U predstojećij godini domaće lovstvo pretrpeće najozbiljnije promene u poslednjih pola veka. O prognozama kako će izgledati lovstvo u Vojvodini razgovarali smo sa sekretarom LSV Milenkom Zeremskim.
Kakva je bila lanjska godina, a šta očekuje vojvođanske lovce u 2011.?
- Ova godina je sigurno prelomna za lovstvo u celoj Srbiji, samim tim i u Vojvodini, jer nakon usvajanja Zakona o divljači i lovstvu i Zakona u udruženjima građana, nastupaju nova pravila igre. Plaćaće se nadoknada državi za divljač jer je ona definisana kao državno vlasništvo, a toga do sada nije bilo. Takođe, država izdaje lovne karte, to je sada van ingerencije lovačkih saveza. Predstoji nam novo ustanovljenje lovišta u skladu sa Zakonom, što predstavlja veliki posao, a na korisnicima lovišta je kakav će model izabrati. Sve navedeno jasno pokazuje da se moramo što bolje prilagoditi promenama, jer od toga u najvećoj meri zavisiti budućnost vojvođanskog lovstva. Što se tiče lanjske godine, bila ne ponovila se! Znamo da su poplave i niske temperature tokom proleća i leta desetkovale sitnu divljač, zaista, teško da je moglo gore. Savez je dao preporuke u vezi sa odstrelom i ko ih se bude pridržavao imaće više divljači.
U toku je cepanje brojnih lovačkih udruženja i polako se ustanovljavaju nova. Dokle se stiglo u tom poslu?
- Trenutno, u Vojvodini egzistira 57 lovačkih udruženja, a na kraju transformacije verovatno će ih biti stotinak. Stav LSV, kao i moj lični je, da ko misli da može sam neka izvoli. Ne postoji idealno ni univerzalno rešenje, niti bilo kome treba nametati gotova rešenja.
Kakva će biti uloga Lovačkog saveza Vojvodine u novim okolnostima?
- Poznato je da je formirano preduzeće Vojvođanski lovac , što nam je bila obaveza po Zakonu o udruženjima građana. Ipak, i u novim okolnostima LSV će, kao i do sada, biti krovna organizacija lovaca u pokrajini, neko ko će lovcima biti partner u razgovorima i odnosima sa državom, a naravno, nastavićemo da pružamo usluge lovačkim organizacijama.
Vaš komentar na cenovnik koji je Lovačka komora preložila na usvajanje ministru poljoprivrede?
- Mislim da je realan i solidno urađen. Stimuliše se rad: državi će se isto plaćati, recimo, jelen čiji je trofej ocenjen sa 50 ili 250 poena. Na onima koji gazduju nekim lovištem je da stvore i sačuvaju visokotrofejna grla, pa će na njima više zaraditi, bez plaćanja procenta državi.
Šta po vašem mišljenju nedostaje lovstvu na ovim prostorima, šta treba uraditi da bio se privukao veći broj turista?
- Sada nema izvoza mesa sitne divljači, sve dok se ne urade prihvatne i sabirne hladnjače za ovu vrstu mesa. To je jedan od najprečih zadataka, kako bisnmo iskoristili prednosti koje imamo. Takođe, treba intenzivno raditi na tome da se poboljša i brojno stanje i trofejna vrednost srneće divljači. U poslednjoj deceniji napravljen je pomak u oba pravca, ali prostora za napredak i te kako ima. Može i mora bolje!
D. Knežić
dana 14.01.2011. 13:30
dana 14.01.2011. 16:35
dana 14.01.2011. 20:25
dana 14.01.2011. 21:24
dana 15.01.2011. 13:34
dana 15.01.2011. 13:52
dana 21.01.2011. 19:10
dana 21.01.2011. 19:11