Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: .243 Winchester


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
.243 Winchester
Planinko011
 Normalno je da cu ako pucam na kozu pucati striktno u plecku jer lov na srndaca i divokozu nisu iste stvari. Vrat sigurno necu pucati a gadjao sam ga samo par puta kada su srndaci bili u visokom zitu.
Treba ga ipak i pogoditi pogotovo na preko 150m.
E sad ja licno nemam zamerke na ucinak na divljaci PPU sa SP zrnom ni na jelenskoj, ni na DS a kamoli na srndacu. Ali ono ste me zabrinjava da u okviru kutije uvek neko zrno odluta na papiru i to na 100m a jos kada bih pucao na 200-250m. Srndaca lovim svake godine i ako ga iole pogodim nece on otici ali ako idem na kozu prvi put u zivotu ne bih zeleo da mi bas taj metkic zapadne u cevku.
Mogu ja da prepakujem mundzu ali mi je nakako lakse da kupim nesto cega ima u radnji.
Imam ko moze i to da mi donese i spolja, jer dolazi svake godine na srndaca, ali ne zelim da ga navodim na prekrsaj bas zato sto znam da bi mi doneo da trazim a lovi sa .270 iako ima i .243.
 
Podunavac
 Onda kolega uzmi kutiju RWS-a, upucaj optiku i ne brini za pogodak. To ti je najjednostavnije.
Tri prsta 2Kolce
 
Barbarosa
 ^ Isto ovo važi i za SST Namigivanje
 
canis aureus
 Od SSTa sam očekiv'o neštA "malo" više pa sam se malKo razočar'o jer nisam to očekivaTo dobiJo Confused
Što se preciznosti i putanje tiče tu je sasvim na očekivanom nivoJu bar po onomU što su naveli ... ali na cilju me zrno pomalo razočaralo jer se dosta raspada i "izuva" što mi POnajviše sliči prilično jeftinijem PPU SP i S&B SP zrnima koja su zbog tih "osobina" najviše i kuđena.
Pogodak u plećku(srnećina) je često um'o napravit' masakr na daljinama do 150-170m a pogodak po rebrima uglavnom je odnošen i po 100tinjak metara. Na 250-300m pogodak u plećku je bio sa dosta manje štete.
Nazimad, pošto je tvrđa meta, nije prostreljivana, unutar grudnog koša kaša i čest pad u vatri a zrno pronađeno ništa bolje od gore navedenih/kuđenih

Po mom mišljenju ... SP zrno sa poboljšanom "putanjom" od kog ne treba previše očekivati Confused
Za srnećinu sa "biranim" pogodkom može OK da posluži a ume i da omane dok za tvrđu divljač pre bih odabrao neko bonded zrno il sl ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
canis aureus
 

Planinko011 kaže:

...
E sad ja licno nemam zamerke na ucinak na divljaci PPU sa SP zrnom ni na jelenskoj, ni na DS a kamoli na srndacu. Ali ono ste me zabrinjava da u okviru kutije uvek neko zrno odluta na papiru i to na 100m a jos kada bih pucao na 200-250m. Srndaca lovim svake godine i ako ga iole pogodim nece on otici ali ako idem na kozu prvi put u zivotu ne bih zeleo da mi bas taj metkic zapadne u cevku.
Mogu ja da prepakujem mundzu ali mi je nakako lakse da kupim nesto cega ima u radnji.
Imam ko moze i to da mi donese i spolja, jer dolazi svake godine na srndaca, ali ne zelim da ga navodim na prekrsaj bas zato sto znam da bi mi doneo da trazim a lovi sa .270 iako ima i .243.


Potpuno se slažem za PPU!
Prezadovoljan sam bio sa serijom od 5,8g ,kačio sam slike gde je na 100m pet komaTa išlo u 20mm pa sam posle te serije uzeo novu u istoj gramaži ... Shock i grupa se povećala za 3-4x min! i podigla od one predhodne za 7-8cm ...
a, i da ima flajera u istoj seriji ima uvek!

... zahvaljujem se jednoj prodavnici što mi izađe u susret da tu seriju PPUa zamenim za drugu mundžu drugog proizvođača. Vaistinu
[xhide]
A tetka Angela kad je dolazela iz Germany ponela mi neke razne pošto imade diplomatic imunitet pa ...[/xhide]
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Barbarosa
 Kolega Canise, SST koristim u 308win i za sada sam zadovoljan njime. Što preciznošću, ujednačenošću, učinkom na divljač i naravno cenom.
Duplo je skuplji od domaćeg PPU-a ali i duplo jeftiniji od RWS-a i Norme.
Slažem se da je kao SP, mada bih možda dodao malko tvrđi SP, s tim da nema "šetanja" kao kod PPU-a.
Nažalost Hornady metak sa zrnom Interbond Superformance koji sam želeo da probam, naši trgovci u ovm kalibru ne uvoze pa mi je izbor bio SST najviše zbog ujednačenosti i cene. Frown
iveli 3
 
Planinko011
 Hvala kolege a pogotovo Canis koji je uneo i malo emprisjkih istrazivanja.
Po slicimaca se tu Federal najbolje otvara a hvali mi ga i lovocuvar koji to znade malo bolje samo ne znam kakva bi mu bila balistika.

Pa ako je SST otprilike kao PPU SP samo ujednacenog baruta tj efekta na papirnoj meti to bi bilo to sto je dovoljno a videcu po radnjama kako stoje i sa Federalom.

Kolega Podunavac, ne verujem da cu kupiti RWS jerbo ako sam osudjen na njega sa 8x68 bar za .243 mogu malo da probavam i jos nesta drugo.
Hvale mi i Geko plus kao RWS za stipse (ustvari to i jeste valjda made by RWS) doduse na DS i jelenskoj divljaci e sad o putanji na 250m nisam cuo.
Dobro de do koze ima jos 4 meseca pa racunam da cu za 2-3 resiti dileme, trileme....Smeko
 
canis aureus
 ... očigledno porJed tol'ke hFale SST na koju sam nailaziJo, u satrtu sam ga na neviđeno precJeniJo te mi očekivanja bijadoše prevJelika Confused
Sasvim OK za upotrebu i na tim krajnjim daljinama zbog lIJepe putanje ... jedina mana, po mojemu mJerilu, raspadanje zrna i veliki gubitak na masi što donosi manji prodor(penetrejšn) i čes' izostanak prostrelne rane koja obezbeđuje bolji krvni trag ...
Lično, voliJEm bonded zrnCa Confused ... uglavnom nemaDu ovu manu SPa ...

Federalov Fjužn Odobreno
još mi je u fazi ispitivanja i sa nedovoljnim brojem odstrela(3kom) ne mogu previše da "polemišem" ali do sad viđeno je vrloodoobroo...
(naročito što sam ljubitelj bondedA ... u 9,3x62 ne menjam GecoPlJusA Namigivanje ... )
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
canis aureus
 ...
možda da probaVAš Geco Expres 4,9g(76grs) Hmmm
Ako ti trebaDu te ravnije putanje do krajnjih ... ovo je interesantan letač!
Malo je lakši al na uštrb dalekog hi'ca ... Confused
U par odstrela koje sam imao s njEm vidIJo sam da nEje po mome ukusu. Mekan a brz na daljinama(120-180m) na kojim sam gađao dao mi je prilične štete, što me je prvo odbilo, a potom pogodak na nepunih 200m, srna pogodak uz plećku po rebrima je odnela preko 150m od mesta nastrela (uz najgoru stvar) bez ikakvog krvnog traga prvih 20-30m, tek posle 50m trag je iole mogao bolje da se prati ... nije bilo prostrela a krvni podliv je bio koliko i ceo grudni koš ...
to je preovladalo da ga menjam Confused
Za odstrel štetočina/predatora verujem da je vrlo dobar izbor, opet, zbog putanje, preciznosti, brzine, i nebitnog oštećenja na cilju.
Kumara se kune u taj Express iako zna da se požali na "ponekad" veliku štetu ... "al kad pogodi znam da je tu" -kazuje ... iveli 3
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
AcaNik
 Има и код нас да се нађе тај Гецо Експрес 4,9грама?
 
7x57
 Kako su se na srnećoj divljači pokazala zrna 6,5 do 7mm koja kreću sa oko 800 m/s? Čuo sam da je tu odnos pada i oštećenja najsretniji, kada se uzmu u obzir prosečne daljine pucanja u Srbiji.
Draško
 
moravac 1
 Geko Expres isto kao i Norma V-Max od 4,9 grama namenjen je ili za lov predatora ili sa odstrel srnece divljaci samo i iskljucivo ukoliko se gadja vrat(srndac) ili glav,vrat kod srne.Namenski metak uglavnom za dobre pucace koji su sigurni u sebe i radi prezervacije mesa.Praksa je pokazala da oba zrna ovakvot tipa i u ovom kalibru prilikom skolskog pucanja iza plecke ili u plecku kada pogode kost bukvalno se raspadnu i uopste i ne ostete i dodju u kontak sa vitalnim organima srcem ili plucima u tom slucaju.A i ukoliko dodju imao sam priliku da vidim masovne podlive na misicnom tkivu i unakazene unutranje organe prvenstveno mislim na pluca.Samim tim nema prostrela ili do njega veoma tesko dolazi.Tri srndaca pucana u mom prisustvu skolski Normom ni jedan nije imao prostrelnu ranu i ni jedan nije pao tek posle stotinak i vise metara.Kod svih je bilo krvi na mestu nastrela,manje ili vise.Ali daje malo, neka kapljica da bi se posle dvadesetak metar ili veoma tesko ucio bilo kakav krvni trag ili ga nije ni bilo.Prosto nije za takve pogotke...osim ukoliko niste savrseno sigurni u sebe i pogodak u predelu vrata vam ne predstavlja preveliki izazov.Probao masio i pogdjao(vise promasaja Confused) ali pobogu zatsto ne probati samo ne sa tom municijomKolce
srbija
 
moravac 1
 Geco 6,8 SP prosudite sami.Visoka plecka.Izlazna rana.
srbija
 
moravac 1
 I ulazna....
srbija
 
canis aureus
 

AcaNik kaže:

Има и код нас да се нађе тај Гецо Експрес 4,9грама?


Kol'ko mi reče je'an kolega, ako se ne varam, pazariJo ga je onomad po NSu.
SadE nEsam siguran ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
canis aureus
 

moravac 1 kaže:

Geco 6,8 SP prosudite sami.Visoka plecka.Izlazna rana.


Geco rules Odobreno

... slične rane pravi i WinČester PP 6,5g Yes
doduše, kad udari u baš tvrdo ume rušvajz da napravi ... ali, većina ih je tak'a Confused
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
moravac 1
 Ja sam ovim pogotko u principu zadovoljan.Ostaje da se vidi kako to izgleda na 100 i preko 100-ke.Sto se ostecenja tice i to je ok.Ali umojoj praksi je za sada mom srcu Norma najmilija.Kolce
srbija
 
canis aureus
 ... tJestirao sam kojekakvu mundžu u .243win pa reko' aj' da metnem neku pictures da možemo komentarisati i sl ...

Inače, tes' bijade sl.
-kutija od suve topolove daske, di je gadŽana stranica bila debljine 2cm, napunjena hartijom koja je do-o-bro pokvašena ... postavljena na 100m udaljenos' ...
Jedino sam Fjužna puc'o kroz dvIJe topoloVne s tijem da je druga bila ukošena pod 45step ... a bolje da nisam Jaooo jer mislim da bi bila mLogo lepša gljivica no 'vako al ajd

Nemam vagicu da izvagam ostatke zrna(na pictures) a vJerujem da bi bilo doista interesantno

(ima'o sam slike kutije s mokri papir pre i posle gađanja sa sve ustrelnim kanalima ... jbga, nešto mi netobuk pobris'o, progut'o ... Sad Confused )
canis aureus priložio/e:
243win_bullet.jpg 243win_ammo.jpg

The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
AcaNik
 Да ли је ово неко користио и како се показао на срндаћа и предатора?

i66.tinypic.com/1z4vg60.jpg i63.tinypic.com/2my42kp.jpg
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
stel
 Pozdrav
Jel neko probao ovaj metak
Fiocchi Munizioni - italijanska karabinska municija.

Tipovi zrna:
-------------------------
• EPN - Expansion plastic nose (еkspanzivni, crveni plastični nos), zrno kao što је Hornady SST, Bellot PTS, Geco Express, itd.

EPN zrno je skraćenica za Expansion Plastic Nose ili prevedeno na srpski ekspanzivni plastični/polimerski nos. Lovci koji su koristili npr. Hornady SST zrno su upoznati sa performansama ovog i sličnih tipova zrna.
.243 Win. 6.16 gr. – 200 din./kom.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Winchester lovačke puške LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 64 02.02.2015. 01:11
Winchester model 1895 KARABINI 17 01.11.2013. 19:11
38-55 Winchester MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 6 13.12.2010. 19:21
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 24
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,448
Najnoviji član: zlatiborac3006

Poslednje vesti
LU "Kraljevo" - Kraljevo
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,678,874 posete www.srbijalov.com