Beograd, UN-FAO: Hitna priprema zemalja Balkana za afričku kugu svinja
U organizaciji FAO Regionalne kancelarije za Evropu i Centralnu Aziju, u Beogradu se, u periodu od 18. do 21. februara 2019. godine, održava četvorodnevna radionica u okviru projekta „African Swine Fever emergency preparedness in the Balkans” (TCP/RER/3704) - radionica posvećena afričkoj kugi svinja koja se nezadrživo širi Evropom, ili bukvalan prevod: 'Hitna pripremljenost Balkana za afričku kugu svinja'. FAO je deo organizacije Ujedinjenih nacija koja se bavi hranom i poljoprivredom (Food and Agriculture Organization of the UN).
Na toj radionici, pored nacionalnih koordinatora projekta i međunarodnih organizacija (OIE- svetska organizacija za zdravlje životinja, i EFSA - evropska agencija za bezbednost hrane) učestvuju predstavnici državnih organa nadležnih za poslove veterinarstva i lovstva, nacionalnih kriznih centara i nevladinih organizacija/institucija koje se bave svinjarstvom.
Na radionici će predstavnici zemalja učesnica (Albanija, FBiH, Makedonija, Crna Gora i Srbija) predstaviti stanja u svinjarstvu i lovištima u kojima se gazduje divljima svinjama, kao i mere i aktivnosti koje su preduzete u pogledu afričke kuge svinja, dok će predstavnici zemalja zaraženih afričkom kugom svinja (Mađarska i Rumunija) prezentovati svoja iskustva i stanja na gazdinstvima i u lovištima. Rad po grupama unaprediće znanja i veštine učesnika u pogledu rane dijagnostike, prevencije, spremnosti i kontrole.
Održavanje ove radionice i spisak organizatora i učesnika pokazuje kolika se pažnja posvećuje borbi za zaustavljanje širenja AKS (afričke kuge svinja). Zaraza od AKS je praktično na istočnim granicama Srbije, dok je u centralnoj, srednjoj i zapadnoj Evropi već registrovana, i izaziva ogromne štete, sa još uvek nesagledivim posledicama. Nije zgoreg ponoviti da od AKS nema leka, da je zaraza veoma virulentna, period inkubacije kratak, a smrtnost zaraženih životinja 100%, vakcina ne postoji. AKS nije zarazna za čoveka.
Lovci su u prvim redovima borbe protiv ove pošasti, praktično prva linija odbrane divljači Srbije, alii cele jedne privredne grane - svinjogojstva, iako predstavnici lovačkih organizacija nisu na spisku učesnika, što može malo da začudi, ali... Na lovcima Srbije je odgovornost i zadatak, da uz stručnu pomoć nadležnih državnih organa, pokušaju da zaustave širenje AKS na Balkan. Verujemo da će i država umeti da ceni doprinos lovaca, jer do sada, na sreću, nije zabeležen ni jedan slučaj oboljenja od AKS u Srbiji - nadamo se da će tako i ostati.
Lovcima je, ako nikad pre, upravo sada potreban DOBAR POGLED! |
dana 26.02.2019. 19:49