve vode. Da li sam zavrsio znam po tome sto uhvatim oba roga i pokusam blago da ih rasirim, ako ima malko klimanja, to je mozda manje od milimetar, znaci da je gotovo, i da se ne sme preterati zbog prekuvavanja. Posle uspesnog kuvanja samo sacekam da se dobro ohladi i operem pod malzom vode i ostavim nedelju dana da se osusi, kasnije busim lobanju i stavljam na dasku i na zid...Grin

Evo slika, ovo su druga dva koje sam odstrelio ove sezone:
Just like old times!
 
petar
 Ima jos
Just like old times!
 
petar
 Grin
Just like old times!
 
petar
 Znaci bez upotrebe bilo kakvog hidrogena ili bilo cega osim crva koji se sami pojave i praska za ves Grin
Just like old times!
 
petar
 Smile
Just like old times!
 
darkon
 Lepo,lepo.B)
Bolje od ovoga ne moze biti.

Boja rogovlja je dosta bleda,verovatno nisu bili na terenu gde ima puno suma.U mom kraju je ovakva boja prava retkost.
 
petar
 darkon kod nas u lovistu od 15 000 ha ima oko 3 ha sume, ostalo je sve poljoprivredno sta da ti kazem...tako ti je kod nas, vecinom po Banatu...Grin
Just like old times!
 
darkon
 Pa pretpostavio sam da se o tome radi.Grin
 
petar
 Ali srnece divljaci ima na pretek, hvala Bogu Grin
Just like old times!
 
darkon
 To je najvaznije.Bravo 2
 
Lovac Stari
 Podneblje i uslovi zivotne sredine diriguju i boju rogovlja!

Petre solidno izgleda takvim tretmanom B).
Dobar pogled.
 
petar
 Hvala Lovac Stari, ja ne znam bolje, a ovim sam prezadovoljan, i svi stariji lovci mi kazu da je odlicno, pogotovo moj otac koji je iskuvao mnogo vise trofeja od mene i naucio me svemu sto znam...Smile
Just like old times!
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kolekcije trofeja! GALERIJA TROFEJA I UMETNIČKIH DELA 80 19.05.2015. 21:45
Pravilnik o uslovima za stavljanje u promet i načinu obeležavanja ulovljene divljači i trofeja di PROPISI O LOVU 5 13.03.2012. 07:37
OSPORAVANJE SA ILI BEZ ARGUMENATA TROFEJA SRNDAĆA ODSTRELJENOG U SRPSKOM KRSTURU 2009. GODINE STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 18 07.10.2011. 21:50
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 17
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,823,308 posete www.srbijalov.com