Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Čokovi na sačmaricama


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Čokovi na sačmaricama
Podunavac
 Ruske puške (SSSR) proizvedene do 1989. godine su tormentovane za srednji Pmax. 650 bara, a puške proizvedene posle 1989. godine za srednji Pmax. 750 bara. Jer je 1989. godine C.I.P. promenio kriterijume maksimalnog pritiska, a SSSR iako nije bio član C.I.P. ipak se pridržavao međunarodnih normi (verovatno zbog izvoza).
Slobodno se može koristiti municija koja postiže do 15% jače pritiske od označenog srednjeg Pmax. Što znači za puške starije proizvodnje municija koja postiže do 750 bara, a za puške novije proizvodnje municija koja postiže do 860 bara. Sve preko toga loše utiče na pušku a može da bude i opasno. Sve ovo se odnosi na kalibar 12/70.
Tri prsta 2Kolce
 
andrijaijelena
 Hvala vam puno, proverio sam pise 65mpa. Puska je kupljena 2006 godine. Vracam municiju sutra.
EYE OF THE TIGER
 
ssekir75
 to kad je kupljena veze nema. pogledaj ti na bloku sa leve strane pišu neki brojevi. jedan od njih (najduži= ti je serijski broj puške koji je upisan i u oružni list. prve dve cifre na njemu su ti godina proizvodnje.

druže podunavac, reci mi, molim te, koju niskopritiskajuću džebanu bi ti trpao u toze? i kako ja da znam da se neko tamo nije igrao sa punjenjima (ovde mislim na domaće proizvodjače, čiji proizvodi itekako umedu da drmnu)
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
andrijaijelena
 2004 proizvedena.
EYE OF THE TIGER
 
Podunavac
 

ssekir75 kaže:
to kad je kupljena veze nema. pogledaj ti na bloku sa leve strane pišu neki brojevi. jedan od njih (najduži= ti je serijski broj puške koji je upisan i u oružni list. prve dve cifre na njemu su ti godina proizvodnje.

druže podunavac, reci mi, molim te, koju niskopritiskajuću džebanu bi ti trpao u toze? i kako ja da znam da se neko tamo nije igrao sa punjenjima (ovde mislim na domaće proizvodjače, čiji proizvodi itekako umedu da drmnu)



Neznam na kojeg proizvođača misliš i u kojoj cenovnoj klasi. Pošto ja koristim isključivo municiju italijanskih proizvođača onda evo par preporuka. RC 2 Caccia, RC 3 Caccia i RC 4 Caccia Oro. B&P 2MB Classic i B&P 2MB Gigante. Fiocchi Golden Pheasant i Fiocchi JK6 (34 grama). Mirage Standard Game T2.
Što se tiče naših domaćih proizvođača (Krušik i Belom) smatram da je sva municija pogodna za korištenje osim semi-magnum i magnum serija (i možda King serije kod Krušika). Verujem da vode računa o C.I.P. standardima i da ih se pridržavaju.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Ne bih rekao da je puška proizvedena 2004. godine tormentovana za srednji Pmax 650 bara. Pre će biti da je proizvedena do 1989. godine. Ali to je lako proveriti. Ako na njoj piše Made in SSSR ili Sdelano v SSSR onda je proizvedena pre 1989. godine. Ako na njoj piše Made in Rusia onda je proizvodnja novijeg datuma, i čudi me da nije tormentovana na Pmax 750 bara.
Tri prsta 2Kolce
 
Miroslaw
 Rusija nije clanica CIP-a te i ne oznacava svoje oruzje po standardima CIP-a vec oznacava oruzje po maksimalnim radnim pritiscima..hocu reci 750 bari po CIP-u je isto sto i 650 kod Rusa (oruzje se ispituje na isti nacin i kod jednih i kod drugih samo se drugacije obelezava)... Inace gledao sam Toz 34 proizvedenu 2008god sa oznakom 650 bari tako da nemoj da te cudi kolega.
 
andrijaijelena
 Made in Russia, ali nije ni vazno, puno ste mi pomogli, hvala.
EYE OF THE TIGER
 
ssekir75
 druze podunavac, blagodarim! to sam i hteo da cujem.

Miroslaw kaže:
Rusija nije clanica CIP-a te i ne oznacava svoje oruzje po standardima CIP-a vec oznacava oruzje po maksimalnim radnim pritiscima..hocu reci 750 bari po CIP-u je isto sto i 650 kod Rusa (oruzje se ispituje na isti nacin i kod jednih i kod drugih samo se drugacije obelezava)... Inace gledao sam Toz 34 proizvedenu 2008god sa oznakom 650 bari tako da nemoj da te cudi kolega.


ovo mi malo cudno. ako je kod cip-a obelezen srednji radni pritisak, kako je kod rusa maximalni a manji, i pritom ga izjednacavas? pojasni malo ako ti nije tesko.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Kale1204
 Kod ruskih pusaka je oznacen maksimalni radni pritisak,mislim da je 950 bara za 12/76
A clanice CIP-a oznacavaju tormentacioni pritisak (1050,1370 ili koliko god bara za 12/76
U tom grmu lezi zec...
 
Miroslaw
 Radni i termentacioni pritisak su dve razlicite stvari, CIP oznacava sa cim je testirano oruzje a rusi ti napisu sta smes da koristis...
 
ssekir75
 e sad je jasnije. blagodarim!
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Podunavac
 

Miroslaw kaže:
Rusija nije clanica CIP-a te i ne oznacava svoje oruzje po standardima CIP-a vec oznacava oruzje po maksimalnim radnim pritiscima..hocu reci 750 bari po CIP-u je isto sto i 650 kod Rusa (oruzje se ispituje na isti nacin i kod jednih i kod drugih samo se drugacije obelezava)... Inace gledao sam Toz 34 proizvedenu 2008god sa oznakom 650 bari tako da nemoj da te cudi kolega.




Kolega greška. Rusija jeste članica C.I.P. a SSSR nije bio član. C.I.P. ima 14 zemalja članica među kojima je i Rusija. I Jugoslavija je bila članica ali je izbačena 1992. godine. Srbija se priprema za ponovno člnstvo u C.I.P. i nadam se da će to uskoro i postati.
Rusija ne označava svoje oružje po maksimalnim radnim pritiscima, nego po srednjem Pmax. Tormentacija se vrši tormentacionom municijom koja je 30% jača od propisane standardne municije, a za upotrebu je dozvoljena municija koja postiže pritiske do 15% veće od srednjeg Pmax. Znači svaka (ruska) puška može koristiti municiju koja postiže do 15% veće pritiske od onih koji su navedeni na cevi (monobloku).
A i dalje me čudi što na TOZ puškama stoji oznaka 650 bara (stari standard) kada bi trebalo da bude 750 bara.Confused
Na svim Baikal puškama novije proizvodnje je oznaka 75 MPa za 12/70 i 90 MPa za 12/76 magnum.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

Kale1204 kaže:
Kod ruskih pusaka je oznacen maksimalni radni pritisak,mislim da je 950 bara za 12/76
A clanice CIP-a oznacavaju tormentacioni pritisak (1050,1370 ili koliko god bara za 12/76
U tom grmu lezi zec...



Kod ruskih pušaka je naveden srednji Pmax, a ne maksimalni radni pritisak. Maksimalni radni pritisak je do 15% veći od srednjeg Pmax. A za kalibar 12/76 magnum je kod ruskih pušaka srednji Pmax 90 Mpa (900 bara).
Tri prsta 2Kolce
 
darko7x64
 Poštovane kolege,imam jedno pitanje- posedujem bajkalovu MP-153 i živo me interesuje dali može kroz F čok tj.puni čok da se ispaljuju jedinačna zrna tipa breneri i kugle? Kakva su vaša iskustva? Puška ima promenjive čokove F,M,C,CIC.
IN VINO VERITAS
 
Bzena
 

darko7x64 kaže:
Poštovane kolege,imam jedno pitanje- posedujem bajkalovu MP-153 i živo me interesuje dali može kroz F čok tj.puni čok da se ispaljuju jedinačna zrna tipa breneri i kugle? Kakva su vaša iskustva? Puška ima promenjive čokove F,M,C,CIC.


Koliko ja znam ne treba ispaljivati brenere kroz pun cok....
Budi lovac, budi džentlmen Dasa

Kad su dosli gde je sevar gusti,
tada lovac svog gonica pusti,
Gonic vrisnu lovac pusku stisnu
a iz zbuna samo nesto puce
zekan bezi gonic arlauce.
O gonicu pevace se pesme,
nas se gonic zaboravit ne sme!!! Stari Pas srbijalov
 
AJDUK
 Darko sto bi stavljao pun ako imas cilindar, ja mojoj navijem cilindar i ne razmisljam, mada su kolege ispaljivale i iz punog bez problema.
 
darko7x64
 Brener sam i z najužeg čoka ispaljivao iz M-1/2 čoka,bije u crno,čini mi se da bolje bije nego li iz cilindra. Pa rekoh da možda još bolje nosi iz punog čokaiveli
IN VINO VERITAS
 
nidzamotocross
 Sva Brenneke zrna se mogu ispaljivati iz punog coka. Ali se to ne preporucuje. Najbolja preciznost se postize iz otvorenih cokova, a najpreporucljivije je pucati iz polu coka i cilindar coka. Za ostale kugle ti preporucujem da ih pucas iz otvorenijih cokova, ako vec imas mogucnost izmene cokova. Ako bas zelis da koristis pun cok imas veliku paletu potkalibarnih zrna, koja mogu da se pucaju iz jace cokiranih cevi bez problema.
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Bzena
 Ne znam sta da ti kazem, trebalo bi neko iskusniji da ti objasni, meni su rekli da brener ne stavljam u pun cok (mozda i moze), a u polu cok moze bez problema....
Budi lovac, budi džentlmen Dasa

Kad su dosli gde je sevar gusti,
tada lovac svog gonica pusti,
Gonic vrisnu lovac pusku stisnu
a iz zbuna samo nesto puce
zekan bezi gonic arlauce.
O gonicu pevace se pesme,
nas se gonic zaboravit ne sme!!! Stari Pas srbijalov
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Paradox čokovi na sačmaricama ORUŽJE - SVAŠTARA 14 22.12.2013. 20:42
Preticanje pri gađanju sačmaricama LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 117 22.10.2012. 23:08
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,111 posete www.srbijalov.com