Korisnicima lovišta na teritoriji Republike Srbije se preporučuje da privremeno obustave ili u što većoj meri ograniče planirani lov lovostajem zaštićenih vrsta divljači kojima gazduju u lovištima, zbog višednevnih vremenskih nepogoda uzrokovanih previsokim temperaturama i sušom, a koje su dovele u opasnost i zdravlje i opstanak divljači u prirodi.
Korisnici lovišta treba da pojačaju kontrolu opšteg stanja divljači i njenih staništa u lovištu, obezbede mir u lovištu i preduzmu sve potrebne mere za zaštitu divljači (zaštita od nezakonitog lova, kontrola pojilišta i sl), koristeći sve raspoložive ljudske i materijalne resurse.
Višednevne visoke temperature, osim što ugrožavaju stanje divljači u lovištima, onemogućavaju normalnu manipulaciju sa odstreljenom divljači (pomeranje, prenos, odnosno transport odstreljene divljači, sa pripadajućim delovima sa mesta odstrela u lovištu do mesta službene kontrole), i time promet mesa čine nesigurnim i nebezbednim.
Napominjemo da se kvalitet i upotrebljivost mesa divljači za ljudsku ishranu, pri ovakvim vremenskim prilikama, dovode u pitanje već odmah nakon odstrela, čime se potencijalno ugrožava i bezbednost života i zdravlja ljudi.
Korisnicima lovišta se preporučuje da aktiviraju sve raspoložive ljudske i materijalne resurse u cilju preventive od mogućih požara, kao i u cilju pružanja pomoći u gašenju aktivnih požarišta, uz stalnu brigu o divljači u lovištima.
Korisnicima lovišta se naročito preporučuje da ograniče lovne dane na sitnu divljač, sa posebnim akcentom na poljsku jarebicu, zbog zaštite postojećih populacija te vrste i sprečavanja negativnog trenda opadanja njihove brojnosti, a naročito na jugu Srbije (Niš, Merošina, Žitkovac, Vranje, Aleksinac, Leskovac i dr).
Korisnicima lovišta se preporučuje da planirani odstrel iz planskih dokumenata prilagode stvarnom stanju divljači u lovištima, kako ne bi svojim lovnim aktivnostima doveli do ugrožavanja lovostajem zaštićene vrste divljači, što bi u narednom periodu projektovalo i prouzrokovalo štete sa nesagledivim posledicama.
Korisnici lovišta treba da preduzimaju sve neophodne mere na zaštiti imovine pravnih i fizičkih lica od šteta od divljači, da edukuju lokalno stanovništvo u pogledu mera koje se preduzimaju radi zaštite imovine od šteta koje može da počini divljač, kao i da preduzimaju neophodne mere u pogledu sprečavanja šteta na divljači.
Pre svega treba obratiti pažnju na edukaciju lokalnog stanovništva o opasnostima i rizicima samoinicijativnog i nekontrolisanog paljenja strnjika, trstika, trava i ostalog rastinja u lovištima, kao i drugih materijala koji mogu izazvati požar, kao i na edukaciju lovaca o tome da je bolje suzdržati se od lova u ovakvim uslovima u kojima je divljač u veoma teškoj situaciji i zaštititi, sačuvati i unaprediti fond za naredni period i za buduća lovačka pokoljenja.
Nadamo se da će lovni radnici i lovci, ljudi koji neprestano unapređuju i razvijaju svest o zaštiti prirode, kao i uvek da sada, aktivno učestvovati u očuvanju, zaštiti i unapređenju stanja divljači i njihovih staništa u Srbiji i u ovim teškim vremenskim prilikama.
Direktor dr Saša Orlović s.r.
dana 16.10.2012. 14:00
dana 16.10.2012. 14:24
dana 16.10.2012. 19:00
dana 16.10.2012. 19:36
dana 16.10.2012. 19:38
dana 16.10.2012. 20:52
dana 16.10.2012. 21:54
dana 16.10.2012. 22:11
dana 17.10.2012. 00:51
dana 18.10.2012. 13:40