Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Kalibar 20


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Lovačke kamere GAMEKEEPER

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Kalibar 20
Sniper Hunter
 Predlazem temu "Kalibar 20" u okviru oblasti "Municija za neolucene cevi".Imam konkretna pitanja ali ne postoji adekvatna tema gde bih ih postavio.Hvala unapred!


Kolega je tražio temu o municiji u cal 20,da se ne razvodnjava tema
Od kolege aleksa
 
velimir
 Prvo oružje sa kojim sam poćeo i ućio lovit je bila jednocevka (štuc) kal. 28 ali bilo je problem nabavke patrona u tom kalibru. Jedan stari puškar promenio je cev na kal. 20 i mogu kazat da i danas žalim za tom puškom. Svi moji kolege imali su dvocevke samo ja jednocevku i to 20-setku tako da sam bio dežurni za šale i podsmejavanje. Da znam šta znam danas verojatno bi šale i podsmejavanja bila od moje strane. Za lov u polju jedna od mojih najboljih pušaka.Glavu o zidprodo ju onom puškaru za sitnu paru.

Kolega tema je o municiji u cal 20 da se ne pretvori u diskusiju o raznim štucevima i puškama !!
Srbijalov Admin Tim!
 
Scorpion Hunter
 Municija kod nas najskuplja sa veoma malim izborom u odnosu na kalibre 12 i 16.. kalibar 20 je dobar za lov prepelice, fazana inace za neki ozbiljniji lov lisice,sakala, DS je nemocan...
 
Sremac75
 

Scorpion Hunter kaže:
Municija kod nas najskuplja sa veoma malim izborom u odnosu na kalibre 12 i 16.. kalibar 20 je dobar za lov prepelice, fazana inace za neki ozbiljniji lov lisice,sakala, DS je nemocan...



Sa prvim delom se slažem, ali sa drugim ne mogu nikako!

Ja već 4 godine lovim sa 20icom, i lovio sam i DS i lisicu.
Kada god sam pogodio kako treba divljač je ostala na mestu!
Jednoim prilikom sam na 30ak koraka, brenerm B&P, bukvalno propucao vepra od oko 120-130kg, i to kroz štit.
Ove godine sam odstrelio 4 lisice, dve sa kuglom, a dve sa 10kom, sve na pristojnim daljinama!

Tako da se ne slažem da je call.20 za neke lovove nemoćan!
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
Scorpion Hunter
 Kolega Sremac dali ste to gadjali 20/76 ili 20/70...
Zanimljiva stvar je koliko se iskustva ljudi razlikuju kad je kalibar 20 u pitanju...
 
Hunter forever
 Veoma zanimljiv kalibar,jako sam se zainteresovao i procitao dosta o ovom kalibru. Po meni mozda je kalibar 12 zgodniji od 20 samo zbog sireg snopa,ali koliko se to pokaze u praksi?? Kalibar 20/76 ima slicnu(mozda i istu ne znam) gramazu olova kao i kalibar 12/70,i u ovom slucaju kalibar 20/76 nimalo ne zaostaje sem u sirini snopa. Jos kad se doda da su puske u ovom kalibru (ne sve) dosta vitkije od pusaka u kalibru 12 sto moze da omoguci vecu sposobnost manipulacije sa puskom. Nekoliko kolega sa Lorista ima puske u ovom kalibru (koliko sam ja procitao) a koliko mi je zapalo za oko vise njih su model Huglu 104A ili CZ USA Mallard. Veoma sam se zainteresovao za ovaj kalibar mozda bude i moj prvi.
marka Engleski poenter marka
 
Scorpion Hunter
 Mladi kolega nikad ne moze da se uporedjuje kalibar 12/70 sa kalibrom 20/70 ili/76.
12tica je jaci kalibar samim tim sto je jaci ima jacu ubitacnu moc. Za kalibar 12/70 imas izbor od 24 pa do 40g sacme neki proizvodjaci i preko 40g, municija je najjeftinija za kalibar 12/70 za cenu jednog metka kalibra 20/76 moze da se kupi nekoliko metaka 12/70 koji ne mogu da se mere. o jedinacnim zrnima da ne ovorim 12tica je neprikosnovena zakon-konza...
Ako hoces da kupis pusku u kalibru 20 i da ti to bude jedina puska to ti nikako ne preporucujem jer pusku kalibra 20 kupuju lovci koji vec imaju nekoliko pusaka i karabina pa cisto radi razonode uzimaju 20ticu sto opravdavam. Uzeti 20ticu kao jednu jedinu lovacku pusku po meni je promasaj... Ako vec hoces jednu jedinu pusku kalibar 12 je ZAKON...
Kao pocetniku najbolje ti je da kupis 12ticu pa tek kasnije 20ticu...
Nemam nista protiv kalibra 20 voleo bih sa ovima sto tvrde da je isti kao 12 da odem na streliste pa da demonstriramo i uporedimo. Kalibar 20 ne moze da se meri ni sa 16ticom a kamoli sa 12ticom...
 
kempi
 

Scorpion Hunter kaže:
Mladi kolega nikad ne moze da se uporedjuje kalibar 12/70 sa kalibrom 20/70 ili/76.
12tica je jaci kalibar samim tim sto je jaci ima jacu ubitacnu moc. Za kalibar 12/70 imas izbor od 24 pa do 40g sacme neki proizvodjaci i preko 40g, municija je najjeftinija za kalibar 12/70 za cenu jednog metka kalibra 20/76 moze da se kupi nekoliko metaka 12/70 koji ne mogu da se mere. o jedinacnim zrnima da ne ovorim 12tica je neprikosnovena zakon-konza...
Ako hoces da kupis pusku u kalibru 20 i da ti to bude jedina puska to ti nikako ne preporucujem jer pusku kalibra 20 kupuju lovci koji vec imaju nekoliko pusaka i karabina pa cisto radi razonode uzimaju 20ticu sto opravdavam. Uzeti 20ticu kao jednu jedinu lovacku pusku po meni je promasaj... Ako vec hoces jednu jedinu pusku kalibar 12 je ZAKON...
Kao pocetniku najbolje ti je da kupis 12ticu pa tek kasnije 20ticu...
Nemam nista protiv kalibra 20 voleo bih sa ovima sto tvrde da je isti kao 12 da odem na streliste pa da demonstriramo i uporedimo. Kalibar 20 ne moze da se meri ni sa 16ticom a kamoli sa 12ticom...

evo ja se javljam da sa tobom, idem na streliste ti sa 12 a ja sa 20/70 ne 76 ali da postavimo po neki dinar. sto se jedinicnog zrna tice i probojnosti ova dva kalibra napravicemo test sa mokrim novinama da vidimo koji je probojniji kako ti kazes ,a toliko toga si ovde ispricao o kal 20 pa nam reci bogati koliko dugo lovis sa njim i koliko si divljaci odstrelio njime ?
 
Scorpion Hunter
 To vam je kao kad bi uporedjivali koji je jaci kalibar 223 ili 30-06 ... Ako neko ne razume kalibre postoje jaci i slabiji ko tvrdi da je 20 jaci i ubitacniji nego 12 zavrsavamo diskusiju jer nema svrhe ubedjivati se...
 
ohotnik
 

Scorpion Hunter kaže:
Nemam nista protiv kalibra 20 voleo bih sa ovima sto tvrde da je isti kao 12 da odem na streliste pa da demonstriramo i uporedimo. Kalibar 20 ne moze da se meri ni sa 16ticom a kamoli sa 12ticom...
Kolega gresis i to mnogo.Ps... I cena metka za kal 20 u zadnjih par godina je u mnogo slucajeva jeftinija od kal 12.
 
Scorpion Hunter
 

ohotnik kaže:

Scorpion Hunter kaže:
Nemam nista protiv kalibra 20 voleo bih sa ovima sto tvrde da je isti kao 12 da odem na streliste pa da demonstriramo i uporedimo. Kalibar 20 ne moze da se meri ni sa 16ticom a kamoli sa 12ticom...
Kolega gresis i to mnogo.Ps... I cena metka za kal 20 u zadnjih par godina je u mnogo slucajeva jeftinija od kal 12.

Ne gresim kolega koliko kosta 1 metak kalibra 20/76???
poredjenje cene je bilo izmedju kalibra 20/76 i 12/70 jer svi porede da 20/76 ne zaostaje za 12/70 samo niko nije uporedio cenu municije izmedju ova 2 kalibra... 20/76 skup metak...
 
ohotnik
 

Scorpion Hunter kaže:

ohotnik kaže:

Scorpion Hunter kaže:
Nemam nista protiv kalibra 20 voleo bih sa ovima sto tvrde da je isti kao 12 da odem na streliste pa da demonstriramo i uporedimo. Kalibar 20 ne moze da se meri ni sa 16ticom a kamoli sa 12ticom...
Kolega gresis i to mnogo.Ps... I cena metka za kal 20 u zadnjih par godina je u mnogo slucajeva jeftinija od kal 12.

Ne gresim kolega koliko kosta 1 metak kalibra 20/76???
poredjenje cene je bilo izmedju kalibra 20/76 i 12/70 jer svi porede da 20/76 ne zaostaje za 12/70 samo niko nije uporedio cenu municije izmedju ova 2 kalibra... 20/76 skup metak...
Ovako Fiocci 20/70 kosta 32 din 20/76 45 din RC 20/70 kosta 36 din Mirge 20/76 45 din Jeli to skuplje nego za kal 12 Sada ces ti da kazes kod mene toga nema. Ima kod ozbiljnih prodavaca i to su cene na malo Ako kupis malo vise dobices i popust.A i 20/76 nije potreban kada i standardni 20/7O je sasvim dovoljan za svu divljac koja se lovi kod nas.lovim desetak godina sa kalibrom 20 i znam o cemu pricam.
 
Scorpion Hunter
 

ohotnik kaže:

Scorpion Hunter kaže:

ohotnik kaže:

Scorpion Hunter kaže:
Nemam nista protiv kalibra 20 voleo bih sa ovima sto tvrde da je isti kao 12 da odem na streliste pa da demonstriramo i uporedimo. Kalibar 20 ne moze da se meri ni sa 16ticom a kamoli sa 12ticom...
Kolega gresis i to mnogo.Ps... I cena metka za kal 20 u zadnjih par godina je u mnogo slucajeva jeftinija od kal 12.

Ne gresim kolega koliko kosta 1 metak kalibra 20/76???
poredjenje cene je bilo izmedju kalibra 20/76 i 12/70 jer svi porede da 20/76 ne zaostaje za 12/70 samo niko nije uporedio cenu municije izmedju ova 2 kalibra... 20/76 skup metak...
Ovako Fiocci 20/70 kosta 32 din 20/76 45 din RC 20/70 kosta 36 din Mirge 20/76 45 din Jeli to skuplje nego za kal 12 Sada ces ti da kazes kod mene toga nema. Ima kod ozbiljnih prodavaca i to su cene na malo Ako kupis malo vise dobices i popust.A i 20/76 nije potreban kada i standardni 20/7O je sasvim dovoljan za svu divljac koja se lovi kod nas.lovim desetak godina sa kalibrom 20 i znam o cemu pricam.

U ovoj zemlji se lovi i van Beograda gde necega nema!
 
Scorpion Hunter
 U ovoj zemlji postoji provincija! U provinciji postoje mali gradici u kojima to nesto sto trazis ili nema ili je preskupo! I to uopste nije cudno Ohotnik jer ne zivimo svi u Beogradu. Po sumadiji kalibar 20 ne da je slabo zastupljen nego ga u mojoj sekciji uopste i nema. 70% kalibar 12, 30% kalibar 16... Lako je loviti kalibrom 20 i pored njega imati jos nekoliko pusaka.
 
ohotnik
 Kolega ima bas jedan mali gradic koji se zove Petrovac na Mlavi i tu jedna prodavnica koja ima izbor municije za sve vrste oruzja i svih kalibara po cenama i izboru koju nijedna prodavnica u Beogradu nema.
 
Sremac75
 

Scorpion Hunter kaže:
Kolega Sremac dali ste to gadjali 20/76 ili 20/70...
Zanimljiva stvar je koliko se iskustva ljudi razlikuju kad je kalibar 20 u pitanju...



I sa 20/70 i sa 20/76 bez razlike!
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
Scorpion Hunter
 

ohotnik kaže:
Kolega ima bas jedan mali gradic koji se zove Petrovac na Mlavi i tu jedna prodavnica koja ima izbor municije za sve vrste oruzja i svih kalibara po cenama i izboru koju nijedna prodavnica u Beogradu nema.

Ima druze samo sto je od mene 60km.
Sto se tice provincije i malih kalibara ulazim tako u jednu prodavnicu pitam dali imaju municiju za kalibar 28 kaze prodavac nema.pitam dalje. imate li za 410 prodavac me gleda kao da nisam normalan nikad nije ni cuo za taj kalibarKrsti
Pitam dalje imate li za 20 kaze nema - pa zasta imate ima za 12 i 16...
Prosle godine kad sam pitao posto je municija za kalibar 20/76 rece prodavac nesto malo manje od 100din ... Zato se i zacudim kada upisujete ove cene municije osecam se kao da zivim u nekoj drugoj drzavi Confused
 
aleksa
 Drago mi je da se diskusija u temi koju sam predlozio rasplamsala ali ja cu malo skrenuti sa uspostavljenog kursa i postaviti pitanje koje sam zeleo.
Moj cilj i zelja je da u skorijoj buducnosti nabavim dvocevku u kalibru 20 i bez obzira da li ce biti u kalibru 20/70 ili 20/76 ne planiram da pucam municiju iznad 28 grama.Neretko razmisljam o municiji koju bih koristio da imam kalibar 20 i nekako mi se cini da bi odlicno resenje kao prvi metak bio patron bez korpice,tj. sa filcanim cepom ili plasticnim uloskom.Medjutim,osim Krusikovog Standarda,a ni za njega nisam siguran,ne znam da li ima u ponudi takve municije kod nas.
Zato bih postavio pitanje onima koji imaju iskustva u lovu sitne divljaci kalibrom 20 da li imaju iskustva sa municijom bez koncentratora i sta misle o njenoj upotrebi u praksi?
A,ovo me je podstaklo,idite na zastavu Britanije-Cartridges-Felt load-Tradizionale feltro:
http://www.pegora...
 
Podunavac
 Imao sam prilike da koristim jednocevku u kalibru 20/70 i ne mogu da se požalim. Naravno da kalibar 20/70 ne može da se poredi sa kalibrom 12/70, ali 12/76 Magnum može sve što i 12/70, a i bolje nego 16/70. Kalibar 12/70 sadrži 25 do 35 grama sačme, a početne brzine im idu i do 435 m/s, što je za svaki respekt. Naravno ovo je moderna municija visokih pritisaka i može da se upotrebljava samo iz novijih pušaka koje su za takve pritiske i predviđene. Kalibar 20/76 Magnum se puni sa 36 grama sačme, što je više od standardnog punjenja za kalibar 12/70. Isto tako kalibar 20/70 se pravi sa kuglom težine 25 grama, početne brzine 430 m/s, što je sasvim dovoljno za odstrel DS na razumnim daljinama. Tako da svi koji omalovažavaju kalibar 12/70 a naročito 20/76 Magnum nisu u pravu. Trenutno posedujem bokericu u kalibru 12/76 Magnum, ali ako mi to financije (nekada) dozvole kupiću si i jednu položaru u kalibru 20/76 Magnum.
Tri prsta 2Kolce
 
Hunter forever
 

Podunavac kaže:
Imao sam prilike da koristim jednocevku u kalibru 20/70 i ne mogu da se požalim. Naravno da kalibar 20/70 ne može da se poredi sa kalibrom 12/70, ali 12/76 Magnum može sve što i 12/70, a i bolje nego 16/70. Kalibar 12/70 sadrži 25 do 35 grama sačme, a početne brzine im idu i do 435 m/s, što je za svaki respekt. Naravno ovo je moderna municija visokih pritisaka i može da se upotrebljava samo iz novijih pušaka koje su za takve pritiske i predviđene. Kalibar 20/76 Magnum se puni sa 36 grama sačme, što je više od standardnog punjenja za kalibar 12/70. Isto tako kalibar 20/70 se pravi sa kuglom težine 25 grama, početne brzine 430 m/s, što je sasvim dovoljno za odstrel DS na razumnim daljinama. Tako da svi koji omalovažavaju kalibar 12/70 a naročito 20/76 Magnum nisu u pravu. Trenutno posedujem bokericu u kalibru 12/76 Magnum, ali ako mi to financije (nekada) dozvole kupiću si i jednu položaru u kalibru 20/76 Magnum.


Podunavac koliku brzinu ima kugla (breneke) u kalibru 12? Zanima me da vidim koliko je brza od 20-tice.
marka Engleski poenter marka
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Univerzalni kalibar kod karabina KARABINI 253 25.12.2017. 22:22
kalibar 16 MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 323 19.07.2017. 19:47
Kalibar 223 vs 7,62x39 iskustva i mišljenja MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 20 27.06.2013. 13:38
kalibar 5,6x57r MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 4 22.06.2010. 18:47
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 17
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,449
Najnoviji član: MilanO

Poslednje vesti
Otkazana manifestacija Lovac i pas
УОЧИ ПОЧЕТКА ЈЕСЕЊЕГ ЛОВА - ЈОШ ЈЕДНО ДРУЖЕЊЕ ...
PRVENSTVO VOJVODINE ST. HUBERT 16.11.2024. RISTOVAČA
Lovačka slava - Sveti Jevstatije
55. međunarodni sajam LOVA I RIBOLOVA

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔

63,824,609 posete www.srbijalov.com