Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lov na Alpskog Mrmota


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lov na Alpskog Mrmota
Lovac Stari
 Da bi vama odmah u startu bilo lakse. To je onaj maneken sto reklamira Milka cokoladu!
img715.imageshack.us/img715/592/p1010266x.jpg
Ova mala atraktivna zivuljka je u poslednjih par godina dozivela veliku ekspanziju(broj se uvecao). Vrlo je cenjena kao lovna divljac kod Alpskih lovaca a i sire.Toliko je atraktivna da je stala rame uz rame sa Divokozom.

Ova zivotinja je biljojed i hrani se travama i sitnim planinskim vocem. Zivi na Nadmorskoj visini od 500-1500 metara.
Zivotni vek joj 6-8 godina.
Tezina: zenke 3 - 3,5 kg, muzjaci su nesto tezi i mogu narasti do 6 kg.
Duzina tela je do 50 cm.

Cenjena je i zbog lekovite masti.
Normalno lovci je love radi trofeja-celi preparat ili koza kao prostirka.
Zive u familijama: Jedan dominantni muzjak, vise zenki i nekoliko mladih jedinki.
Koristeci lepo letnje i jesenje vreme, aktivno se hrane(pasu) i spremaju masne naslage za zimski san! U duboku jamu(obicno)ispod nekog kamena povlace se u zimski san polovinom ili krajem oktobra. Iz zimskog sna se bude krajem marta ili pocetkom aprila.

Glavni prirodni neprijatelji su Suri Orao i Covek.

Lovi se manjim kalibrima sa tvrdim vrhom zrna kao sto su 222,223 ili 5,6x50 magnum.
img522.imageshack.us/img522/8664/p1010254x.jpg
Dobar pogled.
 
Lala
 A da li se širi geografski, usled porasta broja?
Mislm, toga nema kod nas, a nešto kontam da bi se sasvim dobro primio po terenu južne Srbije, obzirom na vrstu hrane i nadmorsku visinu, a klima bi mu ovde bolje pogodovala. Jedino što bi mu goniči *ebali kewu...
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lovac Stari
 Po nekim izvestajima usled prenamnozenosti siri se!
Ali to je obicno u planinskim predelima blize starog prebivalista. Citao sam skoro da su negde po Tirolu sisli skroz do ivice naselja i cak proansli kao sigurno utociste ispod drvenih baraka(ispod poda).
Mozda bi mogao kod nas da se izvrsi eksperiment sa probnim naseljavanjem, tamo gde su padine ili proplanci prosarani stenjarima.
Kod nas je najveci problem veliki broj raznovrsnih predatora i pitanje kako bi se stanovnistvo ponelo prema ovom simpaticnom dosljaku!.

Po mojim saznanjima za sada su zastupljeni u malom broju u Sloveniji a najvece kolonije su u Austriji i Svajcarskoj!
Dobar pogled.
 
Lala
 E, da ima malo pameti i inicijative kod ovih naših pametnjakovića u LSS, mogli bi da, uz savete zoologa, veterinara i drugih stručnjaka, naprave probno naseljavanje. Kladim se u gajbu piwa Grin da bi to bio pun pogodak, za novu vrstu lovne divljači. Pretpostavljam da se dosta brzo razmnožava, pa bi za par godina populacija bila dovoljna za probni lov. A takodje bi ova živuljka bila dobra za hranu razredjene populacije orlova.
Džaba priče, ovo je 'visoka matematika' za naše mudrosere iz LSS. Sad
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
nenadx
 Ovo je zaista lepa i interesantna vrsta,u neku ruku zastitni znak Alpa.Odlicno sto nam je Lovac stari priblizio,da znamo sta se jis lovi u okruzenju i cega ima.Nadovezala se i tema naseljavanja,sto bi verovatno bilo lepo,ali sam na tu temu(naseljavanje novim vrstama)nailazio na razne teze,cak i kod strucnjaka.
Dobar pogodak
 
Boban
 To je zivotinja koja je vrlo oprezna i neda neprijatelju da se priblizi preblizu,ineace meni je bas interesantna.
 
Lala
 Nenade, znam na šta misliš, kad pominješ razne stavove u vezi naseljavanja.
Ako ćemo o tome, pa i fazan je naseljen ovde, nije autohtona vrsta, jel tako? Pa mu ništa ne fali, a nije poremetio prirodnu ravnotežu, niti izazvao poremećaj u zoosferi.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
nenadx
 Licno mislim da ako mrmot ne nosi neku novu bolest i kao glodar neutice na biljne vrste,dobro dosao.Morao bih da pogledam tacno(zaboravio sam)ali mi se cini da mu je brojnost u jednom periodu bila dosta smanjena.Da li zbog izlova ili bolesti nesecam se.A o naseljavanju(uopsteno) bi smo mogli na temu o tome,mada i struka ponekad nezna gde tera,ali je tema veoma interesantna.I da nezaboravim na mrmota,,mmm pravi lepe cokolade
Dobar pogodak
 
Lovac Stari
 img337.imageshack.us/img337/2964/p1010252s.jpg
Ovako mu izgleda ulaz u jamu.
U svakoj familiji za vreme ishrane(pase) postoji jedinka koja strazari!
Jer dok si rekao britva Suri Orao je tu!
Dobar pogled.
 
nenadx
 Jesi li imao prilike da ih lovis?
Dobar pogodak
 
duskov
 Ovo je vrlo interesantna divljač i volio bih da je ima u Crnoj Gori! Čitajući vidim da može, mužjak, imati i po šest kilograma. Za neke bi bilo mesa...
 
Sniper Hunter
 

duskov kaže:
Ovo je vrlo interesantna divljač i volio bih da je ima u Crnoj Gori! Čitajući vidim da može, mužjak, imati i po šest kilograma. Za neke bi bilo mesa...


U Svajcarskoj se lovi i jede samo mora da meso odstoji u sircu i vodi da se dobro otkloni miris zemlje,bar su mi tako rekli ovdasnji lovci.
 
veskokv
 Neverujem da bi opstali kod nas! Imamo isuvise predatora samo jedna lija ili kuna i citava porodica bi nastradala
Jednom poenter,zauvek poenter!!!Kucasrbijalov
 
papiga
 U pravu si Vesko previse je predatora kuna,lija pa i vukovi pokaziju sve vecu smelost i sire teren svog lova usled nedostatka divljaci medjutim tu je i "ono"psi lutalice kojih je mnogo lepo bi bilo da i kod nas mrmot zamota cokoladu u foliju ROFL ali po mom skromnom misljenju to od ideje ne moze da makne dalje bar ne u sledecih 20 ak godina
 
ssekir75
 menjamo pse lutalice za mrmote! dupla vajda!Kolce
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Dikavac
 

Lala kaže:
Nenade, znam na šta misliš, kad pominješ razne stavove u vezi naseljavanja.
Ako ćemo o tome, pa i fazan je naseljen ovde, nije autohtona vrsta, jel tako? Pa mu ništa ne fali, a nije poremetio prirodnu ravnotežu, niti izazvao poremećaj u zoosferi.


PIO je naseljen vidrama koje su se uspesno prilagodile, neretko se mogu videti zreli primerci kako vesto plivaju u vodi ...
Isto na tom terenu moze biti i mrmota ..
Treba pomenuti da zbog zasticenosti podrucja ima dosta lisica i kuna, cak previse .
Bar dva para . Vidre su prava turisticka atrakcija , upisane u turistickoj karti .Zasto ne bi mogao biti i mrmot.
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 23
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,678,708 posete www.srbijalov.com