Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: 270 Win.


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
270 Win.
Joe the hunter
 

ficha007 kaže:
Za poštovaoce ovoga kalibra

Jedan moj poznanik ima Zastavin štucaner u ovom kalibru, pa smo malo diskutovali o ovom Ameru.

Puno se prašine diže oko toga da li je ili nije dozvoljen za lov DS...itd. Mene nije nešto posebno interesovao, ali s obzirom da ga čovek nosi u lov na DS reših malo da pogledam zakonske odredbe:

Lepo kaže čl. 77. tač. 1) ZODL

Zabranjeno je loviti:
1) jelena evropskog i divlju svinju, osim podmlatka ovih vrsta, lovačkom municijom kalibra ispod 7 mm i težinom zrna lakšim od 9,0 g;

I tu je po meni jasno i nedvosmisleno naznačeno da je ovaj kalibar dozvoljen za lov DS.

Zakonsko slovo odnosi se na kalibar lovačke municije a ne na kalibar karabina i to su ovde totalno dva različita pojma i tako se moraju posmatrati.

1) kalibar lovačke municije veći je od 7mm
1) kalibar LK ispod 7mm

shodno gore navedenom je ovaj kalibar dozvoljen za lov DS

E sad pitanje je da li je zbog prečnika zrna dovoljan za odstrel krupnijih primeraka DS, jer energije ima sasvim dovoljno...ali o tome je ovde već bilo reči a imamo i stručnjake ( 270, Canis, Podunavac...) koji će reći svoju reč, tako da...kalibar je dozvoljen.






Vec sam pre godinu dana objasnjavao zasto je 270 Win(po meni nepravedno) izostavljen iz evropske nomenklature kalibara za otstrel DS.Ali ponovicu.Krajem 70-tih proslog veka CIC komisija za utvrdjivanje kalibara za odredjene vrste divljaci je vrsila ratifikaciju starih i ustanovljavanje novih kalibara za lov.Polemika je najvise vodjena oko kalibara za srnecu divljac, jelensku divljac i DS.Kod srnece divljaci zahtev Austriske i Nemacke delegacije je bio da minimum kalibra za srnecu divljac bude 6mm i zrna ne laksa od 6 gr.Ovo su opravdavali cinjenicom da te dve zemlje imaju najveci broj odstreljenih grla u evropi te da je primeceno da dosta divljaci biva samo ranjeno kalibrima manjim od 6mm i zrnima laksim od 6 gr.Medjutim americki lobi je uspeo preko Italije ,Spanije i Francuske da "progura"kalibre ispod 6gr a samim tim i laksa zrna.Medjutim kod DS je stavr bila drugacija.Stav svih delegacija je bio da to mora biti minimum 7mm (diametar .284) i zrna ne laksa od 9 gr.stim da to bude priblizno donjoj granici tezine zrna za oredjeni kalibar a ne da je na gornjoj granici tezina zrna.Obzirom da je cal.270 win diametra .277 i da mu je 9gr zrno blizu maksimalne gornje granice tezina zrna izosatavljen je za odstrel DS.Prvi sledeci americki kalibar za Ds je 280 rem.(diametar 284) koji je gotovo identican sa 7x64.E sad posto je tadasnja Jugoslavija a danasnja Srbija i dalje clan CIC-a te norme se MORAJU postovati bez obzira kako mi tumacili ili smatrali to nepravdom.Ja licno smatram da je 270 odlican metak i dovoljan za sve sto mrda po Srbiji a zove se divljac.
 
270
 

Joe the hunter kaže:
......E sad posto je tadasnja Jugoslavija a danasnja Srbija i dalje clan CIC-a te norme se MORAJU postovati bez obzira kako mi tumacili ili smatrali to nepravdom. Ja licno smatram da je 270 odlican metak i dovoljan za sve sto mrda po Srbiji a zove se divljac.


Gospodine Joe, koliko ja znam mnoge zemlje kao npr. Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Velika Britanija...itd. su članice C.I.C.-a, a neke čak i osnivači, i u svim ovim zemljama je dozvoljen odstrel divljih svinja kalibrom 270Win. pa mi nije jasna vaša konstatacija da odluke komisije ovog saveza iz davne 70. i neke, moraju da poštuju sve članice kad ih evidentno ne poštuju!
Inače naš zakon kaže da je zabranjeno odtreljivati Jelena i DS Lovačkim Metkom kalibra ispod 7mm i težine zrna ispod 9g.
Kako se ograničenje u pogledu kalibra odnosi na kalibar Lovačkog Metka a ne oružija, a kalibrom metka u užem smislu smatra se prečnik odnosno dijametar zrna u njegovom naj širem delu, koji kod 270Win iznosi .277 inch ili ti 7,04mm, po našem zakonodavstvu ukoliko se koristi sa zrnima od 9g. i težim ovaj kalibar je apsolutno dozvoljen za odstrel sve divljači na teritoriji R. Srbije!!!
Pozz...!Bye
 
Podunavac
 Zakon je u Srbiji poprilično neodređen i konfuzan. A lično smatram i loš i neprilagođen. Neznam detalje za ostale evropske zemlje ali u HR zakon kaže ovako: za odstrel jelena, jelena lopatara i DS projektil mora da poseduje najmanju težinu od 8,2 grama i kinetičku energiju na 100 metara minimum 2500 J. Nigde se ne spominje promer (kalibar) zrna. Ali isto tako kaže da je najveća dozvoljena daljina gađanja za navedenu divljač do 150 metara. Pošto kalibar 270 Win. ima na 100 metara kinetičku energiju između 2700 i 3100 J, a težine zrna do 10,4 grama znači da je dozvoljen. Lično za lov DS preferiram veće kalibre sa težinom zrna preko 11 grama, ali i 270 Win. može dobro da posluži. Jedino ga nebi preporučio za pogonski lov.
Tri prsta 2Kolce
 
Joe the hunter
 

270 kaže:

Joe the hunter kaže:
......E sad posto je tadasnja Jugoslavija a danasnja Srbija i dalje clan CIC-a te norme se MORAJU postovati bez obzira kako mi tumacili ili smatrali to nepravdom. Ja licno smatram da je 270 odlican metak i dovoljan za sve sto mrda po Srbiji a zove se divljac.


Gospodine Joe, koliko ja znam mnoge zemlje kao npr. Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Velika Britanija...itd. su članice C.I.C.-a, a neke čak i osnivači, i u svim ovim zemljama je dozvoljen odstrel divljih svinja kalibrom 270Win. pa mi nije jasna vaša konstatacija da odluke komisije ovog saveza iz davne 70. i neke, moraju da poštuju sve članice kad ih evidentno ne poštuju!
Inače naš zakon kaže da je zabranjeno odtreljivati Jelena i DS Lovačkim Metkom kalibra ispod 7mm i težine zrna ispod 9g.
Kako se ograničenje u pogledu kalibra odnosi na kalibar Lovačkog Metka a ne oružija, a kalibrom metka u užem smislu smatra se prečnik odnosno dijametar zrna u njegovom naj širem delu, koji kod 270Win iznosi .277 inch ili ti 7,04mm, po našem zakonodavstvu ukoliko se koristi sa zrnima od 9g. i težim ovaj kalibar je apsolutno dozvoljen za odstrel sve divljači na teritoriji R. Srbije!!!
Pozz...!Bye




Kolega nije to moja konstatacija nego cinjenica a u vreme kada je postavljen taj propis madjarska i rumunija su bile deo istocnog bloka pa i nisu mnogo marile za usvajanje tih propisa.Hrvatska je primenila sistem gde je npr.za otstrel DS potrebna tezina zrna min.8,20 gr i kineticka energijas na 100 m nesme biti manja od 2500 dzula ali je ogranicena maksimalna daljina pucanja na 150 m.Sto se tice vase konstatacije da je 270 kalibra 7mm tj dia.277 slozitece te se da nigde necete naci oznaku za taj kalibar 7mm vec iskljucivo 270 win.Po kalibarskoj nomenklaturi taj metak ne spada u kategoriju 7mm dia.284 bez obzira sto se sublerom moze utvrditi da je on zaista 7,2 mm.Znaci po kalibarskoj nomenklaturi calibar 7mm je diametra 284 tj.7,24 mm i ako se kaze da je neki metak 7mm ili .284 onda se zna sta to zanci da je njegov kalibar 7,24 bez ekvilibrisanja dali neko zrno prelazi 7mm mereno sublerom.Da pojednostavim cal .270 nije kalibar 7mm(284) inace bi se zvao 7mm ili .284(5).I opet podvlacim POTPUNO SE SLAZEM da je 270 win.odlican metak za sve vrste lova u Srbiji(a i sire)
 
270
 Gospodine Joe, ja sam samo hteo da kažem da mi te odluke nismo u obavezi da poštujemo i da je to više preporuka nego obavezujuća odluka C.I.C.-a. Da je tako govori i dozvoljenost odstrela DS kalibrom 270Win. i u drugim zemljama koje su bile van Varšavskog pakta i u to vreme članice C.I.C.-a kao što su Španija, Italija, Velika Britanija a i druge. Da su obavezujuće i novoprimljena Hrvatska (mislim da je zahtev prosledila 91. a primljena 93.) morala bi da ispoštuje u svom zakonodavstvu a jasno je da nije ispoštovala ovu odluku!
Kao drugo, ako zakon kaže 7mm bez ikakvog daljeg objašnjenja i pravnog tumačenja, to znači upravo 7mm bez obzira na nomenklature u kojima je 7mm u stvari 7,2mm!!!???
Inače po istom zakonu minimum za odstrel divokoze, muflona.... je kalibar 6,2mm i niko ne postavlja pitanje zakonitosti odstrela ove divljači kalibrom 243Win. i svi ga smatraju zakonitim po navedenom zakonu i ako on 6,2mm ne može da dostigne ni kad mu šublerom premerite zrno (6,18mm) i u nomenklaturi je u kalibarnoj grupi 6mm pored 6mm Remington 6x72R i 6x70R i sad će neki nadobudni lovnik da mi oblasni da je .243 dozvoljen. jer kad se preračuna u milimetre i zaokruži to je u stvari 6,2 a ostali nisu, i ako koriste apsolutno ista zrna Shock !!!!!!
Da li u ovom slučaju 6,2mm znači u stvari 6mm??? Ne bih rekao!!!
Do validnog tumačenja zakona koji će decidno da navede da je 7mm u stvari minimum 7,2mm kalibar 270Win je dozvoljen za odstrel DS!!!
Inače Amerikanci ovaj kalibar nisu označili sa 7mm i ako mu je kalibar zrna od svih naj bliži ovoj meri .277 iz dva razloga 1. jer ne koriste metrički sistem. 2. jer su u vreme nastajanja ovog kalibra postojali Evropski kalibri čiji je dijametar zrna od .284inch označen kao 7mm pa da ne bi dolazilo do zabune kasnije su svoje kalibre sa ovim istim dijametrom (.284) označavali sa 7mm, (7mm-08, 7mm Rem. Mag....) izuzetak je 280 Rem. koji je u početku bio označen sa 7mm (7mm Rem. Expres) ali kasnije mu je promenjen naziv takođe da ne izaziva zabune i mešanje sa drugim sličnog naziva!
 
canis aureus
 

270 kaže:

Inače naš zakon kaže da je zabranjeno odtreljivati Jelena i DS Lovačkim Metkom kalibra ispod 7mm i težine zrna ispod 9g.


Koji bre to zakon kaže tako?!?Jaooo
-preciznos' je vrlina!!Stari ... a zakon kaže:
"Član 77.
Zabranjeno je loviti:
1) jelena evropskog i divlju svinju, osim podmlatka ovih vrsta, lovačkom municijom kalibra ispod 7 mm i težinom zrna lakšim od 9,0 g;"

... a moje mišljenje je, iako sam siguran da može uspešno da se odstreli DS sa .270Win, da ipak ne bi trebao kalibar .270Win da bude namenski kalibar za lov te divljači!
Za lov DS ipak je potrebniji "teži" kalibar! Naročito za pogonski lov, dok za lov dočekom gde je preciznost plasiranja pogotka ... tu može da posluži. Svaki iole neprecizniji pogodak ... odneće DS i 9,3mm i .375HH ako se ne pogodi valjano ali je to mnoogoo izraženije sa ovim "slabačkijim" kalibrima!
Meni bi bio na zadnjem mestu za lov DS kada bih se opredeljivao ... svi "univerzalni" bi bili ispred (7x64(i R verzija), .308Win, .30-06, 8x57JS) taki sam ti jaStari ... za prasići i nazimadiju u redu ali ...Grin
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
270
 Namenski sigurno nije kao što namenski ne bi trebali da budu ni 7x57, 7x64 a i oni .30 se baš nešto ne proslaviše!!!!!
Ako se lovi sa čeke i ako ih koristi odličan strelac završiće odlično posao i manji sa svojim težim zrnima (da su zakonom dozvoljeni) kao što su 6,5x55; 6,5x57, 25-06...! Ali za pogon ništa bez 8mm pa naviše!!!
 
canis aureus
 ... jes, i onaj naubiVo toliki slonovI sa .275 Rigby a ti ga ne svrsta za lov DS ...
Bilo kako bilo, lično bih se pre opredeliJo za navedeni nego za .270Win ... pa sa 10,5g zrnom koje izlIće sa 800m/s ili sa 11,2g i 770m/s iihaaa ... a i srpska ga vojska u Iww koristEla Stari
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
270
 A vidiš ja bi radije 270Win. + Norma Vulkan od 10,1g. sa 870m/s!!!
Mada moram da priznam da je ovaj 7x57 sa 11,2g u blagoj prednosti. Kakvu trajektoriju ima možeš da gađaš DS na 300m i posredno, i ako je ne vidiš sa druge strane brda!!! ROFL
 
DakiNS
 Ko je rekao Vulkan, ko je rekao Vulkan?Grin
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
canis aureus
 ... pa možee ali ... nije ga srpska vojska u Iww ... Jaooo
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
270
 Da je bio dobar dočekao bi i IIWW!
 
Joe the hunter
 

270 kaže:
Gospodine Joe, ja sam samo hteo da kažem da mi te odluke nismo u obavezi da poštujemo i da je to više preporuka nego obavezujuća odluka C.I.C.-a. Da je tako govori i dozvoljenost odstrela DS kalibrom 270Win. i u drugim zemljama koje su bile van Varšavskog pakta i u to vreme članice C.I.C.-a kao što su Španija, Italija, Velika Britanija a i druge. Da su obavezujuće i novoprimljena Hrvatska (mislim da je zahtev prosledila 91. a primljena 93.) morala bi da ispoštuje u svom zakonodavstvu a jasno je da nije ispoštovala ovu odluku!
Kao drugo, ako zakon kaže 7mm bez ikakvog daljeg objašnjenja i pravnog tumačenja, to znači upravo 7mm bez obzira na nomenklature u kojima je 7mm u stvari 7,2mm!!!???
Inače po istom zakonu minimum za odstrel divokoze, muflona.... je kalibar 6,2mm i niko ne postavlja pitanje zakonitosti odstrela ove divljači kalibrom 243Win. i svi ga smatraju zakonitim po navedenom zakonu i ako on 6,2mm ne može da dostigne ni kad mu šublerom premerite zrno (6,18mm) i u nomenklaturi je u kalibarnoj grupi 6mm pored 6mm Remington 6x72R i 6x70R i sad će neki nadobudni lovnik da mi oblasni da je .243 dozvoljen. jer kad se preračuna u milimetre i zaokruži to je u stvari 6,2 a ostali nisu, i ako koriste apsolutno ista zrna Shock !!!!!!
Da li u ovom slučaju 6,2mm znači u stvari 6mm??? Ne bih rekao!!!
Do validnog tumačenja zakona koji će decidno da navede da je 7mm u stvari minimum 7,2mm kalibar 270Win je dozvoljen za odstrel DS!!!
Inače Amerikanci ovaj kalibar nisu označili sa 7mm i ako mu je kalibar zrna od svih naj bliži ovoj meri .277 iz dva razloga 1. jer ne koriste metrički sistem. 2. jer su u vreme nastajanja ovog kalibra postojali Evropski kalibri čiji je dijametar zrna od .284inch označen kao 7mm pa da ne bi dolazilo do zabune kasnije su svoje kalibre sa ovim istim dijametrom (.284) označavali sa 7mm, (7mm-08, 7mm Rem. Mag....) izuzetak je 280 Rem. koji je u početku bio označen sa 7mm (7mm Rem. Expres) ali kasnije mu je promenjen naziv takođe da ne izaziva zabune i mešanje sa drugim sličnog naziva!





Da, samo sto zakon ne kaze zrnima precnika 7 mm nego kalibrom7mm a pod tim se podrazumeva zrno 7,24 mm i svuda u svetu kad kazete KALIBAR 7mm zna se sta to znaci ili tvrdite da su zrna kalibra 270 i kalibra 7mm ista???Ako je tako dali su onda i zrna kalibar 8mmI i 8mmIS ista???Amerikanci nisu ni mogli da stave cal.270 u kalibarsku grupu 7 mm ne zatro sto ne primenjuju metricki sistem nego zato sto on nije opste prihvacen(konstruktivno) calibar 7mm ili ti u americkoj meri diametar .284 koji je kalibar 7mmPreporuke CIC-a naravno da nisu obavezujuce ali zemlja koja ih usvoji duzna je da ih primenjuje.inace Italija i Engleska su poznate po broju otstrela DSSmeko pa je njiohov primer zaista smesno navoditi.Zemlje koje su ozbiljne u otstrelu DS nisu prihvatile cal.270 sem u nekim privatnim lovistima i to pod odredjenim uslovima(lov sa ceke, u prisustvu naoruzanog lovocuvara,obavezno posedovanje krvoslednika i sl.) mada opet Nemci tolerisu upotrebu cal.270 pri otstrelu manjih primeraka DS i kosute ali opet obavezno uz prisustvo lovocuvara.Licno mislim da bi i Srbija trebala da promeni zakon vezan za kalibar i da se treba vratiti starom sistemu(koji je vazio do 1975 godine) koji je samo ogranicava minimum kineticke energije na 100 metara(kao Hrvati) i to ne samo za DS nego za svu divljac uopste.Inace metak 7x57 ne treba podcenjivati taj metak je sve do kraja 50-tih godina uziman kao etalon pri konstrkciji drugih kalibara i samo onaj ko nije lovio sa tim metkom nezna za njegov efekat.Alii posto ljudi vise veruju balistickim tablicama (osim onih koji love sa tim kalibrom) sta reci.I da se ispravim cal 270(277) je 7,02 mm a ne 7,20 mm kako sam pogresno napisao u predhodnom postu.U krajnjoj liniji svako ima pravo da posmatra stvari onako kako mu odgovara ali to nemora uvek da bude i ispravno.
 
sheytan
 

Joe the hunter kaže:

270 kaže:
Gospodine Joe, ja sam samo hteo da kažem da mi te odluke nismo u obavezi da poštujemo i da je to više preporuka nego obavezujuća odluka C.I.C.-a. Da je tako govori i dozvoljenost odstrela DS kalibrom 270Win. i u drugim zemljama koje su bile van Varšavskog pakta i u to vreme članice C.I.C.-a kao što su Španija, Italija, Velika Britanija a i druge. Da su obavezujuće i novoprimljena Hrvatska (mislim da je zahtev prosledila 91. a primljena 93.) morala bi da ispoštuje u svom zakonodavstvu a jasno je da nije ispoštovala ovu odluku!
Kao drugo, ako zakon kaže 7mm bez ikakvog daljeg objašnjenja i pravnog tumačenja, to znači upravo 7mm bez obzira na nomenklature u kojima je 7mm u stvari 7,2mm!!!???
Inače po istom zakonu minimum za odstrel divokoze, muflona.... je kalibar 6,2mm i niko ne postavlja pitanje zakonitosti odstrela ove divljači kalibrom 243Win. i svi ga smatraju zakonitim po navedenom zakonu i ako on 6,2mm ne može da dostigne ni kad mu šublerom premerite zrno (6,18mm) i u nomenklaturi je u kalibarnoj grupi 6mm pored 6mm Remington 6x72R i 6x70R i sad će neki nadobudni lovnik da mi oblasni da je .243 dozvoljen. jer kad se preračuna u milimetre i zaokruži to je u stvari 6,2 a ostali nisu, i ako koriste apsolutno ista zrna Shock !!!!!!
Da li u ovom slučaju 6,2mm znači u stvari 6mm??? Ne bih rekao!!!
Do validnog tumačenja zakona koji će decidno da navede da je 7mm u stvari minimum 7,2mm kalibar 270Win je dozvoljen za odstrel DS!!!
Inače Amerikanci ovaj kalibar nisu označili sa 7mm i ako mu je kalibar zrna od svih naj bliži ovoj meri .277 iz dva razloga 1. jer ne koriste metrički sistem. 2. jer su u vreme nastajanja ovog kalibra postojali Evropski kalibri čiji je dijametar zrna od .284inch označen kao 7mm pa da ne bi dolazilo do zabune kasnije su svoje kalibre sa ovim istim dijametrom (.284) označavali sa 7mm, (7mm-08, 7mm Rem. Mag....) izuzetak je 280 Rem. koji je u početku bio označen sa 7mm (7mm Rem. Expres) ali kasnije mu je promenjen naziv takođe da ne izaziva zabune i mešanje sa drugim sličnog naziva!





Da, samo sto zakon ne kaze zrnima precnika 7 mm nego kalibrom7mm a pod tim se podrazumeva zrno 7,24 mm i svuda u svetu kad kazete KALIBAR 7mm zna se sta to znaci


Kolega Joe, naš Zakon ne kaže KALIBROM, nego KALIBROM DŽEBANE, za razliq od starog Zakona, koji je govorio samo o KALIBRU, gde se, jopet, ne mere nikakva zrna, nego razmak izmedju dva naspramna polja(livade i sl. Grin )...

Znači, ovaj sadašnji Zakon i njegove novosti u članu 77. ne možemo nikako drugačije tumačiti, nego da je intencija zakonodavca bila da se baš ovaj kalibar uvrsti među dozvoljene za odstrel DS-ovaca i jelenaka, a to je najprostije bilo ubacivanjem jedne reči, i mogu samo pohvalno da se izrazim o načinu na koji je to uradjeno, a da se mnogo ne menja prethodni text.

Inače, apsolutno se slažem da je energija mnogo bitnija za ovu priču(setimo se samo "kalaša" - ako qpimo metak sa zrnom težim od 9g(A POSTOJI I OD 10g), lovićemo DS-ovce apsolutno legalno, a metak je više nego smešan za ozbiljnog vepra), ali barem su ovom prostom izmenom, kažem, legalizovali upotrebu 270w za ove žive mete...
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Joe the hunter
 

sheytan kaže:

Joe the hunter kaže:

270 kaže:
Gospodine Joe, ja sam samo hteo da kažem da mi te odluke nismo u obavezi da poštujemo i da je to više preporuka nego obavezujuća odluka C.I.C.-a. Da je tako govori i dozvoljenost odstrela DS kalibrom 270Win. i u drugim zemljama koje su bile van Varšavskog pakta i u to vreme članice C.I.C.-a kao što su Španija, Italija, Velika Britanija a i druge. Da su obavezujuće i novoprimljena Hrvatska (mislim da je zahtev prosledila 91. a primljena 93.) morala bi da ispoštuje u svom zakonodavstvu a jasno je da nije ispoštovala ovu odluku!
Kao drugo, ako zakon kaže 7mm bez ikakvog daljeg objašnjenja i pravnog tumačenja, to znači upravo 7mm bez obzira na nomenklature u kojima je 7mm u stvari 7,2mm!!!???
Inače po istom zakonu minimum za odstrel divokoze, muflona.... je kalibar 6,2mm i niko ne postavlja pitanje zakonitosti odstrela ove divljači kalibrom 243Win. i svi ga smatraju zakonitim po navedenom zakonu i ako on 6,2mm ne može da dostigne ni kad mu šublerom premerite zrno (6,18mm) i u nomenklaturi je u kalibarnoj grupi 6mm pored 6mm Remington 6x72R i 6x70R i sad će neki nadobudni lovnik da mi oblasni da je .243 dozvoljen. jer kad se preračuna u milimetre i zaokruži to je u stvari 6,2 a ostali nisu, i ako koriste apsolutno ista zrna Shock !!!!!!
Da li u ovom slučaju 6,2mm znači u stvari 6mm??? Ne bih rekao!!!
Do validnog tumačenja zakona koji će decidno da navede da je 7mm u stvari minimum 7,2mm kalibar 270Win je dozvoljen za odstrel DS!!!
Inače Amerikanci ovaj kalibar nisu označili sa 7mm i ako mu je kalibar zrna od svih naj bliži ovoj meri .277 iz dva razloga 1. jer ne koriste metrički sistem. 2. jer su u vreme nastajanja ovog kalibra postojali Evropski kalibri čiji je dijametar zrna od .284inch označen kao 7mm pa da ne bi dolazilo do zabune kasnije su svoje kalibre sa ovim istim dijametrom (.284) označavali sa 7mm, (7mm-08, 7mm Rem. Mag....) izuzetak je 280 Rem. koji je u početku bio označen sa 7mm (7mm Rem. Expres) ali kasnije mu je promenjen naziv takođe da ne izaziva zabune i mešanje sa drugim sličnog naziva!





Da, samo sto zakon ne kaze zrnima precnika 7 mm nego kalibrom7mm a pod tim se podrazumeva zrno 7,24 mm i svuda u svetu kad kazete KALIBAR 7mm zna se sta to znaci


Kolega Joe, naš Zakon ne kaže KALIBROM, nego KALIBROM DŽEBANE, za razliq od starog Zakona, koji je govorio samo o KALIBRU, gde se, jopet, ne mere nikakva zrna, nego razmak izmedju dva naspramna polja(livade i sl. Grin )...

Znači, ovaj sadašnji Zakon i njegove novosti u članu 77. ne možemo nikako drugačije tumačiti, nego da je intencija zakonodavca bila da se baš ovaj kalibar uvrsti među dozvoljene za odstrel DS-ovaca i jelenaka, a to je najprostije bilo ubacivanjem jedne reči, i mogu samo pohvalno da se izrazim o načinu na koji je to uradjeno, a da se mnogo ne menja prethodni text.

Inače, apsolutno se slažem da je energija mnogo bitnija za ovu priču(setimo se samo "kalaša" - ako qpimo metak sa zrnom težim od 9g(A POSTOJI I OD 10g), lovićemo DS-ovce apsolutno legalno, a metak je više nego smešan za ozbiljnog vepra), ali barem su ovom prostom izmenom, kažem, legalizovali upotrebu 270w za ove žive mete...




Neznam dal se razumemo ja sve vreme i govorim o kalibru DZEBANE a ne o oruzju jel po teoriji o koki i piletu prvo se konstruse metak pa se onda prave oruzja za taj metak a ne obrnuto.
 
sheytan
 Pa, OK, kalibar ove džebane, MA ŠTA TO BILO(a jedino može biti prečnik zrnca), mora biti preko 7mm! Odobreno


A što se tiče koke i jajeta, šta je bilo pre...? - Ee, pre je bilo svega - i kokoši, i jaja, i na more se išlo... Cry
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Joe the hunter
 

sheytan kaže:
Pa, OK, kalibar ove džebane, MA ŠTA TO BILO(a jedino može biti prečnik zrnca), mora biti preko 7mm! Odobreno


A što se tiče koke i jajeta, šta je bilo pre...? - Ee, pre je bilo svega - i kokoši, i jaja, i na more se išlo... Cry




bice, bice opet svega i mora i kobaJa i svasta nesto, samo sutra(malo sutra)iveli 3
 
sheytan
 ROFL


iveli 3
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Podunavac
 Kao što sam već rekao zakon u Srbiji je veoma konfuzan. Sve je igra reči i može različito da se tumači. Zna se šta je kalibar. Kalibar je promer cevi između dva polja. I to je to. Tu nema mudrovanja.
Pitanje je dali je zakonodavac napisao u zakonu "lovačkom municijom kalibra ispod tog i tog" da bi odobrio sporne kalibre na samoj granici, ili je takav tekst napisan sasvim slučajno pošto se pokazalo da su ga pisali laici i šarlatani?
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

270 kaže:
Da je bio dobar dočekao bi i IIWW!


Pitaj austro-ugare, nemce i bugare dali mu nešta fali. A i turke pre njih.puc puc Što se tiče ukidanja kalibra 7x57 i uvođenja 8x57 IS u naoružanje novostvorene države Kraljevine SHS, a posle Kraljevine Jugoslavije to je bio čisto politički potez, bez vojnih, balističkih ili taktičkih razloga.
Tri prsta 2Kolce
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 21
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,136 posete www.srbijalov.com