Одржан први састанак Међувладине радне групе о противправном убијању, хватању и трговини птицама селицама на Медитерану
Недавно смо овде на порталу пренели вест да су Уједињене нације формирале Међувладину радну групу о противправном убијању, хватању и трговини птицама селицама на Медитерану. Србија као рубни део медитеранског басена свакако осећа утицај нелегалног лова и хватања птица селица, без обзира где се те нелегалне активности одвијају. Мишљења смо да иако је тај утицај уочљив у популацији селица, сам нелегалан лов у Србији као земљи преко које иде један део миграције птица има миноран утицај на бројност популације тих птица. Прво што појединачни примери незаконитог лова не одсликавају све ловце, а друго, зато што невелик број ловаца уопште се и бави било каквим ловом на птице селице - велика већина ловаца је заинтересованија за крупнију дивљач-крзнашице. Треба само погледати податке о легалном одстрелу ловних птица селица па ће бити јасно да се у Србији одстрели можда свега 1% укупног европског одстрела нпр. грлица или препелица! Дакле Србија, њене ловачке организације, државни органи и српски ловци нису проблем, суштина проблема је негде другде. Ловачке организације у Србији јесу заинтересоване за сузбијање нелегалних активности око птица селица и из разлога ловног туризма, јер је Србија била и још увек јесте занимљива ловно-туристичка дестинација за многе ловце туристе. На жалост, постоје појединачни примери да неки инострани ловци злоупотребљавају гостопримство у Србији и да у сарадњи са појединцима на локалу (било да су ти локалци ловци или не) пуцају на све па и заштићене врсте птице, које понекад покушавају да илегалним каналима изнесу из Србије. Нисмо успели да сазнамо или откријемо разлог због чега се не спроведе ригорознија контрола по виђенијим ресторанима у европским градовима где се на менију често налази и понуда разних птица селица, од којих се неке врсте сматрају деликатесом! Докле год постоји потражња (легална или нелегална) по ресторанима за одстрељеним или ухваћеним птицама, увек ће бити и оних који ће се на било који па и најморбиднији начин трудити да ту тражњу задовоље. Јавна је тајна да у десетковању птица селица предњаче становници приобаља Медитерана, укључујући ту можда и неке делове земаља бивше СФРЈ, а посебно су активни становници северноафричких држава.
Ловци и сви други који се баве природом морају да схвате да је покренута велика глобална акција под окриљем УН да се заустави пад бројности птица селица било да се ради о незаконитом лову одстрељивањем, или хватањем птица на друге начине (мреже поклапајуће или вертикалне, лепак, замке...) који су далеко убитачнији по птице од пушака. На жалост, у Србији су поједине 'заштитарске' организације дозволиле себи да у борби против незконитог лова користе и сами врло спорне (са законског становишта) начине и средства, бацајући акценат на СВЕ ловце као кривце, уместо да су се окренули истраживању и откривању покушаја незаконитог лова у Србији који би можда могли и да се окарактеришу као организован међународни криминал, као и заштите станишта од прекомерне или нестручне употребе агрохемије у Србији, станишта које птице селице на свом путу користе као одмориште. Полутужно или полусмешно делују бомбастични новински наслови и текстови у којима се на велика звона удара откривање неколицине људи који су уз помоћ вабилице одстрелили нпр. 10 препелица (а било је баш таквих вести), и онда се то помпезно представља као велики успех заштитара! Наравно да је за осуду сваки незаконит лов, али не сме се генерализовати и појединачни случајеви преносити на све ловце. На срећу, осим појединачних мањих инцидената у претходним годинама, последњи велики случај међународног шверца одстрељених птица се у Србији десио пре неких 15-ак година у афери 'Балканске птице'; од тада су криминалци након што су откривени, или престали да размишљају о Србији као подручју којим би се бавили, или су из опреза своје активности свели на минимум.
Преносимо вест коју је објавила Међународна ловачка организација ФАЦЕ о првом састанку Међународне радне групе (превод урадио Србијалов Админ Тим):
Први састанак новоформиране Међувладине радне групе о противправном убијању, хватању и трговини птицама селицама на Средоземномљу (МИКТ) одржана је у Каиру, Египат од 11-15. јула 2016. На састанку су представници Влада и низа других заинтересованих страна радили на развоју свеобухватног програма рада за радну групу до 2020. године. МИКТ усваја приступ нулте толеранције према противправном убијању, хватању и трговини птицама селицама (ИКБ). Да би ово било успешно, МИКТ захтева пуну и проактивно подршку на националном нивоу свих заинтересованих страна. ФАЦЕ (међународна ловачка асоцијаца) има дугогодишњу политику нулте толеранције на криминал у вези дивљачи, укључујући ту и незаконито убијање, јер то једноставно није лов. Др Дејвид Скалан, директор ФАЦЕ за очување, који је присуствовао састанку одржао је презентацију која дефинише различите активности које чланови ФАЦЕ к спроводе у медитеранском региону у борби против ИКБ (илегал килинг бирдс-незаконито убијаннје птица). То укључује учешће ловаца у добровољном ангажовању, јавну осуду ИКБ од стране ловачких удружења, организацију различитих образовних иницијатива и промоцију необавезујућих повеље, као што су Европска повеља о лову и биолошкој разноврсности. Надаље, ФАЦЕ ће саветовати Радну групу о томе како да мобилише пуну подршку ловачких организација / ловаца у региону Медитерана.
Белешка: МИКТ признаје "улогу правног и одрживог лова птица са одрживим приходима и очување станишта и улогу ловне заједнице у промоцији и подстицању поштовања закона и праксе одрживог лова"; ФАЦЕ такође прати Туниски Акциони План 2013-2020 (под Бернском конвенцијом) о сузбијања нелегалног убијања, хватања и трговине дивљим птицама.
Извор: http://www.face.eu/ |
dana 02.08.2016. 12:38
dana 02.08.2016. 12:45