Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Preticanje pri gađanju sačmaricama


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Preticanje pri gađanju sačmaricama
Sniper Hunter
 Ne vidim samo vezu između balistike za olučene cevi(koju nisam nigde spomenuo) i preticanja fazana ,ili bilo koje niske divljači,,kad čujem samo ono da "pucam 1m ispred" samo me zanima kako je uspeo da izmeri taj metar preticanja brže od laserskog daljinomera,pucam instinktivno,izvlačim ispred kljuna nekad više nekad manje i bum ,nastavim da vozim bez zastajkivanja u momentu to je refleksna radnja koja se stiče vremenom i o tome ne razmišljam dok lovim ,još mi samo to treba da se time opterećujem ,za koliko sam dao preticanje ,jedna vrsta municije ,pucaš sa njome duže ,navikneš se i to je to
 
ohotnik
 

Sniper Hunter kaže:
Ne vidim samo vezu između balistike za olučene cevi(koju nisam nigde spomenuo) i preticanja fazana ,ili bilo koje niske divljači,,kad čujem samo ono da "pucam 1m ispred" samo me zanima kako je uspeo da izmeri taj metar preticanja brže od laserskog daljinomera,pucam instinktivno,izvlačim ispred kljuna nekad više nekad manje i bum ,nastavim da vozim bez zastajkivanja u momentu to je refleksna radnja koja se stiče vremenom i o tome ne razmišljam dok lovim ,još mi samo to treba da se time opterećujem ,za koliko sam dao preticanje ,jedna vrsta municije ,pucaš sa njome duže ,navikneš se i to je to
Ajde kolega sto uspeju da izmere taj metar a kako pojedinci izmere i citava dva metra To mi neide nikako u glavu Fazan leti u jednu stranu sume ili njive a ja gledam u drugu stranu sa puskom u ramenu.
 
klaja
 Stojkuki,potpuno se slazem sa tobom u vezi ove zadnje teme. Sačma je jedno a pojedinačno zrno potpuno drugo. Pa čak i kod pucanja podkalibarnih zrna i kugli mora se voditi računa i poznavati odredjene balisticke elemente zrna s kojim gadjamo. Balistika je ipak potrebna i poučna.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
stojkuki
 Ma to. Upravo. Sacmeni snop je jedno a zrno je drugo. Ponovicu: sve mi to lici na onu pricu sa teme lov na DS gde je kolega pricao o uspesnom pucanju na vepra u punom trku na 250 m udaljenosti.
Malo mi je to ... Internetski lov. Kao i ovo preticanje.
Pucas bre po instinku. Da ne ulazimo u pricu o fizici, u formi sam. Klinac je 8 razred pa moram Smile . A bas bih voleo da vidim ta dva metra preticanja u gustisu ili sumi ... Smeko

Karabin je druga prica to je zaista poznavanje puske zrna, i puuuuno faktora.
 
Scorpion Hunter
 

Neca92 kaže:
"To u stvari ja hocu da kazem, ali ste me vi pogresno razumeli! Sta se ovi ljudi cimaju oko balistike, kome to treba u zivotu?! Zasto li je svrstase u nauku, da mi je da znam?! Pad zrna na 100 metra 10 cm, na 150m-20cm, itd...lupam (samo navodim primer)! Ko napisa one silne balisticke tablice, glavu mu razbile? Kome to jos treba u zivotu, ko da cu ja u lovu kad vidim srndaca da odem da iskoracam do njega, da razvucem pantljiku da vidim koliko mi je daleko, pa onda lenjir da izmerim koliko cm treba da pucam iznad (ili mozda cak ispod) plecke...zaboravih grazamu zrna, vlaznost vazdusa i tezinu zrna. Metak-metak, svaki ubija. Takodje mi nije jasno sta se cimaju kvaliteta municije, moj deda punio ekserima i crnim barutom i skidao divljac k'o nista..." ROFLSmean
Ko je razumeo, razumeo... kimi, poucno, ali ponovo samo za onog ko razume! ;)

Bravo 2
 
Podunavac
 Balistika je i te kako potrebna i korisna, kao i balistički podaci koji mogu da se nađu u tablicama proizvođača. Naravno onome koga to interesuju i ko razume ono što pročita. U današnje vreme nam ti podaci pomažu da u moru ponude izaberemo ono što nam treba za određeni lov a onda u praksi (na terenu) proveravamo da li nam to i odgovara. Za karabinsku municiju nam podaci mogu pomoći kod upucavanja optike, a kod sačmene municije mogu da nam pomognu upravo kod određivanja preticanja. Nije isto preticanje kod sačme početne brzine 360 m/s i 430 m/s. Isto tako je dobro znati koliki pritisak postiže koji patron zbog upotrebljivosti u određenim modelima pušaka.
Tri prsta 2Kolce
 
Sniper Hunter
 Podunavac slažem se sa tobom ali ne verujem da imaš vremena da razmišljaš o balistici kada se podigne fazan ili kada jato pataka preleće u punoj brzini ,ako si se utrenirao na strelištu i lovio dosta sa istom vrstom municije uzimaš odokativno preticanje i po navici ,nije isto kada si na strelištu pa meta karabin na naslonu ,e onda natenane razmatraš sve parametre,a ko je taj ko može sa sigurnošću da mi kaže koliko je potrebno preticanja da zauzmeš u momentu kada jato krdža preleće iznad tebe ,na nekoj visini koju isto tako procenjuješ na brzinu.
 
DakiNS
 Jeste Rođo tu si potpuno u pravu ali za sačmare po mom mišljenju je sva balistika u glavi i u pucanju. Lepo ispališ koju kutiju mundže koju si kupio i balistika se sama izračunala bez mnogo razmišljanja. Uhvatio sam sam sebe u onom periodu kada me nešto nije hteo pogodak da pre svakog pucanja razmišljam koliko je daleko koliko ću da pretičem kako sam nanišanio i normalno pogađam ali pored mete. Na kraju tog lošeg perioda lovili smo onako opušteno sa mnoogo zezanja usput , diže se petao ja nonšalantno pucam i obaram.Šta sam to radio ? Računao, merio udaljenost, ma jok samo pustio da praksa koja je nepogrešiva uradi svoje. Kod mene lično neopterećenost načinom nišanjenja donosi rezultateLovac 3
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
PEZ
 Kolega DakiNS slazem se sa tobom i meni se desavalo da prilikom pucanja razmisljam o preticanju i obavezno bude promasaj, samo praksa cini svoje.
 
Neca92
 Neke kolege jednostavno ne zele da naprave paralelu izmedju teorije i prakse, ne zele ili ne mogu, ne znam sta drugo da mislim... Confused Mislim da se ne snalaze sa ovim uglovima pod kojim se divljac (meta) nalazi (krece) u odnosu na strelca. Jedno je teorija koja za primer uzima situaciju kad se divljac krece horizontalno u odnosu na vas pod uglom od 90 stepeni, a drugo je praksa, jer se u takve situacij (koje teorija uzima za primer) za pucanje vrlo, vrlo retko dolazi!
Naravno da do pogodka dolazi kad se o tome ne razmislja jer je sve to rutina, pogotovo kod iskusnijih lovaca. Istiktivno se puca, i idealno preticanje se vrsi nesvesno. Probajte malo da izanalizirate pogodke posle lova...
Malo mi je glupo da pisem o ovome, ispade da sam ja popio sve znanje sveta i da sam samo ja u pravu, a ustvari lovim tek dve godine! Citao sam puno o tome jer me je interesovalo, a i nije da bas nemam prakse, a i pucao sam glinene golubove malo, tako da sve ovo ne pisem bezveze...

p.s. Ovu teoriju u koju ne verujete i koju osporavete su napisali ''isti'' ti ljudi (balisticari) koji su pisali balisticke tablice za putanju pojedinacnih zrna u koje ''verujete'' i kojih se pridrzavate. Confused
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
Miroslaw
 Neco niko ne kaze da je to sto ti pises glupost ili bez veze,samo kazemo da prilikom vozenja divljaci strelac uglavnom nema vremena za proracun,drugo u prirodi gde nema merno jednakih objekata ili predmeta da posluze kao poznati parametar za proracun rastojanja cesto se desava da ne procenimo tacnu daljinu na kojoj smo gadjali a jos teze je odrediti u metrima koliko gadjati ispred divljaci tj koliko preticati nego se uzima duzina divljaci kao parametar npr na 25 metara gadjati za dve duzine fazana ispred njega i opet se ne moze tacno odrediti te dve duzine vec se puca na osnovu iskustva i osecaja koje se stvara vezbom i godinama staza u lovu. Ljudsko oko nije toliko savrseno da moze odrediti tacnu pa skoro ni pribliznu daljinu ispred divljaci kako bi se posluzio tacnim balistickim podacima iz tabela.
 
stojkuki
 Da. Sta reći ...
Niko ne spori balističke tablice, one postoje i one su fakat posledica poznavanje fizike i njene primene u balistici. Tu su stvari krajnje jasne. Kosi hitac, proračun brzine i puta i to je to. Niko i ne pokušava da to ospori.
Ali hajde malo da pricamo o realnosti, odnosno da banalizujemo pucanje sa lovačkim puškama.
Digne se fazan, krene da leti ... Pod predpostavkom da ga pustiš malo, on uhvati brzinu do 35 km/h odnosno cca 10 m/s. Nalazi se na rastojanju od 30 m od tebe i da leti pod uglom od 90 stepeni da bi prica bila potpuna. Uzimamo da pucamo sa metkom neke prosečne brzine od 400 m u sec. 30 m sačmeni snop prevali za oko 0,08 sekundi odnosno 8 stotinki. Za to vreme fazan predje koliko ovako napamet mogu da izracunam oko 10 cm.
E sad pod predpostavkom da pucamo u najgorem slucaju sa PA i cevi sa punim cokom tj da imamo gust snop koji se siri na vecoj daljini (zavisi dosta i od metka ali hajde da uprosečimo), na toj daljini imaćemo prečnik snopa od oko 40 cm (govorim podatak na osnovu sećanja za moju pušku koja je full choke i uz upotrebu Mirage metka T3 3.5 mm - zimski metak, a ovo sam radio pre ... više godina pa dozvoljavam da grešim za +/- 10cm). NIšanio malo ispred ili malo više ispred ili u pticu .... ako je uzmeš u usta cevi ... pogodićeš.
Pitanje je koliko preticanje treba uzeti, ili instinktivno nanišaniti i pucati.
Masu puta sam probao kao da uračunam i to teorijsko preticanje i ... uvek sam promašio. Kada pucam po navici, po osećaju, ...tzv iz glave retko promašujem. Samo rutina!
Često sam gledao mlade lovce koji promašuju zbog neiskustva odnosno zbog nerutiniranog uvošenja puške u rame. Kada se divljač ne uvede u usta cevi kako treba. Recept za to je ... Strelište, par kutija mundže i malo pucanja u glinene golubove. Pa kada se bude pogađala dobra većina u bržem modu rada ... biće i u lovu sve ok. Lično pre početka svake sezone odem da se malo Podsetim pucanja.

Samo treba malo sesti i razmisliti o svemu...

Drugo je i nikako ali nikako ne treba porediti sa lovom karabinom. Tu su balističke tablice važne od trenutka odlaska na strelište i upucavanja optike, pa do samog lova. Važno je znati kako se zrno ponaša na određenim daljinama jer tu se puca na daljinama do 200 m i greška od 5 cm u postavljanju končanice rezultira ili promašajem ili ranjavanjem, a oba su nepoželjna. Zato sam i mišljenja da je pucanje na velikim rastojanjima u divljač u pokretu veoma teško i stvar za prave majstore. A mi koji ispalimo u proseku do 50 metaka godišnje ...

Da. Šta reći ....
 
sheytan
 Stojqki, računica ti je SKROZ pogrešna! Mislim, možda nije bitno za celu pritču, ali moram da te ispravim, ne zameri:

Npr., metak prosečne brzine 400m/s još ne postoji niti će skoro postojati! Do 30m daljine, ako ima 300m/s PROSEK, to je odlično! I uzmimo za primer tu vrednost!

Drugo, pet'o ide, po literatoori, mlogo brže! Ali, neka ide, za ovaj primer, 15m/s!

Znači, sačma će do 30m stići za 0.1s, a pet'o će za to vreme preći samo 1.5m... Smile


Neco, u lov. priručniq imaš, koliko znam, i primer kada divljač ide UKOSO od strelca, gde se kaže da u tim situacijama preticanje treba PREPOLOVITI... Stari
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
stojkuki
 Ajd Shaq neka bude. Ne se trsim ovo sam pisao na telefonu u kolima u guzvi ... Moguce da sam uprskao sa matematik bez papira ali princip je taj ... A sve ostalo je osecaj ... Evo kada se ukotvim pri papiru i olocvi izvescu racunicu pa cu se pokajati i to javno ...
 
sheytan
 hehehe Ma, kakvo pokajanje, tu smo da SARADJUJEMO u traganju za ISTINOM! Grin

edit: Možda sam i ja maalko pogrešio, možda može biti prosek i npr. 330m/s, al ondaK uzmimo za naš primer da je pet'o na 33m daljine, i jopet će vreme biti 0.1s...


iveli 3
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Podunavac
 Slažem se da je najbolje pucati instinktivno i da se to ne može bez prakse. Međutim treba ipak poznavati i teoriju za lakše snalaženje u praksi. Pogotovo za lovce početnike koji nemaju nikakvo praktično iskustvo ili imaju veoma malo iskustvo sa terena. Preticanje zavisi od tri elementa: daljine na koju pucamo, brzine kretanja divljači i brzine sačme. Kod daljine na koju pucamo veliku ulogu igra i pod kojim uglom i pravcem se divljač kreće u odnosu na lovca, a kod brzine sačme igra ulogu i granulacija, pošto krupnija sačma sporije gubi brzinu. Npr. fazan leti 20-28 m/s (podatak iz stručne literature), početna brzina na ustima cevi 400 m/s ali na 30 m ona je već pala na oko 230 m/s (3 mm). Vreme koje prođe od opaljenja do leta sačme do cilja (30 m) je otprilike 0,1 sekundu. Za to vreme fazan preleti 2-2,5 m. Naravno treba uzeti u obzir i širinu sačmenog snopa koja na toj razdaljini iznosi 70-75 cm.
O ovome možemo teoretisati danima, ali je najbolje kada se teorija proveri u praksi i kada se koristi određena municija za određenu divljač, onda ne bi trebalo da dolazi do nekih oscilacija kod pogodaka. Greška je što pojedini lovci svake sezone love sa drugom municijom, pa na početku uglavnom imaju promašaje dok se ne naviknu na promenu.
Tri prsta 2Kolce
 
Neca92
 Drago mi je da diskusija ide normalnim tokom. B)
She, naravno da preticanje treba smanjivati smanjenjem ugla! Pa to je valjda logicno! Smile Ako za primer uzimamo ugao od 90 stepeni i preticanje od 2 metra, kod duplo manjeg ugla bice i preticanje duplo manje, i tako dalje... Smanjenjem ugla, srzamerno se se i skracuje preticanje. Smile Samo da naglasim, ovo je teorija! Smile Da nebi ponovo doslo do zabune... Smile
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
sheytan
 Neco, momčino, da ne pomisli neko da sam ja poloodio i sl., ono sam ti pomenuo, jerbo si ti lečka gore napisao, izmedju ostalog, i sledeće:

Neca92 kaže:
Jedno je teorija koja za primer uzima situaciju kad se divljac krece horizontalno u odnosu na vas pod uglom od 90 stepeni, a drugo je praksa, jer se u takve situacij (koje teorija uzima za primer) za pucanje vrlo, vrlo retko dolazi!



Druga je stvar što se često puca na divljač koja je BLIŽE od obradjenih slučajeva iz literature, + divljač često nije dostigla svoju maximalnu brzinu, i sl., pa preticanje često UOPŠTE nije potrebno...

Zatim, bitna je vrsta lova. Npr., u kružnom lovu često se puca na zekana na solidnim daljinama, a on ide već "poonim gasom"(pa će slučajevi iz literature ovde i te kako koristiti!), dok u npr. potkovici i sl. često se puca i na "nagaženog" zeca, na 10-ak metara, a on tek ripio... (nemojte komentarisati ovo zadnje, da ga treba poostiti da lečka odmakne - nema vajde od tih komentara! Grin )

Itd, itd... Obrni, okreni, pedoo ti pozadi! Jaooo
Bilo kako bilo, osnove od balistiq treba poznavati, a lepo je i imati urodjen osetjaj za preticanje... I vežbati, samo divljači nekako sve manje... Cry
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
canis aureus
 ... 'bem ti ovu matematiku Jaooo
Ako 'vako nastavite nijednog pevca, nijednog zeca a kamol' prepelJicu ... neću uspeti da pogodim srbijalov
... važnije oruđ(žj)e će mi digitron biti u lovu nego puška Frown
Griniveli 3
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
PEZ
 Kolege hajde da se setitimo nekih svojih pogodaka, za pamcenje, kad smo bili ubedjeni da ce nam divljac umaci a ona pada ko gromom pogodjena mislim da se takve situacije svakom lovcu desavaju pa da prokomentarisemo da li je u pitanju teorija, praksa ili nesto trece.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Čokovi na sačmaricama LOVCI POČETNICI 262 18.02.2014. 16:39
Paradox čokovi na sačmaricama ORUŽJE - SVAŠTARA 14 22.12.2013. 20:42
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,620 posete www.srbijalov.com