Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: "Prva se štenad u vodu bacaju!"


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
"Prva se štenad u vodu bacaju!"
mpeca
  Moje keruse su parene tek posto sazreju to jest posto preskocim prvo teranje a to je cesto bilo nakon 14 meseci.Prve stence nisam bacao i kako bih kada sam jedva cekao da se pojave.Oni crni sa belim ogrlicama pripijeni uz majku koja ih hrani i cuva ......
Ostri su svi bez obzira koje je kocenje i od koje zenke, gone dugo i meni predugo cesto sam cekao u noci po planini,a i pokusavao da nadjem ukradene.....
 
duskov
 Sve su to bapske priče!
 
duskov
 Mislim na ovo da se "prva štenad u vodu bacaju". To nema nikakve veze sa mozgom.
 
Zuban
 Gde ima Dima tu sigurno ima i Vatre ili bar Zara...

Zato netreba "Narodne" kategoricki deklarirati kao neke Babske price ili bla,bla,bla...
Nekoliko Kolega je ovde navelo tacnane predpostavke, zasto su nasi predci to "nekada" tako radili. Ali je ipak neobhodno detaljnije obraditi ovu temu i razjasniti istu.

1. Ta izreka potice iz vremena kada nasi predci nisu ni slutili da postoji Kinologija, shodno tome nisu znali za Kinologiju. A i vredovanje , kao i znanje , oko pasa se u to vremenu kretalo oko tacke "Nula"!

2. U tom vremenu su Ljudi drzali psa/Pse samo iz neke potrebe(Cuvanje stada, dvorista i imovine uopste. Ili ponekog gonica za Lov i Lovokradju!!!)

3.Psi su u vecini slucaja, pored "Cuvara", sluzili kao "Cistaci" Dvorista, Smecista i Nuznika!!!
Znaci morali su ziveti i preziveti od namirnica, koje je covek bacao i koje nisu vise bile za ljudsku ishranu i/ili od Ljudskog i Zivotinjskog Izmeta !!!
Sto cesto i nije bila losa varijanta, naspram Smeca i ukiseljenih/budjavih namirnica coveka koje su cak sta i stetne po zdravlje psa. Izmet je bar bio svez i bez zagadjenosti ili trovan otrovnim/stetnim gljivama budja itd.
Sobzirom da Pas, kao Mesozder nije u stanju svarivati hranu biljnog porekla(neobhodan mu je Enzim za to koga sam ne poseduje!!!), izuzev ako je vec predhodno "preradjena" , svarena ili bar polu-svarena. ...pored Mesa su mu neobhodni i Ugljeni-hidrati itd. ... kojih je u izmetu obicno u "Izobilju". Mnoga ziva bica, pa i Covek, su obicno losi korisnici hrane, tako da cesto i do 60% unosene hrane ne svare za sopstven organizam. Znaci Izmet moze sadrzati i do 60%, za zivot, upotrebljivih sastojaka.! Jos namuceniji su bili oni psi koji su negde bili vezani/zatvoreni i koji nisu imali mogucnost doci do bilo kakvog izmeta. Oni su na milost i nemilost vlasnika MORALI preziveti samo od pokvarenih, ljudskih namirnica ili od po koje budjave kore hleba ili Proje i Kacamka. U Proji i u Kacamku, nije bilo dovoljno upotebljivih sastojaka da bi pas samo PREZIVEO, osim ako u njima nije bilo malo cvaraka i masti!

4. Kao sto su Kolege predhodno izneli, Kuje se mogu osteniti i sa 8-9 meseca. Sto znaci da su kuje same bile "nedovrsene", a vec su morale biti dobre Majke!!! Sto bi isto znacilo kao kad bi nasa Deca sa oko 7-9 godina ostala trudna i sa oko 8-10 god. Radjala Decu (1. god. Psa = 14god Coveka!)!!!
STRASNA POMISAO I NEMOGUCA MISIJA!!!
Sto dalje znaci da Deca radjaju Decu!!!
Znaci takve kuje nisu bile ni Mentalno ni Fizicki u stanju izvesti to kako treba. Uz to ,kao sto napisah, ni Hrana nije bila u izobilju a jos manje adekvatna. Takvi stenci su vrlo cesto uginula, ostala gedzava , napacena, namucena i jednostavno nikakva. A "majke" su bile kompletno nemocne odnegovati svoje potomke. Ma da vecina tih Kujica nisu ni gravidnost prezivela. Onih par jadnika, koji su preziveli, Kuje su obicno pod stresom ujedale, lose vaspitavale itd. A i kako bi kad ni same jos nisu sazrele.Tj. I same su jos "Deca". Zbog svoje nezrelosti Stresa i nedostatka hrane. stalno su izujedale svoje stence ukratko posle stenjenja. Odnosno, pri svakom zalogaju koji su dobijale ili uspele nekako nabaviti. Dok su jele, stenci su "Slepi" kmeceli i kretali se u Logoru nemirno. Kuja je to shvatila kao Konkurenciju i napad na hranu koja je njoj bila neobhodna i "Konkurente" nemilosrno odbijala od svoje hrane. Sobzirom da su Stenci jos bili "Slepi" nisu bili svesni zasto su kaznjeni i na svaki korak! Stenci su od tog "Kaznjavanja" dozivotno zadrzali nepopravljive Psihicka-ostecenja!!! Jedni su postali Plasljivi na sve i svasta. Drugi nisu nikada vise bili u stanju biti opusteni. Treci su, da bi se odbranili, postali agresivni prema svima pa i prema (kasnijem) Vlasniku(vrlo cesta pojava!) itd., itd....
Obzirom da se to skoro stalno desavalo/desava, Narod je dosao (sa pravom) do zakljucka ...da se Prvi Stenci bacaju u Vodu...
... naravno,neznavsi pravi razlog, zasto su (obicno) Prvi stenci takvi postali. A i kako bi kad su bili Nepismeni, Sujeverni i puni kompleksa i straha i strahopostovanja. Prema Vladarima, Vojsci, Zandarima, Zakonu, Zlocincima,Bogu, Djavolu, Vracevima/Vracarkama , Vracarenju.........
Sto dalje znaci da sva ta Narodna verovanja nisu besmislene izmisljotine(bar ne vecina) nasih Predaka. One su samo preneto iskustvo iz njihovog vremena. Sto isto znaci da nasi predci nisu bili Glupi(neinteligentni), vec da su namerno "Drzani" Glupim (nepismenim i neinformisanim) iz nama danas vrlo dobro poznatih razloga!
Dali su ta preneta iskustva i danas Aktuelna, ili od vaznosti/vrednosti, vredi preispitati iz generacije u generaciju i to uvek iznova.Stari

5. Danas zbog prisustva adekvatne hrane za pose, zbog znaja i iskustva, ali i zbog nekoriscenja premladih Kuja za priplod (obicno tek posle 1. ili jos bolje 2. teranja! tj. bar 16-18 meseca starosti!)ova Narodna izreka gubi na tezini ili samom znacaju. Odnosno nije prenosljiva na danasnju OZBILJNU KINOLOGIJU!
Osim kod onih medju nama,koji i danas svoje Kujice sto pre ture pod Kera, pri 1. teranju. Mada se kod njih stece utisak da nije Nepismenost u pitanju....;) Strasno!!!ShockAngry
...razmislite o tome, vredno je...!
...vas Zuban.
...za sazaljenje nije potrebno nista.Njega dobijamo dzabe. Zavidnost se ne dobija na poklon. Zavidnost se mora radom zaraditi. A ja imam mnogo da radim...

...pusti zavidnike da zavide i mrznike da mrze. Sta mi bog dao, to covek nema pravo da mi uzme. Ja sam covek i imam svoj cilj. Ko me zato prezire, sam ne vredi mnogo...
 
ivanfox
 U bre kolega Zuban pa ti kad počneš da obrađuješ temu... treba mi godišnji odmor da to pročitam.Vidi se da imaš nadahnuće u svim oblastima lova i kinologije ali baš je to predugačko pa sve na kraju pomalo gubi koncepciju.IZVINI(možda subjektivno) ali moje mišljenje.Ja ću reći samo dve stvari.Prva je neozbiljna i sujeverna.Od najstarijih ljudi sam slušao kao dete da kučići iz prvog legla najbolje osećaju vampire jer imaju najbolji njuh i da su se samo kučići iz prvog legla ostavljala za takve namene.A druga ozbiljna iz ličnog iskustva.Moja prva brakirka je bila iz prvog legla njene majke i imala je odličan njuh i lovne osobine.Znam još nekoliko pasa od ranije koji su bili odlični,isto dobijeni iz prvih legla.
 
DakiNS
 

ivanfox kaže:
U bre kolega Zuban pa ti kad počneš da obrađuješ temu... treba mi godišnji odmor da to pročitam.Vidi se da imaš nadahnuće u svim oblastima lova i kinologije ali baš je to predugačko pa sve na kraju pomalo gubi koncepciju.IZVINI(možda subjektivno) ali moje mišljenje.Ja ću reći samo dve stvari.Prva je neozbiljna i sujeverna.Od najstarijih ljudi sam slušao kao dete da kučići iz prvog legla najbolje osećaju vampire jer imaju najbolji njuh i da su se samo kučići iz prvog legla ostavljala za takve namene.A druga ozbiljna iz ličnog iskustva.Moja prva brakirka je bila iz prvog legla njene majke i imala je odličan njuh i lovne osobine.Znam još nekoliko pasa od ranije koji su bili odlični,isto dobijeni iz prvih legla.

Kolega očigledno gubiš koncentraciju,ali nemoj druge zbog toga sputavati.Lično mislim da je kolega Zuban izneo jedan vrlo interesantan deo našeg folklora . Svaki folklor je vrlo često deo zdrave logike , iskustva i razuma (osim mitologije ). Sa uživanjem sam čitao to obrazloženje
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Zuban
 

ivanfox kaže:
U bre kolega Zuban pa ti kad počneš da obrađuješ temu... treba mi godišnji odmor da to pročitam.Vidi se da imaš nadahnuće u svim oblastima lova i kinologije ali baš je to predugačko pa sve na kraju pomalo gubi koncepciju.IZVINI(možda subjektivno) ali moje mišljenje.Ja ću reći samo dve stvari.Prva je neozbiljna i sujeverna.Od najstarijih ljudi sam slušao kao dete da kučići iz prvog legla najbolje osećaju vampire jer imaju najbolji njuh i da su se samo kučići iz prvog legla ostavljala za takve namene.A druga ozbiljna iz ličnog iskustva.Moja prva brakirka je bila iz prvog legla njene majke i imala je odličan njuh i lovne osobine.Znam još nekoliko pasa od ranije koji su bili odlični,isto dobijeni iz prvih legla.



@ Vidite ,Kolega Ivanfox to je moj nacin pisanja. Iako ponekad "odlutam" ili mozda napisem "Dzepni Roman". A sve to zato da bi se prenelo neko TEMELJITO znanje ili uslo u SRZ necega. Ovih povrsinskih stvari, mislim da ima na pretek?! Ja sam svojevremeno i u Skoli znao "Preterivati" sa nekim izlaganjima na temama koje su mi "lezale". Ponekada sam za neki zadatak (temu), za koji smo imali 7 ili 14 dana vremena, da pripremimo referat, znao doci na cas sa "punom Fasciklom" od po 20-40 stranica A4. Dok su u pocetku Nastavnici, nosili "Fasciklu"sa sobom Kuci, da sve procitaju i daju ocenu, na koju sam ponekada cekao vise od nedelju dana, dok su moji drugovi i drugarice svoje ocene dobijali za 1-2 dana.Kasnije su obicno procitali samo uvod a ostalo tek samo prelistali. i obicno odmah dodelili ocenu. ... A jos kasnije, kada smo dobijali "Grozne" teme iza koje nisam imao nikakav "plan" i jedva napisao 1 Stranicu, tj. samo uvod teme. Znao sam napakovati po 60-80 A4 stranica, vec ocenjenih radova, zajedno u jednu "Fasciklu". Dodavajuci samo Uvod nove teme, tj. Naslovna strana=1 list. Sobzirom da sam dobro poznavao nastavnika i njegove mane i vrline, odmah pri ulasku Nastavnika na cas, dlucno sam se javljao medju prvima, da predam svoj "Rad" Nastavniku. Drzeci pritom "Debelu Fasciklu" u rukama . Videvsi preteranu "Fasciklu" , Nastavnik rece: Sta ti je to? Pa zar to sve za ovu temu? Pa ti nisi normalan! ...pa zar ja trebam sada da uzmem ceo godisnji odmor samo za tebe, da procitam to sve?!;) ...a ostali? ...ne,ne, necemo tako...! Nego evo tebi lepo Petica...Sedi i postedi me tvojih komentara...!SmekoSmekoBravo 2B)Veselo 2Dasa

@ Ovo o Prvim Stencima i Djavolima su u sustini Sujeverstvo. Ma da i tu ima malo istine. A objasnicu van i zasto. Naime nesiguran i plasljiv Pas, je pas koji na svaku sitnicu reaguje. Obicno je izvanredan za svu vrstu UZBUNE! Dok Ostar Pas, pun sebe i hrabrosti dopusta "Neprijatelju" da mu se priblizi, da bi mogao da ga "Djapi", obicno lane na neprijatelja u zadnjem trenutku, ako uopste!
Nesiguran i Plasljiv pas, koji nema hrabrost, obicno "hrabrost" crpi iz uzajamnog zivota u sklopu "copora" (covek, ukucani itd.). Posto je stalno pod Stresom straha, ne dopusta neprijatelju da mu se priblizi. Sto mozemo vrlo cesto posmatrati po komsiluku de pojedini psi Laju po celu noc na "Zvezde" ili "Mesec"! Znaci cim nesto cuje ili negde nesto zaskripi, odmah digne Uzbunu za svaki slucaj! Kada uzmemo u obzir ovo sto sam vec napisao u predhodnom postu, u vezi prvih steneta, koji su najcesce bili Straho-Agresivni, ne cudi da su neki Sujeverni verovali u to. A posebno tada kada nisu sami nista culi a i tako vec ocekivali dolazak nekog "Djavola" te noci...!!! Sutradan su to izpricali Sujevernim Komsijama, po komsiluku. A kada je neko od komsija, koji je bio pod uticajem straha i ispricane price, o "Djavolu" koji je bio kod komsije protekle noci , ovo sledeceg jutra potvrdio ili bar sumnjao da je i kod njega bio "Djavo". Eto nam price o "Djavolima" i Prvim Stencima...!!! A ako je nekim slucajem to sirio neki Pop, koji je obicno u to vreme, jedini bio Pismen, ista prica postade "Stvarnost" i celo Selo veruje u to...!!!
@ Ova cinjenica da ste vi imali dobre pse iz prvog legla , a i ja sam imao i iz 1.,2.,3.,4., pokazuje/dokazuje, da to nema nikakve veze iz kojeg legla poticu stenci. Vazno je samo da su od dobrih roditelja, da su dobro odnegovani, da su im Majke "ciste" u glavi, da su dobro vaspitani, obuceni i ulovljeni i uz malo srece(koja je uvek potrebna) Stenci ce postati pravi lovacki psi...!;)Bye
...za sazaljenje nije potrebno nista.Njega dobijamo dzabe. Zavidnost se ne dobija na poklon. Zavidnost se mora radom zaraditi. A ja imam mnogo da radim...

...pusti zavidnike da zavide i mrznike da mrze. Sta mi bog dao, to covek nema pravo da mi uzme. Ja sam covek i imam svoj cilj. Ko me zato prezire, sam ne vredi mnogo...
 
ivanfox
 Daki,ja stvarno nikog nisam hteo da sputavam jer računam mi iskusniji to sve uglavnom znamo manje-više a ovi mlađi početnici koji čitaju naše upise svi znamo koliko ih mrzi da čitaju duge tekstove,izlaganja,ko u školi naravno.Nego za ono 20-40 strana pa 60-80,pa ja da sam to uradio u srednjoj školi mene bi ili poslali kod psihologa ili bi me kidnapovali Ameri možda Japanci misleći da sam reinkarnacija Nikole itanjeTesle!IZVINI Zubane,morao sam se malo našaliti.ZivioRodjo
 
spiker-mrmosh
 Moracu ponovo - cisto radi istine i pravilnog informisanja clanova ovog foruma da se osvrnem na neka predhodna izlaganja i neistine iznete u njima .
1- Pas moze da vari hranu biljnog porekla - i ne fali mu nikakav enzim za to ! Svi ugljeni hidrati su biljnog porekla i u velikom procentu se nalaze u zrnu zitarica (psenica, kukuruz, jecam , ovas) , pirincu , krompiru , pasulju, geasku (koji se na preporucuju u ishrani pasa zbog stvaranja velike kolicine gasova) i ostalom povrcu itd . Cak sta vise u satatav granulirane hrane (koji svi manje ili vise koristimo) preko 60 %, pa cak i do-- 80% ulaze hraniva biljnog porekla - koje psi bez problema vare .
Psi kao i ostali neprezivari - ne mogu da vare celulozu ! A tu spadaju drvenasti deo biljaka (kukuruzna trska, psenicna slama , kora i siblje drveca itd) , koje niko i ne koristi u ishrani pasa .
2- Prosecana starost u kojoj kuje ulaze u "pubertet" je 9-10 meseci ( kod srednje krupnih i krupnih rasa to je mnogo kasnije u proseku 15 meseci, pa cak ide i do 24 meseca) . Tako da ako uzmemo jos plus prosecnih 2 meseca gravidnosti kuje - stenjenje nikako ne moze da bude u 8 meseci . Cak i da se desi - ta mogucnost se meri u promilima . Posebno sto sve to u mnogome zavisi od kvaliteta hrane , uslova drzanja , opste razvijenosti organizma i sl - tako da ce lose hranjene kuje u neadekvatnim uslovima drzanja imati prvi polni ciklus jos mnogo , mnogo kasnije od prosecnog . A vrlo cesto nece u opste ni imati ciklus ili ce imati tiha trazenja kod kojih kuje ne pustaju kera da ih oplodi .
3- Orjentaciono merenje starosti psa u odnosu na ljudske godine je 1 prema 7 , a ne 1 prema 14 . Sto je uzeto vise radi nekog poredjenja , a ne kao paralela stvarnog odnosa u razvoju pseceg i ljudskog oranizma (ukljucujuci i polne odlike) . Koliko je to poredjenje cisto radi "fola" govori i to - da recimo pas sa svojih navrsenih godinu dana maltene je zavrsio svoj fizicki rast ,sto bi (po tom poredjenju) odgovaralo detetu od 7 godina koje je maltene tek pocelo da raste .

Znaci nista zlonamerno - samo bi zamolio kolege da budu svesni svojih "znanja" na odredjene teme , kako bi u sto manjoj meri iznosili dezinformacije i neistine na ovom forumu . Sto bi posebni moglo da zbuni i dovede u zabludu mlade odgajivace na ovom forumu - kojih hvala Bogu ima u prilicnom broju .
E sad ko voli da cita bajke - neka cita . Ja tu zaista ne mogu nista .
Pozdrav kolege - sve najbolje u novoj 2012-oj ! iveli 3
* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
Zuban
 

spiker-mrmosh kaže:
Moracu ponovo - cisto radi istine i pravilnog informisanja clanova ovog foruma da se osvrnem na neka predhodna izlaganja i neistine iznete u njima .
1- Pas moze da vari hranu biljnog porekla - i ne fali mu nikakav enzim za to ! Svi ugljeni hidrati su biljnog porekla i u velikom procentu se nalaze u zrnu zitarica (psenica, kukuruz, jecam , ovas) , pirincu , krompiru , pasulju, geasku (koji se na preporucuju u ishrani pasa zbog stvaranja velike kolicine gasova) i ostalom povrcu itd . Cak sta vise u satatav granulirane hrane (koji svi manje ili vise koristimo) preko 60 %, pa cak i do-- 80% ulaze hraniva biljnog porekla - koje psi bez problema vare .
Psi kao i ostali neprezivari - ne mogu da vare celulozu ! A tu spadaju drvenasti deo biljaka (kukuruzna trska, psenicna slama , kora i siblje drveca itd) , koje niko i ne koristi u ishrani pasa .
2- Prosecana starost u kojoj kuje ulaze u "pubertet" je 9-10 meseci ( kod srednje krupnih i krupnih rasa to je mnogo kasnije u proseku 15 meseci, pa cak ide i do 24 meseca) . Tako da ako uzmemo jos plus prosecnih 2 meseca gravidnosti kuje - stenjenje nikako ne moze da bude u 8 meseci . Cak i da se desi - ta mogucnost se meri u promilima . Posebno sto sve to u mnogome zavisi od kvaliteta hrane , uslova drzanja , opste razvijenosti organizma i sl - tako da ce lose hranjene kuje u neadekvatnim uslovima drzanja imati prvi polni ciklus jos mnogo , mnogo kasnije od prosecnog . A vrlo cesto nece u opste ni imati ciklus ili ce imati tiha trazenja kod kojih kuje ne pustaju kera da ih oplodi .
3- Orjentaciono merenje starosti psa u odnosu na ljudske godine je 1 prema 7 , a ne 1 prema 14 . Sto je uzeto vise radi nekog poredjenja , a ne kao paralela stvarnog odnosa u razvoju pseceg i ljudskog oranizma (ukljucujuci i polne odlike) . Koliko je to poredjenje cisto radi "fola" govori i to - da recimo pas sa svojih navrsenih godinu dana maltene je zavrsio svoj fizicki rast ,sto bi (po tom poredjenju) odgovaralo detetu od 7 godina koje je maltene tek pocelo da raste .

Znaci nista zlonamerno - samo bi zamolio kolege da budu svesni svojih "znanja" na odredjene teme , kako bi u sto manjoj meri iznosili dezinformacije i neistine na ovom forumu . Sto bi posebni moglo da zbuni i dovede u zabludu mlade odgajivace na ovom forumu - kojih hvala Bogu ima u prilicnom broju .
E sad ko voli da cita bajke - neka cita . Ja tu zaista ne mogu nista .
Pozdrav kolege - sve najbolje u novoj 2012-oj ! iveli 3



@ Spiker, Stop,stop,stop... Da koristim vase cesto upotebljene reci: ...E nece moci da je tako...!
A i da sam negde nesto pogresio, vi ste po obicaju odmah tu da me ispravite i zato vam hvala! Ali po obicaju ni ovog puta niste u pravu.
U trenutcima kada se postavlja pitanje kome treba verovati, Vama ili Nauci, ja cu sigurno pre verovati Nauci i vec napisamoj reci! Ja sam vam i prosle godine na BK forumu postavio tabelu, kako se racunaju i kakav je odnos psece =ljudske godine! Pa mi je mrsko to sada ponovo napisati. Obizirom da ste cesto po internetu, umesto da skupljate "Slicice" vi procitajte sta Nauka/Naucnici o tome pisu. Racunanje 1:7 je prosek tj. povrsinsko, preko palca racunanje! 1:7 je samo "Narodna" a Nauka kaze da je u 1. godini zivota odnos 1:12. ...a u novije vreme cak 1:14. (kaze Nauka!). ...u drugoj 1:8, itd. ...kasnije je ispod 1:6. Tako da pas u odredjenoj starosti dolazi do navedenog proseka od 1:7! Tako da sami mozete izracunati dali je (odprilike) to tacno sta sam napisao.
Takodje niste dobro procitali moje izlaganje, u vezi sa Encimom/Svarivanjem hrane , biljnog porekla,a ni, kako ste vi dopunili Celuloze (koju sam nazalost propustio spomenuti ) Da ste pazljivo procitali tekst, videli bi da sam naveo ..."preradjenu", svarenu i polusvarenu hranu, biljnog porekla! Jer kako ste i vi naveli : Pas nemoze Zitarice svarivati u ne "preradjenom" stanju! Pa se po ko zna koji put pitam sta tu nije tacno i zasto stalno pokusavate moje tekstove svesti, samo na neke "Bajke"?!
A i ovo po pitanju Puberteta, Zrelosti psa i Gravidnosti Kuja, Da se dugo bavite Uzgojem pasa i da posedujete neko Zavidno Iskustvo sigurno biste to sami doziveli ili nbar videli negde. Pa se onda nebi cudili ili iznosili takve Demente, koji Vas u sustini cine Smesnim!
Moj drugarski savet: Skinite "Oglav" sa glave. Prihvatite me onakvog kakav sam. Promenite malo glediste na moju licnost, iskustvo i znanje. Detaljno preispitajte sebe i vase "komplekse" prema drugima, na ovim Forumima. Procitajte tekstove temeljito i do kraja. Pa ako i onda pronadjete nesto da nije tacno ili nedovrseno, vi slobodno dopunite ili ispravite. Siguran sam da se zato niko nece naljutiti, a ponajmanje Ja!. Bas u suprotnom , bicu vam jos zahvalan za svaku TACNU dopunu, kao sto sam vam i dosada vec nekoliko puta rekao Hvala...!!! ;) Bye

ps. Iz svake moje price/"bajke", mozete izmedju redova lako prepoznati sta je pisac stime hteo da kaze. Takodje su sve te Price/"bajke" tacne i negde vidjene/dozivljene.! To su u sustini kroz pricu prenete poruke/saveti/iskustvo. Za koje je samo potrebno "Oko" i malo maste u glavi, da bi se razumela Logika, koja UVEK iza toga stoji...
...za sazaljenje nije potrebno nista.Njega dobijamo dzabe. Zavidnost se ne dobija na poklon. Zavidnost se mora radom zaraditi. A ja imam mnogo da radim...

...pusti zavidnike da zavide i mrznike da mrze. Sta mi bog dao, to covek nema pravo da mi uzme. Ja sam covek i imam svoj cilj. Ko me zato prezire, sam ne vredi mnogo...
 
WILD SENSE
 

Zuban kaže:
Gde ima Dima tu sigurno ima i Vatre ili bar Zara...

Zato netreba "Narodne" kategoricki deklarirati kao neke Babske price ili bla,bla,bla...
Nekoliko Kolega je ovde navelo tacnane predpostavke, zasto su nasi predci to "nekada" tako radili. Ali je ipak neobhodno detaljnije obraditi ovu temu i razjasniti istu.

1. Ta izreka potice iz vremena kada nasi predci nisu ni slutili da postoji Kinologija, shodno tome nisu znali za Kinologiju. A i vredovanje , kao i znanje , oko pasa se u to vremenu kretalo oko tacke "Nula"!

2. U tom vremenu su Ljudi drzali psa/Pse samo iz neke potrebe(Cuvanje stada, dvorista i imovine uopste. Ili ponekog gonica za Lov i Lovokradju!!!)

3.Psi su u vecini slucaja, pored "Cuvara", sluzili kao "Cistaci" Dvorista, Smecista i Nuznika!!!
Znaci morali su ziveti i preziveti od namirnica, koje je covek bacao i koje nisu vise bile za ljudsku ishranu i/ili od Ljudskog i Zivotinjskog Izmeta !!!
Sto cesto i nije bila losa varijanta, naspram Smeca i ukiseljenih/budjavih namirnica coveka koje su cak sta i stetne po zdravlje psa. Izmet je bar bio svez i bez zagadjenosti ili trovan otrovnim/stetnim gljivama budja itd.
Sobzirom da Pas, kao Mesozder nije u stanju svarivati hranu biljnog porekla(neobhodan mu je Enzim za to koga sam ne poseduje!!!), izuzev ako je vec predhodno "preradjena" , svarena ili bar polu-svarena. ...pored Mesa su mu neobhodni i Ugljeni-hidrati itd. ... kojih je u izmetu obicno u "Izobilju". Mnoga ziva bica, pa i Covek, su obicno losi korisnici hrane, tako da cesto i do 60% unosene hrane ne svare za sopstven organizam. Znaci Izmet moze sadrzati i do 60%, za zivot, upotrebljivih sastojaka.! Jos namuceniji su bili oni psi koji su negde bili vezani/zatvoreni i koji nisu imali mogucnost doci do bilo kakvog izmeta. Oni su na milost i nemilost vlasnika MORALI preziveti samo od pokvarenih, ljudskih namirnica ili od po koje budjave kore hleba ili Proje i Kacamka. U Proji i u Kacamku, nije bilo dovoljno upotebljivih sastojaka da bi pas samo PREZIVEO, osim ako u njima nije bilo malo cvaraka i masti!

4. Kao sto su Kolege predhodno izneli, Kuje se mogu osteniti i sa 8-9 meseca. Sto znaci da su kuje same bile "nedovrsene", a vec su morale biti dobre Majke!!! Sto bi isto znacilo kao kad bi nasa Deca sa oko 7-9 godina ostala trudna i sa oko 8-10 god. Radjala Decu (1. god. Psa = 14god Coveka!)!!!
STRASNA POMISAO I NEMOGUCA MISIJA!!!
Sto dalje znaci da Deca radjaju Decu!!!
Znaci takve kuje nisu bile ni Mentalno ni Fizicki u stanju izvesti to kako treba. Uz to ,kao sto napisah, ni Hrana nije bila u izobilju a jos manje adekvatna. Takvi stenci su vrlo cesto uginula, ostala gedzava , napacena, namucena i jednostavno nikakva. A "majke" su bile kompletno nemocne odnegovati svoje potomke. Ma da vecina tih Kujica nisu ni gravidnost prezivela. Onih par jadnika, koji su preziveli, Kuje su obicno pod stresom ujedale, lose vaspitavale itd. A i kako bi kad ni same jos nisu sazrele.Tj. I same su jos "Deca". Zbog svoje nezrelosti Stresa i nedostatka hrane. stalno su izujedale svoje stence ukratko posle stenjenja. Odnosno, pri svakom zalogaju koji su dobijale ili uspele nekako nabaviti. Dok su jele, stenci su "Slepi" kmeceli i kretali se u Logoru nemirno. Kuja je to shvatila kao Konkurenciju i napad na hranu koja je njoj bila neobhodna i "Konkurente" nemilosrno odbijala od svoje hrane. Sobzirom da su Stenci jos bili "Slepi" nisu bili svesni zasto su kaznjeni i na svaki korak! Stenci su od tog "Kaznjavanja" dozivotno zadrzali nepopravljive Psihicka-ostecenja!!! Jedni su postali Plasljivi na sve i svasta. Drugi nisu nikada vise bili u stanju biti opusteni. Treci su, da bi se odbranili, postali agresivni prema svima pa i prema (kasnijem) Vlasniku(vrlo cesta pojava!) itd., itd....
Obzirom da se to skoro stalno desavalo/desava, Narod je dosao (sa pravom) do zakljucka ...da se Prvi Stenci bacaju u Vodu...
... naravno,neznavsi pravi razlog, zasto su (obicno) Prvi stenci takvi postali. A i kako bi kad su bili Nepismeni, Sujeverni i puni kompleksa i straha i strahopostovanja. Prema Vladarima, Vojsci, Zandarima, Zakonu, Zlocincima,Bogu, Djavolu, Vracevima/Vracarkama , Vracarenju.........
Sto dalje znaci da sva ta Narodna verovanja nisu besmislene izmisljotine(bar ne vecina) nasih Predaka. One su samo preneto iskustvo iz njihovog vremena. Sto isto znaci da nasi predci nisu bili Glupi(neinteligentni), vec da su namerno "Drzani" Glupim (nepismenim i neinformisanim) iz nama danas vrlo dobro poznatih razloga!
Dali su ta preneta iskustva i danas Aktuelna, ili od vaznosti/vrednosti, vredi preispitati iz generacije u generaciju i to uvek iznova.Stari

5. Danas zbog prisustva adekvatne hrane za pose, zbog znaja i iskustva, ali i zbog nekoriscenja premladih Kuja za priplod (obicno tek posle 1. ili jos bolje 2. teranja! tj. bar 16-18 meseca starosti!)ova Narodna izreka gubi na tezini ili samom znacaju. Odnosno nije prenosljiva na danasnju OZBILJNU KINOLOGIJU!
Osim kod onih medju nama,koji i danas svoje Kujice sto pre ture pod Kera, pri 1. teranju. Mada se kod njih stece utisak da nije Nepismenost u pitanju....;) Strasno!!!ShockAngry
...razmislite o tome, vredno je...!
...vas Zuban.


Zuban po obicaju odlican tekst.Potkovan prakticnim znanjem.Sva cast
Svestranost
 
duskov
 Ja bih se ipak vratio na temu.
Tradicionalisti imaju mnogo štošta dobroga pa i poslovica:" prvi se kučići u vodu bacaju!", ima mnogi šire sociiloško, filosofsko, kulturološko, tradicionalističko i svako drugo značenje.
Sa nekim kolegama koji su, očigledno, potkovani znanjem u ovoj oblasti, nijesam spreman da polemišem posebno kada se teza i tema o prvim štenadima proširi na neka druga naučna saznanja iz života naših pomoćnika ili ljubimaca.
A ako se uzme u obzir nivo znanja koji se mjeri neslućenim veličinama, u koje ni sada ne sumljam, onda me želja za polemikom prolazi istog časa.
Ali, ipak, da se vratim-štencima.
Kao amater i laik za ovu oblast zaključio sam da prvu štenad ne treba bacati!
Dešavalo mi se da iz prvog legla dobijem vrhunskog kera. Eto to sam htio da kažem.
Ja ne znam, ali to znaju stručnjaci, da li je prvi kot kuje i nakon njene starosti od 20 mjeseci-prvi ili se to računa po tome koliko puta je prije koćenja imala tjeranje!?
Ja mislim da je prvi kot onda kada se kučka prvi put okoti pa bilo to u njenim poznijim godinama, ne računajući njenu spremnost za parenjem prije toga.
Da li ova "prva štenad" kasnije pokazuju neke anomalije u psihofizičkom razvoju, nije mi poznato, ali bi i to trebalo da bude zadata tema za one koji mnogo znaju a žele da to svoje znanje podijele sa drugim tj. da ga objelodane na zadovoljstvo čitaoca portala "Srbijalov".
Naši preci sa mnogim porukama i iskustvima su itekako imali pravo. Ja opet mislim, obzirom na moje skromno znanje, da su oni poslovicom "prva se štenad u vodu bacaju" mislili na neke druge pojave u društvu, nauci ili politici...
Ako griješim, neka mi se oprosti...
 
sukic
 kokege jedno pitanje ja licno imam 2 nkd po 6 mes ali od starog lovca sam cuo pricu kaze ovako njegov najbolji ker pticar kojeg je ikad imao a uginuo mu je od starosti pre 10 god a on je bio 1kocenje kuje koja je bila uparena sa rodjenim bratom iz istog legla dali je to moguce .......
Dragoljupe
 
huntinggirl1
 to je jako veliki incest i nije ni dozvoljen, a još manje preporučljiv,
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
sabatti
 

sukic kaže:
kokege jedno pitanje ja licno imam 2 nkd po 6 mes ali od starog lovca sam cuo pricu kaze ovako njegov najbolji ker pticar kojeg je ikad imao a uginuo mu je od starosti pre 10 god a on je bio 1kocenje kuje koja je bila uparena sa rodjenim bratom iz istog legla dali je to moguce .......
genetika i genetski kod su cudne stvari.a ovo sto si napisao moguce je sto da ne,ali moze da se dese i bizarne stvari.
 
Bosic
 Prvostenci imaju najizostrenija cula tako da ova izreka nije tacna...
 
sukic
 

huntinggirl1 kaže:
to je jako veliki incest i nije ni dozvoljen, a još manje preporučljiv,

Dragoljupe
 
sukic
 

huntinggirl1 kaže:
to je jako veliki incest i nije ni dozvoljen, a još manje preporučljiv,
ma ja znam da se to ne radi ali samo kazem sta mi je on rekao a pouzdan covek to mu se desilo slucajno imao je dva steneta iz istog legla i tako se desilo .....
Dragoljupe
 
Zuban
 

duskov kaže:
Ja bih se ipak vratio na temu.
Tradicionalisti imaju mnogo štošta dobroga pa i poslovica:" prvi se kučići u vodu bacaju!", ima mnogi šire sociiloško, filosofsko, kulturološko, tradicionalističko i svako drugo značenje.
Sa nekim kolegama koji su, očigledno, potkovani znanjem u ovoj oblasti, nijesam spreman da polemišem posebno kada se teza i tema o prvim štenadima proširi na neka druga naučna saznanja iz života naših pomoćnika ili ljubimaca.
A ako se uzme u obzir nivo znanja koji se mjeri neslućenim veličinama, u koje ni sada ne sumljam, onda me želja za polemikom prolazi istog časa.
Ali, ipak, da se vratim-štencima.
Kao amater i laik za ovu oblast zaključio sam da prvu štenad ne treba bacati!
Dešavalo mi se da iz prvog legla dobijem vrhunskog kera. Eto to sam htio da kažem.
Ja ne znam, ali to znaju stručnjaci, da li je prvi kot kuje i nakon njene starosti od 20 mjeseci-prvi ili se to računa po tome koliko puta je prije koćenja imala tjeranje!?
Ja mislim da je prvi kot onda kada se kučka prvi put okoti pa bilo to u njenim poznijim godinama, ne računajući njenu spremnost za parenjem prije toga.
Da li ova "prva štenad" kasnije pokazuju neke anomalije u psihofizičkom razvoju, nije mi poznato, ali bi i to trebalo da bude zadata tema za one koji mnogo znaju a žele da to svoje znanje podijele sa drugim tj. da ga objelodane na zadovoljstvo čitaoca portala "Srbijalov".
Naši preci sa mnogim porukama i iskustvima su itekako imali pravo. Ja opet mislim, obzirom na moje skromno znanje, da su oni poslovicom "prva se štenad u vodu bacaju" mislili na neke druge pojave u društvu, nauci ili politici...
Ako griješim, neka mi se oprosti...


Kolega Sekulic, bas mi se svidja vas post i ima u njemu mnogo tacnog, istinitog a i mudrog. Obzirom da mi se nacin pisanja svidja, pogledam(sto inace redko cinim) vas profil i vidim da ste em skolovana osoba em zreo covek, sto mi se takodje svidja. Obzirom, da ste uz to jos i Novinar po zanimanju, nije ni cudo sto mi se vas tekst svideo. E sada, ja sam napisao(ako se odnosi na mene) ono u sta Verujem da je bar priblizno istinito, kada se ova izreka odnosi na Psa/Pse. Bar sam se sa time zadrzavao godinama i razmisljao, posmatrao i izvukao pouke/zakljucke iz vidjenog. Dali je to sada jedina Istina ili samo delom, neznam ali i cisto sumnjam. U suprotnom bih se zvao Isus...a i trava bi mi sigurno iznikla na Dlanu! Ako vi imate drugo objasnjenj ili bar neku logicnu Tezu, ja bih i to prihvatio ili bar sa zadovoljsvom citao. ... i ako je logicno, mozda bih nesto i zadrzao itd. Moja Teza, (jer nesto drugo i nije, jer se nemoze Nucnicki dokazati!) se oslanja na zivotno iskustvo, posmatranje itd. Ustvari, samo je jedan pokusaj objasniti nesto, tj, Zasto je to (mozda)tako ?! I naravno, shodno mojih "Ucitelja"(Mica Minimax, Bora "Corba", Djordje Balasevic,...), tj, ljudi koji su mi bili/sluzili za primer(kad sam bio "Klinac"). Znaci, ovo su samo moja "Sitna Razmisljanja" i nista vise , ali ni manje. Zavrsicu sad ovo pisanje sa 2 izreke: 1. je od Konfuzius-a, koji kaze: ...ko jednom pocini gresku, a istu ne izpravi, sigurno ce pociniti i drugu!
A 2. je od Mahatma Gandhi-ja, koji kaze:...Prvo te Ignorisu, pa te Vredjaju, a onda Izsmejavaju i na kraju ih pobedis...
Drago mi je da ste tu i radujem se nekom novom prilogu.
Uvek vam dobar pogled
ZubanB)Bye
...za sazaljenje nije potrebno nista.Njega dobijamo dzabe. Zavidnost se ne dobija na poklon. Zavidnost se mora radom zaraditi. A ja imam mnogo da radim...

...pusti zavidnike da zavide i mrznike da mrze. Sta mi bog dao, to covek nema pravo da mi uzme. Ja sam covek i imam svoj cilj. Ko me zato prezire, sam ne vredi mnogo...
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Fabarm lovačke puške LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 29 17.05.2024. 12:24
TRAŽIM-NUDIM POSAO U OBLASTI LOVSTVA, ŠUMARSTVA, VETERINE SVAŠTARA 45 01.03.2023. 14:51
Susreti i druženja "forumaša" SVAŠTARA 4989 02.10.2022. 23:48
"Grom" iz Užica MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 284 27.09.2022. 07:26
Sabatti kombinovane lovačke puške KOMBINOVANO LOVAČKO ORUŽJE 16 07.03.2022. 23:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 25
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,678,914 posete www.srbijalov.com