Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Krivolov - kako se boriti protiv?


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Krivolov - kako se boriti protiv?
lady_owl
 Samo je problem što ga uglavnom baš briga... zašto da se zamera ljudima kad je to samo jedna srna, zar ne. Besan
 
lady_owl
 čast izuzecima, naravno
 
Sremac75
 Baš tako!
A onda se setim priče našeg "bivšeg" predsednika kako će lovočuvari i lovnik i u buduće raditi bez plate, samo za doprinose!
Jesu li oni ludi ili samo žele da imaju stalnu ulaznicu u lovište i odrešene ruke povodom lova i odstrela?
Stari
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
270
 Tačno Lalo da po novom zakonu ima ta ovlašćenja ali ona još nisu jasno definisana! Na primer, šta sme da pretresa (samo lica, vozila, objekte), gde sme da pretresa (npr. da li se javni put smatra delom lovišta), koga sme da pretresa (samo učesnike u lovu ili svakog na kog posumnja da se bavi lovokrađom), zatim postupak sa oduzetim predmetima, zapisnici odnosno potvrde koje treba da izda licima nad kojima primenjuje ovlašćenja....!
Pretres je radnja koju i pripadnici MUP-a obavljaju po naredbi istražnog sudije a samo izuzetno u jasno definisanim slučajevima bez ove naredbe! I ostala ovlašćenja službenika MUP-a jasno i precizno definisana su raznim zakonima (ZOP, ZOBS, ZKP, KZ...) kao i postupak u toku i nakon primene ovih ovlašćenja!
Sumnjam da će lovočuvari imati veća ovlašćenja od pripadnika MUP-a i da će tek tako jednostavno imati pravo na uskraćivanje nekih prava i sloboda građana!
A protiv pravno uskraćivanje ovih prava i sloboda povlači krivičnu odgovornost izvršioca!
Hvatanje izvršioca kriv. dela lovokrađe na mestu izvršenja je veoma retko, lovočuvar je prva karika da MUP sazna da je kriv. delo lovokrađe u opšte i izvršeno a i da ukaže na moguće izvršioce, a zatim u saradnji sa nadležnim Tužilaštvom i Sudom pripadnici MUP-a rade na otkrivanju i pronalaženju izvršioca i prikupljanju dokaza, tako da smatram da je od presudne važnosti za otkrivanje lovokrađe potrebna dobra saradnja lovočuvara i nadležne Policijske Uprave!
Neka veća ovlašćenja lovočuvara (za koja mislim da neće biti mnogo veća od do sadašnjih) neće bitno uticati na smanjenje lovokrađe!
 
Sremac75
 Zakon o divljači i lovstvu
.....................
Prava i dužnosti lovočuvara
Član 57.
U vršenju poslova lovočuvar ima pravo i dužnost da:
1) se predstavi i pokaže službenu legitimaciju svakom licu prema kojem interveniše;
2) sačini zapisnik o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji, izvršiocima, odnosno licima koja su pokušala da izvrše nezakonitu radnju, lovačkom oružju, predmetima, psima i prevoznim i drugim sredstvima korišćenim ili namenjenim za vršenje nezakonite radnje, kao i da o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji obavesti odgovorno lice u pravnom licu kod koga je zaposlen, korisnika lovišta, policiju i nadležnog lovnog inspektora;
3) fotografiše ili snimi lica koja su izvršila ili pokušala da izvrše nezakonitu radnju, nezakonito ulovljenu ili uhvaćenu divljač, trofeje i druge delove divljači, pse, kao i lovačko oružje, predmete i druga sredstva kojima je izvršen nezakonit lov ili naneta šteta lovištu;
4) licu od koga su privremeno oduzeti nezakonito ulovljena ili uhvaćena divljač, trofeji i drugi delovi divljači, psi i prevozna i druga sredstva i predmeti izda potvrdu o privremenom oduzimanju stvari;
5) podnese prijavu protiv lica koje je zatečeno u izvršenju nezakonite radnje;
6) zatraži pomoć nadležnog organa unutrašnjih poslova i nadležnog lovnog inspektora ako je onemogućen u vršenju poslova lovočuvarske službe.

Ovlašćenja lovočuvara
Član 58.

U vršenju poslova iz člana 57. ovog zakona lovočuvar je ovlašćen da:
1) kontroliše lovnu kartu, dozvolu za lov, oružni list, identifikacionu karticu lovačkog psa i ispravu kojom lice zatečeno u lovištu potvrđuje svoj identitet;
2) lice bez javnih isprava zatečeno u vršenju nezakonitih radnji privede nadležnom organu;
3) kontroliše lovačko oružje, predmete i druga sredstva korišćena ili namenjena za vršenje nezakonite radnje, vozila i druga sredstva koja služe za prevoz ili prenošenje divljači, kao i lica za koja postoji sumnja da prevoze, odnosno prenose ulovljenu divljač, trofeje i druge delove divljači;
4) privremeno oduzme nezakonito ulovljenu ili uhvaćenu divljač, trofeje i druge delove divljači, pse, kao i predmete i druga sredstva kojima je izvršen nezakonit lov ili naneta šteta lovištu i odmah preda nadležnom organu na dalje postupanje;
5) zatraži uspostavljanje prethodnog stanja, odnosno preduzima mere za sprečavanje i uklanjanje štetnih posledica.

Lice zatečeno u lovištu dužno je da na zahtev lovočuvara pokaže isprave i omogući pregled ulova, lovačkog oružja i drugih sredstava za lov, vozila i drugih sredstava za prevoz ili prenošenje ulovljene divljači i njenih delova.
.......................................

Ovo su ovlašćenja lovočuvara.
I nisu uopšte mala!
Pravilo

270 kada si govorio o ovlašćenjima za pretres, to se odnosi na pretres stana.
Pretres lica za koje se sumnja da su izvršioci krivičnog dela i pretres sredstava mogućeg izvršenja krivičnih dela, mogu da rade pripadnici MUP-a kada god posumnjaju u gore navedeno!

Da li je lovočuvarima trebalo dati ovlašćenja kao i MUP-u, je posebno pitanje?
A još je veće pitanje da li će bilo koji lovočuvar ova ovlašćenja koristiti u susretu sa lovokradicama, koji su po pravilu naoružani???

Moje je mišljenje da mu je pored svega ovoga, da bi mogao ovako da postupi (po zakonu), trebalo dati i ovlašćenje da upotrebi fizičku silu, pa i službeno oružje!

Ovako će se sve svesti na kontrolu redovnih lovaca u redovnom lovu (koji su najmanje krivolovci) i na ovlašćenje za upotrebu mobilnog telefona radi obaveštavanja policije, a do tada su gospoda već jako daleko!
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
270
 Ma to je OK Sremac ali evo sad mi ti pojasni stav 3 u čl 58 naročito značenje početne reči "KONTROLIŠE"
Opet po meni ništa ne može bez nadležnog organa (Valjda se misli na MUP) a šta je tu novo što pre donošenja novog zakona nije mogao da uradi i to ne samo on nego svaki savesni građanin koji uoči vršenje Kriv. Dela!!!
Pretres se radi kao što sam već rekao po naredbi Istražnog sudije a samo izuzetno bez ove naredbe, ono što si ti opisao kao pretres je u stvari "PREGLED lica vozila i prtljaga" ovlašćenje MUP-a po "Zakonu o policiji"!
 
Lala
 Mislim da će ovo sve biti detaljno regulisano kada, i ako, bude napisan pravilnik koji regguliše ovu oblast.
Ja mislim, da od svega toga neće biti velike vajde, ni jedan lovočuvar neće hteti da stavlja glavu u torbu, i da rizikuje sukob, kda naleti na nekoliko budala naoružanih, u krivolovu. Kako će da ih razoruža? Da neki lovočuvar sam, primeni fizičku silu na nekog mamlaza od 120 kila, koji još usput ima i pušku? A svedoka najčešće nema...
Ostaje pitanje, da li lovočuvar ima status službenog lica? Ako ima, onda možda ima i nade da će moći da nešto uradi, ni jedan lopov neće reskirati da izvrši krivično delo 'napad na službeno lice u vršenju svoje delatnosti', pošto su za takve napade po KZ predvidjene daleko oštrije kazne. 
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Sremac75
 

270 kaže:
Ma to je OK Sremac ali evo sad mi ti pojasni stav 3 u čl 58 naročito značenje početne reči "KONTROLIŠE"
Opet po meni ništa ne može bez nadležnog organa (Valjda se misli na MUP) a šta je tu novo što pre donošenja novog zakona nije mogao da uradi i to ne samo on nego svaki savesni građanin koji uoči vršenje Kriv. Dela!!!
Pretres se radi kao što sam već rekao po naredbi Istražnog sudije a samo izuzetno bez ove naredbe, ono što si ti opisao kao pretres je u stvari "PREGLED lica vozila i prtljaga" ovlašćenje MUP-a po "Zakonu o policiji"!


270, kada se pročita cela tačka 3) jasno je da je smisao iste ovlašćenje za pregled i pretres lica i stvari.

Zakon o policiji
...............................
Član 64
Ovlašćeno službeno lice ovlašćeno je da zaustavi i izvrši pregled lica, predmeta koje lice nosi sa sobom i saobraćajnog sredstva kada je to neophodno radi pronalaska predmeta podobnih za napad ili samopovređivanje.

Prilikom zaustavljanja ovlašćeno službeno lice, pre nego što pristupi pregledu iz stava 1. ovog člana, saopštava licu da li je zaustavljeno radi vršenja pregleda zbog preventivne kontrole, zbog njegovog ili tuđeg prekršaja ili krivičnog dela ili iz drugog bezbednosnog razloga.

Pregledom lica u smislu stava 1. ovog člana, smatra se uvid u sadržaj odeće i obuće.

Pregledom saobraćajnog sredstva u smislu stava 1. ovog člana, smatra se pregled svih otvorenih i zatvorenih prostora saobraćajnog sredstva i predmeta koji se prevoze.

Pregled predmeta koje lice nosi sa sobom obuhvata pregled predmeta koji su kod lica ili u njegovoj neposrednoj blizini ili predmeta lica po čijem se nalogu u njegovoj pratnji oni prevoze.

Pregled lica mora vršiti lice istog pola, izuzev kada je neophodan hitan pregled lica radi oduzimanja oružja ili predmeta podobnih za napad ili samopovređivanje.

Prilikom pregleda ovlašćena službena lica ovlašćena su da koriste tehnička sredstva i službenog psa.

Pri preduzimanju mera iz stava 1. ovog člana ovlašćeno službeno lice ovlašćeno je da prinudno otvori zatvoreno saobraćajno sredstvo ili predmet koji lice nosi sa sobom.

Ako postoje osnovi sumnje da lice kod sebe, u saobraćajnom sredstvu ili u predmetu koji nosi sa sobom ima predmete koji mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom ili prekršajnom postupku, ovlašćeno službeno lice ovlašćeno je da zadrži lice do pribavljanja naloga za pretres, a najduže šest časova.

...........................................

Kada ovako piše jasno je da se svaki pretres od strane MUP-a može podvesti pod stav 1 (kada je to neophodno radi pronalaska predmeta podobnih za napad)

A onda dolazimo do Lalinog pitanja : Da li je lovočuvar ovlašćeno službeno lice?
Mislim da jeste po Zakonu o divljači i lovstvu!

Po meni, zakon o divljači i lovstvu lovočuvaru dozvoljava i obavezuje ga na primenu svih ovih ovlašćenja!
Ona jesu čak i veća od ovlašćenja policije (LOVOČUVAR : kontroliše lovačko oružje, predmete i druga sredstva korišćena ili namenjena za vršenje nezakonite radnje, vozila i druga sredstva koja služe za prevoz ili prenošenje divljači, kao i lica za koja postoji sumnja da prevoze, odnosno prenose ulovljenu divljač, trofeje i druge delove divljači;-POLICIJA : Ako postoje osnovi sumnje da lice kod sebe, u saobraćajnom sredstvu ili u predmetu koji nosi sa sobom ima predmete koji mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom ili prekršajnom postupku, ovlašćeno službeno lice ovlašćeno je da zadrži lice do pribavljanja naloga za pretres, a najduže šest časova.), ali to je zakon.
Da li je dobar ili nije, nebitno je, primenjuje se do izmene ili ukidanja!
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
Cadara
 Bela, ja sam čuo da su u lovci iz Knićanina uhvatili lica iz Slankamena (preko dunava) u nedozvoljenom lovu. Navodno su prešli čamcem Dunav i lovili u delu između čente i knićanina, lovci su pozvali policiju i 3 lica je uhapšeno dok je 4-tvri uspeo sa čamcem da pređe nazad ali mu je puška ostala na banatskoj strani i oduzeta. Odmah im je određeno zadržavanje i mislim da su proveli praznike u pritvoru. To su informacije iz stručne službe LU.
 
bela
 jeste cadara to je ta informacija šta sam i ja čuo. stim da su oni već neki put radili tako nešto i prošle godine . a ove godine su i nadrljali.svaka čast na akciji . 
vižlan i terier
 
Cadara
 Najgore za njih je što su po rečima lovočuvara pucali u pravcu lovaca i time ugrozili živote ljudi pa pored nedozvoljenog lova sledi i napad i pokušaj ubistva, bar bi to tako trebalo da se okarakteriše.
No videćemo.
Za svaku pohvalu je hrabrost lovaca, lovočuvara i policije.
Svaka im čast.
 
Lovac Stari
 Sve po starom sirom Srbije.
Jedni love iz zadovoljstva a drugi krivolove radi mesa!
Dobar pogled.
 
Sremac75
 

Cadara kaže:
Najgore za njih je što su po rečima lovočuvara pucali u pravcu lovaca i time ugrozili živote ljudi pa pored nedozvoljenog lova sledi i napad i pokušaj ubistva, bar bi to tako trebalo da se okarakteriše.
No videćemo.
Za svaku pohvalu je hrabrost lovaca, lovočuvara i policije.
Svaka im čast.


Poražavajuće je da savesni lovci treba da strahuju za svoj život!
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
boro
 Kod nekih krivolovaca u pitanju je želja za mesom (mesari) koji jedući isto a još češće prodajući ostvaruju za sebe protivpravnu korist. Oni o sebi ne misle da su lopovi.
Postoje i oni krivolovci a njih nije malo koji uživaju u osećaju da rade nešto zabranjeno, pa im se ono zadovoljstvo koje daje pravi lov višestruko povećava, tokom krivolova. To je jedna vrsta bolesti koja ih tera da kradu divljač, i kad im stvarno nije potreba ni u kojem smislu. Iznenadili bi se koliko ovakvih bolesnika hara lovištima.
Postoje i kradljivci trofeja bilo za sebe bilo za prodaju, koji meso samo odbace i ostave da propada.
Postoje individualci kao gore nabrojane kategorije a postoje i organizovane bande koje se bave krilolovom.
 
petar
 Ja sam slusao od drugara iz Crne Gore, da su prosle godine (2010) jedna organizacija iz okoline Budve isla u organizovanu lovokradju i da su za tri meseca naubijali 600 grla srnece divljaci, koja je inace u Crnoj Gori trajno zasticena. Oni nemaju nikakve veze sa lovom, niti su clanovi lvackih udruzenja, jednostavno, imaju oruzje i opremu, pre svega termalne i razne druge nocne nisane, uz pomoc kojih za jednu noc poubijaju i do 20-tak grla, a njih 30 pregaze i do 5000 ha raznih lovista, koristeci dzipove i atv motore. Meso su navodno cele godine prodavali u Budvi, i tako zaradjivali. Za njih se zna duze vreme, nije to nikakva posebna tajna, zna se, ali jednostavno niko nista ne preduzima...Confused

Ja sam pisao da sam slusao da se takve slicne stvari desavaju i u nasoj okolini, tacnije Banatskim selima na obali Dunava, o tome sam vec pisao u nekim prethodnim postovima, pa ne bih da se ponavljam, ali to nije krivolov, jedan fazan, dva zeca i jedna srna, nego masovno ubijanje divljaci zbog materijalne koristi, tj, novca, mislim da bi zakon prvo trebalo ovakvim slucajevima i organizovanim bandama lovokradica da se pozabavi, pa tek posle da kontrolise lovce koji ponekad preko zime ukradu jednu srnu, bez dozvole. Svaki krivolov treba kaznjavati, ali mislim da ove teze slucajeve masovnog ubijanja treba pre resiti nego ove sitnije. B)

Ako ovim clanarinama visokim budu hteli da smanje broj lovaca, ne verujem da ce im uspeti, ako kazne i kontrole ostanu ovakve kao sto jesu, jer ce dosta ljudi odustati od placanja clanarine, a nastavice da love, jer su kazne takve kakve su, ali ako sad, npr. za nelegalan odstrel srndaca bude kazna 10god zatvora, krivolov ce se svesti na minimum, samo ostre kazne i bolja kontrola i prvo resavati ove teze slucajeve. I mislim da je to bzv ide jedan lovocuvar i on ce kao da nesto oduzima oruzje, privodi lica, pretresa i to, to je smesno, kako ce jedan lovocuvar protiv 30 bandita naoruzanih automatskim puskama, kao sto sam vec pisao. Confused Ide u redu da on ide, pa kao u lovu sretne svog komsiju iz sela, kako nosi zeca, ide sam, a nema dozvolu, to ide u redu, pa ga on kao kontrolise i to, ali za organizovane bande i grupe krivolovaca, to je smesno i nedovoljno. Ali druga stvar bi bila, recimo, 4 lovocuvara, sa dva dzipa, naoruzanih, koji imaju ovlascenja kao policija, ili su u stvari pripadnici policije lovocuvari, to je vec nesto, zamislite da su svi lovocuvari isovremeno i pripadnici policije i da su to u stvari policajci na duznosti u lovistu, to je vec nesto ozbiljnije i to bi po mom misljenju bilo nesto ozbiljnije, a ovo kao sto je sada, pa to nije nista, o cemu uopste pricamo, kad ja zovem lovovucara da prijavim kradju, a on meni "mali resicemo, budi bez brige", a on npr. posle dva dana sa tim istim likom kojeg sam prijavio ide da krade srne i psoel nocnog krivolova ujutro rano njih dvojca se smeju i iza kuce deru 5 srna uz 'ladno pivo...Besan Besan
Just like old times!
 
boro
 U najvećem broju slučajeva, krivolov ne obavljaju slobodni strelci već se on odvija uz pomoć i logistiku ljudi iznutra, bilo da direktno saučestvuju bilo da obezbedjuju informacije o kretanjima službenih lica.
 
boro
 Ponegde imamo slučajeve da se i službena lica bave ovom delatnošću, bilo kao pojedinci bilo kao grupa dobro organizovanih ljudi povezana i zaštićena zaverom ćutanja.
 
boro
 A ponegde imamo čelne ljude u društvima koji organizovano kradu divljač, prodaju je a zaradu dele medjusobno, već prema zaslugama.

Sređeno!
Srbijalov Admin Tim!*
 
Dare_Makedonija
 Interesna tema i naravno tesko bi se iscrpila kad bi pisali o nju. Pisacu na makedonski ako mi ne zamerate.
Kaj nas vo Makedonija ima poveke lovokradci od legalni lovci koi lovat so dozvola i spored site propisi.Iako etikata i kaj ednite i kaj drugite e na slicno nivo. Iako srnite i opsto elenskiot divec vo Makedonija se trajno zabraneti za lov, kaj nas se poveke isceznuvaat.Nasive "lovci"pukaat na se sto se dvizi niz lovisteto. Vo eden od prethodnite postovi Lalo rece deka "niko nema sto Srbin imade". Mislam deka kaj nas sostojbata e uste polosa. Retko koj od makedonskite lovci lovi zaradi zadovolstvotokoe sto ovoj blagoroden sport go pricinuva.Najcesto pred se e mesoto. Akcii i hajki za unistuvanje na stetocini se pomalku ima, a blagorodniot divec se love preku sekoja mera i vo sekoe vreme. Imav prillika i na teren da go vidam toa nekolku pati koga odev da beram pecurki i na ribolov. Brakata pukaa kako da se na front, a verojatno lovea diva svinja i toa vo period na lovostoj. Potoa, ne samo divecot koj e dozvolen za lov,tuku i retkite vidovi se desetkuvani.Imav prilika da vidam i da slusna kako eden poznanik otstrelal mecka koja kaj nas e trajno zabraneta za lov i zabraneto e bilo kakvo nejzino voznemiruvanje vo prirodata. Da ne zboruvam za retkite greablivi ptici koi do pred nekolku godini cesto gi gledav vo kanjonot na Crna Reka vo Mariovo, se dodeka nekoj genijalec ne ostavil mrsa filovana so otrov. I normalno se sluci katastrofa od golemi razmeri. 90% od populacijata na beloglaviot mrsojadec koj go ia samo na nekolku mesta vo nasata drzava bese unistena.
Da se navratam na krivolovot. Kaj nas vo Makedonija ne funkcionira nikakva zastita na divecot prekumeren i nedozvolen lov. Lovocuvarite ne si ja vrsat rabotata, policijata uste pomalku.Golema mi e zelbata da stanam lovec no postarite lovci bas poradi ovie tazni sostojbi me sovetuvaat na sprotivnoto. Sepak dokolku se pocne da se menuva svesta kaj narodot i istovremeno da se pocne so poseriozno kaznuvanje na prestapnicie i da se vodi poaktivna kontrola na lovistata smetam deka ke ostane nesto i za idnite generacii.
Nadam se da razumete makedonski. Pozdrav iz PrilepaBye
 
Lala
 Jas razbiram, bratko Grin
Nee tamo vo Makedonija ništo različito so krivlovci. Pogolema kazna ke bidne edini pat, vrs krivolovci.
Jesi video kako jedan novosadjanin 'zboruva po makedonski'? Grin
Valjda sam potrefio gramatiku...
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kako spremiti LOVAČKI RECEPT 32 26.05.2022. 07:52
Psi i mačke lutalice-šta i kako sa njima? LOV PREDATORA 853 14.01.2021. 22:03
Kako je protekao današnji lov? LOV NA SITNU DIVLJAČ 2364 27.01.2020. 09:06
Kako se boriti protiv KRPELJA KINOLOGIJA 386 02.07.2019. 09:48
Borba protiv KRIVOLOVA! PROPISI O LOVU 365 06.11.2018. 03:05
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 19
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,870,413 posete www.srbijalov.com