Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Čokovi na sačmaricama


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Čokovi na sačmaricama
midji djidji
 

Podunavac kaže:

srle1976 kaže:
sniper da li je to sto pise kod mene br. 1121 na obe cevi?


Nije sigurno. Oznaka za tormentaciju na IŽ puški treba da bude 650 MPa ili 750 MPa.




kod mene pise 90 MPA
18,4 VAR

koliki je to sad pritisak koji trpe
samo opusteno
 
Podunavac
 

sheytan kaže:
Kod tih starijih je redovno pisalo neshto tako, ili slichno - "no ball", ne setjam se najbolje, ali to znachi da NIJE ZA QGLU POONOG PRECHNIKA(kalibra, tj. dooshe cevi)... Sve savremene qgle bi mogle da se pucaU! Smile

Ako su te pomenute cifre prechnici chokova na najuzem mestu(na ustima cevi), a ako uzmemo da je dusha cevi cca. 18.4, to bi bilo neshto kao Desna - 1/4, Leva - 3/4, + - , el da? Smile



Logično bi moglo da se zaključi ovako nešta. Međutim ima ovde jedan problem. Kod položara prvo opaljuje desna cev (prednji obarač), pa onda leva cev (zadnji obarač). Znači desna cev je uvek manje čokirana (uglavnom 1/2 čok), a leva jače (uglavnom pun čok). Premda može da bude i kobinacija desna 1/4 čok, leva 3/4 čok. Sve druge kombinacije su izuzetno retke i rađene isključivo po narudžbi i želji vlasnika. Ali uvek je desna cev manje, a leva jače čokirana. Što se tiče promera duše cevi sačmarica kalibra 12 on je uglavnom (kod starijih pušaka) bio 18,4 mm, ali su dozvoljene tolerancije od 18,2 do 18,6 mm. Kod sačmarica novije proizvodnje pojedini proizvođači preferiraju šire bušenje duše cevi na 18,8 mm.
Za ovo no ball je najlogičniji zaključak da nije za upotrebu solidne kugle punog prečnika. Kao uostalom ni jedna druga puška sa čokiranim cevima. Upotreba savremenih jedinačnih projektila jeste dozvoljena, ali je ipak poželjna upotreba (češća) samo iz manje čokirane cevi.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

midji djidji kaže:

Podunavac kaže:

srle1976 kaže:
sniper da li je to sto pise kod mene br. 1121 na obe cevi?


Nije sigurno. Oznaka za tormentaciju na IŽ puški treba da bude 650 MPa ili 750 MPa.




kod mene pise 90 MPA
18,4 VAR

koliki je to sad pritisak koji trpe



Tvoja je puška u kalibru 12/76 magnum. Predviđena je za srednji Pmax. 900 bara. Sa njom možeš da koristiš svu municiju kalibra 12/70 i 12/76 magnum. Oznaka 18,4 predstavlja promer duše cevi od 18,4 mm.
Tri prsta 2Kolce
 
srle1976
 

Podunavac kaže:

Podunavac kaže:

srle1976 kaže:
sniper da li je to sto pise kod mene br. 1121 na obe cevi?


Nije sigurno. Oznaka za tormentaciju na IŽ puški treba da bude 650 MPa ili 750 MPa.


Sad vidim da sam stavio jednu nulu viška. Ako je označeno u MPa onda je 65 ili 75, a ako je oznaženo u barima onda je 650 ili 750 bara.


hvala na pojasnjenju prijatelju
ZivioRodjo
 
tomo vrbas
 

sheytan kaže:
SLUZIMO NARODU! Tri prsta

iveli 3


Kake su cevke iznootri?
Za pusku iz 1965god. i nisu bas hrdjave ali bi mogle biti i bolje sve u svemu kotrlja ce se sacma jos dugo niz njihGrin a sada citam i vidim da sam napravio gresku u pisanji desna cev je 18,a leva je 17,5 jbg valjda na brzaka pa nisam video tek kada sam od kolege Podunavca citao post onda sam uvideo gresku!ika jos jednom hvala bata Sheu i Podunavcu na pomoci i objasnjenjima!
 
Bzena
 Na donjoj cevi mi pise KGI. 490 ili KG1. 490 ne vidi se bas lepo, sta to znaci ?
Budi lovac, budi džentlmen Dasa

Kad su dosli gde je sevar gusti,
tada lovac svog gonica pusti,
Gonic vrisnu lovac pusku stisnu
a iz zbuna samo nesto puce
zekan bezi gonic arlauce.
O gonicu pevace se pesme,
nas se gonic zaboravit ne sme!!! Stari Pas srbijalov
 
nidzamotocross
 Ako se ne varam, trebalo bi da pise KG 1.490? To je koliko znam tezina samih cevi.
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Bzena
 Moguce da je to, ne vidi se bas lepo....srbijalov
Budi lovac, budi džentlmen Dasa

Kad su dosli gde je sevar gusti,
tada lovac svog gonica pusti,
Gonic vrisnu lovac pusku stisnu
a iz zbuna samo nesto puce
zekan bezi gonic arlauce.
O gonicu pevace se pesme,
nas se gonic zaboravit ne sme!!! Stari Pas srbijalov
 
nidzamotocross
 Ako pise KGI 490 moguco je i da je pritisak u nekoj drugoj mernoj jedinici. Neka napise neko kompetentniji da ne loopam glooposti. ;)
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Bzena
 Moguce je i to, to je italijanska puska marke Fabarm, sad cu bas da izmerim cevi da vidim....Grin
Budi lovac, budi džentlmen Dasa

Kad su dosli gde je sevar gusti,
tada lovac svog gonica pusti,
Gonic vrisnu lovac pusku stisnu
a iz zbuna samo nesto puce
zekan bezi gonic arlauce.
O gonicu pevace se pesme,
nas se gonic zaboravit ne sme!!! Stari Pas srbijalov
 
Bzena
 Verovatno jeste tezina cevi, posto su toliko i izmerile...srbijalov
Budi lovac, budi džentlmen Dasa

Kad su dosli gde je sevar gusti,
tada lovac svog gonica pusti,
Gonic vrisnu lovac pusku stisnu
a iz zbuna samo nesto puce
zekan bezi gonic arlauce.
O gonicu pevace se pesme,
nas se gonic zaboravit ne sme!!! Stari Pas srbijalov
 
golf071
 Veceras sam probao cok 1/2 na mojoj Bereti koji mi je stigao,jurim ga skoro dve godine.Probao sam sa naslona na 25met. i dobro je.Sutra ako stignem na malo vecoj daljini da probam i drugu municiju.Odobreno
Novine
 
Sniper Hunter
 Daj malo slika posipa detalje nemoj da si se stisoGrin
 
golf071
 

Sniper Hunter kaže:
Daj malo slika posipa detalje nemoj da si se stisoGrin
Nisam slikao nista veceras,bila je guzva u streljani,trenirali neki sa vazdusnim puskama a mi smo utrcali na pola sata.Ako stignem sutra da odem ranije bice.Odobreno
Novine
 
andrijaijelena
 Zna li ko koji pritisak trpi toz-34er, posto sam dobio neku municiju na kojoj pise da se koristi u puskama na kojim je odobren pritisak od 1370 bari. Inace u pitanju je municija B&P MB TRICOLOR 12 36GR I RC40 SPECIAL SEMI MAGNUM.
EYE OF THE TIGER
 
stanojlo martinovic
 Pozdravljam sve kolege lovce na forumu. Posedujem zastavinu polozaru kal12.70 Puskaje kupljena1978 i vrloje malo koriscena.Primetiosam kad pucam patrone od32 pa i 34grama vrlo teskose otvara.Dali neko od kolega moze dami kaze zastose to desava.
 
Tomash
 Šta se vrlo teško otvara?
Sačmeni snop ili puška prilikom prelamanja?

Kod zajke je poznato da su malo jače čokirane cevi, pa dalje nose snop, a obično kod tako čokiranih pušaka su česti promašaji na manjoj daljini jer se sačmeni snop kasnije širi.
Ako se puška teško prelama posle jačih patrona (ako se tako u opšte mogu nazvati patroni od 34g) onda treba da odeš kod puškara, negde se pojavio luft ili se nešto zajelo u mehanizmu bravljenja, a to može biti opasno.
 
andrijaijelena
 

andrijaijelena kaže:
Zna li ko koji pritisak trpi toz-34er, posto sam dobio neku municiju na kojoj pise da se koristi u puskama na kojim je odobren pritisak od 1370 bari. Inace u pitanju je municija B&P MB TRICOLOR 12 36GR I RC40 SPECIAL SEMI MAGNUM.

Sada sam gledao na zvanicnim sajtiovima za ova dva proizvodjaca. B&P proizvodi pritisak od 730 bar, a RC od 800. Na puski pise da trpi 65mpa, to je koliko ja znam oko 650bari. Zna li neko da li da pucam, ili ne?
EYE OF THE TIGER
 
Profa
 

andrijaijelena kaže:
Zna li ko koji pritisak trpi toz-34er, posto sam dobio neku municiju na kojoj pise da se koristi u puskama na kojim je odobren pritisak od 1370 bari. Inace u pitanju je municija B&P MB TRICOLOR 12 36GR I RC40 SPECIAL SEMI MAGNUM.


Toz 34 er trpi pritisak od 750 ATM sto iznosi 759.937575 bara. Koliki je dozvoljeni pritisak pise na bloku cevi, skini cevi i pogledaj pa ces se i sam uveriti. Napisano je u ATM. Imam istu takvu pusku pa zbog toga i znam. Municija koju si dobio je prejaka za Toz 34 er pa je zato nemoj ni koristiti. Ne treba nista rizikovati, pucaj samo standardnu municiju. Inace moja iskustva sa ovom puskom su izvanredna tako da ti je toplo preporucujem.

Pozdrav i dobar pogled!
 
ssekir75
 kolega profo, iz koje je godine tvoja tozovka? moja je iz '88 i piše 65 mpa...

kolega andrija, mani te magnume i semimagnume. prvo, zato što ti realno ne trebaju,a drugo da ne uništiš pušku ili ne dao bog ruke i oči. generalno iz nje možeš pucati svu municiju 12/70, ali je pitanje koliko. korišćenje tih jakih punjenja će razglaviti glavu i rasklimati pušku. onda će samo biti pitanje kad će ti se puška raspasti, a to ti u životu ne treba. inače ja imam toz 34 r (bez ejektora) i zadovoljan sam kako mi leži.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Paradox čokovi na sačmaricama ORUŽJE - SVAŠTARA 14 22.12.2013. 20:42
Preticanje pri gađanju sačmaricama LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 117 22.10.2012. 23:08
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,596 posete www.srbijalov.com