Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: .243 Winchester


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
.243 Winchester
AcaNik
 jos kad bi mogli da probamo sva ta zrna
 
slavko75
 pozdrav drustvo evo da kazem ija sta za 243 posto ga posedujem mogu reci da je za srnecu divljac broj jedan to je moje misljenje naravno iz njega sam odstrelio tri srndaca kao da nessto eksplodira u srdacu kad ga pogodi samo se strese xaxa . koristim RWS TMS WIN 6.5g 100g PREZADOVOLJAN SAM, na njemu nosim buchnell 1.5-6x42mm sa crvenom tackom ,toliko od mene

Srbijalov Admin Tim!;)
UZIVAM U LOVU Tri prsta 2
 
patak78
 Poštovanje kolege lovci.
Moj prvi karabin je upravo u kalibru .243 WIN. Radi se o Zastavinom karabinu M-70, na njega sam postavio Zrakovu fiksnu optiku 4x32 (iako je inferiorna u odnosu sa današnje Swarovske, Leupolde itd. ostala je sa očevog karabina-pa da se ne baci Smile ).
O ovom kalibru imam samo reči hvale. Koristim municiju PPU. Koristim ga u lovu na štetočine i naravno srneću divljač.
Nekoliko odstrela srneće divljači i svi su ostajali u vatri ili su kod lošijih pogodaka odneli 50 do najviše 100m, što za nas banaćane nije nikakva problem (pregledno je).
u galeriji možete pogledati nekoliko fotki uspešno odstreljenih lisica, sa čeke i u pogonu.
Jednom prilikom odstrelio sam nazime od nekih 50-tak kg, pogodak je bio nisko u plećku. Zrno je polomilo jednu plećku, probilo grudni koš, i napravilo veliku izlaznu ranu. (vidi sliku)
Znam da će mi kolege lovci zameriti na ovom odstrelu, .243 je ispod zakonski dozvoljene granice za odstrel divljih svinja.
Da ponovim, odlična preciznost, položena putanja, odličan učinak na divljač (sa odabirom pravih zrna) i umereni trzaj.
Jedina zamerka mi je na dosta veliki bljesak na ustima cevi, pri noćnom ili lovu u sumrak, koji može da zaslepi.
Ko ima priliku neka ga nabavi neće se pokajati!
Dobar pogled!
 
nenadx
 Pa dobro,verovatno je to bilo ranije.Inace ranije smo rekli,da je on minimum za jelena u Skotskoj isl.Recimo madjari su za jelena dugo koristili i bio im omiljen jedan 6,5 kalibar(neznam sada kako je)A optika?Pa mislim da je svaka koja obavi namenu dobra.Preko toga je ful ili deluks.
Dobar pogodak
 
nenad_franc
 nego jel ima ovaj metak u R? ja mislim da bi kiplauf u ovom kalibru bio prava stvar za srndaca! srbijalov
 
Joe the hunter
 Kolega slavko75 , predpostavljam da ti je u brzini izletelo ovo "UBIO 3 srndaca" jer sam siguran da znas da se cin ubijanja u lovackoj terminologiji naziva odstrel.To nije samo meksi i prihvatljiviji izraz nego spada i u lovacku etiku tj. jedan od nacina odavanja pocasti divljaci.One organizacije koje se bore protiv nas (lovaca) jedva cekaju takve izraze da bi nas prozivale u negativnoj konotaciji.Recicu ti da sam i ja jednom u ranoj mladosti a bese davno isao sa dedom u lov i kada je odstrelio svinju ja sam uzviknuo "Ala si je ubio" na to mi je deda zavezao takav samar da ga pamtim ceo zivot i nikada vise nisam izgovorio tu rec.Naravno da postoje i druge reci koje mogu opisati cin odstrela n.pr. pucao sam 3 srndaca i slicno.Molim te da ovo ne uzmes kao "solenje pameti" jer sam siguran da si napravio lapsus.Namera mi je bila dobronamerna.Zelim ti dobar pogled
 
270
 Imao sam ovaj kalibar kraće vreme i zamenio ga sa 270 Win. i ne kajem se ni malo!
Kada sam ga nabavljao želeo sam još jedan kalibar pored odličnog 8X57IS koji bi manje oštećivao srneću divljač i za lov lisice i šakala takođe sa manje štete a da bude jači i sa težim zrnima od 223rem koji sam do tada koristio!
Prilikom prvog odstrela već sam bio razočaran. Municija PPU 6,5 gr srndać pogođen iza leve plećke na nekih 70m, zrno se potpuno rasturilo napravilo 3 manje izlazne rane na desnoj plećki, oko ulazne rane ogroman hematom i obe plećke pune opiljaka od zrna!Unutrašnjost grudi i stomaka pretvorena u kašu!
Usledio je odstrel par lisica i nekoliko pasa lutalica u svim slučajima ogromne izlazne rane čak i na većim daljinama!
Misleći da je problem u previše mekanom zrnu nabavljam kutiju municije FEDERAL od 5,5 gr tvrđe konstrukcije i posle korekcije na strelištu krećem u večernjim satima na "pirš" srndaća.
Pronalazim srndaća na oko 180m apsolutno bočno okrenutog prema meni i pucam ga neposredno iza desne plećke! Srndać posle pogodka klecnu i bolno se zgrči ali ostade na nogama. Ovakve reakcije sam viđao loveći sa 223rem. i iz tog iskustva očekujem da srndać svakog trenutka zalegne!
Ali đavola, posle nekoliko trenutka srndać se uspravlja i u dva skoka nestaje u gustom bagremu, na mestu nastrela malo dlake i ni kapi krvi!!!
Bezuspešno ga tražim i to veče i sutra ujutra ali ga ne pronalazim niti tragove krvi i počinjem da pomišljam da sam uobrazio njegovu reakciju i da sam ga naj verovatnije promašio. Tek Prekosutra ujutru uz pomoć psa ga nalazim u jednoj visokoj strnjici preko 1000m udaljenoj od mesta nastrela! Zrno ušlo iza desne plećke a izašlo iza leve malo je zakačivši, izlazna rana prečnika oko 3 cm, do mesta gde je pao nigde ni kapi krvi!
Vraćam se na PPU i poučen predhodnim iskustvom pucam jednu srnu na oko 100m direktno kroz obe plećke. Srna odskače kreće u pun trk i na oko 100m od mesta nastrela pada! Obe plećke su završile kao hrana za pse koliko su bile oštećene!
Još jedan zimski lov na lisice i lisica u predivnom zimskom krznu pogođene ne oko 70m sa PPU biva gotovo prepolovljena!
Vraćam se na FEDERAL i jedan šakal pogođen na oko 120m u nisku plećku odlazi preko 300m i da na zadnjoj čeki lovac nije video kad je i gde pao verovatno ga ne bi ni našao jer gotovo nije reagovao na pogodak i mislio sam da sam ga promašio!
Nakon toga moj 243Win je upoznao novog vlasnika a ja sam do nabavke 270WinBravo 2 nastavio lov sve divljači sa 8X57IS!B)
Da nisam nabavio 270Win za navedenu vrstu lova umesto njega uzeo bih 6,5X57 ili 7X57 a sva tri za navedenu vrstu lova stavljam ispred 243Win, pogotovo za divljač krupniju od srneće!
 
slavko75
 

Joe the hunter kaže:
Kolega slavko75 , predpostavljam da ti je u brzini izletelo ovo "UBIO 3 srndaca" jer sam siguran da znas da se cin ubijanja u lovackoj terminologiji naziva odstrel.To nije samo meksi i prihvatljiviji izraz nego spada i u lovacku etiku tj. jedan od nacina odavanja pocasti divljaci.One organizacije koje se bore protiv nas (lovaca) jedva cekaju takve izraze da bi nas prozivale u negativnoj konotaciji.Recicu ti da sam i ja jednom u ranoj mladosti a bese davno isao sa dedom u lov i kada je odstrelio svinju ja sam uzviknuo "Ala si je ubio" na to mi je deda zavezao takav samar da ga pamtim ceo zivot i nikada vise nisam izgovorio tu rec.Naravno da postoje i druge reci koje mogu opisati cin odstrela n.pr. pucao sam 3 srndaca i slicno.Molim te da ovo ne uzmes kao "solenje pameti" jer sam siguran da si napravio lapsus.Namera mi je bila dobronamerna.Zelim ti dobar pogled


joe the humter upravu ste 100 posto malo sam se zaneo jbg.
UZIVAM U LOVU Tri prsta 2
 
Joe the hunter
 slavko 75 uvek mi je zadovoljstvo kad sretnem razumne ljude.Svi se mi ucimo ceo zivot i niko od nas nije bezgresan ali je velika stvar kada smo spremni da cujemo i tudje misljenje.Pozdrav i dobar poglediveli
 
vuk71
 Pozdrav svim lovcima a pogotovo taboru 243win. Godinama sam pratio sta je idealno za lov u Vojvodini do divljaci ds.I naravno njegovo visovanstvo 243win. Zakonski mozete loviti lisicu ,vuka,sakala srneca divljac,divokoza,muflon, lopatar... belorepi jelen da ga imamo... sve sem ds i jelena evreopskog. Za srnecu divljac je verovatno br.1 lisica sam u 8 godina odstrelio bar 50 a prosle god jelena lopatara, jedan metak i pao je u vatri. Godinama koristim selior belot 6.5grama, zastavin m 70 i busnel 3-9x50. Da je srece i para menjao bi karabin i optiku ali 243win. nikada. Setite se filma bogovi su pali na teme uvek sam razmisljao da je u flasi koka kole bilo bar jedno zrno 243win...
 
ohotnik
 Kolega 270 odlicno napisano Slazem se u potpunosti sa tobom sve sto se naveli ja sam isto doziveo u praksi I izabrali ste odlican kalibar 270 Ja sam ostao sto se tice srnece divljaci divljaci na 7-57 sa zrnom od 9gr
 
270
 Ohotnik koristiš izuzetno dobar kalibar za ovu vrstu lova! ja sam ga koristio samo na strelištu kada sam upucavao jedan CZ M70 i jedan put kada sam probao jedan Sauerov driling, u lovu na žalost nisam.
Kada sam imao 17 godina išao sam na uzgojni odstrel srneće divljači sa jednim starim lovcem koji je koristio ZKK 601 sa Jeninom optikom 6x42 u cal 7x57 i S&B municiju od 9gr SP RN! Tog dana je odstrelio 4 srne na daljinama od 100 do 200 metara tako uspešno da su sve ostale na mestu nastrela!U svojoj karijeri tim karabinom koji mu je bio jedini odstrelio je na teritoriji cele stare Jugoslavije veliki broj Jelena, DS, divokoza, lisica a jednom prilikom i Vuka! Dugo sam bio pod utiskom ovog lova da je ta kombinacija karabina, kalibra i optike za mene bila broj 1! Da nisam nabavio Steyr SBS 96 u cal 270W, kao što rekoh nabavio bi 7x57 ili 6,5x57 (ili 6,5x55SE)!
243W sa mekšim zrnima previše oštećuje divljač sa malo izgleda za izlaznu ranu a sa tvrdim nema zadovoljavajuću predaju energije! Sa oba zrna (naročito tvrđim) traži idealan pogodak a ako takav izostane sledi dugotrajna potraga sa veoma malo ili bez krvnog traga!
Ja sam ipak za veći prečnik, teža zrna i malo više energije za slučaju ne baš idealnog pogodka!
 
ohotnik
 Koristio sam dosta vrsta kalibara za odstrel srnece divljaci od manjih do vecix kombinovao meksa i tvrdja zrna i sta mi se desava Sa manjim kalibrom i meksim zrnom pravi veliku stetu na mesu i nije lepo videti Sa tvrdim zrnom slaba reakcija na pogodak i velikom vecinom traganje za divljaci Sa jacim kalibrima priblizno tako samo jos manja reakcija na pogodak sa tvrdim zrnom.Sa kalibrom 7-57 i zrnom od 9gr svaka srneca divljac na koju sam pucao imao sam pad u vatri ili najvise dva koraka sa minimalnim ostecenjem mesa i malom izlaznom ranom koja je za nijansu vecaod ulazne Tako da sto se tice lova srnece divljaci koristim iskljucivo njega mada je on dobar i za jos mnogo vrsta divljaci
 
Podunavac
 Kolege definitivno ste napravili pogrešan izbor zrna. Kalibr 243 Win. je jedan od najboljih kalibara za srneću divljač. Srneća divljač se uspešno odstreljuje i sa 223 Rem. i 22-250 koji su daleko ispod 243.
Što se tiče vašeg izbora obadva su dobra, pogotovo što kolega Ohotnik ima jedan karabin. Kalibar 7x57 spada u srednje kalibre i sa njime može uspešno da se odstreljuje sve od lisice do DS. Međutim izbor kalibara kod kolege 270 je za mene pomalo nelogičan. I kalibar 8x57 i 270 Win. spadaju u grupu srednjih kalibara i između njih je mala razlika. Kalibar 270 Win. je američki pandan nemačkom kalibru 7x64. Bilo bi logičnije da uz 270 Win. imaš recimo 9,3x62 ili da uz 8x57 imaš 22-250 ili 243 Win.
Ovo je moje lično mišljenje i bez neke namere omalovažavanja izbora kolege 270.
 
ohotnik
 Kolega podunavac ja sam naveo da mi je omiljeni kalibar za lov srnece divljaci 7-57 i nije mi jedini posedujem jos 25-06,7x64,8x57i8x68 a ranije sam imao i 243 vin i nisam nijednom naveo da je los imam lepo misljenje o njemu samo se neslazem da je idealan za srnecu divljac
 
Podunavac
 Kolega izvinjavam se zbog greške. Ja sam iz tvog posta zaključio da imaš jedan karabin. Čestitke za 8x68 Bravo 2 i meni se sviđa, ali do sada sve što sam našao u tom kalibru mi je preskupo. Koji ti karabin imaš? A što se tiče izbora kalibra za određenu divljač svako ima svog favorita.
 
ohotnik
 Kolega podunavac imam Mauzer m98 Obendorf 8x68 I Nisam ga uzimao u ruke zadnje dve godine jer nisam bio u prilici za lov zastoje je on namenjen A to je po meni odstreli kapitalnih primeraka jelena, svinja,arala i planinskih ovnova na daljinama od 150-400m zastoje pomeni savrsen A iznenadio bise kada bi video koliku manju stetu pravi na srnecoj divljaci nego 243vin bukvalno nema ostecenja.
 
Podunavac
 Sva zrna namenjena odstrelu krupne i tvrde divljači prave malu štetu na sitnijoj i mekanoj divljači iz razloga što teško i tvrdo zrno jednostavno prođe kroz divljač ne menjajući svoj prečnik i ne deformišući se. Smatram da je 8x68 jedan od naj boljih kalibara za odstrel DS, svakako i jelena ali nema svako mogućnost i priliku da ga odstreli.
 
aca
 el je 8x68 jaci ili slabiji od 30.06
 
Banatski Fazan
 Ja takodje imam .243 Winchester, Zastavin M70, vec preko deset godina, i zaista nemam zamerke nikakve. Puska je perfektno upucana, Svenk montaza sa Zrakovom Optikom fiksnom 6x42 (original), i skoro uvek imam uspeha kada opalim iz nje metak. Jedina zamerka, ako je to uopste zamerka, onda to da je zastarela u odnosu na novije puske, pa i teza, ali to bas samo ako bas moramo da nadjemo neku zamerku. Inace, kalibar .243 Win je veoma brz kalibar, sa velikom pocetnom brzinom i srednjom snagom, a tek posle 200m pocinje kriva da pada, ili cak malo kasnije, sto je cini idealnom u nasim ravnicarskim lovistima, gde prilazak srnecoj divljaci nije bas lak, i pucanj cesto potreban na daljinama od preko 150m.
Koristim PPU metak, uvek isti, pa nemam i nekih vecih oscilacija, sto je vazno.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Winchester lovačke puške LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 64 02.02.2015. 01:11
Winchester model 1895 KARABINI 17 01.11.2013. 19:11
38-55 Winchester MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 6 13.12.2010. 19:21
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,127 posete www.srbijalov.com