Kikinda: Kuda idu divlje svinje?
Kako piše list Blic, a prenosi novosadski informativni portal 021, posle obavezujućeg uputstva Ministarstva poljoprivrede, Uprave za šume, da se u pograničnim lovištima prema Rumuniji zbog pojave afričke kuge svinja izvrši odstrel populacije ove divljači na biološki minimum, korisnici lovišta su počeli da vrše odstrel, ali to izgleda uopšte ne ide onako kako je zamišljeno. Poznato nam je da su odgovorni u JP Vojvodinašume organizovali nekoliko lovova na divlje svinje, poštujući naložene mere nadležnih, odstreljeno je koliko je poznato oko 20 jedinki, ili nešto više. Takodje su i uprave LU u pograničnim mestima krenuli na teren, ali gle čuda, odjednom divljih svinja nema, odnosno, nema izveštaja o odstrelima? Da li to lovci neće da love? Ili šta? U tekstu koji prenosimo se pominje da su se krmače sa prasićima zavukle, što bi moglo donekle da prodje kao objašnjenje, ali gde su nazimad i veprovi? Logično pitanje bi bilo - a o tome smo već pisali i na Srbijalov a i u magazinu Predator - da po zvaničnim podacima o brojnosti divljači nešto jako ne štima. Primer: ako je neko lovište prijavljivalo da ima 200 jedinki divljih svinja, da bi dobijali odstrelne kvote što veće, posle instrukcije iz ministarstva oni bi morali da odstrele 100 jedinki /50%/ od bojnosti, a oni u ataru imaju jedva 80 jedinki na koje je već toliko pucano da nema šanse da im pridješ? Da nije i to nerealno stanje brojnosti jedan od razloga što odstrel na biološki minimum ne ide po planu? Sve je moguće. Ali da lovci ne mogu da nadju gde su divlje svinje, barem po tragovima, to deluje malo bizarno. Požari u lovištima pomeraju divljač, ali ne više od desetak kilometara, pa ako ih nema u jednom lovištu, onda mora da su u susednom, logično, divlje svinje ne lete. Po datom obrazloženju, ispada da je ceo pogranični pojas prema Rumuniji goreo, pa da ni papka nema? Možda je ova pojava AKS i instrukcija ministarstva nehotice ogolila pravu sliku brojnog stanja barem divljih svinja? Neka nam Banaćani oproste na direktnosti, ali ova pitanja koja smo postavili bi trebala da dobiju prave odgovore.
Prenosimo članak u celosti:
Kikinda: Neuspešan masovni odstrel divljih svinja, lovci ne mogu da ih nađu
Masovni odstrel divljih svinja naložen je lovcima u područjima koja se graniče sa Rumunijom zbog pojave afričke kuge svinja.
Međutim, lovci kažu da masovni odstrel, u kom je planirano da populacija divljih svinja, prenosilaca afričke kuge, bude dramatično smanjena, ne ide baš kako su planirali.
Saša Oljača iz "Lovačkog udruženja "Kikinda" kaže za "Blic" da nisu ulovili ništa više nego inače. Tako je i u većini drugih lovišta gde se sprovodi ta mera.
"U martu je poprilično teško loviti divlje svinje jer se krmače, koje sada i dalje možemo da ubijamo, zavlače i nigde ne izlaze. Nagon im to diktira, pripremaju se za prašenje. Tako da nam naiđe tu i tamo pokoji vepar. Da nije doneta ova mera, posle 28. februara više se ne bi ni lovilo", kaže Oljača.
Inače, lov na krmače okončava se 15. februara, a poslednjeg dana marta i na veprove, kada prestaje i grupni lov. U novim merama za suzbijanje afričke kuge ne piše da se grupni lov može nastaviti, pa lovci sada pojedinačno kreću u potragu za divljim svinjama. Problem im, kažu, stvaraju i požari.
"Jesenas su ljudi spalili dobar deo staništa divljih životinja, a to se, koliko vidim, nastavlja i ovog proleća. Životinje neće živeti na zgarištima, jednostavno kreću se dalje", zaključuje Oljača.
Autor: Blic |
dana 13.03.2019. 20:17