Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Poluautomati ili dvocevke?


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Poluautomati ili dvocevke?
Lala
 Pošto se već dugo vremena medju lovcima vodi polemika ŠTA JE BOLJE za lov na sitnu divljač - POLUAUTOMAT ILI KLASIČNA DVOCEVKA, želim da čujem vaše mišljenje.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 Ja sam doživeo u par gostinskih lovova, da su mi domaćini zamerili što sam došao sa poluautomatom (jednom na prepelice i jednom na fazana). Čak su mi jednom prilikom tražili da ostavim svoju pušku, a da će mi oni dati neku svoju dvocevku... Naravno da sam odbio. Posle su se izvinuli za taj postupak, ali je gorak ukus ostao.
Neki kažu da lov poluautomatom nije sportski, navodno divljač nema šansu... Drugi kažu da je puška sa 5 metaka u magacinu teška (koliko ja poznajem zakon, poluautomati moraju da imaju graničnik na 2 metka u tubularnom magacinu, samo što retko ko to u praksi primenjuje)... Treći govore da su poluautomati manje bezbedni, i da svaki put kad odlažete oružje, morate prazniti magacin, dok dvocevku samo preklopite... Četvrti kažu da je manja mogućnost pogotka drugim metkom, pošto se koristi samo jedna cev sa istim čokiranjem, dok dvocevke imaju različite čokove (ova teza je po meni i najrealnija). Peti kažu da se više vremena troši na prepunjavanje dvocevki, nego poluautomata, pa ako se u kratkom intervalu digne druga divljač, ne stigne da se puca - što je uglavnom tačno. Itd, itd...
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lovac Stari
 Hocu samo da navedem primere iz moje dugogodisnje karijere, zelim da se osvrnem na ovo iz prethodnog posta.
Ova pojava sto je naveo lala, sve vise se pojavljuje. Sve vise je slucajeva da se lovci ili domacini lacaju ovog problema kod poluautomata. I sve vise njih ce se buniti protiv upotrebe istih bez reducira-granicnika. Znaci ubaci reducir pa lovi do mile volje. Zakon za ovaj problem postoji ali ga slabo ko sprovodi. Znam par lovista u kojima nema sanse loviti ovim oruzjem, tako je kucno pravilo i tacka.Licno i sam ponekad zamenim pusku s kolegama pa opalim po koji iz Berete ili Bajkala. U mojoj blizoj okolini par njih su popili prijave od Lovnog Inspektora zbog neupotrebe reducira.
Nisam protiv upotrebe, ali ljudi decenijama smo lovili sa jednocevkama i dvocevkama.
Drugo sto se tice sigurnosti, za kratko vreme sam bio svedokom U par slucajeva gde su lovci s poluautomatima izazvali incidente. Hvala bogu bez posledica, stvar je u tome nedostatak prakse i brzi prelazak sa klasicnih dvocevki na upotrebu poluautomata. Slazem se da je jednostavnije prelomiti dvocevku i pokazati svima da je sigurno. Znaci samo sigurno i pazljivo rukovanje.
I ovo sto se tice tih 5 metaka(patrona), sta bi smo hteli, sve da pomlatimo? Ko ga nije odstrelio iz prvog,drugog nece bogami ni iz treceg.
Ipak bi trebali da se ponasamo makar malo sportski. Ljudi prosle sezone sam par puta lovio sa jednocevkom IZ 18 u kalibru 12 i 20, uzivao sam.
Dobar pogled.
 
Kile_
 za mene poluautomatska i hamerles ,bokerica ne Pfft
Samo 300 i 4x4
 
Lala
 Evo da budem iskren: u početku sam lovio sa ubačenim graničnikom. E, onda su počele prepelice, i vidim ja da sam jedini koji koristi graničnik. Digne se 7-8 prepelica, lovac do mene praši kao na frontu, obori 3-4. I kad treba da ih nadje, skoro uvek jednu ili dve ne pronadje. Posle sam i ja izbacio graničnik, ali moram da kažem da zaista retko kad pucam treći metak. Nema svrhe, zaista.
Evo, ne sećam se kad sam zadnji put, osim metka u cevi, stavio više od 2 metka u tubularni. Ništa se ne postigne trpanjem 5 metaka, samo u ruci nosiš veću težinu.

Lovac Stari kaže:
Zakon za ovaj problem postoji ali ga slabo ko sprovodi. Znam par lovista u kojima nema sanse loviti ovim oruzjem, tako je kucno pravilo i tacka..


Ne postoji način da bilo ko zabrani korišćenje lovačkih poluautomata u lovištu, zakon je jasan - to je lovačka puška, i nikakva kućna pravila ne mogu biti iznad zakona. Ali svaki lovnik, grupovodja ili lovac ima pravo da zahteva da se stavi graničnik, ili da, ako lovac sa poluautomatom to odbije, može da ga udalji iz lova.

Pazi, imao sam prilike da lovim sa jednocevkom cal.20... Kakav je to merak! Puškica lagana, a precizna do bola. Tom kalibru kao da ni ne treba drugi metak B)
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lovac Stari
 U pravu si za sveB). Znam ja to, ali uzmi pa dokazi pojedincima. Jer obicno u tom natezanju nastane od komarca magarac;). A za 20-icu sta da kazem, sa njom se lovi milina. Sve sto obicne 12-ice nemogu skinuti ja ih ispravim. Strpljenje i lagano nisaniti i pustiti ga da se malo odmakne(odleti).
Dobar pogled.
 
Lala
 Lovac Stari, ne pominji mi samo to 'od komarca magarac'.
Imao sam prilike da u jednom banatskom lovištu (neću imenovati kojem) doživim i psovke i lične uvrede kao gost, zbog puške koju sam doneo. Neki od domaćih lovaca su takvu frku digli, da je morao predsednik LU da ih udalji iz lova. A meni je preseo i lov, i odlazak u goste, a i domaćinima nije bilo prijatno. Sad
Istom tom prilikom je bilo primedbi od istih ljudi (pazi sad) - zašto se u lov vode kerovi!!! Frown
Pošto imaju divljači nevidjeno mnogo, niko od domaćih lovaca nema kera!
Da li veruješ?
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 

kile_vs kaže:
za mene poluautomatska i hamerles ,bokerica ne Pfft

Ja položare baš ne ljubim, poluautomat ili bokerica, DA.
Ne mogu da kažem zašto: jednostavno, sa položarom NE UMEM da gadjam Confused
E sad, da li sam umislio, ili šta je razlog nemam pojma!
Jednom sam odmah na početku lova imao mehanički problem sa mojom puškom, i dali mi neku zastavu položaru, ljudi, pa to je sprdnja bila šta sam promašivao Smile
A fazani kao da su znali, pa se kao za inat dizali ispred mene, ostale kolege su mi džigericu pojeli i mozak na slamčicu popili, koliko su me za*ebavali Bravo 2
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Kile_
 prvo sam lovio sa ruskom hamerles 16-com i jako sam bio zadovoljan sa njom,jako je laka,precizna Smile

i da budem iskren kada sam kupio bio poluautomatsku lovio sam sa granicnikom,cekao sam da mi garancija istekne od 2 godine kako bih skinuo granicnik,u suprotnom garancija mi ne bi vazila.kada je istekla istog casa sam izvadio granicnik Smile
5 patrona su 5 patrona Smile
kada su u pitanju prepelice,guske,patke i 5 patrona mi je malo.
neka kaze ko sta hoce....

a sto se tice bokerice jednostavno mi je ne svodjaju takve puske,nekako nije moj tip.
mada je imam.turska 12/76 ,bela glava,1 selektujuca obaraca,promenljivi cokovi,a tezina ne pitajte 100kg ima
,nju koristim samo kad idem na svinje u sumu na cekanje.
Samo 300 i 4x4
 
Lala
 e kile_vs, zato tebi legla položara, jer si počeo sa 16-com. Smile

Eto, kao što tebi ne leži bokerica, tako meni ne paše položara, da me ubiješ, ne volim Yes
Pazi, ranije sam i ja na prepelice i na patke gurao 5 patrona, pa se desilo da iz ramena skinem 4 prepelice, npr. Ali to se ne dogadja često. Ali na fazana ili na zeca, stvarno mislim da nema svrhe nositi pušku koja je pola kg. teža. Inače, moj Lanber je jedna od laganijih (3,2 kg), pa mi stvarno malo smeta kad je pun magacin patrona, a treba da pešačim po ataru 7-8 km.
Shvatio sam takodje, da kad naguram pun magacin, skače mi potrošnja municije na 100 km Grin

Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Kile_
 pa da verovatno,a i nekako lepse mi izgledaju dve cevi jedna pored druge Smile ,rekao sam da cu i kad tad kupiti polozaru kuglaru Smile mozda 700 nitro ekspres Grin

ne,kad idem na fazana i zeca stavim po 3 patrone.
ja sam bio kupio onu rusku petometku i bas sam zadovoljan sa njom,i nije toliko teska.
Samo 300 i 4x4
 
Lala
 

kile_vs kaže:
pa da verovatno,a i nekako lepse mi izgledaju dve cevi jedna pored druge Smile ,rekao sam da cu i kad tad kupiti polozaru kuglaru Smile mozda 700 nitro ekspres Grin

E kile_vs, 700 NE!! Grin
Lud si k'o struja Grin Gde si se toga setio!!!
Baš bi bilo veselo kad bi neko uneo taj top u lovište Bravo 2 Svi slonovi u okolini Vršca bi se razbežali Grin
Pogledaj ovo na YouTube: http://www.youtub...M&NR=1
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Cvele
 Kooolko jakooo Grin ovu pucu moram da nabavim(iskljucivo za prepelice Grin) ovaj skoci kad opali, a cime li ovi jadnici pucaju (http://www.youtube.com/watch?v=1VVOH7Ep_8w&NR=1&feature=fvwp) ?! Confused
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Kile_
 E kile_vs, 700 NE!!
Lud si k'o struja Gde si se toga setio!!!
Baš bi bilo veselo kad bi neko uneo taj top u lovište Svi slonovi u okolini Vršca bi se razbežali

pa ne,nisam mislio sa tim ovde da lovim.sto ne,mozda i odem u lov u zimbabve ko znam.
inace prelamaca firme blaser 700NE za nas ovde bi kostala 8000 evra
5 metaka 700NE kostaju 500evra
to su sve cene proverene koja sam nasao sa americkog trzasta.
Samo 300 i 4x4
 
pescarac
 

lala kaže:
Evo da budem iskren: u početku sam lovio sa ubačenim graničnikom. E, onda su počele prepelice, i vidim ja da sam jedini koji koristi graničnik. Digne se 7-8 prepelica, lovac do mene praši kao na frontu, obori 3-4. I kad treba da ih nadje, skoro uvek jednu ili dve ne pronadje. Posle sam i ja izbacio graničnik, ali moram da kažem da zaista retko kad pucam treći metak. Nema svrhe, zaista.
Evo, ne sećam se kad sam zadnji put, osim metka u cevi, stavio više od 2 metka u tubularni. Ništa se ne postigne trpanjem 5 metaka, samo u ruci nosiš veću težinu.

Lovac Stari kaže:
Zakon za ovaj problem postoji ali ga slabo ko sprovodi. Znam par lovista u kojima nema sanse loviti ovim oruzjem, tako je kucno pravilo i tacka..


Ne postoji način da bilo ko zabrani korišćenje lovačkih poluautomata u lovištu, zakon je jasan - to je lovačka puška, i nikakva kućna pravila ne mogu biti iznad zakona. Ali svaki lovnik, grupovodja ili lovac ima pravo da zahteva da se stavi graničnik, ili da, ako lovac sa poluautomatom to odbije, može da ga udalji iz lova.

Pazi, imao sam prilike da lovim sa jednocevkom cal.20... Kakav je to merak! Puškica lagana, a precizna do bola. Tom kalibru kao da ni ne treba drugi metak B)
 
pescarac
 

lala kaže:
Evo da budem iskren: u početku sam lovio sa ubačenim graničnikom. E, onda su počele prepelice, i vidim ja da sam jedini koji koristi graničnik. Digne se 7-8 prepelica, lovac do mene praši kao na frontu, obori 3-4. I kad treba da ih nadje, skoro uvek jednu ili dve ne pronadje. Posle sam i ja izbacio graničnik, ali moram da kažem da zaista retko kad pucam treći metak. Nema svrhe, zaista.
Evo, ne sećam se kad sam zadnji put, osim metka u cevi, stavio više od 2 metka u tubularni. Ništa se ne postigne trpanjem 5 metaka, samo u ruci nosiš veću težinu.

Lovac Stari kaže:
Zakon za ovaj problem postoji ali ga slabo ko sprovodi. Znam par lovista u kojima nema sanse loviti ovim oruzjem, tako je kucno pravilo i tacka..


Ne postoji način da bilo ko zabrani korišćenje lovačkih poluautomata u lovištu, zakon je jasan - to je lovačka puška, i nikakva kućna pravila ne mogu biti iznad zakona. Ali svaki lovnik, grupovodja ili lovac ima pravo da zahteva da se stavi graničnik, ili da, ako lovac sa poluautomatom to odbije, može da ga udalji iz lova.

Pazi, imao sam prilike da lovim sa jednocevkom cal.20... Kakav je to merak! Puškica lagana, a precizna do bola. Tom kalibru kao da ni ne treba drugi metak B)


Ne bih se složio s tobom.
Zakon je zakon i on mora da se poštuje
Lokalna pravila su lokalna pravila i ona ako nisu u suprotnosti sa Zakonom moraju da se poštuju, bez obzira da li su ona stroža od zakona.
Može da se zabrani korišćenje poluautomata i kao gostu da ti se ne dozvoli lov, jer je njihovim pravilnikom tako predvidjeno. U tom slučaju je onaj ko te pozvao u goste obavezan to da ti kaže.
Ako loviš kao lovac turista, onda je to druga priča, ukoliko zabrana važi i tada, onda je organizator lova, ili agencija preko koje loviš dužna da ti to kaže.
Ne znam da li si nekad učestvovao u takmičenjima "Sv. hubert", koji je često u organizaciji LSS i LSV kao i kinološkog saveza. Njihovim pravilnikom lovi se puškama dvocevkama, znači ne ni poluautomat, ne ni jednocevka.
Na svakom takmičenju su takmičari koji su se pojavljivali sa ovim oružjem bili diskvalifikovani, bez obzira na ugled, bez obzira na kvalitet psa.
I niko od tih diskvalifikovanih takmičara nije imao na šta da se žali iz razloga što nije poštovao pravilnik. I svaka žalba je odbijena zbog nepoštovanja pravilnika, bez obzira što je zakonom dozvoljen lov poluautomatima.
Narodski rečeno pred zakonom si čist, ali možeš da odgovaraš zbog kršenja lokalnih pravila ili ti, ako si član tog lokalnog društva, ili domaćin koji te je doveo u lov.
 
Cvele
 Znaci onaj na klipu izduvao 500 ili 600e za dz Frown Yes
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Kile_
 e brate sta se vi prozivate na zakon.NIKO GA NE POSTUJE,NIKO NE VODI RACUNA O TOME,NI NADLEZNI,NE ZNAM KO JE POMINJAO LOVNIKA,PA LOVNIK NIJE OVLASCENO LICE OD STRANE MUPA SRBIJE,I NEMA NIKAKVA PRAVA NITI OBAVEZE DA PROVERAVA ORUZIJE,moze samo pre lova da trazi lovnu krtu i oruzani list.i mislim da nema potrebe za ovakvim pridikama jer nista necete postici time niti promeniti!

PS*LOVIM BEZ GRANICNIKA PA STA!!!

cvele pa da 600e ode.ali ako ima 8000 za pusku i pored nje ima jos 10 takvih pusaka Smile sta je za njega 500e? nista Smile
Samo 300 i 4x4
 
Cvele
 Pa i jeste tako Grin Samo jos da se nasele slonovi kod nas i da nam podele te puskice pa da rokamo Grin
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Kile_
 

Cvele kaže:
Pa i jeste tako Grin Samo jos da se nasele slonovi kod nas i da nam podele te puskice pa da rokamo Grin


eh ne verujem da ce se to ikad desiti, ali ajde Smile
Samo 300 i 4x4
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 31
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,823,969 posete www.srbijalov.com