Lovačka komora: serija stručnih predavanja, ali bez reči o izmenama Zakona!?
Lovačka komora Srbije je u skladu sa obavezom kontinuirane edukacije lovnih radnika (lovočuvara, upravnika lovišta i planera) pokrenula ovogodišnju kampanju stručnih predavanja namenjenih, kako kažu, stručnom usavršavanju.
Za razliku od ranijih godina kada je održavano jedno centralno predavanje za sve licencirane lovne radnike, ove godine Komora je predvidela 8 regionalnih predavanja; sa jedne strane to olakšava prisustvo učesnika predavanjima (manji troškovi putovanja), a sa druge strane predavači će umesto jednog dobijati najverovatnije osam honorara za svako predavanje... Teme su prilično dobro odabrane: 'Štete od divljači i na divljači', zatim 'Monitroing populacije divljači' i kao treće 'Prirodnožarišne infekcije lovnih radnika-bolesti koje se prenose i održavaju krpeljima i miševima'. Prvo od serija predavanja je održano 03.11.2015. u Lovačkom domu u Futogu.
Kao mali kuriozitet i pomalo neobičan izbor predavača predstavlja pojava prof.dr. Zorana Popovića, prethodnog predsednika LSS, koji je držao predavanje o štetama na divljači i od divljači. Tokom predavanja provejavao je stav da to pitanje šteta i naknada nije dobro rešeno postojećim Zakonom o divljači i lovstvu, što je u principu tačno. Ali baš u tom grmu leži zec: podsetićemo da je upravo Zoran Popović kao predsednik LSS aktivno učestvovao u pisanju odredbi i donošenju važećeg Zakona, i da je upravo on u ime lovaca (a nije poznato da li je imao saglasnost organa LSS) dao saglasnost na usvajanje ZODL u obliku u kojem je danas važeći i u kojem se (ne) primenjuje; podsetićemo da se tom prilikom Popović u ulozi predsednika LSS uredno pojavio na snimku 'Dnevnika 2' RTS zajedno sa tadašnjim ministrom poljoprivrede Draginom, gde je kao veliki uspeh predstavljeno usaglašavanje stavova najveće lovačke organizacije i državnih organa u vezi usvajanja Zakona!?!
Nakon održanog predavanja, od strane prisutnih se čulo nekoliko pitanja: pre svega, zašto čovek koji je 'aminovao' usvajanje postojećeg ZODL sada ima ulogu kritičara odredbi zakona na koji je dao sagalasnost – smatramo da je neprimeren takav odabir predavača; a zatim, imajući u vidu da je Ministarstvo poljoprivrede-Uprava za šume pre više meseci uputilo javni poziv svim subjektima u lovstvu da se uključe u izradu nacrta predloga izmena ZODL, postavilo se opravdano pitanje zbog čega Lovačka komora kao strukovna organizacija lovnih radnika koji na terenu sprovode i kontrolišu primenu zakona NEMA svoj predlog izmena ZODL?!? Da li je moguće da niko iz rukovodstva Komore i iz stručnih komisija Komore nije našao za shodno da iskoristi priliku, upita lovne radnike gde škripi oko zakona i sačini jedan konkretan predlog prema Upravi za šume? Nezainteresovanost, nepostojanje ideja o izmenama Zakona ili nešto treće? Nije nam poznat odgovor na ovo pitanje, ali je činjenica da Komora NEMA svoj predlog za poboljšanje odredbi važećeg Zakona – da li to znači da je lovnim radnicima sve potaman? Sigruni smo da nije!
Edukativnom skupu u Futogu za lovne radnike iz Bačke su prisustvovali i Dušan Kunovac (član UO Komore) i Milenko Zeremski (član Stručnog odbora Komore); po našim informacijama ista ta dva čoveka su itekako uključena i upućena u izradu skoro gotove Radne verzije nacrta izmena ZODL, ali ne kao članovi Komore, nego po funkcijama van Komore: Kunovac kao pomoćnik pokr. sekretara za poljprivredu, a Zeremski kao direktor ćerke-firme LSV, 'Vojvodjanskog lovca'! Na javno postavljena pitanja učesnika oko izostanka aktivnosti Komore u vezi zakonskih izmena niko nije našao za shodno da pruži bilo kakav odgovor ili informaciju – tako su lovni radnici (kao i lovci) osim što su zbog nečije nebrige i inertnosti ostali uskraćeni za mogućnost da preko svoje strukovne organizacije utiču na poboljšanje zakona, ostali i bez elementarnih informacija šta se uopšte dešava oko tih izmena, šta se predlaže, ko predlaže, i sa kojim ciljem! Poznato nam je da se pod velom tajnovitosti odvijala serija sastanaka čelnika lovačkih saveza i ljudi iz Uprave za šume, ali ni iz jednog izvora nema zvaničnih informacija šta se to radi i u kom pravcu se ide sa izmenama! Ono što je Srbijalov Admin Tim saznao i u šta je imao uvid, ne daje puno povoda za optimizam – stekli smo utisak da se izmene ZODL rade u pravcu interesa rukovodstava saveza (množina) a ne u interesu lovaca! Štaviše, izgleda da se pojavljuju pukotine u onom gromopucateljno najavljivanom jedinstvu svih saveza!? Za sledeću nedelju je zakazana sednica UO LSV gde je jedna od tačaka dnevnog reda upravo izmena Zakona; šumadijski LSCS je koliko nam je poznato već imao neke sastanke i verovatno zauzeo svoj stav...
Živi bili pa videli – ne želimo da do detalja objavljujemo naša nezvanična saznanja, neka NEPOTIPISANU radnu verziju izmena ZODL koja je u opticaju na sastancima objavi onaj koji je to sastavio i koji to kao predlog iznosi na sastancima! Ako sme da objavi, naravno, jer smatramo da ukoliko takva radna verzija izmena prodje usaglašavanje i kada to čudo (čedo) od nacrta Izmena ZODL kao takvo ugleda svetlost dana u javnoj raspravi (koja je obavezna u postupku izmena bilo kog zakona), da će biti popriličan broj primedbi i da to što NEKO misli da progura kao izmene teško da može u celosti da prodje!
Nadamo se da će lovni radnici kao učesnici u sistemu lovstva Srbije iskoristiti priliku da pitaju svoje izabrane predstavnike šta se to dešava oko Zakona, a verujemo da će u nekoj budućoj javnoj raspravi ti isti lovni radnici članovi Komore izneti svoje primedbe na ponudjenu verziju Nacrta izmena ZODL. Ako budu ćutali, ćutanje se smatra odobravanjem, pa posle nemojte da gundjate i vi lovci i vi lovni radnici, kada vas sustigne nešto što ne bi ste želeli.
Kompjuteraši imaju jedan izraz, kada im hard disk kompjutera ne radi kako valja, onda urade 'formatiranje diska'. U slučaju lovstva i izmena ZODL, po našim nezvaničnim i verovatno nepotpunim saznanjima čini nam se da se radi o 'šormaziranju' lovstva, ali to je naš utisak – vreme će pokazati da li smo u pravu ili ne! Za formiranje ovakvog utiska krivi su pre svega oni koji učestvuju na sastacima i koji imaju zakonsku i statutarnu obavezu da informišu članstvo - pošto informacija zvaničnih nema, lovcima i lovnim radnicima ostaje samo da se oslanjaju na nezvanična saznanja! Ako nismo u pravu, neka nas informišu zvanično, pa ćemo možda imati bolji utisak?
Dakle, na potezu su uprave lovačkih saveza i Lovačka Komora, pa i Uprava za šume - neka javno i zvanično saopšte šta se radi, ko šta predlaže, sa kojim ciljem i kakva poboljšanja (ili pogoršanja?) položaja lovaca i lovstva predložene izmene donose. Po onome što smo mi uspeli da saznamo, glavna bitka se vodi oko novca koji lovci uplaćuju kao naknadu za lovne karte i oko ingerencija nad izdavanjem lovnih karata. Ta sredstava su se slivala u budžetski Fond za razvoj lovstva i kasnije su deljena (nećemo ovom prilikom kako) korisnicima lovišta za poboljšanje uslova rada i povećanje fondova divljači. Gruba računica kazuje da je taj Fond-republički i pokrajinski (u koje se takodje uplaćuje i naknada za korišćenje divljači- onih 10% vrednosti odstrela) godišnje sakupi oko 100 miliona dinara - preciznih podataka nema. Od lovnih karata se prikupi oko 65-70 miliona dinara, što je u ovim vremenima prilično lep kolač. Takodje, izgleda se lome koplja oko mogućnosti izdavanja revira lovišta u neku vrstu zakupa, što otvara mogućnost uslovno rečeno 'tajkunizacije' lovstva i najboljih delova lovišta... Sve ovo što iznosimo je nezvanično, a za zvaničnu verziju pitajte one koji učestvuju na sastancima!
'Ko o čemu, baba o uštipcima' - tako i naši 'lovački oci'! Utisak je da izgleda bolje poznaju i radje učestvuju u borbi za ingerencije nad lovačkim parama (kojima se kasnije obezbedjuje uticaj i ostanak na 'vlasti' u lovačkim organizacijama), nego što vode računa o interesu lovaca, lovišta i divljači. |
dana 08.11.2015. 19:06
dana 08.11.2015. 19:10
dana 08.11.2015. 21:19
dana 08.11.2015. 21:52
dana 09.11.2015. 08:19
dana 09.11.2015. 14:32
dana 09.11.2015. 21:30
dana 10.11.2015. 11:37
dana 12.11.2015. 07:53