Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Čokovi na sačmaricama


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Čokovi na sačmaricama
bturjane
 na istoj daljini pucanja sa istim cokom posip iz duze cevi ce biti uzi i manji od posipa metka pucanog iz krace cevi 
ma nasrcu bre rodjo mora se branim,a ti zapadnjaci kvarni su ko muckovi al sam naso pravu pusku AA-12
 
bturjane
 ma kakve veze ima vizirna linija bre sa onim o cemu pricamo 
ma nasrcu bre rodjo mora se branim,a ti zapadnjaci kvarni su ko muckovi al sam naso pravu pusku AA-12
 
bturjane
 

hamerles kaže:
Rasturanje sačme ne zavisi od dužine cevi, nego od njenih čokova. Ipak, s puškama normalnih dužina cevi, nešto zbog duže vizirne linije, a više zbog boljeg zamaha pri gađanju divljači u pokretu -uspešnije se lovi.
pa kolega ti valjda ne pucas sa cevima okrenutim ka sebi pa ti treba bolji zamah ja neznam o cemu pricas
ma nasrcu bre rodjo mora se branim,a ti zapadnjaci kvarni su ko muckovi al sam naso pravu pusku AA-12
 
vlada lovac
 Razlika u dužini cevi od 66 i 71 se u praksi i ne primećuje, teoretski se za cevi kraće i cevi veće dužine od optimalnih dužina za odredjeni kalibar, gubi na brzini, stim što se više brzine gubi kod cevi dužih od optimalnih a manje kod kraćih, sve do dužine od 60cm (oko 5m/s) a kako se dužina smanjuje ispod 60cm, gubi se mnogo više, a samim tim se i smanjuje efikasan domet.
 
Podunavac
 Lalo ja bi ti preporučio da za prepelicu koristiš PA sa 1/2 čokom i disperzivnu municiju. Što se tiče dužine cevi nema razlike ako nisu ekstremne razlike. Npr. 65-75 cm razlika minimalna , skoro nikakva. Kod ekstra dugih i ekstra kratkih cevi se gubi na brzini, ko što već reče kolega Vlada Lovac. A što se tiče tvog PA sa punim čokom, možeš da smanjiš ili potpuno ukloniš čok na strugu, ako imaš dobrog majstora. Problem je jedino što će ti skinuti hrom ako je hromirana.
Tri prsta 2Kolce
 
hamerles
 

bturjane kaže:

hamerles kaže:
Rasturanje sačme ne zavisi od dužine cevi, nego od njenih čokova. Ipak, s puškama normalnih dužina cevi, nešto zbog duže vizirne linije, a više zbog boljeg zamaha pri gađanju divljači u pokretu -uspešnije se lovi.
pa kolega ti valjda ne pucas sa cevima okrenutim ka sebi pa ti treba bolji zamah ja neznam o cemu pricas
Neko bas nezna da cita upise. Velika edukacija je potrebnaFrown Kolega Vlado slazem se sa tobom B)
 
sheytan
 

Podunavac kaže:
A što se tiče tvog PA sa punim čokom, možeš da smanjiš ili potpuno ukloniš čok na strugu, ako imaš dobrog majstora. Problem je jedino što će ti skinuti hrom ako je hromirana.

Može i bonsekom(ko ima dobru "ruq")! I neće se skinuti hrom! Stari
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
bturjane
 hamerles ajd ti kao strucnjak organizuj jedno strucno edukovanje pa nas prosvetli sto da nosimo puske kad mozemo da pucamo iz krateza a to sto ovde dovodis u zabludu mnoge mlade lovce svojim "znanjem" vidli smo u mnogim tvojim postovima tako da ti poligon od skoljki ne gine i po ovoj temi tandzaru u ruke pa udri po skoljkama i proveri koji je uticaj duzine cevi na posip pucajuci na istu daljinu 
ma nasrcu bre rodjo mora se branim,a ti zapadnjaci kvarni su ko muckovi al sam naso pravu pusku AA-12
 
Podunavac
 Ne bi da se mešam u vašu prepirku ali moram da kažem da je kolega Hamerles donekle u pravu, ali se možda malo lošije izrazio. Kod normalnih dužina cevi 65-75 cm (koje se koriste za lovne potrebe) dužina nema bitniji uticaj ba brzinu, a na sačmeni snop nikakav. Sačmeni snop isključivo zavisi od čokova. Linija viziranja jeste bitna kod nišanjenja, ali to više dolazi do izražaja kod pušaka sa olučenim cevima gde imamo prednji i zadnji nišan, a manje kod glatkih cevi gde se nišani preko šine i prednje mušice. Što je duža nišanska linija to je preciznije nišanjanje. Što se tiče zamaha kako reče Hamerles, i tu ima istine. Duže cevi daju bolji balans oružju i manji trzaj i odskok zbog veće težine oružja i njene raspoređenosti.
Tri prsta 2Kolce
 
hamerles
 

Podunavac kaže:
Ne bi da se mešam u vašu prepirku ali moram da kažem da je kolega Hamerles donekle u pravu, ali se možda malo lošije izrazio. Kod normalnih dužina cevi 65-75 cm (koje se koriste za lovne potrebe) dužina nema bitniji uticaj ba brzinu, a na sačmeni snop nikakav. Sačmeni snop isključivo zavisi od čokova. Linija viziranja jeste bitna kod nišanjenja, ali to više dolazi do izražaja kod pušaka sa olučenim cevima gde imamo prednji i zadnji nišan, a manje kod glatkih cevi gde se nišani preko šine i prednje mušice. Što je duža nišanska linija to je preciznije nišanjanje. Što se tiče zamaha kako reče Hamerles, i tu ima istine. Duže cevi daju bolji balans oružju i manji trzaj i odskok zbog veće težine oružja i njene raspoređenosti.
Upravo tako kolegaBravo 2
 
hamerles
 

bturjane kaže:
hamerles ajd ti kao strucnjak organizuj jedno strucno edukovanje pa nas prosvetli sto da nosimo puske kad mozemo da pucamo iz krateza a to sto ovde dovodis u zabludu mnoge mlade lovce svojim "znanjem" vidli smo u mnogim tvojim postovima tako da ti poligon od skoljki ne gine i po ovoj temi tandzaru u ruke pa udri po skoljkama i proveri koji je uticaj duzine cevi na posip pucajuci na istu daljinu
E upravo to jeste najveci problem pojedinaca sto su u stanju da za neke stvari koje neznaju idu iz krajnosti u krajnost Niko nije pominjao krateze sa cevima od 20cm nego razliku u cevima od 5-10cm sto sacmaricama ne znaci nista po pitanju posipa sacme dragi moj kolega bturjane da si malo pucao u skoljke i prosao bar neku edukaciju o cevima na lovackim puskama nebih ovako citirao moje upise Svaka tema se razlikuje pa se i moji upisi razlikuju od teme do teme. A ta seljacka prica da duza cev dalje bije sto slusam ovde od mnogih lovaca nema blage veze sa vezom Frown Odredjena duzina cevi duza nego uobicajena utice na preciznost pusaka sa olucenim cevima a ne na posip sacme kod sacmarica. od predugacke cevi kod sacmarica mozes imati vise stete nego koristi
 
Sniper Hunter
 Duzina cevi je bila bitna kod oruzija na crni barut pamtim pra dedinu jednocevku cija je cevka bila preko 1m i to je imalo uticaja jer crni barut sporije sagoreva a sada barut bezdimni sagori u prvih 40 cm cevi duza cev bolja nisanska linija jedino to i jedna molba ako bi moglo da se diskusija zadrzi u granicama dobrog ukusa i bez svadje molim !
 
hamerles
 Sniper u pravu siBravo 2 Uzecu primer Turskih pusaka njihove kremenjace na crni barut(u tom vremenu jedini) imase cevi preko 1m a neke i preko 2m. Ta vremena behu davna. Sad se koristi moderna municija sa kojom moze uspesno da se lovi i sa cevima od 510mm- 750mm. Predugacke cevi mislim na one preko 750mm nemaju nikakve prednosti (vise ima negativnosti jer smanjuju brzinu sacme)
 
bturjane
 e ovako posedujem dve zastavine hamerles puske u kalibru 16 i 12 obe su cokirane pun/polu duzina cevi kod 16 je 70 cm a kod 12 74 razlika u dometu je oko 10-15 m ali nema veze kod kolege iz grupe je 12 isto cokirana ali su cevi 72 cm u nekoliko navrata smo pucali i domet se razlikuje isto za 10-15 m to je praksa sto se tice cokova stoji cinjenica da posip zavisi iskljucivo od njih ali mora se imati u vidu i cinjenica da na 30 m duza cev po svim zakonima fizike mora imati manji tj.uzi posip pa zasto se onda u lovu gusaka i u barskom lovu koriste puske sa duzim cevima i puske sa externim cokovima koji ujedno sluze i kao produzetak tj.nastavak cevi 
ma nasrcu bre rodjo mora se branim,a ti zapadnjaci kvarni su ko muckovi al sam naso pravu pusku AA-12
 
hamerles
 I ja posedujem zastavin hamerles 12/70 cevi 740mm ili 74cm na jednocevki mi je duzina cevi 73,5 ili 735mm na ostale dve puske 70 i 71cm sa svima sam imao slicne rezultate bez obzira na duzinu cevi. Ima kad sam sa 16ticom i ako je kraca od 12tice pogadjao dalje i imao fenomenalne rezultate. Teoretski balistika je prosta ali u praksi balistika je cudo nevidjeno. idemo na temu duzina cevi kod sacmarica pa cemo tamo da nastavimo ovu diskusiju B)
 
sheytan
 Ej, drushtvo, moze jedna molba?

Chitao sam negde da je pre par godina bio test, valjda u "Kalibru", o chokovima i uticaju na sachmu sa chashicom i bez nje. El se neko setja i ima taj chasopis? Koliko sam shvatio iz priche, zakljuchak je bio da je posip ISTI(bez obzira na chok), ako je sachma u chashici??? Frown

Voleo bih da to prochitam, pa ako bi se moglo ufotkati ili, josh bolje, skenirati, pa okachiti ovde... Cvee
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
vuk71
 Hamerles slazem se sa tobom, duzina i nije toliko bitna one od 66 i 68 cm jednako se uspesno koriste kao i od 73cm i duze... vaznije je izabrati kvalitetnu municiju naravno spram uslova lova nekada korpica nekada disperzantna municija, ili magnum od 50gr. naravno ako uslovi lova i lovljena divljac to zahtevaju...
 
DakiNS
 

vuk71 kaže:
Hamerles slazem se sa tobom, duzina i nije toliko bitna one od 66 i 68 cm jednako se uspesno koriste kao i od 73cm i duze... vaznije je izabrati kvalitetnu municiju naravno spram uslova lova nekada korpica nekada disperzantna municija, ili magnum od 50gr. naravno ako uslovi lova i lovljena divljac to zahtevaju...
E Vuce Vuce mozes ti govoriti da duzina nije bitna zato sto si u muskom drustvu , ali da je drugacije video bi da je duzina a i promer vrlo bitan, a i veca kolicina punjenja kod municijeROFL
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
kimi
 Jedno konkretno pitanje....za IŽ-27 sporting kod gadjanja glinenih golubova koji čok ide za prvi a koji za drugi metak?
 
sheytan
 ^ Zavisi koliko su brzi golubovi i koliko brzo pucash. Klasichno bushenje trap pushaka je 3/4 i pun chok, ali na sporijim mashinama bez problema brzi strelci mogu da pucaju 1/2 i 3/4... ika
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Paradox čokovi na sačmaricama ORUŽJE - SVAŠTARA 14 22.12.2013. 20:42
Preticanje pri gađanju sačmaricama LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 117 22.10.2012. 23:08
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 33
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,816 posete www.srbijalov.com