Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Češka kombinacija


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Češka kombinacija
vojkan
 Kolega Nemeza je ubedljivo najbolje informisan clan ovog foruuma sto se tice Ceskih pusaka a i sire!Poseduje dosta literature o svom lovackom oruzju,svaka cast!
Ja sam Lovac s juga cevka mi je duga!
 
Lovac Stari
 Sta se ima reci o Ceskoj Kombinaciji?

Model Uherski Brod ( Kozlica) u kalibru 12/70 7,65R.
Kakva su iskustva sa ovom puskom i dali je neko poseduje?
ika
Dobar pogled.
 
vojkan
 Kupio sam pre par dana sacmaru Brno 501.2 u kalibru 12/12,pa me interesuje dali neko od kolega poseduje ovu pusku i kakva su iskustva u lovu.Ako je neko u mogucnosti neka postavi i koju sliku.
Ja sam Lovac s juga cevka mi je duga!
 
nemeza
 Kolega, hvala na mišljenju, evo nešto o tvojoj pušci

i53.tinypic.com/2hevfv5.jpg
i51.tinypic.com/2hwk37a.jpg
i53.tinypic.com/2ci8q6x.jpg

Pozdrav. Bye
 
vlada lovac
 

Lovac Stari kaže:
Sta se ima reci o Ceskoj Kombinaciji?

Model Uherski Brod ( Kozlica) u kalibru 12/70 7,65R.
Kakva su iskustva sa ovom puskom i dali je neko poseduje?
ika

Na žalost nisam vlasnik pomenutog modela puške, ali sam imao priliku da nekoliko puta lovim pozajmivši je od prijatelja, moje skromno iskustvo govori da je puška jako lepo uradjena, dobro izbalansirana, precizna iz karabinske cevi, a sa montiranim Aimpoint nišanom teži koliko i ZH bez nišana, skoro nečujna prilikom otvaranja i prepunjavanja i ne previše zahtevna za održavanje, sa svim tim prednostima čini mi se za klasu bolja od ZH
 
nemeza
 

Lovac Stari kaže:
Sta se ima reci o Ceskoj Kombinaciji?

Model Uherski Brod ( Kozlica) u kalibru 12/70 7,65R.
Kakva su iskustva sa ovom puskom i dali je neko poseduje?
ika


Kolega vlada lovac je u pravu, za nijansu bolja od ZH a za nijansu "lošija" od modela 500. Interesantno je da su Česi prekinuli proizvodnju modela ZH, Kozlice i Super brna a malo modifikovali model 500 (prestali sa proizvodnjom istog) unapredili ga u model 800 i sada proizvode samo njega.
Kada je u pitanju model ZH ima jednu prednost u odnosu na ostale modele, a to je da sa zadnjom obarašom mogu da se ispale oba metka, prvo donji sačmeni pa gornji karabinski, što je za lov pogonom idealno. Ovo je moje mišljenje na osnovu mog iskustva. Pozdrav. Bye
 
Podunavac
 U samom vrhu čeških kombinirki je Super Brno, a odma ispod njega Brno Tatra. Šteta što se više ni jedna ne proizvodi. Bile su to veoma kvalitetne i jake puške za malo para.
Tri prsta 2Kolce
 
klaja
 i56.tinypic.com/13z4pef.jpg
UHBROD 585-0B MODEL 2
KALIBAR 16/16, 16/7X65R
OPTIKA CAIS JENA 4X32
 
Podunavac
 Napokon brašo da se pojaviš. Pa jel ja treba da hvalim tvoju pušku ili ti?
Tri prsta 2Kolce
 
klaja
 Neka se hvali sama kao i svakog lova. nema puno toga da se kaze osim da je puska odlicna. svi komentarisu da su preosetljive,da pucaju udarne igle itd a pogledaj je ima 33 godine i sluzi super. za svinje je idealna,kratka cev a dobar kalibar.
 
asivica
 Klajo, ja imam istu samo nemam kombinovane cevi moja je 581-04 mod.3 uzo sam je 2008.god sa polomljenim kundakom za 200eur.ja sam zadovoljan iako nemam nekog iskustva jer sam od skora lovac ,jedinno sto sam primetio to da su joj izgleda dosta cokirane cevi i nece nista na blizinu da gadjas a kad malo dalje odmakne tu je tvoj.Ajd ako cujes da neko ima kombinovane cevi a da mu ne trebaju da hoce da proda ili moze i obicne 12/12 jer sam nasao cicu koji mi daje kombinovane da mu nadjem lovacke u zamenu pa bih te molio da mi javis.I jos nesto usput vidim gore Lovac Stari spominje model Uherski brod{kozlica} ja koliko sam cuo i pronalazio u katalozima svugde je nazivaju TATRA,sad mi ti reci istinu ako znas?
Jedva cekam da nedelja dodje...!!!Besan
 
spiki
 Kolaga Klaja ova slika pokazuje da su ove puske za sve lovove.Model koi ja posedujem je 586-13 sa istom optikom 4x32 cais u kalibru 16/7x57R sa njom lovim 10ak godina i prezadovoljan sam,I slazem se sa kolegom Podunavcem da za manj para a bolje kombinacije nema sam steta sto se vise ne proizvodi.
 
klaja
 

asivica kaže:
Klajo, ja imam istu samo nemam kombinovane cevi moja je 581-04 mod.3 uzo sam je 2008.god sa polomljenim kundakom za 200eur.ja sam zadovoljan iako nemam nekog iskustva jer sam od skora lovac ,jedinno sto sam primetio to da su joj izgleda dosta cokirane cevi i nece nista na blizinu da gadjas a kad malo dalje odmakne tu je tvoj.Ajd ako cujes da neko ima kombinovane cevi a da mu ne trebaju da hoce da proda ili moze i obicne 12/12 jer sam nasao cicu koji mi daje kombinovane da mu nadjem lovacke u zamenu pa bih te molio da mi javis.I jos nesto usput vidim gore Lovac Stari spominje model Uherski brod{kozlica} ja koliko sam cuo i pronalazio u katalozima svugde je nazivaju TATRA,sad mi ti reci istinu ako znas?
. sto se tice rezervnih cevi probaj na sajtu kupujem prodajem,tamo sam video da svasta prodaju a naravno ako cujem nesto javim ti. gornja cev je polu cok a donja treba da je pun cok. ja mislim da su kozlica i tatra dve iste puske samo mi imamo dva naziva. a za cevi pogledaj u snajperu u beogradu ili sada na sajmu u novom sadu,mozda bude polovnih.
 
Podunavac
 

klaja kaže:
Neka se hvali sama kao i svakog lova. nema puno toga da se kaze osim da je puska odlicna. svi komentarisu da su preosetljive,da pucaju udarne igle itd a pogledaj je ima 33 godine i sluzi super. za svinje je idealna,kratka cev a dobar kalibar.


Burazer te priče da su osetljive i da pucaju igle nisu za nju nego za Brno ZH. I istina je da pucaju igle na ZH, mnogi koje znam su ih menjali i po više puta. Naravno opet zavisi kako ko drži do oružja. Ja kad kažem kolegama da kupe pufer patrone, većina me pita šta je to. A kad objasnim šta je, smeju se i kažu da to njima ne treba. E zato im trebaju nove igle.
Tri prsta 2Kolce
 
klaja
 

spiki kaže:
Kolaga Klaja ova slika pokazuje da su ove puske za sve lovove.Model koi ja posedujem je 586-13 sa istom optikom 4x32 cais u kalibru 16/7x57R sa njom lovim 10ak godina i prezadovoljan sam,I slazem se sa kolegom Podunavcem da za manj para a bolje kombinacije nema sam steta sto se vise ne proizvodi.
nazalost ne proizvodi se a to je veci razlog da ih bolje cuvamo. podunavac jako dobro pozna moju pusku,malte ne je odrastao sa njom. optika je sasvim zadovoljavajuca i kvalitetna.
 
klaja
 

Podunavac kaže:

klaja kaže:
Neka se hvali sama kao i svakog lova. nema puno toga da se kaze osim da je puska odlicna. svi komentarisu da su preosetljive,da pucaju udarne igle itd a pogledaj je ima 33 godine i sluzi super. za svinje je idealna,kratka cev a dobar kalibar.


Burazer te priče da su osetljive i da pucaju igle nisu za nju nego za Brno ZH. I istina je da pucaju igle na ZH, mnogi koje znam su ih menjali i po više puta. Naravno opet zavisi kako ko drži do oružja. Ja kad kažem kolegama da kupe pufer patrone, većina me pita šta je to. A kad objasnim šta je, smeju se i kažu da to njima ne treba. E zato im trebaju nove igle.
mislio sam da to vazi za sve cehinje.kupujem i ja pufer ako da bog na sajmu.
 
asivica
 Zvao sam brate nemaju nista kazu da se ona vec 20god i ne proizvodi vise,a na kupujem prodajem nasao sam samo kompletne bez rez.cevi i to po ceni valjda bese 550eur.valjda te nisam slagao,jedino sam nasao od jednog cice sta sam ti rekao ali on ima samo kombinovane nema sacmene i zato mi trazi sacmene da mi da ove ja mislim da su 12/7x57R ako ne gresim,i to moje cevi pasu kod njegove glave a kod mene njegove cevi bi morali zatvaraci sto zakljucavaju cevi da se stugnu za jednu desetu do dve da bi mogle da se zatvore cevi to je samo razlika, a njegova je model 584-13.
Jedva cekam da nedelja dodje...!!!Besan
 
Podunavac
 

klaja kaže:

Podunavac kaže:
Burazer te priče da su osetljive i da pucaju igle nisu za nju nego za Brno ZH. I istina je da pucaju igle na ZH, mnogi koje znam su ih menjali i po više puta. Naravno opet zavisi kako ko drži do oružja. Ja kad kažem kolegama da kupe pufer patrone, većina me pita šta je to. A kad objasnim šta je, smeju se i kažu da to njima ne treba. E zato im trebaju nove igle.
mislio sam da to vazi za sve cehinje.kupujem i ja pufer ako da bog na sajmu.



Ja koliko znam da tečo za sve godine intenzivnog korištenja ove puške nije imao nijedan kvar na njoj.
Tri prsta 2Kolce
 
klaja
 

Podunavac kaže:

klaja kaže:

Podunavac kaže:
Burazer te priče da su osetljive i da pucaju igle nisu za nju nego za Brno ZH. I istina je da pucaju igle na ZH, mnogi koje znam su ih menjali i po više puta. Naravno opet zavisi kako ko drži do oružja. Ja kad kažem kolegama da kupe pufer patrone, većina me pita šta je to. A kad objasnim šta je, smeju se i kažu da to njima ne treba. E zato im trebaju nove igle.
mislio sam da to vazi za sve cehinje.kupujem i ja pufer ako da bog na sajmu.



Ja koliko znam da tečo za sve godine intenzivnog korištenja ove puške nije imao nijedan kvar na njoj.
ni ja neznam da je imao a vise je bila na ceki nego kod kuce.
 
klaja
 

Ova vrste kombinacije dosta je retka iako je na samom početku bila izuzetno zastupljena i mnogo popularnija od, danas popularnije, bok dvocevke. Ovu retku pušku danas proizvodi samo nemačka firma Hejm po prilično visokoj ceni. Stariji lovci će se setiti i firme Buhag, koja je takođe nudila ovu kombinaciju. Mana, ovakvog oružja je što prilikom pucanja dolazi do zagrevanja cevi, a grupisanje pogodaka se širi u strane sve u zavisnosti od redosleda opaljivanja.

Kombinovana bokerica

Ovo je danas najrasprostranjenije kombinovano lovačko oružje. Proizvodi se u mnogim zemljama i raznim fabrikama oružja u Nemačkoj, Italiji, Finskoj, Češkoj, Americi, Japanu... Kod naših lovaca najzastupljenije kombinovane su bile: češka Brno i nemačka Merkel; model 210, ređe model 211, a ponekad se mogao videti i luksuzni model 213. Ove puške su imale dva para cevi tj. fabrički su isporučivane sa lovačkim cevima i drugim kombinovanim parom. Česi su ranije izrađivali četiri modela kombinovane bok puške, a za sve njihove modele mogle su naknadno da se kupe rezervne kombinovane cevi.

Brno ZH

ZH je jedna od retkih kombinirki koja je imala gornju karabinsku cev. Samim tim mehanički nišan ležao je na njoj što je svakako pozitivna karakteristika ovog modela. Razlog ovakvog rasporeda cevi je u tome što je dupli kersten nosio skoro svu stabilnost bravljenja.

Česi su radili četiri modela kombinovanih bokerica: ZH, Brno 500, Tatra i Super Brno. Brno ZH je dugo važila za najprodavaniji model češke lovačke kombinacije. Ovo je originalni patent češkog ouškara Holeka gde se prilikom bravljenja baskula pomera unazad i bravi se sa duplim kersten ključevima na glavi. Kočnica je bila smeštena ispred prvog obarača, a zadnja obarača je opaljivala obe cevi po redosledu gornja donja. O ovoj puški kod nas su pisani hvalospevi, početkom osamdesetih, od strane vodećih stručnjaka za oružje u našem lovstvu. ZH je bila i ostala jeftina serijske kombinovana puška u to vreme, ne baš najboljeg kvaliteta. Ispostavilo se da originalni Holekov patent i nije tako kvalitetan, jer je svaka puška posle određenog vremena imala zazor u glavi, što nije pravilo problema kod sačmare, ali je kod karabinskog metka dolazilo do odstupanja. Cevi koe su se kupovale kao rezervne morale su da se nose kod puškara na upasivanje. Najveće mana je loš kvalitet čelika cevi koje nisu bile hromirane. Biloje nemoguće naći ZH cevi koje nisu oštećene. Često je dolazilo i do pucanja udarnih igala, pa se to moralo fabrički otkloniti. Sve u svemu, kad ZH uporedimo sa drugim kombinovanim lovačkim puškama po svim karakteristikama ona zauzima gotovo zadnje mesto.

Brno Tatra

Brno Tatra je model koji se nije proslavio svojom popularnošću ni velikom prodajom. Nije baš najbolje prihvaćen od lovaca. Razlozi tome su u ne baš lepom izgledu, odnosno ravnim linijama i oštrim ivicama na baskuli, te nije imala onaj lovački šmek, a jedan od razloga je bila i cena ove puške. Iako nije bila omiljena, ova puška je bila kvalitetno napravljena i nepravedno je zapostavljena. Imala je odličnu konstrukciju, pa je delovala čvrsto i pouzdano, što je i bila, sa dva donja ključa koja su se bravila dodatno i kombinacijom gornjih ključeva, nešto izmedju pardi i kersten, koja bi se mogla nazvati polu kersten ključevima. Nedostatak ove puške je kao i kod ZH loš kvalitet cevi, jer su uglavnom bile nagrižene iznutra.

Brno 500

Nećemo mnogo pisati o ovoj puški jer ona to ne zaslužuje, ni po kvalitetu, ni po broju prodatih komada. U stvari, bio je to propalo pokušaj da se parira jeftinim italijansko španskim puškama i puškama koje su proizvedene u Japanu. Brno 500 je puška koja nije imala gornje ključeve kao ni dvostruki kersten, niti donje jake kljuševe. Njen modifikovani blic mehanizam se često kvario. Ova puška nije imala čvrstoću sa karabinskim metkom. U stvari bio je ovo pokušaj českih konstruktora da naprave zamenu za model Tatra koji se nije baš najbolje prodavao, a bio je skup za proizvodnju.

Super Brno

O voj kombinovanoj puški pisani su hvalospevi. Oni koji su je hvalili nisu pogrešili jer je to zaista sjajna puška. Čak štaviše, Super Brno je ubedljivo najbolja kombinovana serijska puška koja se proizvodila, možda bolja i od Merkel puške koja je važila za neprikosnovenu na svetu. Puška je genijalno urađena, gornji dupli kersten, donji dupli ključevi koji su se bravili dodatno sa dve poprečne pločice, Holand Holand mehanizam koji je bio bolji od originalnog engleskog. Za razliku od originalnog ovaj model je imao spiralne opruge umesto lisnatih koje su šesto ako nije vrhunski šelik, pucale i bile izuzetno skupe za izradu. Mehanički nišan je bio kvalitetno uradjen za razliku od ostalih modela, zadnji se sklapao kao kod karabina, cevi su bile hromirane. Najveća zamerka puški ovog kvaliteta je što nema bolju fabričku završnu obradu i bolje uradjen kundak. Još jedna sitnica koja smeta kod ove puške je i prednji nišan uradjen od mesinga, sa jednom manom što se nije mogao brunirati nego lakirati. Vremenom, lak se skidao pa je nišan imao odsjaj kao ogledalce, te se svake godine morao lakirati auto lakom. Prava mana kod ove puške je loša upucanost. Puška ima odličnu preciznost sa karabinskim metkom, ali ako se puca sa Breneke zrnom, na 30 metara, tada prebacuje čitavih 80 cm. Rešenje je jednostavno tri u red umesto breneke kugle, što i nije tako loše za kratko rastojanje.

Inž. Miodrag Jojić ( Lovačke novine)

 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Brno kombinacija KOMBINOVANO LOVAČKO ORUŽJE 29 02.11.2017. 18:27
Češka zbrojovka-optika OPTIKE I MONTAŽE 6 25.04.2015. 21:25
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 19
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
ОДРЖАН ПАРАСТОС КРАЉУ МИЛАНУ
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,699,527 posete www.srbijalov.com