Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Rika jelena


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Rika jelena
spaleph
 Stigao je još jedan septembar, pojedini lovci očekuju ovaj mesec radi početka lova na patke a pojedini radi početka rike i lova na trofejne jelene. Sledi pitanje , JEL POČELO?Huh?
U timočkoj krajni , tačnije na Staroj planini i Maliniku još uvek stidljivo. Dali ima uticaja ova promena vremena ili ne? Po nekim navodima naših stručnjaka(Novaković 1981) hladno vreme pospešuje riku, ali sam mišljenja da ova nagla promena vremena ne utiče pozitivno na riku.
Većina domaćih stručnjaka svoja zapažanja zasniva na proučavanju rike jelena u zatvorenim ograđenim lovištima i to pretežno ravničarskim krajevima a retko gde može da se pročita nešto o rici jelena u planinskim predelima, kada je intenzitet rike naj intenzivniji, od kog do kog preioda dolazi do kulminacije, koji je dnevni period rike najintenzivnji, koja su mesta najpogodnija za rikališta?
Čekamo izveštaje sa terena trebalo bi da su stranci već u lovištima i da uskoro očekujemo prve trofeje, znam da su u Negotinskoj krajni spremni i da se očekuje dobra sezona a u ostalim lovištima dal će "SEKA" imati uticaj videćem za koju nedelju.
Svima koji izlaze u lov na jelena dobar pogled!
 
nenadx
 Sledeceg vikenda planiram da idem na slusanje u ravnici.Inace dosta vremena i godina sam provodio na planinskim terenima i tacno je da je najveci broj strucnjaka,pa samim tim i saznanja pa i upisa u literaturi iz ravnicarskih lovista,ali to je tema za sebe....Desavalo mi se da ih cujem i usred avgusta,pomalo,stidljivo..javim im se oni meni,ali i nepokusavaju da pridju.Naravno rika uglavnom krece pocetkom septembra,ali vise faktora utice na njegov pocetak,duzinu i intezitet(ako neko zeli,mogu pisati o tome)Na planinama su rikalista uglavnom na zaravnima ili blagim kosinama.Rikalista su uvek na istim pozicijama i u stvari su teritorija kosuta,na kojima muzijaci dolaze.Kada se primete jeleni koji i po dana idu po lovistu i uopsteno povecana aktivnost,znak je da se priprema parenje i rika.Zabelezeni su slucajevi da jelen moze prevaliti i 70km u potrazi za kosutama spremnim za parenje.Ovo je zanimljiv podatak,jer navodi da u otvorenim velikim lovistima i prostorima,kakav je u istocnoj Srbiji,a pri porenecenom odnosu polova ili maloj brojnosti se nemoze ocekivati siguran odstrel ranije uocenog grla.Ali i tu se moze razvijati teza....Tema je svakako odlicna,jer se o rici moze dosta pisati,pa cu ovih dana po malo nastaviti,ali i drugi svoja znanja i iskustva,Postoje i one seme rike,ali su one tek azbuka u poredjenju sa licnim iskustvom na terenu.....Vremenski uslovi svakako uticu na riku.Okvirno stabilno sa hladnim i vedrim nocima je povoljno,dok tople suve ali i kisovite su nepovoljne.Ovo nije dovoljno jer se desava da vremenski uslovi budu povoljni,a lovci necuju ili je slaba rika,pa u kombinacijom sa polnim zarom kosuta,odnosu polova,odnosu starosne strukture muzijaka,ishranom,mirom u lovistu.....rika bude onako velicanstvena ili suprotno.......I moze se pisati,ali ko necuje riku uzivo,sve ostaje na prici a taj uskracen za jedan fantastican dozivljaj....Lovio sam jelene u vreme rike i mislim da vise necu,ali samo u nemogucnosti propustim da taj period neprovedem u sumi.I da ovo objasnim odmah.Od onih sam koji vole da konzumiraju meso divljaci(sto nije bas IN,u sadasnjim vremenima)ali smrdi brate u to vreme,jos kad je matorac......
Dobar pogodak
 
nenadx
 Oce li neko da pise nesto...Bar sada Srbija ima jelene po skoro celoj zemlji,naravno na pogodnim stanistima.Do pre oko 40 godina ispod Dunava i Save ih nije bilo a sada se razleze rika po planinama,koja se moze cuti,uz pogodnu konfiguraciju do 2 km.Rika je najintezivnija od sumraka do svitanja(nazalost bez Selme Hajak:uF)Kada odu u gustise,skoro da nericu.Doduse imao sam prilike da pratim jedan harem kroz sumu pre podne.Rikao je glavni,a uporedu sa njima isao je drugi i dodavao gas rici...provokator.Obicno po danu ricu mladji samotnjaci i stariji,koji su vec oplodili kosute,pa prelazeci sa kose na kosu ricu...Takvi se mogu namamiti vabljenjem.....Losa ishrana pre parenja takodje umanjuje intezitet rike....Takodje,kada je polni zar kosuta na vrhuncu,rika postaje intenzivnija(snaznija i dugotrajnija)a muzijaci nervozniji i borbeniji.Najcesce se bore slicni po snazi....a opasni su zaostali sabljasi. i51.tinypic.com/25i1bap.jpg
Dobar pogodak
 
Lovac Stari
 Rika Jelena" dozivljaj za sva vremena!
Ali ipak realno receno Lov na Evropskog Jelena je jos uvek misaona imenica za 90% nase Lovacke populacije.

Razlog i sami znate - nizak standard zivota itd.
Dobar pogled.
 
nenadx
 U pravu si procentualno i vise,ali bar da se slusa,nego i to ce se naplacivati.....spaleph,nisam dugo bio na Maliniku...kakva je jelenska populacija,sada tamo
Dobar pogodak
 
spaleph
 Trenutna brojnost jelena na maliniku se porcenjuje na oko 200 primeraka, populacija je stabilna, stim da je povećan nadzor zbog česte lovokrađe.
 
nenadx
 Dobro je ako se smanjila kradja,mogu se ti tereni kontrolisati.Da li ova procena vazi za teren koji potpada pod Zlotske sume ili i Boljevackoj Bogovini Ajd jos malo sto znam o rici,neka ima na forumu.Stari jeleni ricu malo,posebno ako nemaju suparnika slicne snage i pri cestim uznemiravanjima.Tada su obicno u gustisima sa par kosuta a posebno kako ih nazivaju kapitalci,ce tada napustiti rikaliste.U tim okolnostima,ce mu drugi prici bez odziva,cak ponekad necujno.Silinom svoga glasa jelen daje do znanja ostalima sa kim imaju posla,medjutim taj nacin odvracanja koriste i mladi pa im dubina glasa moze biti kao kod starih.Cesto takvi ricu do besvesti i vise je nadmetanje u jacini i dugotrajnosti.Iskusni,poznavaoci rike umeju da razlikuju ove zvukove i mogu da znaju o cemu i kome se radi.Recimo,umoran samac,zalegne u nekom gustisu i povremeno,bez uzbudjenja se javi ali se nedize,narocito ako cuje jakog borbenog.Ali,ako cuje kosutu u trku dolazi ka zvuku....Broj zenki u haremu zavisi od brojnosti,odnosa polova...,pa i to utice na riku.....Najvise ih okupe oni od 7 do 9 god. oni su najborbeniji i najjace ricu......Vrhunac polnog zara kod kosuta traje oko 3 dana(mada tu nema jedinstvenog stava okoduzine trajanja...)Kada ih jelen oplodi,nastavlja da trazi druge kosute.Neoplodjenim se javlja polni zar te dovodi do naknadne rike,obicno nakon 4 do 6 nedelje nakon glavne,ali ovo nije dobro jer se kasnije tele..i tako.
Dobar pogodak
 
petar
 http://www.youtube.com/watch?v=hXyXzJ...XyXzJ03Hag

Ovako izgleda vabljenje jelena bez ikakve vabilice u Norveskoj, verovatno snimljenog u vreme rike...B)
Just like old times!
 
nenadx
 Petre,dobro je sto si i ovde postavio taj snimak.Obicno se koriste dodaci koji pojacavaju i daju rezonaciju imitiranju zvuka rike.Ovaj dasa ima glasovne mogucnosti za to,svaka mu cast....Ovo nije dovoljno,ako bi neko probao,jer je veoma bitno tacno davanje tona,intonacije,,,(nisam dovoljno muzicki obrazovan,da bih precizno rekao)Recimo prvih dana rike,taj zvuk je drugaciji..melodican,pomalo setan..Zatim,jelen koji je uz kosute,rice drugacije.Pre zaskakanja na kosutu se oglasi,kratko,duboko nekoliko puta...Ako mu smeta drugi jelen rice srdito,najpre polako,pa jace i borbenije...Mladi koji trazi zenku ima par nacina rikanja...krace i duze,ali obicno zadnji ton bude za tercu visi...Srednjedobnom je zadnji ton glavni....Ovo je teze objasniti,pa sigurno treba pregledati snimke uz objasnjenje ili najbolje uzivo sa poznavaocem,jer se iz zvukova rike moze dosta saznati o desavanju u sumi.Meni se desavalo da sam imitirao zvuke(neznajuci)jakoga,pa mi nisu prilazili....Bilo je situacija,kada mi nisu odgovarali,ali prilazili necujno.....Na odgovarajuce zvuke su besno dolazili u trku...Ali sve su to kombinacije,kada onaj koji zna,u odredjenoj situaciji imitira riku na odredjen nacin.Takve sam znao i ima ih po nasim lovistima,a uvek sam se divio njihovom umecu.
Dobar pogodak
 
Lovac1
 Prije desak dana vratio sam se iz Baranje, već tada su dobro rikali, a ovih dana ja sigurno ludnica.
U Dardi sam odstrelio jelena naveće u 19-30
iz 338 Lap. Mag.
Udaljenost oko 200-210 metara,
Nakon pogodka otišo oko 40 metara i tu ostao.
Vrednost trofeja oko 200-205 CIC točki.
 
spaleph
 Svaka čast na odstrelu, daj još neki detalj ovako nešto se viđa svakidan. sve čestitke za trofej!Bravo 2
 
Cvele
 Prelep trofej, a mogu mislisti kol'ka je cena $aAa Grin
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
nenadx
 Bas sam se zabrinuo gde si,kad evo,na terenu....Cestitke na odstrelu.Tipican krunas sa verovatno dobrom tezinom....Ima li kod vas i drugih tipova rogovlja
Dobar pogodak
 
Lovac1
 Hvala na čestitkama.
Jelena sam odstrelio u otvorenom lovištu LU Darda u Baranji.
U Baranjskim i Slavonskim lovištima padaju pravi kapitalci, ali su uglavnom sve gateri i to padaju jeleni oko 230-240 tačaka, plačaju ih masno. Kod Lozića je palo par debelih zlata, kod Kišpala, kod Murđe, ali sve su to uglavnom ograde. Još se jedino nije Todorić oglasio, on mudro šuti, možda skriva kakvog novog prvaka.
Ja sam prezadovoljan sa mojim koji je sigurno oko 200 točki i možda koja više.
Eto to bi bio kratki raport iz hrvatskih rikališta

Svima lovcima Dobar Pogled .
 
Duki
 Svaka cast Lovac1.Tamo je ludilo Darda i Ceminac i okolina pa i opste baranja puna je jelena. Lep trofej svaka cast!Bravo 2
 
neso
 Čestitke na lovu. Dobar primjerak i srećno.
 
nenadx
 Todoric mora da ima nekog vrhunskog,samo je pitanje hoce li ga naplatiti ili sam odstreliti.;)Kod nas,bar nisam jos cuo,nije pao neki vrhunski..prosle godine je bilo i preko 230 CICa..sacekajmo jos malo...Inace jos jednom cestitke...jak je to trofej
Dobar pogodak
 
Lovac Stari
 Kakvo gazdovanje takvi i trofeji Yes.
Lovac1 cestitke i nadalje Dobra Kob.
Dobar pogled.
 
gorskikotar
 Čestitam Lovac 1. Kod nas je bila odlična rika,ali je odstrijeljen neki mladi jelen. Ništa. 
Dobra kob!
 
huntinggirl1
 pa septembar naveliko, a niko reč da napiše, imali lova, sluša li neko pesme jelenje, ništa, ....
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Lov na Jelena Lopatara. LOV NA KRUPNU DIVLJAČ 70 27.10.2022. 19:19
Lov na Evropskog Jelena. LOV NA KRUPNU DIVLJAČ 229 18.12.2019. 07:12
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 21
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,823,303 posete www.srbijalov.com