Skupštinski pododbor za poljoprivredu o štetama od divljači-šta i kako dalje?
Danas je u Skupštini Srbije održana sednica pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi, posvećena štetama od divljači. Sednicom je predsedavao narodni poslanik Milija Miletić, a u radu odbora učešće su uzeli, izmedju ostalih, i direktor Uprave za šume Saša Stamatović, i predsednik LU 'Niš' Bratislav Ćirković (na slici). Narodni poslanik i predsednik LSS Dragan Šormaz iz nekog razloga nije prisustvovao.
Značaj ove teme je poznat lovcima i lovačkim organizacijama, jer predstavlja bolnu tačku u poslovanju korisnika lovišta, pošto po dosadašnjim rešenjima štete u poljoprivredi od divljači je uglavnom sanirao korisnik lovišta, najčešće u ratarstvu, i to pre svega na kukuruzu (divlje svinje), a zatim u povrtarstvu (srneća divljač) i voćarstvu (zec-glodanje kore stabla voćaka), a nešto redje u stočarstvu od karnivora (medved, vuk, šakal…). Naknada tako nastalih šteta (ali ne samo tih!) je vrlo često predstavljala i predstavlja veliki teret za lovačke organizacije, koje se finansiraju članarinama lovaca.
Ne bi smo da prepričavamo izlaganja, možemo samo da kažemo da je za nas prijatno iznenadjenje predstavljala diskusija direktora Uprave za šume Saše Stamatovića, dok je odličnu diskusiju i srž problema poslanicima izneo i Bratislav-Braca Ćirković. Snimak sednice možete pogledati klikom na link:
http://217.26.67.44/filesnsrs/odbor/odbor2017122213.mp4
Posle završetka sednice zamolili smo Bratislava Ćirkovića da nam iznese svoje utiske i komentare o sednici, i da odgovori na nekoliko pitanja:
Pitanje: Vaš utisak o raspravi na odboru i zaključcima?
Ćirković: Raduje me uopšte inicijativa da se raspravlja o ovoj temi, štete od divljači, kao i učešće Uprave za šume u raspravi. Dobro je da medju poslanicima ima ljudi koji osluškuju glas naroda i prenose utiske sa terena. Ostaje da se nadamo da će se naš glas čuti i iznaći najbolja zakonska rešenja ovog problema, kako za korisnike lovišta tako i za poljoprivrednike, i da će se uzeti u obzir tokom javne rasprave koja nas očekuje tokom procesa donošenja zakona.
Pitanje: Zaključak skupštinskog pododbora je da se povećanjem budžeta za poljoprivredu pomognu gazdinstva kroz edukaciju. Kakva tu može biti uloga lovačkih organizacija?
-Lovačke organizacije bi trebalo da budu nosioci posla edukacije.
Pitanje: Nezaobilazna je u lovstvu postala uloga Fonda za razvoj lovstva. Da li mislite da bi i projekat edukacije poljoprivrednika u vezi šteta trebao biti finansiran iz Fonda za lovstvo?
-Odgovor je: Naravno, da!
Pitanje: LSS je formalno još uvek korisnik lovišta južno od Save i Dunava. Da li edukaciju i osiguranje od šteta od divljači treba poveriti LSS-u ili bi to trebali da rade lovačke organizacije na lokalu?
-Nosioci konkretnih edukacija moraju biti regionalni savezi, jer je jedna od njihovih uloga upravo ta.
Pitanje: Za kraj, nije puno pominjana na pododboru šteta od divljači na saobraćajnicama u lovištima, što je veliki problem za korisnike. Kako to rešiti?
-Jedno od rešenja bi moglo biti obavezno osiguranje prilikom registracije vozila što ne bi bio veliki izdatak imajući u vidu broj takvih šteta u odnosu na broj registrovanih automobila. Sa tim se slaže i to predlaže i LSCS.
|
dana 22.12.2017. 19:45
dana 22.12.2017. 19:46
dana 22.12.2017. 20:10