Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Izbor kalibra


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Izbor kalibra
DakiNS
 Ima već pod Opremom tema Lovačko odelo.Yes
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Zlatar
 

Podunavac kaže:


Zar je zeleno lovačko odelo samo špilhozne i tirolski šeširić? I gde si video podatak za pucanje na 100-150 metara? Lovačke daljina su 200-250 metara u zavisnosti od kalibra. Daljine 300 i više metara nisu lovačke sviđalo se to nekome ili ne. Za puške sam rekao šta je moj lični izbor i ukus, i nigde nisam napisao da puške sa polimerskim kundacima nisu lovačke. I ameri imaju lepih i kvalitetnih pušaka koje još uvek prave i sa drvenim kundacima, a čak sam i razmišljao o kupovini karabina Remington Mod.700 BDL. Protiv italijana nisam rekao ništa loše, čak šta više za mene su njihove sačmarice jedne od najboljih i najlepših. I španci imaju lepog oružja za svačiji ukus i džep, od jeftinih Zabala Hermanos do skupih Aya sačmarica. Nemce inače ne volim, ali poštujem ono što je dobro i pozitivno, a u oblasti lovstva od njih možemo mnogo da naučimo. To što imamo loša iskustva sa njima u dva svetska rata ne treba brkati sa lovačkom kulturom i tradicijom. I sa amerima imamo jako loše iskustvo i to u moderno doba kad bi stvari trebale da se rešavaju na kulturniji i humaniji način.Od amera nemam želju ništa da učim, jer su izopačeni u svemu, i smatram da mi ovakvi nekulturni i sirovi kakvi jesmo imamo daleko više kulture od amerikanaca i u svakodnevnom životu i u lovu.


Druže jel ovako nešto,doduše ovo nije za lov već papir,300win mag,26",ide druga optika..
i46.tinypic.com/2dqsh8n.jpg

i50.tinypic.com/rauqmx.jpg

i48.tinypic.com/34fimg4.jpg
 
Podunavac
 Model 700 BDL je puška sa drvenim kundakom i mehaničkim nišanima. Inače mi se sviđaju svi tipovi modela 700 ali BDL je najlovačkiji, baš onako po mom ukusu. Dobra ti je ova puška. Koja je optika na njoj i koju ćeš da staviš?

Remington mod. 700 BDL
Tri prsta 2Kolce
 
Zlatar
 Optika je neki kinez zbog slikanja ali biće ili Sightron ili Super sniper
a ko zna šta bude na krajuSmeko
 
Planinko011
 Pa kolega Zlatar cini mi se da je malo duza cevka od standardnih ili se to varam zbog ugla slikanja. Cini mi se da je u redu za lov docekom ali za pirs ne odgovara (imao sam cevku od 72cm i jos bul i sam sebe psovao u pirsu). Razumem izbor ukoliko se zeli malo baviti i long rangom jer je taj kalibar pogodan. Iako nisam neko ko ce bistriti mnogo literaturu vec pre izvlacim cinjenice iz razgovora sa par ljudi koji su pismeniji za balistiku i lovocuvarima pred kojima je palo dosta divljaci kao i na osnovu odstrela jelenske divljaci i DS koji sam imao sa 30-06 i 8x68s smatram (znaci to je moja istina a ne aksioma) da je potpuno nepotrebno uzimati magnum kalibre za lovacka pucanja osim u slucajevima gde na 300-350m vrhunski strelac ne pogodi krupnog vepra ili jelena tamo gde treba. Do daljina do 200m brzina magnum kalibara cini mi se da je cak stetna jer zrno ne uspe, zbog brzine, verovatno da se otvori u pecurku punog obima i odradi svoj posao. Doduse dobar pogodak i sa 243 (nedozvoljen) i sa 30-06 i sa magnum kalibrom pa i u vepra kapitalca odradjuje svoj posao.
 
stojkuki
 Uh uh uh, .... Kako se ne slazem sa ovim, ....
 
sheytan
 ^


novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Planinko011
 Zaboravih da napomenem da su ipak magnum kalibri u znacajnoj prednosti kod lova na divokoze jer je potrebna energija na velikoj daljini i polozena putanja za ostajanje divokoze na mestu nastrela. Recimo preporuka onog oruzara iz Ferlaha koji je dolazio na sajam u Novom Sadu na stand Swarovskog je 300win short magnum. Ali posto necu u Alpe skoro moze i nesto drugo. Za te egzoticne kalibre treba i egzoticna puska, optika, plus municija po 4-5eIznenadjen. A za prethodni post sam napisao da je to MOJA istina a ne nuzno vasa, i za iole losije pogotke i sa 30-06 i sa 8x68s, na jelenskoj divljaci (koja je snaznija od DS) sam pratio tragove i do kilometar-dva (a jos sto zna da ide kroz najgore trnje od cele sume kad je ranjeno). Inace moj drugar lovocuvar iz Vojvodinasuma (sjajan strelac i podosta i znanja o zrnima ) se grdno razocarao kada je ustanovio da isto pesaci po tragu i sa 7rem mag kao i ranije sa 7x64.
 
stojkuki
 

Planinko011 kaže:
Iako nisam neko ko ce bistriti mnogo literaturu vec pre izvlacim cinjenice iz razgovora sa par ljudi koji su pismeniji za balistiku i lovocuvarima pred kojima je palo dosta divljaci kao i na osnovu odstrela jelenske divljaci i DS koji sam imao sa 30-06 i 8x68s smatram (znaci to je moja istina a ne aksioma) da je potpuno nepotrebno uzimati magnum kalibre za lovacka pucanja osim u slucajevima gde na 300-350m vrhunski strelac ne pogodi krupnog vepra ili jelena tamo gde treba. Do daljina do 200m brzina magnum kalibara cini mi se da je cak stetna jer zrno ne uspe, zbog brzine, verovatno da se otvori u pecurku punog obima i odradi svoj posao. Doduse dobar pogodak i sa 243 (nedozvoljen) i sa 30-06 i sa magnum kalibrom pa i u vepra kapitalca odradjuje svoj posao.


Evo da reeeeknem.
Nisam ni ja neko ko previse bistri literaturu, ali nesto malo iskustva imam ... Smile

Prvo, hajde da definisemo magnum
Nazalost, malo nas i zna sta znaci magnum. Magnum po definiciji na latinskom znaci veliko. Rec magnum je koristena za opis zaista velikih flasa vina (kraj 18tog veka). I zaista nisam nigde nasao razlog zbog kog se neki kalibri oznacavaju sa magnum a neki koji sustinski to jesu ne.
I onda dolazimo do toga da je cim neko kaze magnum .... aaaaaa to nije dobro, to je prejako, i bla bla bla ...
Sto apsolutno nije tacno.

Prevedeno u svet municije znaci velika caura i nista drugo.

E sad, velika caura omogucava nesto veci prostor za barut, jaca punjenja koja omogucavaju vece pritiske i brzine. Ima nesto i u tome da se barutu da vise prostora da potpunije sagori. Predpostavljam da je to jedan od razloga zbog kod su cevi u magnum kalibrima i nesto duze.
Recimo, 7 mm rem mag je tako nazvan da ne bi dovodio u zabunu ljude u vezi kaibra 7x57 mauser (to sam uspeo da isceprkam) SA druge strane 375 HH se ne naziva magnumom, a jeste, ... i t d ...
I onda danas imamo razne short magnume??? sto mi je onako, s obzirom da uvek ulazim u definiciju reci, malo kratka veeeelika boca ... budalasto ... Pa imamo Ultra magnume (koji usput imaju kracu cauru od klasicnih magnuma) ... jednom recju, ...
U odredjenom trenutku proizvodjaci su posegli za svim mogucim marketinskih trikovima ...
I to je to.

E sad da se vratimo na sustinu.

Ne znam koliko je to puno divljci, posebno DS, palo ispred lovocuvara, a da su odstreljene na 200 ili vise metara. U zivotu odstrelih šurnajz divljih svinja i retko, ali zista retko je neka odstreljena dalje od 120 m. Njihov broj stavljam ispod 2% sto je ispod nivoa statisticke greske.

Svojevremeno je neko ovde na forumu tvrdio da je pukao vepra na 250 m u trku ... Svako ko je ikada u zivotu pucao na DS u trku zna koliko ljudi u svetu ovo moze da uradi ... malo ... jako malo .... ovo napominjem samo sa ciljem da se svasta prica, a realan zivot je nesto drugo.
(za ovo sam spreman da udjem u raspravu ... )

Namena magnum kalibara je prilicno jasna. Planinski lov, lov u ravnici, lov na granicnim daljinama. Pojasnjenje: svako ko je ikada lovio u planini zna koliko je vazno da putanja bude sto polozenija. U ravnici, ... pa pogledajte u vojvodini gde su duzi cak do 380 ili 400 m ... ako imas pogodak sa kraja na kraj ili nesto blisko kraju duzi, tu se puca i preko 250 m. Retko ali se puca. A za to pucanje je vazno ne toliko da putanja bude polozena, vec da zrno na toj daljini ima dovoljno energije za odstrel.
A to da lovac koji puca na vecim daljinama lose pogodi i da mu zato treba mangup kalibar .... Neeeee .... los pogodak je los pogodak, moš loše i sa pragom da pogodiš pa će odneti, ...

E sad sam i zastranio .... mislim da iz ovog haoticnog upisa mozete videti da mislim da svaki kalibar sustinski ima svoju namenu i da ne treba nasedati na price ljudi koji pojedine kalibre pogresno opisuju, a metak iz njih nisu opalili, ili su možda i pucali, davno, kao neiskusni lovci. A svi znamo koliko iskustvo u pucanju znači.

U zivoti imadoh i imam svojih ali i u porodici, pusaka u raznim magnum kalibrima. od 7 mm pa sve do 375HH (manje nekako familijarno ne podnosimo). I ne vidim razloga za anatemisanje ovih kalibara. Sa svakim sam imao i lepih promasaja i lepih odstrela, a sve je to na kraju bilo do mene ... mog znanja, manje do puske, a jos manje do kalibra ...

Za kraj još samo jedna konstatacija. Možda za nijansu više nego kod drugih ::ne magnum:: kalibara, kod magnuma je važno pravilno odabrati zrno za divljač koja se lovi, jer se kod nepravilnog izbora to kažnjava satima provedenim u pretrazi terena za ranjenom divljači ...

Izvinjavam se na ovako dugom upisu jer nisam imao vremena da napisem kraci ....
 
Zlatar
 Druže Planinko pa zamislite kako vući po Bobiji,Košljama ili Vlasini ovu durungu.
Prevideli ste da sam napisao da nije za lov već za papir.I izbor optike pokazuje namenu,Sightron i Super Sniper prave 90% taktičke optike.
Verovatno SS fiksni 15x ili 20x zbog cene i nekih prednosti fiksnih optika.

Za svinje mi je bila preteška i M70 8x57 za terene na kojima lovim pa sam prodao optiku,kratim cev na 51cm,menjam kundak i stavljam minijaturni red dot Dokter jer ne znam može li se na skraćenu cev staviti ponovo mehanički nišan(mislim kako treba)
 
stojkuki
 Mozes da stavis mehanicki nisan, sto ne bi mogao. I mehanicki nisani se upucavaju
 
Zlatar
 Tako će i biti a i najjeftinije,hvala za infoBye
 
Planinko011
 Tacno, prevideh to oko papira. Doduse ne moze se ovom puskom kroz granje za svinjama ali na ledja po obodu sume i na docek moze. Ucini mi se prvo da je potkundak kraci a onda kad videh da je cev 66 vidim da je ipak podkundak malo kraci a cev je standardne duzine za magnum. U te optike se ne razumem tj. nisam ni cuo sto ne umanjuje njen kvalitet. A ima i kamenih obala na koje se taj tronozac moze osloniti samo ja se tek posle setim da bi tu mogla i neka zmija da budeZum.
 
Dule bub Trnava
 Pozdrav svima,vidim da ovoj temi nikad kraja. Svako hvali svoj kalibar, prvo treba znati koju divljac loviti sa tim kalibrom. Nepostoje dzabe mali,srednji i veliki kalibri. Razimem da je tesko, za odavid prvog kalibra, meni je pomogla ova slika nadam se da ce pomoci jos nekome. pozzzz
 
sheytan
 ^ Meni je ta slidza bila Biblija, nekada davno, ali ipak shvatih da sam bio u zabloodi.
Moze se iz nje svashta nauchiti, ali najcheshtje odvede gledaoca na priiilichno pogreshan poot... Stari
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
270
 Balističke tablice su naj lepše bajke koje proizvođači municije pred spavanje pričaju novopečenim i neiskusnim lovcima i strelcima!!!
Gledanjem u njih vidimo nečije želj,e šta su hteli da naprave, kako bi kasnije u praksi videli koliko su tome bili blizu ili daleko!
Ove bajke na lep san naročito imaju uticaja kod čitalaca koji na osnovu njih utvrđuju kako koji kalibar i zrna imaju efekta na divljač da bi kasnije u praksi videli da se tu malo mešaju crvenkap, bakica, vuk, ivica i marica odnosno da su ove bajke sličnije ovim novokomponovanim serijama gde se ne zna ko koga j..e i ko je koga napravio!
Puno pozdrava čitaocima ovih bajki uz želje za što mirnije i što brže buđenje! Bye
 
stojkuki
 E drugar ... Pretera malo.
Balisticke tablice su osnovni alat za svakoga ko hoce da puca na daljini vecoj od 250 m. Jer posle te daljine pad zrna pocinje da raste sa svakom desetinom metara. Stoga, nisu to bajke ... Samo su stivo koje onima koji znaju predstavljaju sveto pismo, a pocetnicima magicne brojeve koji govore vise nego sto se razume. A tu su samo iskustvo i zelja za ucenjem vazni ...
Balisticke tablice postaju veoma veoma upotrebljive kada zakon dozvoli punjenje municije, ali i uz upotrebu fabricke municije sa optikom koja je u nekom od balistickih sistema, ...

Stoga, nema tu bajki nimalo.

Da se pocetnici ne nadju zbunjeni i zavedeni, ....
 
canis aureus
 Izbor kalibra zahvaljujući balističkim tablJicama ?!?!Hmmm

Pa dobro, stojqki što si ti izabrao 7rem.mag kad vide kako ga .303British "šiša" a sa ohooho manjim prEtiskom/trzajOm?!
Sa istom težinom zrna ista putanja ...
Zbunjen

"Da se pocetnici ne nadju zbunjeni i zavedeni" ...KoTuKoga
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
stojkuki
 Kupi municiju za 303 british, ...
 
canis aureus
 

stojkuki kaže:
Kupi municiju za 303 british, ...


pa ti stvarno veruješ da je .303 isti kao 7rem.mag ???Shock
slabo pokriveno tržište sa municijom u .303British te je opredelilo za 7rm??
aauuuuu....
No comenAt
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Izbor prve puške za početnika! LOVCI POČETNICI 1490 05.03.2023. 00:06
Dilema pri odabiru kalibra MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 297 16.11.2022. 12:34
Municija kalibra 30-06 MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 115 15.11.2022. 22:30
Izbor štenaca KINOLOGIJA 78 22.05.2014. 00:18
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 26
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,678,900 posete www.srbijalov.com