Prvi sastanak radne grupe
za izmenu propisa o lovstvu
U Beogradu je danas održana prva sednica Radne grupe koju je imenovao ministar poljoprivrede, i čiji zadatak je da pripremi izmene propisa o lovstvu. Radnu grupu čini 17 članova; od toga tri člana su predstavnici lovaca, imenovani od stra ne UO LSS, i to su predsednici Dragan Šormaz (LSS), Aleksandar Milovančev (LSV) i Tomica Radosavljević (LSCS).
Pored lovačkih predstavnika, u radnoj grupi su i zaposleni u Upravi za šume ministarstva poljoprivrede, zatim predstavnici javnih preduzeća i nacionalnih parkova, kao i pojedini stručnjaci sa fakulteta i naučnih ustanova, zatim predstavnici Zavoda za zaštitu prirode, i čak i jedan predstavnik srednje šumarske škole iz Kraljeva (ako smo dobro informisani). Poseban kuriozitet je da u Radnu grupu nije zvanično uključen niko iz Lovačke komore, stručne organizacije lovnih radnika koju je formiralo upravo Ministarstvo poljoprivrede, a zašto je to tako odgovor verovatno neko zna – mi ne znamo.
Već dugo se u lovačkoj javnosti govori o izmenama propisa, i svaki subjekat u lovstvu gleda da u novim propisima i novoj podeli pozicija obezbedi za sebe što povoljniji položaj. U tome naročito prednjači Dragan Šormaz, predsednik LSS, koji svim silama pokušava da u nove propise LSS postavi kao centralnu figuru preko kog će ići sve, a naročito tokovi novca i uticaja na dešavanja u lovstvu. Koliko je to pametno i opravdano ili nije, imaće prilike da kažu svi zainteresovani u javnoj raspravi, mada nismo sigurni koliko ima zainteresovanih kompetentnih ljudi koji bi mogli nešto suvislo da kažu – mnogi takvi su odavno digli ruke od jalovog posla isterivanja zlih duhova i dozivanja pameti kod lovačkih analfabeta, diletanata i mediokriteta, koji se najčešće u lovstvu bave dizanjem dva prsta po komandi na sastancima i skupštinama, a po svoje mišljenje idu kod nekog drugog. Sami će se prepoznati.
Podsetićemo kako bi trebala da se odvija procedura izmene propisa: posle formiranja radne grupe i inicijalnog sastanka, treba da se, uz konsultaciju drugih zainteresovanih ministarstava (finansije, ekologija, itd.) napravi grubi okvir i odredi pravac i dubina promena propisa. Nakon toga nadležni organ (Uprava za šume) ima odredjeni rok da napravi prvi nacrt izmena – koliko je nama poznato, taj rok je 30 dana od formiranja Radne grupe. Posle donošenja prve verzije izmena, ponovo se sastaje Radna grupa, na kojoj će se iznositi primedbe i predlozi na prvu verziju izmena; nakon toga nadležni iz Uprave za šume prave konačnu verziju nacrta izmena, koja se upućuje na javnu raspravu. Okvirni rok za javnu raspravu je takodje 30 dana, i u tom roku svako zainteresovan može da dostavi svoje primedbe ili predloge rešenja.
Posle završene javne rasprave, sledi eventualna izmena i uvažavanje primedbi i predloga iz javne rasprave, da bi se došlo do konačnog rešenja Nacrta predloga izmena propisa. Od dubine izmena, tj. od broja članova zakona koji se menjaju zavisi da li će se ići na pisanje novog zakona ili će se stari zakon delimično menjati (ako se menja više od 50% članova zakona mora se pisati novi zakon).
Nacrt predloga izmena zatim ponovo ide na razmatranje kod povezanih ministarstava ako je potrebno, i onda se kao konačni Nacrt izmena šalje na razmatranje u Vladu Srbije. Tek kada Vlada Srbije usvoji predloženi Nacrt izmena, onda ga u formi Predloga šalje u skupštinsku proceduru na usvajanje.
Samim čitanjem procedure jasno je da nema nikakve šanse da neke izmene propisa budu uradjene pre prve polovine 2018. godine, a realnije je da će to biti ipak druga polovina sledeće godine. I to sve pod uslovom da u medjuvremenu ne budu raspisani vanredni izbori. Dakle, veliko busanje u prsa i nerealne izjave Dragana Šormaza o nekim rokovima koje je davao po medijima ne piju vodu – srpski rečeno, čovek je iznosio svoje želje ili je izjavama vršio pritisak preko medija, a i šta ga košta da izjavljuje bilo šta, kad ga niko nije pitao šta to on uopšte priča, a bogme sve manje ga pitaju i šta on to radi. Da li LSS ima neku utvrdjenu platformu izmena? Da li je neki organ LSS raspravljao i doneo neku odluku šta će zastupati i u kom pravcu? Koliko je nama poznato nije, ali se svako malo u medijima moglo pročitati da Šormaz traži lovnu kartu za LSS, a bogme se pominjalo i uvodjenje privatnog kapitala u lovišta, davanje lovišta u zakup itd.
Medjutim, kada su ovakve strateške stvari u pitanju, vrlo je uputno animirati sve koji su na neki način povezani sa lovstvom da se uključe u proces izrade izmena propisa; glupo bi bilo da ponovo dodjemo u situaciju ‚naknadne pameti‘ i kritika zakonskih rešenja, nego je daleko bolje neke stvari rešiti sada, tokom izrade, nego se posle kajati. Setimo se samo kako smo prošli sa promenama Zakona o oružju i pratećih pravilnika – da li želite da gledamo reprizu tih dogadjaja, i setite se samo Šormazove uloge tada, i sada.
Imajte na umu u nekoj raspravi da ako je neko najglasniji nije obavezno i najpametniji; možda je samo najbezobzirniji ili najbezobrazniji, ili možda galamom prikriva neznanje. Kada se menjaju propisi, treba dobro paziti šta ko traži i naročto zašto traži, a kome nije jasno evo kratkog uputstva za razumevanje: pratite tokove novca i sve će vam biti jasno. |
dana 15.11.2017. 15:27
dana 16.11.2017. 22:16